zamknij

Wiadomości

Chcesz poznać swoją emeryturę? Oto prosty poradnik

2021-08-26, Autor: tora

Wiele osób, które są już blisko wieku emerytalnego niejednokrotnie zadają sobie pytanie o wysokość swojego przyszłego świadczenia. Czy otrzymana kwota będzie wystarczała na ich „emeryckie” życie? Czy może lepiej popracować dłużej, żeby potem dostawać więcej? Przyszli emeryci, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą sprawdzić jej wysokość.

Reklama

- Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej ZUS lub na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, można też skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Doradca emerytalny wyliczy i podpowie

Rozmowa z doradcą może odbyć się na miejscu w urzędzie, ale taką konsultację można przeprowadzić zdalnie, bez wychodzenia z domu, korzystając z e-wizyty.

- Niezależnie od tego, czy z naszym ekspertem będziemy rozmawiać online z domu czy na miejscu w placówce ZUS, ważne, aby podczas tego spotkania mieć przy sobie dokument tożsamości. Doradca na podstawie danych z konta ubezpieczonego wyliczy prognozowaną emeryturę. Ponadto, poza symulacją wysokości świadczenia, podpowie kiedy najkorzystniej na nie przejść, sprawdzi też, czy klient ma już wyliczony kapitał początkowy, który jest ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość przyszłej emerytury – dodaje rzeczniczka.

Wysokość przyszłej emerytury na PUE ZUS

Kwotę swoje przyszłej emerytury można także poznać wczytując się w „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku udostępnia każdemu ubezpieczonemu na profilu PUE ZUS. W tym elektronicznym zestawieniu znajduje się wysokość prognozowanej emerytury na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn.

– Natomiast dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze ustalonej emerytury, dla nich prognozowana wartość emerytury została ustalona zarówno dla rzeczywistego wieku, jak też dla kolejnych pięciu lat – dodaje Kopczyńska.

Dlatego jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, warto go założyć, dzięki temu wiele spraw w instytucji można załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w ZUS.

Skorzystaj z kalkulatora emerytalnego

Kwotę przyszłej emerytura każdy może obliczyć sam. Na stronie www.zus.pl jest ogólnie dostępny kalkulator emerytalny, gdzie po wprowadzeniu niezbędnych danych, kalkulator wyliczy nam hipotetyczną emeryturę. Podobny kalkulator znajduje się na profilu PUE, ale tam już większość danych do wyliczenia przyszłego świadczenia pobierane są z systemu ZUS, z indywidualnego konta każdego ubezpieczonego.

Wniosek do ZUS

Jeżeli ktoś zbliżył się do wieku emerytalnego wówczas może złożyć wniosek o emeryturę. Taki wniosek można złożyć nie wcześniej niż na miesiąc przed osiągnieciem wieku emerytalnego. ZUS emeryturę obliczy i przyzna, jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Prawo do emerytury bowiem, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS wypłaci świadczenie dopiero po dostarczeniu przez klienta świadectwa pracy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy, w którym pozostawał bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

Dłuższa praca się opłaca

- System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, która jest brana pod uwagę, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. Te wszystkie składniki są bardzo ważne, bo emeryturę wyliczamy dzieląc sumę zwaloryzowanych składek i kapitału początkowy przez statystyczną średnią dalszą długość życia w momencie przejścia na emeryturę – wyjaśnia rzeczniczka.

Emeryci rekordziści na Śląsku

W województwie śląskim najwyższą emerytura to 17,7 tys. zł. Otrzymuje ją klient Oddziału ZUS w Chorzowie. Wniosek o emeryturę złożył w wieku 77 lat i 6 miesięcy, jego staż pracy to prawie 57 lat okresów składkowych i nieskładkowych. To pokazuje, że dłuższa praca się opłaca. Każdy rok pracy przepracowany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to wyższa emerytura o około 8 proc. Najwyższa emerytura wypłacana przez rybnicki Oddział ZUS to ponad 16,1 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna, która ma za sobą blisko 53 lata pracy.

Zamierzasz pracować dłużej, żeby mieć większą emeryturę?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 54

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,jak-poznac-wysokosc-przyszlej-emerytury-poradnik,wia5-1-5214.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Franz Kawka 2021-08-26
  21:28:32

  14 11

  Wszystko pod warunkiem, że ten cały system się nie załamie. Patrząc na wielkość zadłużenia i krótkowzroczność naszej socjalistycznej koalicji załamanie jest wysoce prawdopodobne.

 • ~dzideq 2021-08-26
  21:55:52

  10 10

  Zawsze można wziąć nowy kredyt.
  Tak jest za PIS a i było za PełO

 • ~Franek 7 2021-08-27
  00:22:08

  24 10

  To bardzo proste. Jeśli dziś jesteś czterdziestolatkiem to jeśli dożyjesz ( raczej marne szanse) wieku emerytalnego to ZUSu już dawno nie będzie. Jest to niemożliwe ponieważ będzie tak wielu ludzi w wieku emerytalnym w stosunku do tych w wieku produktywnym, że nie będzie miał kto płacić składek na twoją emeryturę. I to jest pewne jak to, ze 2x2=4.

  W Polsce pod rządami PO i PiSu nie opłacało się mieć dzieci. Uprzedzę Kazia, że 500+ to niewypał co przyznał ostatnio Pinokio. Zresztą intencją wprowadzających 500+ nie było podniesienie dzietności tylko kupienie biednej grupy wyborców.

  Jesteśmy w czarnej Dudzie.

