Testosteron jest kluczowym hormonem, odpowiadającym za szereg funkcji w organizmie każdego mężczyzny. Jego niedobór może prowadzić do licznych problemów ze zdrowiem, takich jak spadek masy mięśniowej, obniżenie energii, trudności z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu czy złe samopoczucie. W przygotowanym poniżej wpisie omówiono, co się dzieje w przypadku niskiego poziomu testosteronu i jak sobie z tym radzić?
Spadek poziomu testosteronu może doprowadzić do licznych dolegliwości i wywołać szereg objawów. Wśród nich należy wymienić chroniczne zmęczenie oraz osłabienie organizmu, problemy z potencją, a także zmniejszenie siły i przyrost tkanki tłuszczowej, w szczególności w okolicach brzucha.
Niedobór hormonu powoduje trudności z koncentracją oraz zebraniem myśli, złe samopoczucie, odczuwalny lęk czy drażliwość. Dodatkowo jego zbyt niska ilość zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy.
Za niedobór testosteronu może odpowiadać wiele czynników, do których można zaliczyć naturalny proces, jakim jest starzenie się organizmu, zaburzenia pracy przysadki mózgowej albo nadnerczy czy prowadzenie niezdrowego trybu życia, bogatego w używki i przetworzone jedzenie.
Powodem niskiego poziomu hormonu może być też przewlekły stres, niekorzystnie wpływający na produkcję testosteronu albo niektóre choroby, między innymi cukrzyca, schorzenia serca bądź nadciśnienie.
Potwierdzenie niedoboru hormonu wymaga wykonania zleconych przez specjalistę badań krwi. Obejmują one pomiar całkowitego i wolnego testosteronu, SHBG czy morfologię, ale również profil lipidowy, funkcje tarczycy oraz wszelkie, wspólnie ustalone z lekarzem testy.
Leczenie hormonalne niedoboru testosteronu to jedna z najskuteczniejszych metod, sprawdzająca się w przypadku, gdy zmiana stylu życia i wprowadzenie odpowiedniej diety nie przyniesie pożądanych rezultatów. Proces może obejmować zastrzyki domięśniowe albo podskórne, zapewniające stabilny poziom testosteronu. To także stosowanie żeli i kremów, pozwalających na stopniowe uwalnianie hormonu.
Terapia testosteronem w Poznaniu to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać pożądane efekty, wpływające na poprawę jakości codziennego funkcjonowania.
Wskazaniem do zastosowania terapii zastępczej testosteronem, jest potwierdzenie niskiego poziomu hormonu oraz występowanie związanych z tym objawów. Efektem kuracji może być zarówno poprawa gęstości kości, jak i metabolizmu, koncentracji czy pamięci. TRT jest również szansą na zwiększenie energii oraz polepszenie ogólnego samopoczucia psychicznego, co ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich aspektów życia.
Leczenie testosteronem może też poprawić libido oraz zniwelować zaburzenia erekcji, które mają kluczowy wpływ dla zachowania zdrowia seksualnego. Ponadto wielu mężczyzn obserwuje u siebie wyraźną poprawę muskulatury oraz siły mięśniowej po zastosowaniu terapii zastępczej testosteronem.
Właściwy poziom hormonu jest konieczny dla zachowania dobrej kondycji mężczyzn, ponieważ testosteron wpływa na metabolizm, kondycję fizyczną, funkcje seksualne czy na ogólne samopoczucie psychiczne. Jego niedobór może doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych bądź obniżenia jakości życia.
Systematyczna kontrola poziomu testosteronu w połączeniu z wdrożeniem odpowiednich działań, takich jak zdrowe żywienie oraz aktywność fizyczna, mogą w znaczącym stopniu poprawić codzienne funkcjonowanie i pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia przez długie lata. Gdy pojawią się niepokojące symptomy, wskazujące na niedobór hormonu, warto skonsultować się ze specjalistą, który po zleceniu potrzebnych badań i zapoznaniu się z ich wynikami, będzie w stanie poprowadzić pacjenta przez dalsze leczenie.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
52246Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23849Zderzenie pojazdów na ul. Raciborskiej. Ciężarna trafiła do szpitala
15491Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
13560Radni przypatrzyli się komunikacji miejskiej. Na co narzekają pasażerowie? Wnioski i wyniki ankiet dają do myślenia
13080Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+364 / -65Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+241 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+152 / -5Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13To tor dla rolkarzy czy spacerowiczów? „Grożono mi pobiciem”
+85 / -14Tu miał być 4-gwiazdkowy hotel. Radna mówi o „miejskim śmietnisku” (zdjęcia)
24Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Komunikacja miejska w Rybniku może być bezbiletowa? Radny mówi: zróbmy to. Prezydent: komu zabierzemy?
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert