zamknij

Wiadomości

Co zamiast bramek na autostradach? Wicepremier: wybraliśmy najsprawiedliwszy system

2014-09-19, Autor: 
Odchodząca ze stanowiska wicepremier i minister rozwoju regionalnego – Elżbieta Bieńkowska poinformowała jaki systemu poboru opłat za autostrady będzie rekomendować swojemu następcy. Wskazuje na elektroniczny system poboru opłat z wykorzystaniem urządzenia pokładowego montowanego w każdym samochodzie, tzw. OBU.

Reklama

Rozpoczynając prace nad wyborem nowego systemu opłat, ministerialni urzędnicy brali pod uwagę 3 rozwiązania:

- elektroniczny system poboru opłat z urządzeniem pokładowym (tzw. OBU),
- elektroniczny system poboru opłat przy wykorzystaniu kamer video (tzw. video tolling),
- system winietowy (elektroniczny lub papierowy).

Wybór padł na pierwszą propozycję. Dlaczego? - Przeprowadzone do tej pory analizy przekonują mnie, że w przypadku polskich autostrad najbardziej odpowiedni będzie elektroniczny system z urządzeniem pokładowym i takie rozwiązanie rekomenduję. Jest ono przede wszystkim jasne, przejrzyste i sprawiedliwe. Kierowca będzie wnosił opłatę proporcjonalną do liczby przejechanych kilometrów – powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Eksperci ministerstwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stwierdzili także, że OBU umożliwi na wykorzystanie istniejącej infrastruktury (bramownice dla ciężarówek) i ujednolicenie systemu poboru opłat na wszystkich polskich autostradach. To oznacza, że rozliczenia przy pomocy urządzeń pokładowych będą mogli prowadzić również prywatni koncesjonariusze autostrad. Nasz system ma być również kompatybilny z rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Urzędnicy nadal nie przedstawili zapowiadanych wyliczeń dotyczących spodziewanych przychodów z opłat za autostrady i kosztów utrzymania autostrad.

Podczas swojej ostatniej konferencji prasowej w resorcie infrastruktury i rozwoju, wicepremier Bieńkowska zapowiedziała, że urządzenia pokładowe dla kierowców „osobówek” dostępne będą za darmo, a w najgorszym wypadku po wpłaceniu kaucji.

W następnych latach, tak samo jak obecnie, opłata za przejazd autostradami wynosić będzie 10 groszy.

Nadal nierozstrzygniętą sprawą pozostaje odpłatność za autostradę A1 w naszym regionie. Przypomnijmy, w rozmowach samorządowców z rządem przewija się opcja darmowych przejazdów w aglomeracjach, a kryterium określenia ich granic mają być 3 pasy ruchu (w przypadku autostrady A1 to odcinek od węzła Sośnica do Żor). Rozważa się również obniżenie w aglomeracjach opłaty do 5 groszy za kilometr.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~cezar2009 2014-09-19
    14:06:20

    17 0

    Niemcy będą również wprowadzać system kompatybilny tzw. system winiet. A Polska musi mieć system "Debilny" wprowadzany przez osoby zamieszczone na zdjęciu.

  • ~ 2014-09-19
    14:12:49

    0 4

    a mnie sie podoba. jedna z niewielu decyzji które jestem w stanie pochwalić.

    podstawowa zaleta nad winietami jest taka że system automatycznego poboru opłat jest bardziej skuteczny (winiety to tylko 40-50% skuteczności, ponad połowa jeżdżących miga się z opłatami). znając poolskich januszy to nawet poziom 30% skuteczności byłby problem osiągnąć. druga ważna zaleta to że system pozwala na urealnienie opłat wg przejechanych kilometrów.