 • ~artefaks 2021-08-27
  08:16:43

  13 4

  Powinni dodać jeszcze kalkulator wartości pieniądza w przyszłości.A raczej po drukowaniu pustych pierdylionow prognozowanych cen makulatury w skupie.....Bo dla siebie dojną sprowadziła pod swoje skrzydełka zasoby złota. . I mają jakieś cudowne drożdże po których wartość ich nieruchomości rośnie zupełnie bez korelacji z ich dochodami

 • ~Franca77 2021-08-27
  14:54:58

  4 4

  Panie Kawka,może zaPOdasz nam tutaj zadłużenia innych krajów EU,bo to byłoby bardziej interesujące jak te Twoje ble,ble,ble?
  Przetlumaczie se to lemingi,jeśli POtraficie:
  "Polsko má 38 milionů obyvatel, dluh koncem roku bude 9 bilionů Kč = 236 tisíc na obyvatele.

  Česko má 10,5 milionu obyvatel, dluh koncem roku bude 2,5 bilionu Kč = 238 tisíc na obyvatele."

 • ~Franz Kawka 2021-08-27
  15:30:24

  4 2

  ~Franca77 - ? cztac ze zrozumieniem to jest artykuł o polskim ZUS a nie Unii. Do tego, akurat Czechy to najgorszy z możliwych przykład.
  Maja 44% PKB zadłużenia a Polska 59% - kurs korony rośnie od lat w stosunku do cebulaka. Ale tam maja normalny rząd a nie bandę populistów.

 • ~artefaks 2021-08-27
  15:58:49

  3 1

  ,,Panie Kawka,może zaPOdasz nam tutaj zadłużenia innych krajów EU,bo to byłoby bardziej interesujące jak te Twoje ble,ble,ble"
  @Panie nieSmołko. Takie pierdzielenie bez sensu.
  A ile wynosi prawdziwy deficyt pod rządami dojnej ?
  Porównujesz prawdziwe statystyki z innych krajów w stosunku do podrasowanych kreatywnych danych dojnej ? Podaj lepiej ile pierdylionów bez pokrycia w PKB wydrukowano. Ile zadłużenia poukrywano pod dywanem, tak że nie da się po nim przejść aby się nie przewrócić . Ty tu kaźmisz nie PISz pierdół . Z pierdołami to do pierdaszewskiego do rozmów poronionych

 • ~artefaks 2021-08-27
  16:00:40

  3 2

  Wytłumaczcie mi kochane pisoludki. Dlaczego jest tak źle , jak jest tak dobrze ? Kto tu jest pier dol nięty ?

 • ~Franca77 2021-08-27
  16:06:44

  2 2

  ~Franz Kawka 2021-08-26 21:28:32

  "Wszystko pod warunkiem, że ten cały system się nie załamie. Patrząc na wielkość zadłużenia i krótkowzroczność naszej socjalistycznej koalicji załamanie jest wysoce prawdopodobne."

  Panie Kawka tj.artykuł o polskim ZUSie a nie o jakimś zadłużeniu,paniał?

 • ~artefaks 2021-08-27
  16:17:43

  2 2

  @Niesmołko. Czyli wedle Was w ZUSie nie ma zadłużenia ?
  A gdzie się podziała kasa z rezerwy demograficznej ? Sama poszła do Torunia i na miesięcznice ?
  A poprzednia władza wpierdalała podobno tylko ośmiorniczki a"la 28 złotych.

 • ~Franca77 2021-08-27
  16:56:09

  4 3

  "Choćby przyszło tysiąc hejterów i każdy wypił butlę zacieru, -choćby spuścili lisa ze smyczy, -kraske co teraz żałośnie kwiczy - choćby napinał się tu saleta, zjadłszy uprzednio sobie kotleta - i choćby jeszcze, ot, tak dla grandy, rzucili tutaj ze trzy hollandy - i choćby pińcset trzech karolaków krzyczało gromko: „pisior, atakuj!“ - choćby wybiórcze i tefałeny wciąż wyły głosem zranionej hieny - choćby monisia ścięła blond loki, wajd, olbrychskie wciągnęli koki - choć na wściekliznę szczepią niesioła, on dalej pianą toczy dokoła - i choć balcerek z pertu rżną głupa, że NOWOCZESNA jest ich szalupa - choćby zatańczył na rurze kwachu to platfusiarnia Partią Obciachu - choćby pomagał im nawet Rambo - my dobrze wiemy, że PO to sz***o"

  Panie Artefaksie,kim pan jest ze ciebie interesia finanse Panstwa???
  Za cienkie Bolki jestescie zeby narzekac na NAJLEPSZY rzad od czasow Gierka,hej!

 • ~artefaks 2021-08-27
  21:10:44

  2 4

  Panie Artefaksie,kim pan jest ze ciebie interesia finanse Panstwa???

  @Panie Smołka .Jestem obywatelem tego państwa i mam prawo patrzeć na ręce gospodarującymi zasobami by nie mieli w związku z tym pokus.
  Nie podzielam Twoich opinii ,,o wspaniałości rządzących".
  Jest to zdecydowanie najgorszy rząd w historii nie wyłączając Bieruta i Hilarego Minca co to dojeżdzał ludzi domiarami

 • ~Franca77 2021-08-27
  21:15:41

  4 2

  Panie Artefaksie MYLISZ sie pan ze ma pan prawo oceniac dzialania rzadu,raz na 4y lata w wyborach,POtem pan jest albo trybkiem w dobrze dzialajacej maszynie,albo ziarnkiem piasku w lozysku!
  Pozdrawiam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1280