zamknij

Wiadomości

Co tam Rybnik czy Żory. Czerwionka-Leszczyny z 22 mln na OZE!

Duże pieniądze dla Czerwionki-Leszczyn na inwestycje OZE. Gmina otrzyma dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 21 840 394,62 zł na realizację projektu pn. „Zakup i montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w Czerwionce-Leszczynach”. Spośród 125 złożonych projektów Zarząd Województwa Śląskiego wybrał cztery na łączną kwotę dofinansowania prawie 147 mln zł.

Reklama

Nie tak dawno informowaliśmy Was o tym, że Subregion Zachodni Województwa Śląskiego otrzymał dofinansowanie na realizację projektu Łączymy z energią. Ponad 21 mln złotych pozwoli na montaż 1468 instalacji ekologicznych w 1214 budynkach. W projekcie bierze udział 10 gmin subregionu, w tym Rybnik, który otrzyma nieco ponad 4,4 mln złotych >>Prawie 4,5 mln zł na OZE dla Rybnika<<

Tymczasem Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny informuje, że na inwestycje związane z Odnawialnymi Źródłami Energii otrzyma prawie 22 mln złotych!

- Projekt polegał będzie na udzielaniu mieszkańcom grantów na zakup lub zakup i budowę lub przebudowę instalacji OZE w budynkach mieszkalnych lub niemieszkalnych znajdujących się na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny – tłumaczy Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Mikroinstalacje OZE na które zostaną przyznane granty obejmują:

- instalacje fotowoltaiczne - 461 szt.,
- instalacje solarne - 46 szt.,
- pompa ciepła do c.w.u. - 97 szt.,
- pompa ciepła do c.w.u. i c.o. - 161 szt.

W ramach projektu będzie zainstalowanych 765 szt. instalacji. Głównym i bezpośrednim celem projektu jest zwiększony poziom produkcji energii z OZE w sektorze mieszkaniowym regionu poprzez budowę jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej przy wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny.

- Inwestycja w odnawialne źródła energii to niezwykle istotna inwestycja w przyszłość naszej miejscowości. Mam nadzieję, że projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz komfortu życia mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a także całego regionu - zaznacza Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Z listy projektów grantowych dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Śląskiego trafi do trzech wnioskodawców tj.:

- Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego
- Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny
- Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.

Natomiast z listy projektów niegrantowych dofinansowanie otrzyma projekt złożony przez gminę Zawiercie.

- Pracownicy Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Środowiska realizujący projekt informują, że z osobami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie zostaną podpisane umowy. Nastąpi to po podpisaniu przez Gminę umowy o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Prosimy, aby Mieszkańcy nie podejmowali działań związanych z realizacją inwestycji przed podpisaniem umowy z Gminą. Przyszłych Beneficjentów będziemy informować pisemnie o wszelkich działaniach związanych z wdrażaniem projektu w realizację – dodaje Hanna Piorecka-Nowak.

Oceń publikację: + 1 + 62 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Karolina# 2019-05-30 07:48:36

  "Przyznane granty obejmują" super, niby zaścianek ten powiat rybnicki, ale jak widać, złożyli dobrze merytorycznie przygotowany wniosek, i dostali 22 mln zł, które na pewno teraz dobrze wykorzystają. Niepotrzebna im awantura o "dym" z komina, czy to z gazu, czy z węgla, po prostu zamiast gadać i apelować, robią to, co powinni. Co prawda tylko 161 szt. zostanie zamontowanych pomp ciepła do c.w.u. i c.o. , ale zawsze lepiej coś, niż NIC. Szkoda, że miasto Rybnik oprócz apeli, uchwał, szkoleń (nikomu niepotrzebnych), nie potrafi wykorzystać środków , by dać mieszkańcom możliwość zamontowania pomp ciepła. Ale co się dziwić, najwięksi truciciele w Rybniku są bezkarni. Ciekawa jestem też, czy UM posiada informację, ile budynków (niestanowiących własności miasta) korzysta z pomp ciepła, i czy właścicielom takich budynków miasto przyznało indywidualne ulgi w podatkach i opłatach. Opalanie węglem , nawet tym niby ekogroszkiem - dotowanym, a to też śmieć, to porażka, ale czy gaz jest dużo lepszy? Na pewno przyszłość, to pompy ciepła i inne ekologiczne, odnawialne źródła ciepła. Brawo dla burmistrza gminy Czerwionka-Leszczyny!

