zamknij

Wiadomości

Cięcia w oświacie: radni chcą od rządu rekompensaty

2020-10-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czy ten plan odniesie sukces? Wczoraj radni należący do Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przegłosowali rekomendacje. Chcą od rządu rekompensaty, która mogłaby uchronić Rybnik przed cięciami w oświacie.

Reklama

Cięcia w oświacie, które zapowiada rybnicki magistrat. cały czas budzą sporo emocji. Przypomnijmy, Od 1 stycznia 2021 roku ma zniknąć stanowisko pomocy nauczyciela dla najmłodszych. Nauczycielki przedszkoli napisały list do prezydenta Rybnika. Dodatkowo istnieje wysokie prawdopodobieństwo obniżenia dodatków motywacyjnych dla nauczycieli do wysokości 1 zł >>Miasto likwiduje etaty w oświacie. Nauczyciele piszą petycję do prezydenta<<

Do głosu doszły związki zawodowe, które kategorycznie sprzeciwiły się planom UM w Rybniku:

>>Związkowcy o cięciach w oświacie: dostaliśmy w twarz<<
>>Związkowcy do radnych: złotówka „motywacyjnego” to obelga dla nauczyciela<<

Tymczasem na wczorajszej (21 października) Komisji Oświaty, Kultury i Sportu zostały przegłosowane dwie ważne rekomendacje. Jak wyjaśnia radny Marek Florczyk, przewodniczący tej komisji – dotyczą redukcji etatów pomocy nauczyciela w rybnickich przedszkolach oraz zmniejszenia dodatków motywacyjnych nauczycieli do 1 zł od stycznia 2021 roku.

- Obie rekomendacje zostały przegłosowane ponad podziałami politycznymi! - dodaje Marek Florczyk.

Wniosek został skierowany do Przewodniczącego Rady Miasta, aby przygotować projekt uchwały wzywający rząd do udzielenia rekompensat z tytułu uszczuplających budżet Rybnika. Jak czytamy w uzasadnieniu:

1. Uzyskanie rekompensaty pozwoli m.in. na spełnienie oczekiwań środowiska oświatowego w sprawie:

- odstąpienia od redukcji zatrudnienia pracowników administracji i obsługi,

- pozostawienia dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, minimum na dotychczasowym poziomie.

2. Wniosek uzasadniają następujące decyzje Rządu RP powodujące uszczuplenie strony dochodowej Budżetu Miasta Rybnika:

- wprowadzenie ustawowej ulgi w podatku od osób fizycznych, uszczuplające dochody Miasta, wg. oceny skutków regulacji o kwotę 27,9 mln zł, zaś wg. szacunków Miasta min. 35 mln zł,

- niedofinansowanie oświaty i konieczność coraz większych dopłat do zadań subwencjonowanych – 61 mln zł,

- niedofinansowanie zadań zleconych – 5,5 mln zł,

- znaczący wzrost płacy minimalnej – 5,5 mln, zł

- wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych – 4,2 mln zł

Pomysł komisji zyskał większość i został przekazany przewodniczącemu rady. Co stanie się z nim dalej? Będziemy wracali do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-10-22 11:05:58

  Ważne, że w takich sytuacjach zarówno koalicja rządząca miastem jak i opozycja walczą ponad partyjnymi podziałami o pieniądze, a w zasadzie rekompensaty dla systemu oświaty. No prawie cała opozycja, ponieważ mój ulubiony radny opozycji Andrzej Sączek (PIS) wstrzymał się od głosu. Osobiście mnie ta postawa nie dziwi.

