zamknij

Wiadomości

Chcesz kupić używany samochód? Szukasz bezpiecznego autobusu? Sprawdź w sieci

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą nam sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Są one bezpłatne. Dzięki obu usługom możemy prześledzić historię samochodu, który zamierzamy kupić oraz obejrzeć dane autokaru, którym nasze dzieci wyjadą na wczasy.

Reklama

Historia Pojazdu - www.historiapojazdu.gov.pl

Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.Usługa skierowana jest głównie do:

- kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,
- sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:

- czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
- jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
- dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
- liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
- oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl:

- unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu,
- numer rejestracyjny. 

Stronę można oglądać na każdym urządzeniu z internetem i przeglądarką. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W w jej ramach udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.

Bezpieczny Autobus - www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w sieci informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.

Uwaga: usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną̨ weryfikację stanu autobusu, gdyż pojazd bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać́ się̨ po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do:

- podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,
- przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:

- ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
- komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Usługa będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz na każde urządzenie z Internetem i przeglądarką. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus są częścią projektu CEPiK 2.0. W ramach projektu realizowanego przez MSW we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki planowane jest uruchomienie kolejnych usług, które pozwolą na dostęp do danych z ewidencji.
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2014-06-28 14:59:51

  i po co to ?? sprawdziłem swój samochód i niczego se nie dowiedziałem :/ tylko to co jest w dowodzie rejestracyjnym... ciekawe ile milionów złotych znowu ukradli

  4 0
 • ~ 2014-06-28 15:13:25

  Właściciele (od rejestracji do wygenerowania raportu): 4 hahaha a skąd mi oni tylu włascicieli wzeli ?

  0 0
 • ~firmaq5 2014-06-28 16:41:26

  flamasterflexx -- u mnie pasuje w 100% ,a ty jeśli nie posiadasz karty pojazdu , mogłeś mieć i 10 właścicieli a sprzedający ci wmówi że 2 :) z dowodu się nic nie dowiesz , tylko te potrzebne na już... A ta informacja jest dobra na tyle by sprawdzić samochód , szkoda że nie ma powiązania z Ubezpieczalniami , bo można by sprawdzić czy miał kolizję czy wypadek .. ( nie bity ) .. :D

  4 0
 • ~jurempus 2014-06-28 17:18:20

  Niby wszystko sie zgadza z moim autem ale to tylko ogólnikowe informacje które wiekszości kupujących nie interesują.przykład.wystawiam moje auto super fajny diesel przebieg 300 tyś pisze że jest super nic nie tyka dla zmyłki pisze że trochę przednie zawieszenie klekocze ale to minimum naprawa max 300zł gościu ogląda patrzy na rejestr wszystko sie zgadza kupuje go za np.10 tyś a za 500km będzie musiał do niego wpakować kolejne 6 tyś bo pompa do regeneracji,skrzynia sie sypie,sprzegło lekko ślizga i auto które powinno trawić na złom pozbyłem by się za 10 kafli...proste i logiczne

  0 7
 • ~Afordancja 2014-06-28 18:07:41

  @~jurempus A czego Ty się spodziewałeś, że napiszą, że "(nie)fajne (nie)kupuj"? Jest co ma być, ponadto informacja o tym czy jest zgłoszone jako kradzione. No i info o przebiegu też może być przydatne. Brakuje tylko faktycznie powiązania z ubezpieczalniami i infa o wypadkach.

  4 0
 • ~dhakarey 2014-06-28 21:48:39

  Poniekąd jest taka informacja. Jeżeli samochód miał poważniejszą kolizję, a policjant zabrał dowód, to trzeba zrobić dodatkowe badanie i taka informacja już się pojawi (da do myślenia)

  1 0
 • ~Abisall 2014-06-29 19:25:41

  @~Afordancja No jakże to czego ? " Przeca powinno być napisane " Lewy przegub do wymiany, progi do szpachlowania i tapicerkę wyprać by się zdało bo od tych ruskich fajek to śmierdzi jak popielniczka a i przeca wujek Kazik po weselu zrzygał się na tylną kanapę"

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2032