zamknij

Wiadomości

Cmentarz w Chwałowicach zamienił się w wysypisko. Czytelnik: co za wstyd!

Bartłomiej Furmanowicz 2021-12-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ten widok razi oczy. Od dłuższego czasu cmentarz przy ul. Kamiennej w Chwałowicach tonie w śmieciach. Odpady nie mieszczą się już w dwóch, dużych kontenerach. Postanowiliśmy interweniować po sygnale naszego Czytelnika.

Reklama

Wczoraj (29 grudnia) otrzymaliśmy informację od zbulwersowanego Czytelnika. Oznajmił nam, że od dłuższego czasu nikt nie wywozi śmieci z cmentarza w Chwałowicach. Jego interwencje spełzły na niczym, postanowił więc skontaktować się z Rybnik.com.pl.

Odpady zalegają od dłuższego czasu. Co za wstyd! To skandal, że nikogo nie interesuje to, co dzieje się na cmentarzu – mówi.

Wspomniał również o tym, że ZZM nie ma już pieniędzy, by sfinansować wywóz odpadów.

Z tematem zwróciliśmy się do Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, który opiekuje się rybnickimi nekropoliami. Nasza informacja zaskoczyła ZZM. Jak tłumaczy Barbara Leipelt z Działu Cmentarzy Komunalnych, przed wigilią bardzo duża ilość osób odwiedzających groby bliskich dokonała porządków po Dniu Wszystkich Świętych wyrzucając mnóstwo odpadów naturalnych jak i innych(zniczy, wkładów do zniczy).

Odpady naturalne wraz z innymi stały się dużą zmarzniętą bryłą trudną do usunięcia w poniedziałek i wtorek po świętach. Niemożliwym było załadowanie odpadów naturalnych zmieszanych z pozostałymi odpadami. Pozostałe odpady zostaną załadowane do worków w oczekiwaniu na wywóz – wyjaśnia.

Jak dodaje, dzierżawca cmentarza komunalnego w Chwałowicach został zobowiązany do uporządkowania i segregacji zgromadzonych odpadów dzisiaj (30 grudnia) oraz jutro - 31 grudnia. Co z rzekomym brakiem pieniędzy na wywóz odpadów? W odpowiedzi czytamy, że "Planowane wywozy pokrywają się ze środkami finansowymi zaplanowanymi w planie finansowym Zarządu Zieleni Miejskiej".

Barbara Leipelt zaznacza również, że odbiór odpadów segregowanych i zmieszanych z cmentarza w Chwałowicach przy ul. Kamiennej odbywa się wg planowanych wywozów przez dzierżawcę.

Kontenery zostały wywiezione 01.12.2021r., i jest to zgodne ze złożoną przez dzierżawcę „Deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”. Następna data odbioru kontenerów odbędzie się 03.01.2022 r. - dowiadujemy się.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku przedstawia nam też harmonogram wywozu kontenerów w 2021 roku:

Styczeń - 0 wywozów
luty - 1 kontener
marzec - 3 kontenery
kwiecień - 3 kontenery
maj - 2 kontenery
czerwiec - 2 kontenery
lipiec - 1 kontener
sierpień - 2 kontenery
wrzesień - 1 kontener
październik - 5 kontenerów
listopad - 2 kontenery
grudzień - 2 kontenery

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Arteks 2021-12-30
  18:42:42

  65 26

  Tony plastikowych kwiatów rodem z Chin, znicze o wymiarach lamp drogowych... Potem się wszystko zapycha i dziwi niektórych, że śmieci przybywa i opłaty rosną...

 • ~Abisall 2021-12-30
  18:48:42

  31 3

  Na głównym cmentarzu przecież we wtorek podobnie wyglądało...
  Przy kolumbarium, tam gdzie zazwyczaj stoi kontener to zwałowisko śmieci było.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-12-30
  19:00:32

  47 8

  Czytelnika widok razi... Razić to mogą zaśmiecone lasy, parki, rowy, cieki wodne... Szkoda że nie martwi się tym, że ten mikroplastik później wdycha i zjada...

 • ~Kwinto 2021-12-30
  20:09:37

  72 10

  Kiedy wreszcie ktoś mądry zabroni tego lansu na cmentarzach i wyścigu o największy znicz i największy bukiet sztucznych kwiatów. To już nie ma nic wspólnego ze świętem zmarłych i pamięcią o bliskich. Głupota tak postępuje że za chwilę znicze będą przywozić ciężarówkami, żeby się paliły do wiosny. No i gdzie tu ekologia?

 • ~rzyt 2021-12-31
  09:29:09

  17 12

  Ale w sąsiednich gminach jest porządek przy cmentarzach czyli argumenty o dużych zniczach są raczej nietrafione. Gdy cmentarz jest administrowany przez parafię to za taki stan rzeczy ukarano by proboszcza. A gdy jest komunalny to trzeba ukarać kogo? Komunistów? Znowu widzimy przydatność zbrojnej formacji prezydenckiej dla zmylenia zwanej strażą miejską.

  W Chwałowicach śmieci te zalegają trochę dłużej niż porządki przedwigilijne.

 • ~Lateks 2021-12-31
  13:11:38

  15 5

  Zmniejszyć opłaty o połową i zlikwidować śmietniki na cmentarzu. Jak ktoś potrafi przynieść pełne wkłady, to da radę wynieść te wypalone.

 • ~rzyt 2022-01-01
  22:51:14

  6 1

  Publikacja w rybnik.com.pl przyniosła skutek. Dziś kontener był pusty, a śmieci wokół były popakowane w worki i czekają na wywóz.

  Czasem trzeba takiej interwencji. Ktoś się budzi...

  Dzięki

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 518