zamknij

Wiadomości

Co się dzieje? Na ulicach Rybnika znów zabrakło autobusów

2021-08-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj rano na ulicach Rybnika zabrakło autobusów firmy A-21 i VBus. Nie wyjechały do obsługi linii ZTZ. Sytuacja może się powtarzać. Skąd te problemy komunikacyjne?

Reklama

Jak mówi nam Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku, dzisiaj (12 sierpnia) w godzinach porannych znów nie wyjechały autobusy firmy A-21 i VBus. Znowu, bo po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce pod koniec lipca.

- Łącznie na trasy nie wyjechało 6 autobusów (linie 2, 3, 6, 14, 26, 27, 28, 29 i 33 - red). Firmy świadczą usługi wspólnie w ramach konsorcjum z jednym z naszych operatorów oraz jako „podwykonawca” innego. Firmy te od rana czyniły starania, aby zagospodarować w zamian swoje autobusy. Mamy zapewnienie, że po południu wszystko powinno być już OK. Jest to sytuacja analogiczna jak 30 lipca tego roku – również bez zapowiedzi na ulice nie wyjechało 6 autobusów – wyjaśnia Łukasz Kosobucki.

W wyniku poprzednich problemów na obie firmy nałożono karę około 10 tys. złotych. O co poszło? Skąd problemy komunikacyjne? Dyrektor ZTZ otrzymał wyjaśnienie, że przyczyną był spór z kierowcami o wysokość płac.

Jak widać, problem nie został rozwiązany, czego dowodem był znów brak autobusów na drogach. Duże kłopoty mają Żory, gdzie obowiązuje Bezpłatna Komunikacja Miejska. Tamtejszy magistrat potwierdza, że sytuacja jest związana ze strajkiem kierowców, pracujących dla firmy A-21.

- Przedstawiciele Urzędu Miasta Żory oraz Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju od rana bezskutecznie usiłują skontaktować się kierownictwem firmy A21. Jednocześnie podejmowane są przez Miasto Żory i MZK Jastrzębie-Zdrój działania, zmierzające do jak najszybszego zapewniania na terenie Żor komunikacji zastępczej i tym samym umożliwienia mieszkańcom korzystania z transportu publicznego – czytamy na stronie UM Żory.

Łukasz Kosobucki podejrzewa, że firmy mają większe problemy finansowe.

- Uważam, że jest to niepoważne traktowanie stron umowy, a przede wszystkim naszych mieszkańców. Firma z jednej strony ma kłopoty, aby obsługiwać nasze kursy, a z drugiej strony składa protest do KIO w przetargu na obsługę linii w ZTM w Katowicach – zauważa i ma obawy, że sytuacja może się jutro powtórzyć

Czy czekaliście dzisiaj rano na autobusy powyższy linii?

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Kurt_Wallander 2021-08-12
  13:25:17

  62 5

  Czekajcie no, co to ostatnio Arteks pisał? Że miasto jest dla mieszkańców oraz, że nie można zamieniać UM w jeden wielki wydział komunikacji? No, to tu jest odpowiedź na pytanie, skąd u nas tyle aut... i weź tu korzystaj ze zbiorkomu.

 • ~Franz Kawka 2021-08-12
  14:08:44

  29 18

  Zawsze miasto, na wzór władz centralnych, może przejąć rybnik.com.pl i zakazać pisania o problemach. Paru boroków będzie stało na przystanku a reszta się nie dowie. Czyż to nie genialny pomysł?

 • ~tf2 2021-08-12
  16:47:27

  18 13

  Można też zakończyć zbierać podpisy za likwidacją mediów, które ujawniają przekręty i podają inne niewygodne dla antypolskiej opozycji fakty.
  Nie będzie polskich mediów, za to będą wyłącznie polskojęzyczne zarządzane z Moskwy, Niemiec lub z za oceanu, wtedy na pewno dowiemy się "rzetelnie" o wszystkim!
  Czyż to nie genialne?

 • ~Arteks 2021-08-12
  17:51:32

  6 29

  Kierowcy autobusów chcą lepiej zarabiać, szkoda tylko, że najpierw się zgadzają na określone warunki pracy by potem ich nie akceptować. Dobrze, że w Rybniku jest dywersyfikacja obsługi linii ZTZ dzięki kilku przewoźnikom. @Kurt - jaka odpowiedź? ;| To jak masz zablokowaną drogę z powodu wypadku czy blokady w ramach strajku to ma to być powód dla którego nie warto korzystać z dróg w dojeździe autami do pracy? No pomyśl trochę zanim coś następnym razem napiszesz "na przekorę". Strajk, wypadek, blokada to sytuacja nadzwyczajna.

 • ~Dador 2021-08-12
  19:40:34

  9 2

  Czyli co? 6 kierowców od dzisiaj na L4 do Niedzieli? Nieformalny strajk? Polacy robią się odważniejsi w dochodzeniu swoich płacowych praw. Sprawa firmy Paroc Trzemieszno. Można?

 • ~ 2021-08-13
  00:22:36

  16 0

  Redakcjo jak już piszecie takie cuś-"Przed Tobą czeka jeszcze 99% tekstu!
  Rozwiąż quiz poniżej, aby kontynuować czytanie naszego artykułu!"

  Czemu obojetnie ile by zostało do przeczytania,niekiedy DWA z 10ciu zdan to wg.Was ZAWSZE tj. te 99%!!!
  Tak to jest jak się na szkołę kamieniami ciepało.

  POzdrowienia dla Waszych nauczycieli matmy.:)

 • ~ 2021-08-13
  00:26:59

  10 0

  Acha i PO dodaniu komentarza piszecie PO FRANCUSKU -"Success!"

  Teraz POzdrawiam Waszych nauczycieli z podstawówki ale z języka POLSKIEGO,nie francuskiego!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 413