zamknij

Wiadomości

Chcesz wykupić mieszkanie komunalne? Zrobisz to z bonifikatą

2020-01-16, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rybnicki magistrat zachęca najemców zasobu komunalnego, którym przysługuje prawo pierwokupu mieszkania z bonifikatą, do składania wniosków o wykup zajmowanego lokalu. W kolejnych latach planowana jest stopniowa obniżka bonifikaty.

Reklama

Mieszkanie komunalne można wykupić w wielu miastach w Polsce, w zależności od decyzji gminy. Najemcy lokalu przysługuje prawo skorzystania z pierwokupu – warunki określa Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.

Prawo pierwokupu, to prawo określonej osoby do zakupu lokalu w pierwszej kolejności w przypadku, gdy gmina ma zamiar go sprzedać. W takiej sytuacji dochodzi do sprzedaży na rzecz najemcy w trybie bezprzetargowym.

Rada Miasta Rybnika wprowadziła możliwość wykupu lokalu na atrakcyjnych warunkach, wprowadzając bonifikaty, czyli obniżki ceny od ustalonej wartości.

– Rybnik kontynuuje prowadzoną politykę bezprzetargowej sprzedaży lokali z bonifikatą na rzecz dotychczasowych najemców. Bonifikaty będą jednak stopniowo ulegały zmniejszeniu – w zależności od daty złożenia wniosku o wykup. W 2020 roku będą obowiązywały stawki ustalone przez Radę Miasta Rybnika w 2017 roku. Najemcy, którzy zdecydują się na wykup lokalu dopiero w 2021 roku muszą liczyć się z uzyskaniem niższej bonifikaty – tłumaczy Irena Żylak, Naczelnik Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta Rybnika.

Wnioski o wykup mieszkania z zasobu komunalnego mogą składać najemcy posiadający umowę najmu lokalu komunalnego, którzy mają uregulowane stosunki majątkowe w zakresie praw do lokalu, a lokal znajduje się w budynku wyznaczonym do sprzedaży. Do sprzedaży planowane są lokale gminne znajdujące się w budynkach, których właścicielem jest wspólnota mieszkaniowa.

- Wnioski o wykup można składać w Wydziale Spraw Mieszkaniowych lub w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika w godzinach pracy urzędu. Wymagane formalności wynikają z zapisów ustawy i nie są zbyt skomplikowane – dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku.

Wszelkie informacje na temat wykupu oraz proponowanych zmian można uzyskać w Wydziale Spraw Mieszkaniowych pod numerami tel.: 32 43 92 246 lub 32 43 92 245.

- Należy podkreślić, że najemcy lokali komunalnych mogą uzyskać bonifikatę przy wykupie mieszkań na własność, jednak ustawodawca ustalił 5-letni termin, w którym mieszkania komunalnego nie można sprzedać bez obowiązku zapłaty gminie wartości udzielonej bonifikaty – dodaje Agnieszka Skupień.

W Rybniku 2019 roku sprzedano 151 mieszkań będących własnością gminy na rzecz ich najemców, a plan sprzedaży na 2020 rok również przewiduje sprzedaż 150 lokali. Środki uzyskane ze sprzedaży zasilają bezpośrednio budżet Miasta Rybnika, a tym samym finansują część wydatków gminy zaplanowanych na rok bieżący.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią uchwały Rady Miasta Rybnika z 24 października 2019 r. w sprawie Wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń Gminy na lata 2019 – 2023.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~polk 2020-01-16
  15:53:40

  Czyli mam rozumieć, że mieszkania w blokach takich jak na Borki czy Zebrzydowickiej, które miasto wyremontowało i wyposażyło, teraz ktoś może wykupić za ułamek wartości ceny rynkowej, tylko dlatego,że "załapał się" na przydział?
  Ja musiałem kupić mieszkanie za cenę rynkową, bo na komunalne nie miałem szans.
  Albo ja czegoś nie rozumiem, i proszę o wyprowadzenie mnie z błędu, albo to jest chore.

 • ~artefaks 2020-01-16
  17:24:47

  38 11

  W taki sposób osiadł na kwadracie Czołowy komentator . Przecież jemu to się należało....

 • ~ 2020-01-16
  17:40:43

  24 9

  ~artefaks
  wiem kogo chodzi :)

 • ~ 2020-01-16
  17:58:17

  34 21

  polk - 100% racji
  To jest samobojcza polityka miasta.
  Jesli ci ludzie sa w stanie zaplacic nawet czesc - nie powinni w tych mieszkaniach mieszkac.
  Mieszkania komunalne powinny byc dla najbiedniejszych I powinno to byc weryfikowane.

  Margaret Thatcher - sprzedala mase mieszkan komunalnych, teraz ceny nieruchomosci strzelily w gore o kilkaset procent, I gminy dla biednych ludzi musza wynajmowac za cholernie ciezkie pieniadze na wolnym rynku. ALbo kupowac o wiele drozsza ziemie (bez bonifikaty) I budowac - To byl absolutny samoboj. I jest teraz kryzyz - niektore gminy w londynie musza wynajmowac domy w dzielnicach milionerow dla wielodzietnych rodzin np Belgravia.Podatnik placi po raz kolejny tylko kilkaset razy wiecej, za to co juz bylo I sie korzystalo I sie zamortyzowalo. - To kolejny dowod na to jak neoliberalism zatrul nasze myslenie.

