zamknij

Wiadomości

Co się podoba, co szpeci? Powraca konkurs Architkit!

2019-03-12, Autor: bf

Otaczająca nas architektura nieustannie zmienia się. Powstają nowe, ciekawe obiekty, które budzą podziw przechodniów. Z drugiej strony inne budynki popadają w zapomnienie i ruinę stając się jednocześnie niechlubną wizytówką miasta. Dlatego więc czas na reaktywację konkursu Archikit 2019, w którym będziecie mogli oddać swój głos.

Zasady konkursu są proste: mieszkańcy przez najbliższe dwa tygodnie mogą zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie konkursu lub mailowo (architkit@rybnik.org.pl) propozycje obiektów w kategorii Hit oraz Kit. Po tym okresie rozpocznie się głosowanie internautów oraz jury, które wyłoni zwycięskie obiekty w obu kategoriach.

Reklama

To druga edycja konkursu. Poprzednia odbyła się w roku 2011. - Uznaliśmy, że 8 lat to wystarczający okres, który należy dać właścicielom, aby mogli wyciągnąć wnioski z pierwszej edycji i w jakiś sposób zmienić wizerunek swoich obiektów. W mieście pojawiło się również sporo ciekawej architektury, o której powinniśmy mówić głośno i ją promować. Te obiekty mogą stać się ikonami naszej lokalnej architektury i pozytywnie wpłynąć na wizerunek miasta, które poza granicami powiatu kojarzy się głównie ze smogiem - mówi Mariusz Maroszek ze stowarzyszenia Rybnik - miasto do życia.

W poprzedniej edycji Architkitu docenione zostały m.in. budynek Starostwa Powiatowego, kampus przy ul. Rudzkiej oraz Domy Sąsiedzkie na Wrzosach. Największym kitem okazało się natomiast targowisko i dawny biurowiec KBO. Oba obiekty doczekały się kompleksowej modernizacji i z powodzeniem mogłyby zostać nominowane w kategorii Hit tegorocznej edycji konkursu.

Wśród jurorów tegorocznej edycji ponownie zasiedli Maria Budny-Malczewska – utytułowana rybnicka artystka, Jan Grzonka – właściciel księgarni Orbita, Dariusz Laska – były Radny Miasta Rybnika oraz Łukasz Pomykoł – Członek Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich. Pojawili się także nowi jurorzy: Marcin Zbigniew Wojciech – rybnicki stand-uper, Łukasz Kohut – działacz społeczny i fotograf oraz Adam Drewniok – basista zespołu Carrantuohill.

Zwycięzców konkursu poznamy już 8 kwietnia, a wyniki zostaną poprzedzone głosowaniem internautów, o którym również będziemy Was informować.

Akcji patronuje nasz portal – Rybnik.com.pl.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~exx 2019-03-12 10:34:56

  Kit i shit to przede wszystkim te szmaty zawane banerami reklamowymi. To powinno zniknąć z ogrodzen! Od tego jest internet TV i gazety.

  65 1
 • ~x.treme 2019-03-12 11:52:17

  osiedla typu Nowiny wraz zasr***mi chodnikami, trawnikami i z petami lecącymi z okna - to jest jedna z najbardziej obrzydliwych wizytówka miasta.

  40 6
 • ~siarzewski 2019-03-12 12:12:59

  Moje typy:

  - wszechobecna brzydota reklamowa i nasranie reklamami na każdym skrawku gruntu.

  - nowobudowany kościół na Raciborskiej

  - pasteloza blokowik

  34 5
 • ~MTWWD 2019-03-12 16:43:39

  Kibli na stadionie nie umiom wybudować a Rybniczanom zamiost akwaparku to zrobiom sadzawka we Kamieniu. Niech sie nazywo że cosik je zrobione. Na to ino stać prezydenta i na czerwono farba jeszcze.

  11 8
 • ~tf2 2019-03-12 17:19:08

  Najbardziej szpecące są czerwone rynsztoki przy drogach udające "drogi dla rowerów". Droga dla rowerów nie powinna kolidować z ulicą a jazda po niej powinna być bezpieczna i wygodna dla rowerzysty.
  Potworkami architektonicznymi są także PARKINGI dla samochodów elektrycznych. Ich liczba przekracza wg mnie liczbę samochodów elektrycznych w mieście, ta inwestycja jest bardzo zastanawiająca.

