zamknij

Wiadomości

Chwałęcice: mieszkańcy sprzeciwili się przebudowie drogi

2024-07-03, Autor:  Ludmiła Kamer

Miasto Rybnik planuje przebudowę drogi w dzielnicy Chwałęcice, która posiadałaby również wyznaczoną drogę rowerową. Mowa o ponad dwukilometrowym odcinku, który zahaczałby o prywatne grunty, co wiązałoby się z wywłaszczeniami.

Reklama

Jakiś czas temu otrzymaliśmy informację o listach, jakie otrzymują mieszkańcy Chwałęcic zagrożeni wywłaszczeniami prywatnych gruntów. Wszystko za sprawą przebudowy odcinka drogi.

- W Chwałęcicach m.in. na ul. Czecha ludzie dostają listy o planowanej drodze rowerowej. Część drogi ma ponoć zahaczać o prywatne ogrodzenia — pisze do nas zaniepokojony wywłaszczeniem Czytelnik.

Miasto chce wywłaszczyć prywatne grunty

Rzeczywiście przez Chwałęcice, na odcinku ponad 2 km planowana jest przebudowa drogi, w tym również wytyczenie drogi rowerowej lub pieszo-rowerowej.

- Inwestycja ta, to nie budowa tylko drogi rowerowej, to gruntowny remont całej drogi: oświetlenie, odwodnienie, wymiana nawierzchni, budowa chodników, przebudowa infrastruktury podziemnej i budowa trasy rowerowej (droga rowerowa lub ciąg pieszo-rowerowy) - tłumaczy Agnieszka Skupień z UM Rybnika.

Budowę Miasto realizuje w oparciu o decyzję ZRiD, co pozwala na przejęcie nieruchomości pod budowę dróg, a jak potwierdza magistrat, plan trasy przebiega również przez prywatne posesje.

- Projekt Zagospodarowania Terenu został opracowany, tak by zminimalizować konieczność podziału nieruchomości działek. I tak projektując inwestycję związaną z rozbudową ul. Czecha na odc. 2,2 km na 243 nieruchomościach dokonano tylko 40 podziałów nieruchomości w tym 28 podziałów pod ciąg pieszo-rowerowy — mówi Agnieszka Skupień, pełniąca obowiązki rzecznik prasowej UM Rybnika.

Wszystko w rękach wojewody

Przebudowywany odcinek ma długość 2,2 km, jest umiejscowiony od skrzyżowania z ulicą Rudzką do granicy miasta Rybnika. Inwestycja ma już pozwolenie na realizację (decyzja Prezydenta Miasta Rybnika z dnia 14 maja 2024 r.), ale jej termin nie jest znany. Wszystko za sprawą sprzeciwu mieszkańców.

Zgodnie z zapisem ustawy: "od decyzji służy stronom odwołanie do Wojewody Śląskiego w Katowicach, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Rybnika w terminie 14 dni licząc od upływu 14 dni od daty publicznego ogłoszenia zawiadomienia o wydaniu decyzji", część mieszkańców skorzystała z tego prawa.

- Miasto realizuje budowę w oparciu o decyzję ZRiD. Tego typu rozwiązanie formalne pozwala na przejmowanie prywatnych nieruchomości pod budowę dróg. Wpłynęły jednak odwołania mieszkańców. Ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Wojewoda Śląski, trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi, czasem takie sprawy trwają nawet rok — wyjaśnia Agniszka Skupień, pełniąca obowiązki rzeczniczki prasowej UM Rybnika.

Na ten moment nie ma mowy o planowanym terminie realizacji przebudowy drogi i wytyczenia drogi rowerowej, ponieważ kluczowa będzie decyzja wojewody. Magistrat nie ma też oszacowanej wartości tej inwestycji.

- Nie ma jeszcze projektów technicznych, więc trudno powiedzieć ile będzie kosztowała ta przebudowa — podsumowała urzędniczka.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 91

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Aco87 2024-07-03
  17:26:29

  56 36

  Niech Prezydent i urzędnicy nic nie robią. Będzie spokój. Każdy remont i przebudową powoduje protest... choć najczęściej to jeden lub kilku mieszkańców (na tysiace) ma broblem, a tysiące cierpią. Wiem własność własnością, ale włączmy rozum. Jak dzieci z dzielnicy mają dojeżdżać do szkoły? Jak dojechać do sklepu czy włączyć się na ścieżkę na Rudzkiej? Po ruchliwej ul. Czecha?

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-07-03
  18:10:09

  67 6

  Zawsze dziwiło mnie jak miasto może wywłaszczyć teren pod ścieżki rowerowe od osób prywatnych a u mnie pod przystanek autobusowy nie są w stanie od lasów państwowych wywłaszczyć terenu.

