zamknij

Wiadomości

Chcesz sprzedać działkę? Lasy Państwowe kupują tereny pod zalesienie, również w Rybniku

2022-02-10, Autor: 

Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję skupu gruntów pod nowe lasy. Zachęcają wszystkich właścicieli gruntów – na których może powstać las – aby zgłaszali się do nadleśnictw z ofertą sprzedaży – również w Rybniku.

Reklama

Zielono mi, czyli akcja Lasów Państwowych

Wg danych lasy stanowią niemal 30 procent powierzchni Polski. Znacznie większą częścią (koło 77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce należy do osób prywatnych.

Stąd akcja Lasów Państwowych.

Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jak się dowiadujemy, kupując nowe grunty, Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Do 2050 roku lesistość Polski zwiększy się do 33 procent.

Jestem usatysfakcjonowany skalą działań Lasów Państwowych prowadzonych na rzecz powiększania areału należącego do Skarbu Państwa w tak cennym strategicznie obszarze, jakim są lasy. Mam nadzieję, że w tym roku uda się nabyć jeszcze więcej gruntów, by powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rosła – podsumował Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Zasady tegorocznej akcji powiększania zasobów leśnych przez Lasy Państwowe reguluje Zarządzenie nr 79 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 30 grudnia 2021 roku. W tym roku poszczególni nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Zarządzenie wskazuje też na źródło finansowania zakupu gruntów. Są nim własne fundusze nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, środki pochodzące z funduszu leśnego.

Nadleśnictwo Rybnik czeka na zgłoszenia

Temat dotyczy również Rybnika. Jak dodaje Paulina Sobczuk, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Rybnik, najlepsze są grunty, które już sąsiadują z lasami, lub znajdują się pomiędzy działkami, należącymi do NR.

Oczywiście, muszą one nadawać się do zalesienia – zaznacza Paulina Sobczuk.

Na stronie rybnickiego nadleśnictwa pojawiło się już ogłoszenie dotyczące zakupu lasu. Jak dowiadujemy się z komunikatu, przedmiotem zainteresowania są działki, które powinny spełniać poniższe kryteria.

- w Ewidencji Gruntów i Budynków działka powinna widnieć jako las (Ls), a w przypadku innego użytku, np. rola (R), działka w Miejscowym Planie Zagospodarowania powinna być przeznaczona do zalesienia,

- działka powinna mieć uregulowany stan prawny, tj. mieć założoną księgę wieczystą oraz nie może być obciążona na rzecz osób trzecich,

- graniczyć z gruntami Nadleśnictwa, a granice powinny być widoczne i znane.

Osoby zainteresowane sprzedażą wyżej wymienionego gruntu mogą się kontaktować:

Nadleśnictwo Rybnik
ul. Kościuszki 36
44-200 Rybnik
tel.: 32 422 37 48
e-mail: [email protected]

Sąsiedztwo działek sprawdzić można na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Jakie są zasady skupu gruntów pod nowe lasy? Lasy Państwowe opublikowały krótki przewodnik:

Jestem zainteresowany sprzedażą. Co mam zrobić?

Przede wszystkim ustalić w zasięgu administracyjnym, jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Skierować ofertę do nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe jak np. dziedziczenie.

Jakimi gruntami będą zainteresowane Lasy Państwowe?

Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty, lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.

Przede wszystkim grunty sąsiadujące

Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce wschodniej. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/

Ile zapłacą nadleśnictwa?

Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Czy w Rybniku powinno być więcej terenów leśnych?




Oddanych głosów: 507

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~Małykotek 2022-02-10
    10:51:07

    33 1

    Może warto ich zainteresować terenami które Rybnik chce wyrżnąć?
    https://www.terenyinwestycyjne.info/oferta/teren-inwestycyjny-rybnik-40-ha

  • ~NOWY02017 2022-02-10
    11:02:57

    33 29

    Hola,hola, jak to kupują, jeszcze nie tak dawno, miały zostać sprywatyzowane bo nie opłacalne,
    zaraz,zaraz a kto to był wtedy u władzy???
    Pozdrawiam

  • ~Arteks 2022-02-10
    12:28:09

    30 19

    To co obecnie robią Lasy Państwowe w obszarze który był przez dziesięciolecia "pasem ochronnym" dla przemysłowego ROW - jest nie do przyjęcia. Co nas obchodzi ich zainteresowanie zalesianiem, jak za chwilę zdemolują wycinką prawie każdy stary las...
    https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-i-region-zostanie-ogolocony-z-drzew-ta-mapa-przestraszyla-mieszkancow,wia5-3266-51051.html

  • ~Tomek_81 2022-02-10
    12:55:51

    29 18

    ~Arteks
    Takiej rabunkowej wycinki ja teraz nigdy wcześniej nie było. Kto bywa często w lesie to widzi że nie ma tygodnia żeby nie było nowych zwałów drewna do wywózki i kolejnych połaci wyrzniętych w pień. Kiedyś cieli tylko zimą teraz już cały rok
    ~NOWY02017
    Jak twoi ulubieńcy będą mieli jeszcze trochę czasu to większość lasów będzie ci sięgać do kolan bo to co jest coś warte wyrżną i sprzedadzą. Do tego się pochwalą w swojej TV ze lasów jest więcej niż było bo kupili kilka hektarów i posadzili 10 cm sadzonki. Czyli kolejny sukces do ogłoszenia. Zanim będziesz znowu bredził o prywatyzacji to sprawdź sobie dane ile teraz "patriotycznie i w trosce o dobro narodowe" jest sprzedawanego drewna na aukcjach które potem wyjeżdża za granicę.