  91 8
 • ~rosthost1 2019-05-30 08:32:32

  wcześniej inne gminy z okolicy teraz Czerwinka Leszczyny. A Arteks cały czas twierdzi że Rybnik jest super. Nasz urząd miasta spoczął na laurach zaraz po prezydencie Makoszu i siedzi. Fajnie, może tak być tylko jeżeli walka ze smogiem ma polegać na zmianie terminów odbioru śmieci to chyba ludzie zaczną wszystko palić i walić w las. Rybnik powinien spaść w rankingach na sam dół: inwestycje, ochrona środowiska, poziom życia itp.

  68 3
 • ~Leoncio Almeida 2019-05-30 08:37:01

  .......i co Pan na to, Panie "nic nie mogę zrobić" Kuczera. ???? Da się ???

  76 4
 • ~imrahil 2019-05-30 08:49:08

  pięknie, zakładam że to około 161 kotłów na paliwa stałe mniej. szkoda że w tych dotacjach nie wprowadzono jeszcze warunku braku kotła na paliwo stałe w przypadku wnioskowania o pompę CWU, fotowoltaikę oraz solarów. ale to dotacja unijna w której chodzi o ograniczenie CO2 a nie smogu. w każdym razie jest OK, niektórzy pewnie zyskają darmowe albo prawie darmowe ogrzewanie domu, a ci co se kopciuchy (nawet V klasy) wstawili to nadal będą płacić i o to chodzi :)

  17 16
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-30 08:49:11

  a w Rybniku nowa kopalnia..

  jak PiS mowi.. wegiel to bogata Polska.. tylko czemu radni PiS sa przeciwko nowej kopalni?

  Pytanie do radnych PiS:

  Smierdzi Wam Polski Wegiel?

  Dlaczego nie chcecie polskiego wegla jak Kohut z parti Wiosna?

  Mozemy wrocic pare artykulow wstecz jak Wasz elektorat pluje na Kohuta, ze nie chce polskiego wegla..

  a teraz jak ma powstac nowa kopalnia w Rybniku to radni pis na radzie miasta rybnik nie popieraja jej budowy..

  drodzy radni pis.. co jest zlego w Polskim Weglu, ze go nie chcecie i mowicie wspolnym glosem z partia Wiosna w tej sprawie?

  Drogi elektoracie pis czas napluc nienawiscia na waszych radnych tak jak pluliscie na Kohuta..

  Z czystej ciekawosci... drogi elektoracie pis dlaczego podpisujecie sie na listach przeciwko budowie nowej kopalni, kiedy pluliscie nienawiscia do osoby, ktora nie chce polskiego wegla?

  drogi elektoracie pis.. wiecie czym jest robienie sobie z geby tylka? z czystej ciekawosci pytam.

  20 53
 • ~ 2019-05-30 09:41:41

  barasmuta - łżesz jak zawsze. Taki przekaz dnia z POlitbiura dostałeś?

  24 13
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-30 09:53:42

  tropleminga

  zauwazylem, ze jak ktos pisze niewygodna prawde o pis to zawsze zaczynasz go obrazac.

  z czystej ciekawosci.. a tobie smierdzi polski wegiel?

  czy jednak jestes z tych nielicznych elektoratu pis, ktorzy rozumia, ze polski wegiel to bogata Polska i popierasz budowe nowej kopalni?

  Mam nadzieje, ze nie jestes jak Kohut - przeciwko Polsce - czy jak to tam na niego pluliscie przed wyborami - pozwol, ze ja teraz bede robic to samo w strone elektoratu pis, ktory nie chce kopalni w Rybniku.

