zamknij

Wiadomości

Ciężkie czasy przed kierowcami. Za kilka miesięcy zamkną wiadukt na Chwałowickiej

2017-11-15, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Nie we wrześniu jak wcześniej pisaliśmy, ale w grudniu 2017 roku. Polskie Linie Kolejowe zamierzają wkrótce rozpocząć remont wiaduktu na ul. Chwałowickiej. Z kolei na przełomie lutego i marca zamkną ruchu w tym miejscu. Miasto może jedynie dostosować się do sytuacji, która za niedługo nastapi. Czy jest przygotowane na utrudnienia w ruchu?

Reklama

Przypomnijmy, pod koniec lipca pisaliśmy o planach PKP PLK. Spółka chce wyremontować wiadukt na Chwałowickiej polegający m.in. na wymianie przęseł konstrukcji nośnej i odnowieniu stanu podpór. Więcej >>Wkrótce remont wiaduktu na Chwałowickiej. Niestety, TIR-y dalej będą się blokować<<

PKP PLK chciało rozpocząć prace już we wrześniu, jednak ze względu na opóźnienia w składaniu niezbędnej dokumentacji, spółka przesunęła datę na 10 grudnia 2017. Faktyczne utrudnienia w ruchu wystąpią na przełomie lutego i marca 2018 roku.

- Miasto w porozumieniu z koleją, która jest inwestorem stara się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie planowanego remontu. W drodze uzgodnień terminarz prac został skrócony, remont związany z utrudnieniami w ruchu zaplanowano na czas od przełomu marca i lutego 2018 roku do lipca 2018 roku (pierwotnie miał trwać prawie rok). W trakcie remontu most będzie czasowo wyłączony z ruchu. Szczegółowy harmonogramu prac oraz objazdy zostaną przedstawione z początkiem 2018 roku – mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Inwestycja nie zakłada jednak obniżenia terenu pod wiaduktem. Byłoby to trudne do wykonania ze względów technicznych i zbyt dużych kosztów finansowych. Ponownie zapraszamy do lektury wcześniejszego artykułu na ten temat.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 113

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~Stasek 2017-11-15 10:25:24

  Ten tekst " Inwestycja nie zakłada jednak obniżenia terenu" rozwalił mi cały światopogląd, wiarę w urzędy, problemy dnia codziennego i ... Frytki do tego.... Za Rok znowu zamkną bo jednak sie da...

  127 7
 • ~rys51 2017-11-15 10:38:27

  Ta sama gadka jak przy remoncie mostu na ul. Mikołowskiej.!! Kalendarz się zmienił ale mentalność urzędników nie !!

  105 5
 • ~kwasny15 2017-11-15 11:22:45

  Ciekawe jak to jest że najpierw temat Rybnik nie bedzie remontowało drogi po wiaduktem ponieważ wiąże się to z remontem mostu a to już sprawa Kolei. Teraz kiedy planowano rozpoczęcie prac związanych z wiaduktem okazuje sie że miasto nie będzie robić nic z drogą ponieważ nie ma pieniędzy :)
  To co za rok kolejny remont bo Miasto Rybnik uzna jednak za stosowne wyremontowanie drogi ?
  Czy w Rybniku może być zrobione coś choć raz porządnie ?
  Kasy na remont drogi nie ma ale na poprawianie co chwilę deptaka na rynku tak ? Na tworzenie ścieżki rowerowej na głównych drogach Rybnika ? Ciekaw jestem Czy ktoś przedstawi koszta robót związanych ze ścieżkami rowerowymi które niedawno powstały i nadal powstają. Ciekawe na ile i jak bardzo była potrzebna taka inwestycja bo jak dla mnie to marnowanie pieniędzy, które można było przeznaczyć np na remont drogi pod wiaduktem :)

 • ~Lateks 2017-11-15 11:25:42

  Pitu pitu, jak widzę te urzędnicze realizacje to szlag człowieka trafia.
  Sto lat temu potrafili nasypy kolejowe budować dziś się nie da.
  Na Mikołowskiej najpierw miasto wywalało pieniądze na obniżenie jezdni, wzmocnienie podpór pod wiaduktem, a chwilę później PKP wymieniało wiadukt. Czyżby tutaj powtórka z rozrywki ?
  Ja rozumiem że dojdzie nowa obwodnica. Ale dlaczego ciągle w naszym kraju nie da się państwowych inwestycji robić raz i do porządku tylko ciągle na pół gwizdka. Nikt prywatnie nie postawi domu na słabych fundamentach. A tutaj co tam... w końcu państwowe pieniądze.

