zamknij

Wiadomości

Co mają robić rodzice, gdy zamknięto szkoły?

2020-03-09, Autor: 

To już wiecie, dzisiaj rano zamknięto trzy szkoły w Rybniku. Co mają zrobić rodzice, by zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego? ZUS podpowiada - wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Reklama

Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziane - podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki.

- Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia - dodaje rzeczniczka.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka,przedszkola lub szkoły.

Uwaga: Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15A), należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:

- na druku Z-3 - dla pracownika
- na
 druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych

Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

>>Więcej informacji na stronie ZUS-u<<

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • [email protected] 2020-03-09
    12:10:33

    Czyli w świetle tych przepisów 9 latek może już zostać bez opieki w domu? Świetnie!

  • ~pawelbudowa 2020-03-09
    12:10:50

    a jak dziecko ma 10 lat to juz nic z tego. Brawo Brawo. Zostawie 10latka samego w domu z jego super pomyslami na zabicie czasu i opieka i prokurator wezmie sie za mnie za pozostawienue dziecka bez opieki oczywiscie jak cos sobie srobi. Trza bedzie dzieciaka zamknac w pralce :D

  • ~Marzena Głodowska 2020-03-09
    12:10:55

    83 7

    Czyli dziecko, które skończyło 8 lat może zostać samo w domu, bo opieka się na niego nie należy???

  • ~ 2020-03-09
    12:17:34

    42 54

    @ Marzena Głowacka
    Nie, powinien wziąć płatny albo bezpłatny urlop.
    Chyba po to jest powiedzenie, żeby "oszczędzać na czarną godzine"...
    To jest taki czas. A jak w czasach wzrostu wynagrodzeń i 500 plusów nie jest kto w stanie uzbierać na kupkę i żyje ponad stan to ma teraz kiepsko...

  • [email protected] 2020-03-09
    12:37:01

    38 12

    Żona pracuje w Aptece i myślicie że ktoś jej da płatny lub bezpłatny urlop?
    Urlopy polityką firmy mają być jak najszybciej wykorzystywane i np wrazie krótkiej choroby to również nie L4 a urlop mają sobie wykorzystać, a chyba Prawo Pracy nie w tym celu wskazuje ilość dni urlopowych?

  • ~Janusz_Cebularz 2020-03-09
    13:25:18

    21 61

    To niech żona sobie znajdzie pracę, w której nie będzie niewolnikiem.

  • ~Janusz_Cebularz 2020-03-09
    13:33:39

    95 30

    Druga sprawa - co wy za dzieci macie?! Najlepiej chyba je w folie bąbelkową owinąć... Ja w wieku 10 lat zostawałem sam w domu. Mój syn też teraz zostaje. Albo buduje coś z klocków albo gra na komputerze w gry - potrafi zrobić sobie coś do jedzenia. Potrafi użyć mikrofalówki.Ma 10 lat a nie 4!!! Wy te swoje dzieci to najlepiej byście w gumowych ścianach trzymali, byleby tylko nie musiały samodzielnie sobie radzić... dramat

  • ~ 2020-03-09
    14:17:20

    27 12

    @~człowiek z branży
    1. dziecko ma dwoje rodzicow do opieki - nie musi zona brac urlopu.
    2. pracodawca tez jest czlowiekiem i wie, ze pracownik ma dziecko i wie jaka jest sytuacja, jest rynek pracownika i zona z calym bagazem doswiadczenia zawodowego i wiedzy, moglaby mu za klika miesiecy zwiac do konkurencji, a umowmy sie w aptece nie moze pracowac byle Tom, Dick czy Jerry
    3. to nie jest problem tylko Twojego dziecka a le calej szkoly, wiec pewnie mozna te dzieci polaczyc w male grupki i dac im walowe do zarcia, play station do grania i moze 6 dzieciakow sedziec pod opieka jednego rodzica na przemian po jednym dniu.
    4. wiec jesli zona poprosi o 1-2 dni urlopu tygodniowo to go napewno dostanie.
    5 Ale najpierw musi po prostu poprosic.

  • ~Bugsterkova 2020-03-09
    16:01:02

    10 7

    Wiele osób (rodziców) z w. w. szkoł zasięgnie informacji w ZUSie osobiście, może będą mocno kaszleć.... A tam jak wyglądają stanowiska obsługi klienta? Są szyby? Nie. W Urzędzie miasta przy stanowiskach obsługi klienta na różnych salach , również nie. Warto wprowadzić lepsze standardy bezpieczeństwa jeśli chodzi o tego typu miejsca, które zapewnią osoba na stanowisku pracy lepszą ochronę ( na komendzie policji w Rybniku już się przekonali) a zaowocują korzyscia dla wszystkich.

  • ~Karolina Kula-Zazulak 2020-03-09
    16:57:11

    23 4

    No a co jak zamkną szkołę specjalną?? Co z tego że dziecko niepełnosprawne ma więcej niż 8 lat - i tak nie może być przecież bez opieki w domu a rodzice tych dzieci też pracują...

  • ~Karolina Kula-Zazulak 2020-03-09
    16:57:31

    14 2

    No a co jak zamkną szkołę specjalną?? Co z tego że dziecko niepełnosprawne ma więcej niż 8 lat - i tak nie może być przecież bez opieki w domu a rodzice tych dzieci też pracują...

  • ~Teddy 2020-03-10
    01:40:05

    15 12

    Faktycznie problem!!! Nikt nie ma dziadków ani cioć i wujków nie pracujących, którzy mogą z dzieckiem posiedzieć. A co do 8 czy 10 latka bez opieki to w latach 80-90 takie dziecko samo się wybierało do szkoły, ani wracało, czekało w domu w wakacje aż rodzice wrócą z pracy i nie było komórek i telefonów co 15 minut czym się ma bawić, tylko musiał być na tyle odpowiedzialny żeby się nie zabić i chałupy z dymem nie puścić. Jak dziś ktoś się boi takie dziecko zostawić samo to znaczy że nie nadaje się na rodzica bo wychował albo oszołoma, który jest niebezpieczny dla samego siebie i otoczenia, albo totalnego nieudacznika, który oprócz klepania w ekran smartfona nie ogarnia podstaw życia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4922