  • ~obserwathor 2014-09-19
    15:26:50

    17 0

    "(...) Przeprowadzone do tej pory analizy przekonują mnie, że w przypadku polskich autostrad najbardziej odpowiedni będzie elektroniczny system z urządzeniem pokładowym i takie rozwiązanie rekomenduję.(...)" bo w tym rozwiązaniu przy takim skomplikowaniu tego systemu, samo utrzymanie całości nie jest tanie, poza tym daje możliwość wyprowadzenia góry kasy za wdrożenia, obsługę i konserwację systemu , a winiety nie dają takiej możliwości

  • ~1sas1 2014-09-19
    15:34:27

    23 0

    Być może jest to system najsprawiedliwszy, ale jednocześnie najdroższy (jadąc np. 2 lub 3 razy w roku autostradą muszę wykupić/wypożyczyć rejestrator bo nie wierzę, że będzie za darmo). Znając obecne ceny za przejazd autostradą jestem pewny, że przysłowiowy Kowalski będzie unikał jazdy autostradą. ~live3ordie - jestem pewny, że co poniektórzy będą unikać tzw. "urządzenia pokładowego tak samo, jak unikaliby winiet. Mam również pewne wątpliwości, czy Mostostal i Kulczyk (ewentualnie jeszcze inni) tak łatwo "łykną" nowy system.

  • ~superelektro 2014-09-19
    18:11:43

    20 0

    Pozwólcie że nieśmiało zapytam, autostrady są państwowe czy prywatne ? Jeżeli prywatne to co mnie, zwykłego obywatela mogą obchodzić koszty ich eksploatacji i utrzymywania ? Niech się martwi właściciel jak przekonać kierujących aby korzystali z autostrad i jak od korzystajacych zainkasować opłatę. A jeżeli państwowe to mam inne pytanie. Gdzie podziały się dochody z podatku drogowego który już jest w cenie paliw ? Podobno miał być przeznaczony na budowę, rozbudowę i utrzymanie dróg. Mamy następny raz płacić za to samo ?

  • ~sianio 2014-09-19
    19:17:42

    0 11

    Prosty system poboru opłat oparty na odpowiedniej aplikacji na tel.komórkowym.Przed wyjazdem w trasę doładowujesz komórkę przewidzianą kwotą a na bramkach telefon loguje się do systemu i na zjazdach z autostrady pobiera opłatę z konta komórki.Znając dzisiejszą technikę jest to do zrealizowania.A i ITD w ramach sprawdzenia czy opłata jest wniesiona wynajdzie jakiś sposób aby nas sprawdzać bez zatrzymywania.Komórkę ma każdy a więc nie było by problemów z zakupem lub pożyczaniem jakiegoś innego sprzętu.

  • ~superelektro 2014-09-20
    08:10:40

    7 0

    Z uporem maniak zapytam ponownie. Dlaczego mamy płacić za to za co już zapłacilismy ? Czyżby w najbliższej przyszłości groziło nam płacenie podatku od podatku, odsetek od odsetek itp. ? Czy to nie jest najwyższy czas na zmianę tej debilnie rządzącej ekipy ? Bo że oni " się wyżywią " to pewne, wcześniej zadbali o miękkie lądowania. jak np. były premier. Tylko czy my przeżyjemy te eksperymenty ? A podobnych pomysłów jak zdążyliśmy się juz przekonać chociażby na podatkach i na OFE im nie brakuje.

  • ~fandango1972 2014-09-20
    08:15:18

    6 0

    Wineta jest lepsza, bo tysiące osób dojeżdżają do pracy codziennie autostradą i dla nich jest to coś w rodzaju biletu miesięcznego czy kwartalnego. Elektroniczny pobór służy napełnieniu kasy budżetu państwa. Autostrady mają służyć ludziom o czym urzędnicy na wysokich szczeblach zapominają.

  • ~truman20 2014-09-20
    09:12:14

    1 0

    superelektro - dlaczego? Bo Polacy to trochę dziwny naród. Podam Ci prosty przykład odnośnie płacenia kilkakrotnie za to samo, prowadzisz biznes, więc powinieneś o tym wiedzieć. Przykład: kupując zwykły długopis za 2zł jest on na wstępie opodatkowany kilkoma jeśli nie kilkunastoma różnymi podatkami. Ba! Kupując ten sam długopis prosto od producenta, to już na starcie jest on opodatkowany kilkoma różnymi podatkami lub daninami! Czemu wtedy ludzie nie pytają dlaczego musimy płacić kilkakrotnie za to samo? A taki przykład z grubej rury: samochód - kupując nowy samochód, to w tym samochodzie będzie pewnie z kilkadziesiąt różnych podatków i nie zdziwiłbym się, że po podliczeniu, to połowa ceny auta to jest podatek od podatku i od tego jeszcze podatek, tylko tego nie widać gołym okiem, dlatego nikt za bardzo się nie rzuca, bo ludzie myślą, że płacą tylko 23%VAT i to wszystko. W przypadku autostrad ludzie się oburzają, bo te 10gr widzą, że muszą je płacić, to kolejny wydatek, który widzą gołym okiem. Gdyby tego nie widzieli, to by nawet nie pisnęli słowem, bo jeśli by to było ukryte jako jakiś tam podatek, to by twierdzili, że musi tak być, bo przecież podatek to rzecz święta.