  97 3
 • ~rodzyn 2017-11-15 11:34:45

  Wiele może zmienić zmiana ronda na turbinowe ze zmianą ulicy Za komendą na jednokierunkową, lub utworzenie chociaż prawoskrętu od wiaduktu w stronę centrum.

  41 0
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-15 11:40:41

  Dlaczego nie obniżyli poziomu drogi, kiedy był wymieniany asfalt. 30 cm niżej i byłoby po problemie. Taniej według mnie, aniżeli przeróbka mostu.
  No, ale to trzeba myśleć. Co niestety nie jest mocną stroną naszego wydziału dróg.
  A tak przy okazji remontu mostu, proszę o wykonanie czerwonej ścieżki... żeby zwiększyć przepustowość rowerów. Tiry poczekają....
  Ten kto wymyślił tą głupotę miejską pierwszy powinien wywinac orła...hamując przed nadjezdzajacym samochodem. Chyba, że samochody będą się musiały zatrzymać, żeby ustąpić pierwszeństwa czerwonej ścieżce....wtedy ja się poddaję. Nazwę Rybnik trzeba będzie zamienić MEGAKOREK!

  96 21
 • ~truman20 2017-11-15 11:42:48

  ~Lateks - bo urzędnicy muszą mieć co robić. Gdyby wszystko było zrobione zgodnie ze sztuką mogłoby się okazać, że 3/4 urzędników jest niepotrzebnych. A wiesz co by się działo jakby się tak okazało, że większość z nich nie jest jednak potrzebna? Odpowiedź jest chyba jasna.

  66 7
 • ~Arteks 2017-11-15 11:47:23

  Ale o co wam chodzi? Droga pod wiaduktem jest w dobrym stanie, jeśli dobrze pamiętam było zwężenie w zeszłym roku i najpierw jeden, a potem drugi pas były remontowane. Po co pogłębianie? Chcielibyście w tej okolicy jeszcze więcej tirów? Po to budowana jest południowa obwodnica miasta aby tam jeździły tiry. Poza tym mają też do dyspozycji przeprawy pod torami na Wielopolskiej i Mikołowskiej. Chyba wystarczy? @lateks - sorki ale właśnie jeśli chodzi o indywidualne budownictwo to od lat mamy chyba najwięcej słabych realizacji. Dość powiedzieć, że do niedawna większość "nowych domów" było wyposażanych w... śmieciuchy. Niech państwowa kolej wyremontuje wreszcie do porządku ten wiadukt z filarami, podpórkami i pozostałymi elementami. Oczywiście będą bardzo wielkie perturbacje w ruchu dla całego miasta ale jakoś przeżyjemy. Chyba nawet nieprzekonani przekonają się do rowerów którymi będzie można ominąć wiadukt przejściem podziemnym pod stacją. A reszta dojedzie objazdami Wodzisławską lub Żorską. Może niektórzy z Wodzisławia, płd dzielnic Rybnika i Radlina zamienią auto na pociąg? :)

 • ~Arteks 2017-11-15 11:53:45

  @totrzebaskomentowac - typowy bełkot moto-kultysty dla którego rower budzi postrach, a aby zaprosić tiry do miasta chciałby dla nich obniżać drogę pod wiaduktem. Co do tych rowerów - tak, kierowcy będą musieli bardziej uważać. Może dzięki temu będą ostrożniejsi? Bo przecież za potrącenie rowerzysty czy pieszego grozi nawet więzienie. Pozwolę sobie zacytować nasz kodeks prawny:
  Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca
  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  Ja na pewno będę jeszcze bardziej ostrożnie jeździł, a wy? Boicie się dróg rowerowych i rowerzystów to może... przesiadka na autobus albo taksówkę? ;)

 • ~awas 2017-11-15 12:17:50

  @arteks - jak takiś mądry to sam się przesiądz na taksówkę bo autobus to już masz : )

  93 18
 • ~Arteks 2017-11-15 13:13:29

  @awas - o mnie się nie martw. Ja się dostosuję tak jak do innych remontów w mieście. A ty masz jakiś lepszy pomysł od tego co ja zaproponowałem? Może przenoszenie aut nad torami za pomocą specjalnych helikopterów? ;) A może chciałbyś nie robić tego remontu i czekać aż kiedyś podpórki wiaduktu runą na jakieś auta?

