Po wirtualnym spacerze, wirtualnym biurze i wirtualnej bankowości przyszedł czas na wirtualną kartę SIM. Ta rewolucyjna technologia z powodzeniem zastępuje tradycyjne, fizyczne karty. Dlaczego warto wybierać urządzenia z modułem eSIM? O zaletach tego rozwiązania przeczytasz w poniższym artykule.
Skrót eSIM oznacza “embedded Subscriber Identity Module”, czyli “osadzony moduł tożsamości abonenta”. Po polsku nazwa brzmi tak, jakby przetłumaczył ją znany z memów polityk, jednak jej znaczenie można łatwo objaśnić. Urządzenie z eSIM jest wyposażone w moduł, który zastępuje tradycyjną kartę SIM jako nośnik informacji.
Dzięki temu nie musimy już wkładać do telefonu, tabletu czy smartwatcha kawałka plastiku z chipem, ponieważ ten chip jest wbudowany w nasz sprzęt na stałe. Kartę otrzymujemy drogą cyfrową, aktywujemy i gotowe. Choć niewidoczne, rozwiązanie to stanowi duży krok w kierunku światowej cyfryzacji. Zostawmy jednak wielki świat i skupmy się przez chwilę na sobie. Do czego eSIM może się przydać zwykłemu użytkownikowi?
Karta SIM w postaci cyfrowej jest wygodna i ułatwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych, a to tylko początek jej zalet. Technologia eSIM jest przede wszystkim ekologiczna, i to wielopłaszczyznowo. Po pierwsze, wirtualna karta oznacza zero plastiku. Po drugie, brak fizycznego przedmiotu, który trzeba włożyć do telefonu, ogranicza ślad węglowy, jaki powstaje przy dostawie. Po trzecie, oszczędzamy papier na kopertę i broszurę zawierającą kilka słów od operatora, które są równie cenne i ważne w wersji elektronicznej na skrzynce mailowej.
eSIM oznacza również bezpieczeństwo naszych urządzeń, ponieważ ułatwia ich lokalizację. Co więcej, wirtualna karta jest znacznie trudniejsza do usunięcia niż fizyczna w przypadku kradzieży, no bo bez kodu PIN złodziej nie będzie w stanie nic zrobić. Technologia pozwala też na prowadzenie elastycznego i aktywnego stylu życia. Karta eSIM w smartwatchu daje nam możliwość pozostania w kontakcie z innymi nawet gdy zapomnimy telefonu. Ponadto działa ona w roamingu tak samo jak w kraju, co ułatwia zagraniczne podróże.
Do zalet eSIM należy też prosta aktywacja, która nie wymaga wychodzenia z domu. Operator wysyła abonentowi kod QR lub kod aktywacyjny. Po jego wprowadzeniu rejestrujemy się i już możemy normalnie korzystać z sieci, tak samo jak po włożeniu fizycznej karty SIM do urządzenia.
Technologia eSIM przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które używają na co dzień kilku urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu możemy korzystać z jednego pakietu na smartfonie, smartwatchu i tablecie. Ponadto wirtualna karta SIM pozwala na swobodne przełączanie się między numerami w ramach funkcji DualSIM wraz z kartą fizyczną. Co ciekawe, brak slotu na plastikowy element umożliwia producentom urządzeń powiększanie innych podzespołów (np. baterii) lub wysmuklenie sprzętu – tym samym poprawienie jego parametrów.
Jednym z operatorów, którzy obsługują to rozwiązanie, jest Orange Flex. eSIM może w tym przypadku pełnić rolę karty głównej na telefonie i dodatkowej na innych urządzeniach, np. w routerze, a nawet na drugim telefonie. Aktywacja odbywa się za pośrednictwem aplikacji Flexa, gdzie musimy potwierdzić swoją tożsamość i opłacić wybrany Plan. Do pakietu możemy dobrać urządzenia z funkcją eSIM i od razu zacząć korzystać z oferowanych przez tę technologię udogodnień.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83416Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
49551„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44960Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30296Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29667Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+94 / -16Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 469