  • ~Teddy 2014-09-20
    11:44:31

    5 0

    Faktycznie w deiblnych POmysłach trudno naszym rządzącym dorównać!!! Sprawiedliwy w którym miejscu? Darmowe rejestratory? Za które zapłacą wszyscy podatnicy bo mamy kilkanaście milioów samochodów. Wypożyczyć? gdzie? Na stacji benzynowej? której? Załóżmy, ze nad morze pojadę drogami krajowymi bo pojadę przez Poznań, a wracać będę brzegiem morza i z Gdańska do Rybnika pojadę A1 (ot spontaniczna zmiana planów). Nie wypożyczyłem rejestratora w Rybniku bo nie planowałem autostrad. Wypożyczam go w Gdańsku i jadę A1. Gdzie go mam oddać? Wysłać pocztą do Gdańska na stacje, której ni znam adresu, czy mam go zawieźć osobiście do Gdańska bo w końcu podpisałem się pod umową najmu? Wypożyczam go na stacji i jak mam go doładować? Przelew, PayPal, poczta? Kto mi sprawdzi ile kasy jest na rejestratorze i co ze środkami, których nie wykorzystam w wypożyczonym urządzeniu? To tylko początek pytań do tego "rewelacyjnego systemu". Winietę kupuję na ile chcę i jest MOJA, a na 2 razy w roku jazdy autostrada albo rzadziej, nie jest mi potrzebna skrzynka w aucie. Niezłych debili będą mieli w Brukseli, ale "Sorry, takich mamy rządzących".

  • ~kaktusnadłoni 2014-09-20
    13:08:34

    4 0

    ZDZIERCY!!! Taniej i sprawiedliwiej byłoby wprowadzenie winiet. 200, 250 zł opłaty rocznej za auto osobowe to byłoby sprawiedliwe. Ale ci, co konsumują kolacyjki za kilkaset złotych na koszt podatnika, chcą nam wydrzeć pieniądze by mieć na swoje luksusy. Podobno mamy w Polsce demokrację (choć ja w to nie wierzę), a w demokracji większość decyduje. Jak my ONYM pozwolimy na opłaty, to one będą, i będą wzrastać. To MY, płacąc podatki fundujemy ONYM te luksusy w których się pławią. To MY ONYCH zatrudniamy do rządzenia, i ONI powinni podejmować takie ważne decyzje, po konsultacjach społecznych. Uważam, że odcinki autostrady, które w miastach lub w aglomeracjach pełnią rolę obwodnic, muszą być bezpłatne nie tylko dla samochodów osobowych. Dla wszystkich. A1 w naszym województwie od węzła Pyrzowice do węzła Mszana jest taką centralną obwodnicą dla miast leżących w jej pobliżu. Ona musi być bezpłatna by tam się koncentrował ruch tranzytowy. Na pozostałych odcinkach autostrad powinny obowiązywać winiety. Projektują odcinek A1 od Pyrzowic do Częstochowy, jestem ciekawy czy nadal chcą topić nasze pieniądze w ogromnych kwotach na skomplikowane węzły z podwójnymi wiaduktami i szerokim placem na miejsce do ręcznego poboru opłat. Gdyby tak projektowali, to byłoby to KARYGODNE!!!