 • ~brongolongo 2017-11-15 14:22:23

  Moje pytanie brzmi dlaczego Pan Arteks ma zawsze tak dużo minusów?Nie lubicie go czy jak?Zauważyłam też że zawsze ma dużo do powiedzenia w każdym temacie.Czy to jakiś wysłannik redakcji?

  85 12
 • ~Janusz Saniak 2017-11-15 14:26:19

  hghyr jhyi

  10 2
 • ~Marzec 2017-11-15 15:12:47

  przełom marca i lutego 2018 roku:D .Rybnickim urzędnikom czas się cofa

  20 3
 • ~kwasny15 2017-11-15 15:37:51

  Brak logicznego myślenia. Skoro droga ma być zamknięta po przez modernizacje wiaduktu to czemu nie zainwestować w drogę i ją obniżyć ? Głupie gadanie że po to robią obwodnice. Obwodnica obwodnica ale jest wiele przypadków osób przyjezdnych które nie znają topografii miasta Rybnika. Miłośnicy rowerów zadowoleni ze ścieżki, fajna sprawa ale nie w centrum miasta na drodze gdzie poruszają się auta gdzie w godzinach szczytu a nawet nie panuje totalny Armagedon :)
  Pamiętajmy że kierowca autobusu który wyjeżdża z zatoczki (przystanku) np ulica 3maja. Maja w 70% gdzies samochody on wyjeżdża i koniec tematu. A o ile sie nie myle przebiega tam ścieżka rowerowa :) Chce to widzieć jak to będzie wygladało wszystko w praktyce ile rowerzystów bedzie pod autobusami leżało :)
  I na takie mało kreatywne pomysły są pieniądze ale na poprawienie jakości przejazdu brak !

  45 9
 • ~Kwinto 2017-11-15 17:28:27

  Ilu specjalistów od budowlanki wow! Faktycznie wystarczy wybrać pół metra ziemi spod wiaduktu, na pewno ma fundamenty trzy metry w głąb ziemi. A po obu stronach pod wiaduktem można by przymocować pontony aby można było przepłynąć w razie deszczu. Wszystko raptem jeden dzień roboty.

  19 7
 • ~Negro 2017-11-15 17:37:52

  Przy okazji remontu wiaduktu należy zrobić osobny pas do skrętu w prawo na rondzie Chwałowickim od wiaduktu w stronę centrum (~rodzyn masz rację!). Za rondem są już gotowe 2 pasy. Prosta, Chwałowicka, rondo Kamyczek korkują się głównie przez małą przepustowość tego rondka w kierunku centrum.

  24 2
 • ~Szpon 2017-11-15 17:40:54

  Bardzo dobrze, ze inwestycja nie zakłada obniżenia terenu, centrum miasta nie jest dla samochodów ciężarowych . Już teraz robią sie tam duze korki. Nie rozumiem tego wiecznego narzekania, należy się cieszczyc, ze miasto się rozwija. A tu ciagle komuś złe, ogarnij się jeden z drugim, czasy furmanek i dróg-klepisk odeszły już w niebyt.

  19 11
 • ~pszymek 2017-11-15 18:35:21

  Ten korek w tym miejscu jest po części spowodowany przez pieszych.Proszę zwrócić uwagę, że jeden wolno poruszajacy się pieszy tamuje ruch dwa razy idąc w kierunku Biedy a potem do K1.Ja bym dla próby rozładowania tego korka zlikwidował to przejście zaraz za wiaduktem. Ile razy tak było, że na rondzie pusto , ale nie pojedziesz bo idzie pieszy do Biedy. Myślę, że to by coś pomogło. Nawet lepiej by było jakby ten pieszy przechodził na Obwiedniej, bo więcej samochodów by uciekło z korka.

  12 26
 • ~mjurek78 2017-11-15 19:10:10

  To czeka nas drogowy armagedon...masakra jak sobie pomyśle o tym zbliżającym się czasie,staram się zrozumieć że trzeba i nie ma innej drogowej alternatywy ale ten może i potrzebny remont odczujemy na każdej ulicy w mieście MASAKRA i to przez 7 miesięcy
  ps.Arteks a może namówisz kogoś z urzędu by wykonali przekop pod nasypem kolejowym przecież twoja władza w Rybniku może wszystko!?