  55 29
 • ~ 2020-10-22 11:12:02

  No PiSowski rząd na pewno przeznaczy pieniądze na oswiatę, buahaha

  43 25
 • ~6Cas4ju. 2020-10-22 11:13:45

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 9
 • ~ 2020-10-22 11:16:27

  Gdybym był nauczycielem to już bym szukał jakiegoś innego zawodu, tryb zdalny który teraz jest wprowadzany to początek końca tego zawodu.
  Nauczyciel nie będzie za chwilę potrzebny. A zastąpi go logowanie do systemu, zaliczanie materiału i zdawanie egzaminów.
  ... Nie wierzycie... Dla osób które kiedyś nie zdały matury już teraz istnieje taki system...

  33 19
 • ~Arteks 2020-10-22 11:36:38

  Wszystkie samorządy miejskie bardzo tracą na rządach PiS. Z tego zestawienia wynika, że Rybnika stracił ponad 100 mln zł!!! W Rybniku dodatkowym nieszczęściem jest brak zaangażowania parlamentarzystów PiS w sprawie jakichkolwiek poważniejszych inwestycji. Po 4 latach rządów w zasadzie jedyną państwową inwestycję jest... remont Sanepidu i wymiana źródeł ciepła. Nawet nie potrafili Rybnika dopisać na listę 100 obwodnic tak aby dalszy ciąg drogi P-R był wybudowany ze środków państwowych, a nie miejskich.

  42 43
 • ~ 2020-10-22 11:55:46

  do Arteks - znowu zapomniałeś, że w mieście Rybniku rządzi PO, na czele z nauczycielem historii, który nawet nie chciał przywitać na rynku Prezydenta Polski Andrzeja Dudę, za to nisko kłaniał się podrzędnym kacykom z PO. A co to znaczy wg Ciebie "Z tego zestawienia wynika, że Rybnik stracił ponad 100 mln zł!!! Gdzie jest plan budżetu, wykonanie, oficjalny komunikat, może poczekajmy do końca roku. A jak sama pandemia obniżyła wpływy do budżetu miasta.? To też wina PIS? Czyli wg Ciebie i innych komentujących, rząd ma ciągle dodrukowywać puste pieniądze?

  59 43
 • ~waldus 2020-10-22 12:03:43

  jak jest kryzys to niech tna wszedzie czyli rowniez w oswiacie. Upadek zawodu nauczyciela? Mozliwe, ale nie sadze ,ze jakakolwiek wladza pozbedzie sie post-stalinowskiego ministerstwa.

  20 18
 • ~kibic_row 2020-10-22 12:19:57

  ~radoslaw.knesz@gmail.com mógłby Pan sobie darować tego typu publiczne przytyki do jakby nie było "kolegi z rady" Pan Andrzej może też nie jest moim ulubieńcem. Osobiście oddałem w wyborach głos na Pana i mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że był to głos stracony. Tak jak Pana paru kolegów wasza aktywność skończyła się w dniu ogłoszenia wyników wyborów do rady. Gdzie te Pana #strzałw10? jedyną aktywnością wykazał się Pan przy przekazywaniu działki dla nowej szkoły. Wtedy komentował Pan wszystkich i wszystko. Przypadek? nie sądzę:(

  30 10
 • ~rosthost1 2020-10-22 12:30:59

  Arteks -
  "Wszystkie samorządy miejskie bardzo tracą na rządach PiS. Z tego zestawienia wynika, że Rybnika stracił ponad 100 mln zł" Arteks budżet miasta to ponad 1mld!! Nie szło się przygotować?!? Dużo osób pracowalo na 4/5 etatu czyli stracili 20% - i co żyją ! A Rybnik nie potrafi. To miasto zmarnowalo nasze zdrowie i potencjał zbudowany kilkanaście lat temu. Psy.

  32 15
 • ~cyd 2020-10-22 12:32:11

  Jakie to ładne, jakie śliczne - nasi samorządowcy takie zgodne są.. Tylko umyka pewna "oczywista oczywistość". Rząd nie ma swoich pieniędzy tylko podatników - czyli nasze. Czyli poto rozpieprzyliście pieniądze Rybniczan na parking, tunele kontrapasy i idiotyzmy tego typu, żeby wyciągnąć naszą kasę od rządu bo brakło na oświatę - czyli na dzieci? Tu wam trza wiedzieć, że każdy samorząd w Polsce chcę kasy bo jest cowid i co? Geniusze...