  • ~spirit-of-the-town 2022-02-10
    14:10:48

    19 0

    Dziesiątki hektarów na zalesienie czeka na byłych terenach pokopalnianych przy nowej drodze ze Swierklanskiej w stronę Boguszowic.

  • ~gen 2022-02-10
    14:48:29

    21 5

    Niech kupują i sadzą , lasów nigdy dosyć.Lepsze to niż prywatyzacja i zakazy wstępu.

  • ~ 2022-02-10
    16:30:40

    14 9

    Arteks - w tym przypadku nie można się z tobą nie zgodzic. Też obserwuje tą sytuację jak w zastraszającym tempie ubywają całe połacie lasu.
    Dokładnie co nas obchodzi, że chcą zalesiać jak znika stary dobry las. Kasa potrzebna do budżetu to szukają jej gdzie się da.

  • ~1floyd 2022-02-10
    19:33:29

    25 3

    Jako że, sporo jeżdżę rowerem po lasach, to widzę jak dużo prowadzonych jest wycinek w okolicznych lasach. Podczas jednej z wycieczek spotkałem gościa znakującego drzewa do wycinki. Zadałem mu pytanie. Czemu służą, tak wielkie wycinki. No usłyszałem odpowiedź. Czy dziwią mnie żniwa, lub wykopki? To jest normalna kolej uprawy. Sieje się, czy sadzi, by później zbierać. To samo dotyczy lasów. Tyle że okres jest dużo dłuższy, Bo o ok 50 -70 lat. W tym wieku drzewo ma najwyższą wartość rynkową. Na miejscach po wycince, prowadzone są nowe nasadzenia. Najczęściej jest to mieszanina drzew, bo są wtedy bardziej odporne na szkodniki. Czy miał rację? Chyba tak.

  • ~Arteks 2022-02-10
    19:39:47

    15 12

    @1floyd - ale przecież nikt nie broni Lasom Państwowym prowadzić hodowli i zarabiać na drzewie. Jest wiele nieużytków. Jest wiele obszarów które można zalesiać. Są regiony w kraju, które nie są tak gęsto zaludnione jak Śląsk. Zerknij do mapy w zalinkowanym przeze mnie artykule. Mamy do czynienia z demolką obszaru chronionego! Po co zakładano w latach 90. Park Krajobrazowy Rud Wielkich? Poza tym czemu wielu ludzi starszych mieszkających w naszym regionie od urodzenia mówi, że skali wycięć jakie są przeprowadzane od paru lat - nigdy w swoim życiu nie przeżyli. Nawet w okresie PRL w którym ekologia nie odgrywała większej wagi. My nie będziemy mieli za niedługo naturalnych lasów. Nie jest prawdą, że trzeba sadzić drzewa odporne na szkodniki. Jak się zakłóca naturalne procesy przyrodnicze i nadmiernie ingeruje w przyrodę to potem niestety są problemy ze szkodnikami.

  • ~artefaks 2022-02-11
    09:53:37

    6 5

    Kasa mości panowie ,kasa. Się ścina , się rżnie na deski i sprzedaje za bezcen. Pałacyki bezmajtków też dostały dofinansowanie z ,,polskiego ładu " to lepszy sort kupuje kilkusetletnie dęby i robi sztukaterię i meble youtube.com/watch?v=JGVOtZjtY-s
    Byłoby śmieszne gdyby nie było straszne. Tak się bawi , tak się bawi w Polsce piss

  • ~artefaks 2022-02-11
    09:55:31

    7 4

    @NOWY02017.
    Towarzyszu . Lepsze byłyby nawet lasy sprywatyzowane niż wycięte.

  • ~@komentarz 2022-02-11
    11:57:22

    1 2

    Zwiekszanie zalesiania jest jak najbardziej korzystne. Tylko dlasze gromadzenie lasow w rekach panstwowych (monopolisty) ma tez te konsekwencje, ze ceny lasu beda coraz wyzsze. Na wolnym rynku bedzie lasow po prostu coraz mniej. Juz teraz cena lasu w Polsce jest przez to wyzsza niz w wielu innych panstwach na zachodzie europy. Nie mowiac juz o mozliwosci kontroli.
    A ze ceny drewna znaja obecnie tylko kierunek do gory, to nie dziwota, ze Lasy Panstwowe sprzedaja. Jak to sie ma do zadanego procentu zalesienia kraju, to juz inna historia.

  • ~Danuta Kwiatek 2022-02-11
    21:07:51

    3 2

    najpierw wycinają drzewa a teraz chcą nowych działek od ludzi zeby sadzić mlode , bardzo smieszne ,,,,,,,,Syzyf by lepiej nie wymyślił

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5268