  17 3
 • ~Arteks 2017-11-15 19:37:22

  @pszymek - a gdyby tak zlikwidować wszystkie pasy dla pieszych... fajnie by było nie? Fajnie ale tylko dla moto-samolubów. Każdy kierowca jest też pieszym i wie jak trudno nim być chociażby w czasie deszczu czy mrozu. Wie też co znaczy nadrabiać 100 metrów tylko z tego powodu aby kierowcy mieli "wygodniej". ;) @negro - Rondo Chwałowickie to chyba kolejne po Mikołowskim rondo które nie spełnia swoich pierwotnych funkcji. Jest za małe, komplikuje ruch w każdym kierunku. Prawoskręt w stronę centrum - czemu nie, jak dla mnie dobry pomysł. Tam trzeba by w ogóle poprawić ten dziwny "półpas" z Obwiedni w kierunku wiaduktu. Jest tak krótki i tak wąski, że auta które jadą w kier. Centrum muszą czekać razem z tymi które skręcają bo te się tam nie mieszczą. Ciężarówka w ogóle nie mieści się na pasie skrętu w prawo. Wiele razy zwracałem na to uwagę - na razie bez rezultatu. Zastanawiam się czy zabudowa tam świateł nie byłaby korzystniejsza. Chyba nawet największy sceptyk przyzna, że likwidacja Ronda Mikołowskiego była dobrą decyzją.

  10 64
 • ~Arteks 2017-11-15 19:41:20

  @mjurek78 - nawet gdyby Kuczera nie rozdał bogatym właścicielom domków 6 mln na piece to i tak szkoda byłoby wydawać te pieniądze na poszerzanie przepustu skoro sporą część ruchu z tego miejsca przejmie nowa obwodnica i łącznik Śródmiejski. Zastanowiłbym się lepiej jak rozłożyć ruch z łącznika Śródmiejskiego tak aby kierowcy nie dogęszczali Ronda Chwałowickiego?

  6 49
 • ~jojo 2017-11-15 21:22:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 0
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-16 00:13:13

  Nie chodzi mi o to, żeby tiry były w centrum miasta, ale często któryś zabladzi i niech już lepiej przejedzie pod tym nieszczęsnym mostem, niż miałby cofać i zrobić korek na kilka godzin!!! Nie każdy ma GPS i nie każdy zna topografie miasta.
  Do arteksa.... tak czasami się zastanawiam czy dla Ciebie istnieje coś więcej, niż tylko rower. Bo mam takie wrażenie, że korek uliczny to znasz tylko z obrazka. Człowieku rowery tak, ale bocznymi drogami, A nie przez centrum i nie przez główne ulice. Wszystkich wsadzilbys do pociągu, autobusu itp. A zastanowiles dlaczego ludzie jeżdżą samochodami, a nie komunikacja miejską? Z chęcią Ci odpowiem- wszystkie rozkłady są do bani. Nieskomunikowane. Poza tym, ja jadąc do Rybnika 4 osobowa rodziną i kupując bilet dla wszystkich zapłacę tyle co 3 razy tam i z powrotem samochodem. Sorry, ale komunikacja miejska jest droga.
  I błagam nie szczelaj teraz monologu z wyliczeniami bo większość przyzna mi rację.
  Samochodem jest szybciej, taniej i wygodniej.

  42 2
 • ~swojadroga 2017-11-16 10:32:14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 0
 • ~swojadroga 2017-11-16 12:03:20

  Szanowna redakcjo, gdzie mogę znaleźć precyzyjny Regulamin komentarzy na portalu rybnik.com.pl? Jedyny jaki znalazłem, brzmi: "Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść."

  16 0
 • ~Arteks 2017-11-16 12:15:39

  @totrzebaskomentowac - korek znam z ulic Rybnika. Jeśli chcemy aby biznes nie uciekł z miasta, a mieszkańcy chcieli mieszkać i inwestować w centrum - to musimy coś zrobić z korkami. Rowery to jeden ze sposobów na to - oczywiście nie jedyny. Wcale nie chcę wsadzić wszystkich do pociągów czy autobusów bo są przypadki, że auto jest najlepszym środkiem transportu. A niektórzy np. biznesmeni, przedstawiciele handlowi, serwisanci nie mogą się bez niego obyć. Ale przecież nie wszyscy wykonują takie zawody i nie wszyscy pracują na międzyzmiany.Nie wszyscy muszą jeździć autami w każdej sytuacji. Zgodzisz się że nie. Zgodzi się z tym też każdy myślący człowiek kto bywa w miastach niemieckich, austriackich, szwajcarskich, skandynawskich, a nawet czeskich. W krajach bardzo bogatych - ludzie zrozumieli, że nie można wszędzie jechać autem, bo to doprowadza do paraliżu. Mam taki apel do osób twojego pokroju. Jeśli macie jakieś pomysły na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych Rybnika - to je podawajcie i włączcie się do konkretnego działania, a nie ciągłe ględzenie, ujadanie i krytykanctwo. Takie coś nie jest produktywne i efektywne. Plan mobilności zrobiony przez fachowców i KONSULTOWANY PRZEZ MIESZKAŃCÓW, dyskutowany na Radzie Miasta wyraźnie wytycza zmiany jakie muszą dokonać władze miasta jeśli chcą aby Rybnik był miastem przejezdnym. I to robią! Drogi rowerowe to tylko jedna z form działań. Na pewno nie jedyna. A może ktoś z was wymyśli jak powinny władze miasta zachować się w przypadku zamknięcia tego bardzo ważnego punktu na mapie drogowej miasta jakim jest wiadukt nad Chwałowicką?