  33 11
 • ~olo-s 2020-10-22 12:32:35

  Artefact a kogo to wina jak nie rzadu? Zadania odnosnie oswiaty wykonuje samorzad, ktory na ten cel otrzymuje od rzadu kase. Ale nasz czcigodny PIS duzo obiecuje, rozdaje, ale kasy samorzady wiecej na te cele nie otrzymuja... Praktycznie wszystkie samorzady w Polsce maja dolek, bo nie dostaja docelowych pieniedzy, ktore im sie naleza. Krakow nawet poszedl z tym do sadu i wygral. I jak slusznie sam zauwazyles PIS nic nie robi tylko drukuje pieniadze bez pokrycia. Obiecac, rozdac i drukowac to dewiza rzadzacych. Zadluzenie Polski duzo wieksze niz za PO i to juz przed pandemia bylo, teraz to tylko jazdaw dol bez trzymanki...

  21 24
 • ~ 2020-10-22 13:15:54

  do olo-s - oświatę finansuje zarówno samorząd jak i budżet państwa. Miasto Rybnik dostał na ten cel dużą dotację. Pytam się? Jak wielka był dotacja? Proszę pokazać wykonanie budżetu za cały rok, a nie od razu dowalić PISowi. PIS nie wymyślił pandemii i z tego powodu spadek wpływu podatków do budżetu miasta. A w sprawie zadłużenia Polski, to jest normalne i zadłużenie wzrasta proporcjonalnie do PKB. Tak jest na całym świecie i Polsce jeszcze daleko do np. Nieniec, nie mówiąc już o Hiszpanii czy Włoszech. Jeszcze raz apeluję, o pokazanie budżetu, gdzie w jakim punkcie, i z jakiego powodu coś brakuje. Bo jak na razie to tylko atak na rząd PIS, co idzie wyjątkowo dobrze na tym portalu i nic więcej.

  28 12
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-10-22 14:09:40

  ~kibic_row odkąd razem z Andrzejem jesteśmy radnymi miasta to jesteśmy również osobami publicznymi i z tym się trzeba liczyć. Pan radny Andrzej jest radnym, którego zachowanie powoduje obstrukcję działania komisji branżowych, rady miasta w trakcie sesji, a myślę również że nawet samego klubu PIS w naszym mieście. Bardzo szanuję demokrację i wolność słowa, ale pan Andrzej już tyle razy dał wyraz bezczelności, że musi mi Pan wybaczyć, ale nie mogę tego pozostawić bez odpowiedzi. Kiedyś myślałem, że nie warto na to zwracać uwagi, ale od jakiegoś czasu uważam, że z prymitywną polemiką pana radnego Sączka należy walczyć, bo uwłacza ona powadze całej radzie miasta Rybnika. Pan Andrzej jeszcze kilka dni temu krzyczał, że trzeba walczyć o pieniądze dla oświaty (co udostępniły niektóre media w mieście), a wczoraj już jakby walczył mniej… Z całym szacunkiem, ale tego typu hipokryzję będę zwalczał osobiście i z stanowczo.

  Odnośnie mojej aktywności… proszę nie oceniać mojej pracy tylko poprzez aktywność na sesji. Przyznam, że o szkołę społeczną walczyłem osobiście, ponieważ zależało mi na szerszym poparciu tej inicjatyw niż tylko samej kolacji rządzącej. Ta sztuka w polityce nie jest łatwa i wymaga sporej „gimnastyki” (zwaśnione strony konfliktu niełatwo pogodzić). Udało się, 17 głosów „za” w tym PO, WDR, PIS i BSR. Dzięki temu projekt nie może być użyty w walce politycznej. Cel osiągnięty.