  13 24
 • ~ 2019-05-30 10:08:37

  pogromca szkodników/barrakuda/rekin - wyborcy totalnej nie wyciągnęli żadnych wniosków z przegranej. Nadal tylko szyderstwa i pogarda do PIS. Ludzie już się w tym połapali, a że mają swoją godność, to ty daleko na tym nie zajedziesz.

  28 13
 • ~rosthost1 2019-05-30 10:11:23

  Panie Kohut grtuluję takich wyborców jak: ~PogromcaSzkodnikow (komentarze ni z gruchy ni z ...). I koniec!!! Mowa tu o tym że Rybnik stracił kolejną szansę na czyste powietrze przez podejście Urzędu Miasta.

  19 6
 • ~ 2019-05-30 10:20:11

  Rybnik w zdecydowanej większości głosował w wyborach na pana Kuczerę, który nie sprawdził się po pierwszej kadencji. Więc do kogo teraz trzeba mieć pretensje? Było założenie, głosujemy tylko nie PIS. A dlaczego nie PIS? Bo nie. A może jakiś program, jakaś wiarygodność? Nie. Wszyscy tylko nie PIS. I mamy to co mamy.

  24 13
 • ~Arteks 2019-05-30 10:27:48

  No ale w UM w Czerwionce za inwestycje odpowiada Wolnik. A w Rybniku kto? No właśnie kto? Jest w ogóle ktoś po śmierci Studenta kto zajmuje się inwestycjami (niemiejskimi)?

  28 8
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-30 10:32:12

  trop leminga

  Chyba tylko idioci ci uwierza, ze Kuczera bral udzial w wyborach do Europarlamentu i je wygral..

  takich klamstw i bzdur to juz dawno nie sluszalem..

  ale wrocmy do mojego pytania..

  Czy Ci smierdzi Polski Wegiel?

  5 17
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-30 10:37:16

  rosthost1

  ja gratuluje poslowi Piecha takich wyborcow jak ty.

  Mowimy tutaj o tym dlaczego w Rybniku otwiera sie nowa kopalnie i dlaczego nie ma OZE.

  Poczytaj sobie pare artykulow wstecz jak pisales, ze OZE to niemiecka propaganda bo Polska ma 80% wegla w Europie..

  gdzie pisales, ze Polski Wegiel to bogata Polska..

  a teraz ludzie z pis - dokladnie Ci ktorzy tak pluli na OZE i wyzywali wszystkich od Niemcow... nie chca kopalni w Rybniku.

  Prawda kole w tylek? To dobrze.

  5 18
 • ~rybnikus 2019-05-30 14:27:39

  ~PogromcaSzkodnikow oplułeś się, PIS zawsze będzie robił to co chcą wyborcy, nie będą uszczęśliwiali ludzi na siłę jak to robił Tusk i jego szajka PO-PSL.

  11 3
 • ~ 2019-05-30 23:53:30

  Pytanie: pompa ciepła powietrzna ustawiona razem z kotłem gazowym - jeśli pompa ciepła nie daje rady to gazem dogrzewamy wodę w CO. Widziałem hybrydy tego "czegoś", ale 48k PLN to za dużo. Da się tak "zintegrować" PC z kotłem gazowym jak wyżej napisałem? Dodając fotowoltaiczne ogniwa prawie wychodzi perpetuum mobile. Dyskusja? Czy dałem waśń PiS/PO? ( Co temat to na politykę wchodzicie, zero merytorycznych wypowiedzi)