  1 26
 • ~Arteks 2017-11-16 12:25:59

  Ja kiedyś wymyśliłem jak pomóc kierowcom w czasie remontu mostu nad Nacyną na Raciborskiej. Zaproponowałem w dyskusji pod artykułem aby zlikwidowano lewoskręt na skrzyżowaniu Kotucza/Rudzka. Dzięki temu wielu kierowców o wiele szybciej wyjeżdżało ze Śródmieścia. W sprawie wiaduktu na Chwałowickiej jest kilka działań które mogą pomóc w przejezdności innymi ulicami: autobusy wahadłowe z Chwałowic co 10 min. w okolice ekspedycji kolejowej (tunel pod stacją), zachęcanie do podróżowania rowerem, a także przekonanie jak najwięcej ludzi którzy korzystają z Wodzisławskiej aby na czas remontu w dojazdach z Niedobczyc do centrum przesiedli się do pociągów - przydałoby się honorowanie biletów ZTZ w pociągach KŚ. Chodzi o zminimalizowanie uciążliwości, a nie o ich rozwiązanie. Uważam, że Wodzisławska i Żorska nie są w stanie przejąć ruchu z wiaduktu "Chwałowickiego" bez działań dodatkowych. A jakie wy macie pomysły?

  3 27
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-16 13:16:53

  Wszyscy się rozczulają nad Wodzislawska. A co z Raciborska? Był remont, to jakiś gluptas wymyślił chodniki po obu stronach drogi, zamiast zrobić 3 pasy ruchu!
  Od 12 lat jeżdżę trasę Rydułtowy- Żory. Korki są tylko w na Raciborskiej i Obwiedni. Od Macro gdzie są po 3 pasy korków nie ma. Gdzie można idzie wyprzedzić, przyspieszyć i ruch jest płynny. Tego brakuje na Raciborskiej. A Wodzislawska to samo, zamiast zrobić dodatkowe pasy porobili sztuczne wysepki. Nie na tym polegaja remonty, zeby blokowac ruch, tylko zeby go upłynnic. A władze tłumaczą to poprawą bezpieczeństwa. Śmiechu warte.
  Co do ścieżek rowerowych- czekam na okres letni, kiedy miasto zostanie całkowicie zablokowane.
  Kolejna głupota w Rybniku to przejścia dla pieszych zaraz za wyjazdem z rond. To też blokuje sprawne opuszczenia skrzyżowania i płynny ruch. Samichod zatrzymujący sie przed przejściem blokuje cale rondo. Pasy spokojnie mogą być 20-30 m dalej.
  Jedno mogę pochwalić zamianę ronda mikołowskiego na światła. Brawo. Ale robienie inteligentnego skrzyżowania na Reymonta Kotucza to już porażka. Stoi się dłużej niż przed remontem. Tu spokojnie mogło być rondem z osobnymi prawoskretami. Zwłaszcza że jest miejsce.

  12 2
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-16 13:22:44

  Jeśli chodzi o most to z poszerzeniem będzie trudno. Ale jak już było we wcześniejszych komentarzach mogli obniżyć teren drogi. Tak awaryjnie. Dla tirów które się ,,zapomniały". Pomylic drogę, zdarza się e każdemu, ale jak już wjedzie to, żeby spokojnie to miejsce opuścił, A nie siedział pod mostem kilka godzin.
  Dodatkowo poprawić śmiechu warty prawoskret z Obwiedni i już byłby mały porządek. Też tam jest miejsce na dodatkowy pas.