 • ~niuti 2020-01-16
  19:18:32

  21 14

  Czekam, aż mi miasto kupi mieszkanie.....JPRDL rozdawnictwo bez końca u naszego litościwie nam panującego. Ciekawe czy jak ktoś wykupi to zrobią małą wspólnotę i podzielą koszta utrzymania bloku na 2 czy procentowo i dalej miasto będzie dbało o blok :D.
  A zdaje się, że pisali kiedyś na tym portalu, że niejeden "biedny" dostał takie mieszkanie.

 • ~charlie 2020-01-16
  19:23:48

  32 14

  Kolejny raz socjalizm będzie zwalczał problem, która sam stworzy. Zabawne jest to, że socjaliści nawet w ten socjalizm nie potrafią. Najpierw sprzedadzą mieszkania komunalne a potem będą walczyć z niedoborem mieszkań. Mieszkania komunalne (jeśli już mają istnieć) to mają być mieszkania dla tych, których nie stać na zakup ich na rynku. W ogóle nie ma żadnej kontroli czy osoby, które takie lokale zajmują stać na zakup mieszkania na wolnym rynku czy nie. Powinny być co jakiś czas prowadzone sprawozdania finansowe tych osób. Jeśli jakaś komisja składająca się np. z osób z branży bankowej, finansowej do tego ktoś ze stowarzyszeń lokatorskich i jakiś przedstawiciel spółdzielni dojdą do porozumienia, że takie osoby stać na zakup nowego mieszkania, osoby takie powinny być z mieszkań komunalnych wymeldowane. Oczywiście wszystko według jakiegoś konkretnego regulaminu, w cywilizowany sposób. Wtedy automatycznie zwalnianych jest dosyć sporo mieszkań komunalnych i kolejki do nich pewnie też się zmniejszą.

 • ~ 2020-01-16
  20:20:07

  14 18

  @charlie
  To nie jest socjalizm.
  Nawet bedac wolnorynkowcem, nie chcesz miec scen przed oczami jak z "Olivera Twista" Dickensa - poza tym jako wlasciciel wynajmujacy mieszkanie nie chcesz wynajac komus, kto Ci zaplaci czynsz za miesiac a potem bedzie squatowal.
  Natomiast zgoda, ze mieszkanie komunalne powinno byc dorazne.
  Jest taki I smaki prog dochodowy, lokator ma skladac oswiadczenia o dochodach co roku, a co 5 lat powinien pokazywac dokumenty to poswiadczajace pod grozba pozbawienia wolnosci.
  Polepszy ci sie - zmieniasz prace albo masz awans - podatnik nie powinien ci dotowac czterech scian, zwalniasz mieszkanie bierzesz kredyt albo wynajmujesz. To, ze ludzie dostaja te mieszkania na dozywocie I metnym decyzji blocie (ze tak porymuje) to jest skandal. Nie mowiac, juz ze pewnie I krewni I znajomi krolika te klateczki oczywiscie moga okupowac.

 • ~majcin 2020-01-16
  22:05:38

  16 18

  Rozczeniowe biedaki minusują ostro komentarze :)))

 • ~PewienRybniczanin 2020-01-17
  07:54:31

  27 10

  Zadajmy sobie pytanie czy w tych mieszkaniach zameldowane są osoby, które pracują, czy może takie gdzie ważniejszym jest pójście przed takie mieszkanie na piwko. Szkoda, że w tym mieście uczciwie pracujące młode małżeństwo musi wydawać niemałe pieniądze na wynajem mieszkania na wolnym rynku bo należy się tym, którym pracować się nie chce. Władza jeszcze bardziej pokazuje nie do końca inteligentnym wyborcom, że za nieróbstwo można mieć nawet ponad średni stan. "Brawo".

 • ~hanys z Rybnika 2020-01-17
  22:29:49

  10 18

  Cwaniaki dostałem mieszkanie do remontu za który zapłaciłem nie małą kasę i ja nie mam prawa z waszych wpisów wykupić go . Wam już naprawde w tych łbach sie pozawracało na całego byle nie on tylko ja muszę mieć wszystko .Śmiać mi się chce z takich cwaniaczków co tu wypisują takie bzdury

 • ~ 2020-01-18
  02:30:51

  16 9

  hanys z Rybnika
  Co to znaczy "DOSTALEM"? Masz bogatych rodzicow? Czy mieszkanie od miasta. Cena to nie budynek, ale ziemia na ktorej on jest, jesli jest w dobrym miejscu to warta wiecej niz cegly z ktorego jest zrobiony.
  Remont to male orzeszki, ludzie placa raty za mieszkania po 30 lat a ty je dostajesz - sponsorowane przez innych rybniczan. Kup sobie po cenie rynkowej i rob remont jaki ci sie podoba. Cwaniakiem jestes ty...

 • ~Barbara Lipko 2022-07-10
  18:58:08

  1 1

  Spółdzienie sprzedawały mieszkania za symboliczną złotowke a miasto na tym zarabia nie inwestując nic w te mieszkania ,mieszkam 40 lat w takim mieszkaniu a maż od 60 lat miasto nic nie włozyło do tych bloków dopiero wspólnoty zaczęłyi remontować wszystko sami robimy za własną kasę a miasto chce takie mieszkanie sprzedać za 90 tys jednemu daje 95% bonifikaty drugiemu nawet 50% nie daje nie wiem jak to robia

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 560