  4 0
 • ~rzyt 2019-05-31 07:33:23

  ~ryhor, ja w takiej instalacji pompy ciepła mam nagrzewnicę gazową gdyby doszło do takiej sytuacji jak piszesz. Ale pompa daje sobie radę w naszych warunkach, bo ta nagrzewnica odpaliła się tylko podczas odbioru technicznego instalacji po jej wykonaniu. Wodę grzeję osobnym podgrzewaczem gazowym ale jest to lokal użytkowy i potrzebuję mieć zapas. W innej instalacji mam ogrzewanie wody zespolone ze "słońcem" i 600 litrowy zbiornik, gdzie słońce ma priorytet. Pierwszy serwis glikolowy /dopełnienie/ był w tym roku po 8 latach użytkowania. Ekonomiczne gospodarowanie energią wymaga także rekuperatora. Oprócz tych rozwiązań użytkuję także pompę ciepła z dolnym źródłem zakopanym w ziemi. Ta instalacja funkcjonuje już ponad 20 lat u mnie ale po 17 latach wymieniłem sprężarkę na nowszy typ i zbudowałem zbiornik na górnym źródle. Gdybyś chciał poznać działanie pomp z praktyki to napisz. Chętnie pomogę. Aha nie jestem instalatorem i nie sprzedaję tych urządzeń by nie być posądzonym o reklamę.
  Pozdrawiam

  3 0
 • ~imrahil 2019-05-31 07:56:13

  ~ryhor - łączenie systemów nie ma sensu. o ile dobrze kojarzę, planujesz termomodernizację. w tym przypadku nawet przy kaloryferach temperatura zasilania będzie akceptowalna i eksploatacja tania - na pewnym forum można poczytać o pompach ciepła instalowanych w niemodernizowanych domach. zamiast kombinować z gazem, lepiej dokupić dodatkowe 2 kW PV (najważniejsze to nie przekroczyć 10 kW, bo w instalacjach powyżej 10 kW zmienia się współczynnik bilansowania na mniej korzystny)

  0 3
 • ~ 2019-05-31 14:31:18

  ~imrahil tak, planuję termomodernizację. Tylko z węgla przechodzę na gaz wynika to z przyłącza gazowego pod domem, a nie moich koncepcji ;) (czyste powietrze) dlatego pytam widziałem piece gazowe zintegrowane z PC, tylko cena 48k jest szalona, a łącząc piec kondensacyjny gazowy z "inteligentnie rozwiązaną instalacją" z powietrzną PC było by połowę tańsze i z biegiem czasu można by było pc dołożyć przed gazówkę, gdzie gaz dogrzewał by wodę wędrująca z pc, taka hybryda mogła by się szybciej zwrócić a gaz traktowany by był jako "dopalacz". Do tego dorzucić na dach fotowoltanikę :) ale jak źle kombinuję to mnie wyprowadź z błędu (że starego domu nowego nie zrobię).

  0 0
 • ~ 2019-05-31 21:44:06

  Władze czerwionki i będący na ich usługach Rybniczanin p.Wolnik potrafią zadbaż o interes mieszkańców, tymczasem myślenie u nas wygląda zupełnie odwrotnie, jaj dokumentnie "oskubać mieszkańca", zacytuję tylko portaslowego mędrca, którego zdanie jest zgodne z polityką uprawiana przez nasze władze "dlaczego chcesz z rybniczan robić jakichś żebraków którym trzeba coś rozdać bo bez tego sobie nie poradzą? Według badań specjalistów tylko 2% mieszkańców miasta to ludzie ubodzy. Dla nich miasto może budować mieszkania, budynki lub remontować zasoby komunalne w których mogą mieszkać, może im też pomagać przez pomoc społeczną. Ale skoro w ostatnich latach budowało się u nas nawet po 200-300 domów rocznie - to znaczy, że mamy mieszkańców bogatych (chociaż niestety nie zawsze świadomych), którzy sami powinni zadbać o ekologiczne ogrzewanie. Bo jeśli kogoś stać na budowę nowego domu - powinno go też stać na jego utrzymanie"
  vczyli łupić i nie wyróżniać, czasami żałuję, że mieszkam w Rybniku, a nie gdzieś w okolicy, gdzie władze są bardziej przyjazne mieszkańcom

  2 1
 • ~imrahil 2019-06-01 07:31:52

  ryhor przypadki są różne, ale generalnie uważam że dublowanie systemów grzewczych nie jest zbyt opłacalne. Masz gaz to zrób gaz (co innego w nowym domu), a różnice w koszcie inwestycji zostaw na potem, zainwestuj w pv albo lepszą izolację.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 494