  8 1
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-16 13:25:40

  I zastanawiam się jeszcze czy nasz UM czyta komentarze i je analizuje. Większość ma rację i daje pomysły na forum, ale głośno tego nie powie i na radę miasta też nie pójdzie. Ale włodarze mogliby co nie co z tego wyciągnąć wniosków.

  11 0
 • ~Arteks 2017-11-16 13:37:08

  @totrzebaskomentowac - a jesteś przeciwnikiem dróg rowerowych w centrum Rybnika bo: a) nie mieszkasz w Rybniku b) nie jesteś rowerzystą c) lubisz drogową rutynę i boisz się nowości d) nie znasz trendów jakie panują w większych miastach e) inna odpowiedź? ;)

  4 28
 • ~totrzebaskomentowac 2017-11-16 15:26:40

  Arteks...od urodzenia mieszkam w Rybniku. Cały czas na blokach. Od paru lat na obrzeżach miasta. Ale że względu na pracę kilkanaście lat pokonuje trasę Rydułtowy- Żory. Nie, nie jestem przeciwnikiem rowerów, ale też nie jestem zwolennikiem obecnej polityki rowerowej w centrum. To będzie paraliż.

  22 2
 • ~Arteks 2017-11-17 00:08:37

  @trzebatoskomentowac - tak mi się wydawało jakbyś nie był mieszkańcem, a tacy najbardziej boją się różnych innowacyjnych rozwiązań (ale mieliśmy tu ujadanie SRB i SWD w sprawie likwidacji Ronda Mikołowskiego nie tak dawno - bali się tego jak diabeł święconej wody. A Urząd Miasta z myślą o nich zrobił nawet specjalny filmik jak będzie trzeba poruszać się po modernizacji. Chyba się nauczyli. Nie słyszałem na razie o żadnej kolizji w tym miejscu. Swoją drogą tam również przeprowadzono drogę rowerową przy okazji remontu. Możesz mi wytłumaczyć dlaczego rozbudowane kontrapasy, drogi rowerowe w centrum np. Gdańska nie spowodowały żadnego paraliżu, a u nas mają to zrobić? W Gdańsku jest 26 km kontrapasów. W Rybniku oceniam ich długość po ostatnich inwestycjach na jakiś 1 km. No i stawiam moje podstawowe pytanie. W jakim sensie drogi rowerowe mają powodować paraliż? Dlaczego nie chcesz się przekonać czy nie będzie odwrotnie i będzie bezpieczniej bo kierowcy będą musieli być bardziej ostrożni. Mało kto odważy się jechać szybciej niż przepisowo. A może rower stanie się dla wielu zmotoryzowanych narzędziem dojazdu do pracy, na zakupy, do fryzjera, na spotkanie? Niedawno oglądałem norweski film katastroficzny. Rodzina żyjąca w małym miasteczku. Facet dojeżdża do pracy daleko autem, żona pracuje jako recepcjonistka w luksusowym hotelu kilka km od domu. Musi szczególnie dbać o siebie, wygląd, zapach i... dojeżdża do pracy na rowerze. Myślisz, że nie stać ich na drugie auto? I nie był to film promujący rowery czy autobusy... Po prostu tam to jest tak normalne, że reżyser nie mógł nie pokazać tej "normalności". Zdaje się, że Norwegia to kraj w którym jest zimniej, a dni krótsze (na północy zimą panuje noc polarna). Kurcze - żebyście mi chociaż jeden jakiś racjonalny argument podali przeciwko tym drogom rowerowym ale niestety nie... same przypuszczenie i straszenie, a alternatywnych pomysłów brak.

  6 25
 • ~1floyd 2017-11-23 22:38:11

  Arteks. Innowacja to dzisiaj słowo klucz. I pupochron dla większości urzędników. Bo jak się nie sprawdzi? Sorry ale to była innowacja czy coś co nie jest do końca sprawdzone. Rocznie robię na rowerze ok 4tys. km. Czasem dojeżdżam do pracy, lecz w większości jest to rekreacja. Niestety żyjemy w kraju, gdzie pogoda nie zawsze sprzyja rowerzystom. Czerwone szlaczki wyrysowane na drogach skutecznie je zablokują. W naszym kraju nie ma tradycji rowerowych, i szybko to się nie zmieni. Powstały ścieżki na setki rowerów. A gdzie miejsca postojowe dla nich? Ile miejsc postojowych dla rowerów jest np. przed UM? Takich gdzie można przypiąć rower. Moim zadaniem chory pomysł ale czas pokaże.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 1740