  • ~truman20 2014-09-20
    14:34:01

    3 0

    ~gestskoczka - ten filmik doskonale obrazuje to, o czym piszesz w swojej wypowiedzi - http://www.youtube.com/watch?v=YlKnB_SW8E0

  • ~pawlass 2014-09-20
    17:45:34

    2 0

    Wydaje mi się, że winiety i cały system monitoringu byłby bardzo drogi, a same winiety dla kierowców właśnie nie. Dlatego nie chcą tego wprowadzić. Jak słyszę, że 10 gr. od kilometra to super cena, to chyba nie chcecie korzystać z autostrad. Jadąc z Katowic do Krakowa: ok. 10pln w jedną strone. Nie pamiętam ile jest teraz dokładnie, ale już pewnie ponad 15złotych. To jest masakra! Jadąc na tydzień nad morze zapłacimy ok. 120złotych za przejazd? tyle wynosi półroczna opłata w Czechach na wszystkie autostrady bez limitu kilometrów. System bramkowy jaki mamy obecnie jest chyba najdroższym systemem, teraz chcą go zmienić ale cen już nie. Przecież powinno być taniej. Zmaleją koszty stałe, związane z liczną obsługą, nie będzie "gratisowych" długich weekendów itp. To ja, gdy mam płacić tak dużo, wolę aby setki ludzi miało dalej prace na bramkach.

  • ~ 2014-09-21
    02:02:32

    3 0

    Musi być system drogi dla kierowców i "pokrętny".A teraz mamy nowego ministra więc wszystko można odwlec.

  • ~superelektro 2014-09-21
    12:40:21

    3 0

    truman20, ja to świetnie wiem, a piszę o tym specjalnie gdyż tak jak napisałeś ludzie nie widzą że w cenie samochodu, alkoholu, czy papierosów 90% ceny a nawet więcej to podatki przy kwocie których marża doliczana przez detalistę to naprawdę są grosze, więc i nie protestują. Nie każdy prowadzi działalność więc i nie każdy wgłębia się w temat. Tyle kosztuje i koniec, a mogło by kosztować znacznie mniej. Od czasu do czasu importuję co nieco. Jakież było moje zdziwienie kilka lat temu kiedy zaczynałem samodzielnie bawić się w import że zapłata za towar to tylko jeden z wielu elementów ceny. Wygląda to mniej więcej tak : Wartość towaru + koszt transportu do portu i załadunek + obowiązkowe ubezpieczenie + koszt transportu morskiego lub lotniczego do Polski + koszt składu celnego + koszt transportu ze składu do zamawiajacego + VAT + akcyza jeżeli występuje. I to wszystko poza należnością za towar jest płatne w najjaśniejszej. Średnio, jeżeli wartość za towar przyjąć za 100, to po doliczeniu wszystkich obowiązkowych składników, kiedy dociera do mnie wartość ta wzrasta do około 300 gdyż wszystkie kolejne opłaty są liczone narastająco od poprzedniej wartości. Dla tego większość dużych importerów woli clić towar np. w Hamburgu czy Roterdamie gdyż tam liczą to całkiem inaczej. Na tyle inaczej że opłaci się przewieźć towar samochodami do Polski i jeszcze wychodzi taniej ( i szybciej ) niż procedura dopuszczeniowa w Polsce.

  • ~superelektro 2014-09-21
    12:51:21

    2 0

    Niezależni ekonomiści obliczyli że podatki płacone przez obywateli wynoszą około 82 - 85% ich przychodów, a socjaliści, zatrudniani przez niech pseudo-ekonomiści i cała reszta z socjalu korzystajacych widzi jedynie podatek rozliczany w PIT, podczas kiedy wielokrotnie więcej płacą w podatkach ukrytych. Jeżeli podatek w Polsce podobno wynosi 18% to tak naprawdę na koniec roku powinnismy otrzymać zwrot różnicy pomiedzy zapłaconym w cenie wszystkich towarów kupionych w ciagu roku a wyliczonymi 18% od przychodów. Ktoś np. zarobił w ciągu roku 100, jego podatek to 18, zostaje mu 82 które wydał na różne rzeczy różnie opodatkowane. Sumuje wszystkie zapłacone podatki i wychodzi mu że zapłacił podatku np. 26, - zaliczkowo zapłacone 18, należy mu się 8 zwrotu od SP. W podobny sposób kiedyś był liczony podatek u naszych zachodnich sąsiadów ale to już też przeszłość. Wiem, utopia, marzenie. Ale mam nadzieję że moje dzieci lub wnuki doczekają tej chwili kiedy to do nas z całego świata będą jeździli " na saksy".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5046