  21 3
 • ~Arteks 2019-03-12 17:42:34

  Bardzo fajna inicjatywa. Pochwalajmy udane rewitalizacje i to, że niektórym inwestorom chce się postawić coś ciekawego, ładnego, nowoczesnego i potępiajmy gnioty i brzydactwa takie jak np. markety na d. Glinioku. @x.treme - na Nowinach tak jak wszędzie na Śląsku - najbrzydsze są... kopcące chałupy, niektóre rozbudowywane w stylu "domek Gargamela" np. na ul. Kominka jest taki ceglany, niedokończony dom. Czekam aż kiedyś jego właściciel spełni swoją powinność i go wyburzy, a ktoś inny w tym miejscu postawi coś godniejszego. Całe szczęście, że ich ubywa. W ostatnich 2 latach wyburzono co najmniej z 5 kwadracioków jednorodzinnych z czasów PRL. :D

  6 23
 • ~rzyt 2019-03-12 18:08:37

  O, w jury likwidator górnictwa, członek rady kobiet, likwidator homofobii, a teraz brzydoty architektonicznej. W ilu partiach tyle można się nauczyć? Bo wykształcony jest Leonardo, nie chodzi o Di Caprio, ale Da Vinci.

  15 2
 • ~cyd 2019-03-13 06:44:56

  Artek sam mieszkasz w "kwadracioku z PRL" tylko 10 x większym i brzydszym:) Ale rybnik to taka gargamelownia, więc się nie przejmuj.

  13 0
 • ~Arteks 2019-03-13 11:00:50

  @cyd - kwadracioki, kostki to bieda-domki na które zgadzał się PRL. Bloki są różne, projektowane przez projektantów w miarę potrzeb. Domki z tamtych czasów jednakowe. Bloki nie kopcą i nikomu do głowy by nie przyszło nikomu aby je oszpecać jakimiś dobudowywanymi stryszkami, stromymi daszkami czy dobudówkami. Znasz jakiś blok który nie miałby tynku? A wszyscy widujemy codziennie domy jednorodzinne z cegły, kamienia mające po kilkadziesiąt lat, a wyglądające jakby dalej były w budowie. Straszne to jest i szpeci region. ;[

  0 8
 • ~artefaks 2019-03-13 11:31:55

  Arteks. Czy tynk jest wyznacznikiem elegancji ? Na Piaskach zrewitalizowano stare familoki podkreślając piękno cegły. Giszowiec też byś wyburzył?
  Wyburzają natomiast w cywilizowanych krajach całe blokowiska.
  Zobacz sobie dla relaksu film koyaanisqatsi.
  I wyobraź że kręcony był na Nowinach

  4 0
 • ~Arteks 2019-03-13 20:55:00

  @artefaks - ale dlaczego publicznie się kompromitujesz? Piaski? Przy Ogrodowskiego to przykład na chyba najgorzej zrewitalizowane osiedle familoków na Śląsku. Przykryto cegłę jakimś styropianem pomalowanym w cegiełki - koszmar. Są w Rybniku miejsca gdzie budynki są perfekcyjnie zrewitalizowane, także ceglane - ale z pewnością nie są to Piaski. A co do Giszowca to pewnie napisałeś to na zasadzie "chybił strzelił" i nigdy tam nie byłeś! A jakbyś był to byś wiedział, że tam jest mix bloków i dawnej kolonii domków jednorodzinnych. Bloki po termomodernizacji, a domki białe - dachy z czerwonej dachówki. Coś pięknego. Widać w tym jakiś zamysł projektowy i porządek. Jeśli gdzieś w Europie są wyburzane blokowiska to pod... budowę nowych blokowisk, co mnie nie dziwi. Większość Europejczyków mieszka w blokach - to jeden z najwygodniejszych miejsc do mieszkania - przeważnie z świetną infrastrukturą, bliskością do miejsc pracy, rozrywki, handlu, komunikacji i centrum. W Polsce nikt blokowisk nie burzy za to z wielkim pożytkiem dla okolicy są wyburzane klocki jednorodzinne z czasów PRL lub przedwojenne domki-slamsy. U mnie w okolicy znam już 5 takich przypadków (Zielona, Dąbrówki, Budowlanych) itd. Bloki też mogą być szpetne jeśli są zaniedbane ale po termomodernizacji całego osiedla - widać jakiś porządek architektoniczny i sens ich całego ułożenia. W przypadku domków jednorodzinnych to poza wyjątkami np. os. Zawiszy Czarnego, Wierzbowa, Północ - większość budowana jest bez żadnego zamysłu, koncepcji i niestety wygląda to trochę jak brazylijskie fawele. Jeden taki dach, drugi inny, jeden z jakąś przybudówkę, innej kostce dobudowano skośny dach, do tego mikroskopijne działeczki, wąziutkie drogi do nich prowadzące, kopcący komin na dachu, w większości domów brak pełnej infrastruktury... Koszmar wizualny i ogromny problem dla samorządów.

  0 4
 • ~Arteks 2019-03-13 20:58:57

  @artefaks - w każdym odcinku Diagnozy są pokazywane jakieś panoramy Rybnika - centrum, widok na zalew i panorama Nowin to często pokazywane miejsca bo to się zdjęciowcom i reżyserom pochodzącym z innych miast najzwyczajniej podoba. Zakościelny w swoim pokoju miał duże zdjęcie z... blokami na Chabrowej. :) A pokazaliby taki widok ogólny Popielowa i... na bank kompromitacja miasta.

  0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oddanych głosów: 960