  7 17
 • ~Franek7 2020-10-22 14:15:08

  Będzie problem dostać cokolwiek od rządu. Wszystko poszło na rozdawnictwo, propagandę a co zostało do Rydzyka.

  9 17
 • ~olo-s 2020-10-22 14:17:03

  Artefakt Ty chyba nie wiesz o czym piszesz... Jak PO zadluzalo Polske to byl lament i skomlenie, jak PIS zadluza Polske w duzo szybszym tempie to jest normalna rzecz... I porownujesz nas jeszcze do Niemiec... I jeszcze wspominasz o mikrodotacji w porownaniu do kilkudziesieciu milionow zlotych brakujacych srodkow... Niczym Pinokio lawirujesz w sieci klamstw...

  10 18
 • ~ 2020-10-22 16:41:43

  Jak ja żałuje , że nie rządzi PO i PSL oni by na wszystko pieniądze znalezli bez zadłużania , jeszcze bym im 1000 zł na każde dziecko starczyło . Ale ci wyborcy są głupi , że PIS wybrali . Tylko Budka , tylko Budka.

  18 10
 • ~tf2 2020-10-22 17:29:49

  Nadal nie rozumiem, przecież PO oficjalnie wspierała strajki i żądała podwyżki dla nauczycieli, wręcz krzyczeli, że oferowane przez rząd są o wiele za niskie! Byli nawet gotowi bezprawnie płacić za czas strajku.

  "Za zagłosowało 13 radnych PO i WdR, wstrzymało się 11 radnych opozycji (PiS i BSR). Radni przyjęli uchwałę, w której zadeklarowali, że będą szukać sposobu by strajkujący nauczyciele otrzymali wynagrodzenie za czas strajku."

  Czy mam rozumieć, że samorządowcy chcieli rozdawać kasę, której nie mieli? Przypomnę miało być 1000 zł podwyżki/ miesiąc.

  17 3
 • ~rybnikus 2020-10-22 19:59:38

  Głupie pytanie: dlaczego inne samorządy dają sobie radę a nawet pomagają Polakom żyć, jak ten w Chełmie?

  10 2
 • ~Arteks 2020-10-22 20:02:54

  @rybnikus - a nasz sobie nie daje rady? Miasto nie przestało realizować inwestycji, nie zamknęło ani jednej szkoły czy przedszkola, dba o drogi, nie wyłącza oświetlenia. Nie wiem czemu podałeś akurat przykład Chełma ale tam jest tak samo - przy czym większe spadki mają miasta które miały większe wpływy z podatków tak jak Rybnik. https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wirus-pustoszy-kase-miasta,n,1000266305.html

  1 10
 • ~rybnikus 2020-10-22 20:11:13

  ~Arteks, podnoszenie podatków to jedyna polityka PO i Tuska, nigdy nie było inaczej, niech Rybnik bierze przykład z Chełma niż od innych nieudaczników.

  11 2
 • ~Arteks 2020-10-22 20:41:59

  @rybnikus - PiS nie podnosi podatków ale wprowadza nowe... Opłata emisyjna, recyklingowa, podatek od deszczu... Planowany jest podatek cukrowy. W czasach kiedy rządził Tusk, nasz prezydent Fudali nie był zaskakiwany utratą wpływów na ponad 100 mln zł!!! Ps. A do linka się nie ustosunkujesz?

  2 13
 • ~rybnikus 2020-10-22 20:48:08

  ~Arteks, na początek udowodnij te 100 milionów. A oszczędzanie wody to wina PIS?

  12 3
 • ~pasażer 2020-10-22 20:58:59

  Arteks
  akurat wspomniane przez Ciebie podatki to nie wymysł znienawidzonego pisu, tylko narzut z Unii, warto byłoby najpierw doczytać z czego wynikają i na co mają być przeznaczone, a nie uprawiać prymitywną i nierzetelną manipulację

  10 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 667