Alarmujące dane UOKiK ze stacji paliw. Nadzorowana przez prezesa urzędu Inspekcja Handlowa zakwestionowała 2,59 proc. skontrolowanych próbek – to prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.
Nadzorowana przez prezesa UOKiK Inspekcja Handlowa zakwestionowała w 2023 roku 2,59 proc. skontrolowanych próbek paliw ciekłych – to prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.
Inspekcja Handlowa przez cały rok sprawdza, czy paliwa dostępne na polskim rynku spełniają wymagania. Kontrolom podlegają producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje paliw przedsiębiorcy. Cały system dzieli się na dwie części: europejską i krajową. W tej pierwszej weryfikowane podmioty są wybierane w losowaniu, które przeprowadza Prezes Urzędu jako zarządzający systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. W części krajowej ich dobór zależy od sygnałów od kierowców, innych organów np. Policji i negatywnych wyników z poprzednich lat.
Co ciekawe - w czasie pierwszej kontroli, ponad 20 lat temu, aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów.
W czasie pierwszej kontroli jakości paliw w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. Poprzez podejmowane działania udało się z rynku usunąć wiele nieprawidłowości. Od kilku lat odsetek nieprawidłowości oscyluje poniżej 4 procent. I choć liczba wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości w 2023 roku wzrosła w stosunku do roku 2022, to poprawiła się jakość gazu skroplonego LPG – wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe — relacjonuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W 2023 r. Inspekcja Handlowa zbadała jakość benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu skroplonego LPG oraz lekkiego oleju opałowego. Do badań pobrano 1584 próbki paliw ciekłych (832 próbki benzyn i 752 oleju napędowego), 360 próbek LPG i 2 próbki lekkiego oleju opałowego.
Podczas losowych testów wykazano, że 41 próbek paliw ciekłych (34 oleju napędowego, 7 benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 2,59 proc. zbadanych.
Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany.
Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: wielkopolskim (5,75 proc. zbadanych), podlaskim (4,76 proc.) małopolskim (3,81 proc.) i kujawsko-pomorskim (3,64 proc.).
Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców – w województwach: pomorskim (25 proc.), warmińsko-mazurskim (22,22 proc.) i małopolskim (10 proc. - wszystkie nieprawidłowości dotyczyły oleju napędowego.
Nie stwierdzono żadnych uchybień, jeśli chodzi o kontrolę próbek gazu skroplonego LPG.
Najczęstosze nieprawidłowości wykryte w oleju napędowym dotyczyły następujących parametrów:
W benzynach kwestionowano:
W efekcie inspektorzy wydali łącznie 17 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ze względu na znaczne przekroczenia wymagań jakościowych, informując o tych działaniach Inspekcję Ochrony Środowiska.
W 25 przypadkach zawiadomili o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wprowadzeniem do obrotu paliw niewłaściwej jakości organy ścigania, w tym prezesa URE, KAS i policję.
UOKiK przypomina przy tym, że wszelkie przeprowadzane testy z użyciem paliw w domach stwarzają zagrożenie toksykologiczne i wybuchowe. Wyniki kontroli, dotyczące poszczególnych stacji paliw, można sprawdzić na przygotowanej przez Urząd mapie. Te same dane można znaleźć, korzystając z aplikacji nawigacyjnej Yanosik.
Tagi: uokik kontrola stacje paliw, interwencja uokik, stacja paliw Śląsk, ceny paliw Śląsk, jakość paliw polska, jakość paliwa śląskie
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nici ze zbiornika retencyjnego na styku woj. śląskiego i opolskiego? Samorządy: jest nam potrzebny
7061Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
6881Rybnik pod względem zarobków jest lepszy niż Katowice, czy Jastrzębie-Zdrój? Zaskakujące dane GUS-u
4723ZUS na cenzurowanym. Składki dla przedsiębiorców w pięć lat mają wzrosnąć o 78 proc.!
396914 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
3637Zwolnienia w PGG. Spółka żegna się z ponad 350 osobami
+56 / -27Największy blok parowo-gazowy w Polsce, budowany w Rybniku będzie droższy o 121 mln zł
+35 / -30Ekipa Digitree Group z Rybnika pobiegła w charytatywnym Poland Business Run
+2 / -0Wnioski o świadczenie „Aktywny rodzic” tylko elektronicznie
+1 / -4Wyprawka szkolna „Dobry start”: ZUS w Śląskiem wypłacił już 108 mln zł
+2 / -7Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
19Rybnik pod względem zarobków jest lepszy niż Katowice, czy Jastrzębie-Zdrój? Zaskakujące dane GUS-u
15ZUS na cenzurowanym. Składki dla przedsiębiorców w pięć lat mają wzrosnąć o 78 proc.!
1114 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
11Nici ze zbiornika retencyjnego na styku woj. śląskiego i opolskiego? Samorządy: jest nam potrzebny
10Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 342