 • ~jajko 2024-07-03
  20:10:03

  46 20

  Jak wielkie było oburzenie prezydentów miasta Rybnika na temat możliwości zajęcia terenów prywatnych pod budowę linii kolejowej CPK... Dlaczego teraz jest inaczej i sami chcą ludzi pozbawiać części swoich majątków pod budowę drogi? Może najpierw Prezydencie Rybnika warto zapytać się mieszkańców czy chcą w tym miejscu taką drogę? Drugie pytanie czy ten ciąg rowerowy, lub pieszo-rowerowy będzie z czymś połączony? Czy zostanie odfajkowany kolejny kilometr, który nie będzie prowadził z nikąd do nikąd?

 • ~waria(n)t 64" 2024-07-03
  20:39:19

  28 23

  Ktoś im może Sączy do ucha demagogiczne treści. Nie dajcie się

 • ~Lateks 2024-07-03
  21:08:14

  32 19

  Nie rozumiem po co przeszło 150 lat temu ludziom dano prawo własności do nieruchomości skoro zamiast "szlachty" mamy obecnie darmozjadów i prezydenta który robi co chce z prywatną własnością .
  Jeżeli głupi chodnik wymaga wywłaszczenia i spec ustawy. To strach się bać do czego jeszcze są zdolni.
  Ale idioci i tak pójdą i zagłosują...
  Swoją drogą wystarczy kupić działkę od UM o już można użytkować nawet więcej niż było sprzedane pod okiem urzędników...

 • ~pozor! 2024-07-03
  21:52:47

  32 36

  Ludziom trocha odbijo. Myślom że majom konsek gruntu i że on je wert jak w Reihu. Jakby tak starziki myśloły 100 lot tymu to by na Ślonsku nie było żodnyj gruby, bany, werku, lazarytu, autobany, szkoły, boiska do fusballu etc. Biogazownia - ni, nowa bana cpk - ni, nowe drogi - ni, nowy tor kartingowy - ni, nowe familoki - ni.

 • ~gen 2024-07-03
  23:14:35

  34 29

  Ludzie protestujcie jeśli wam się coś nie podoba. To się nazywa wolność to jest wasze prawo , o to kiedyś walczyliśmy z komuną .
  Obecna władza i tuskomatołki chciałaby wam to zabrać , zamknąć usta, zabronić protestów . Nie dać się. Nie zawsze rudzi i ich pociotki mają rację .I nie dać się piszącym na tym portalu ludziom typu wariat, pozor , kurier, Lu i tym podobni. Oni nie tolerują ludzi o innych poglądach , to osoby chore z nienawiści , a raczej to jedna osoba.

 • ~hanys21219 2024-07-04
  08:11:34

  15 10

  Czy to te Chwalencice kaj mieszka kandydat na prezydenta Pan Andżej?

 • ~timnet 2024-07-04
  08:31:21

  37 2

  Droga redakcjo, ciężko ocenić czy obawy mieszkańców są w jakikolwiek sposób uzasadnione jeśli nie widzimy mapki i projektu całej drogi. Warto by się o takową postarać, skoro miasto chce kogoś wywłaszczać to zapewne wie kogo i w jakim zakresie więc pewnie projekt jakiś na papierze istnieje. To by też pozwoliło ocenić pozostałym mieszkańcom czy droga rowerowa w przedstawionej formie jest przez pozostałych mieszkańców pożądana. Dlaczego? Bo jak ta droga rowerowa ma latać z lewej strony na prawą co kilkaset metrów to już lepiej żeby tej drogi nie było. Swoją drogą może miasto pójdzie wreszcie po rozum do głowy i wytyczy drogę rowerową poboczem asfaltu a nie podzieli chodnik z pieszymi na pół... Innej opcji nie widzę bo tam jest sporo nieruchomości więc co chwile będzie podjazd-zjazd - pod każdą nieruchomością. To jest niebezpiecznie zarówno dla rowerzystów jak i kierowców wyjeżdżających z posesji. A potem jest biadolenie np na kolarzy szosowych że nie chcą korzystać z tych dróg rowerowych...

 • ~exx 2024-07-04
  11:03:22

  21 4

  Tak jak pisze timnet. Zrobić szerokie pobocze i niech se jeżdżą na rowerach. A jak to ma być skakanie z jednej strony jezdni na drugą to sobie darujcie.

 • ~ 2024-07-04
  20:00:38

  9 1

  A to bez to staro kuźnia wyburzyli z XVI w. Tela lot marniała ,a kowol tam kuł konie cesarskie jak von Ratibor z Kaizrym u Żyda sie nawalyli... Na kapliczka dwiesta tysyncy dali, na dziwne chałupki na Piniowcu chcieli 6 milionów wydać ,a prawdziwo historia Chwalyncic wyburzyli po cichu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 737