zamknij

Wiadomości

Chcesz być policjantem? Sprawdź się na testach

2020-09-05, Autor: bf

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach organizuje otwarte zajęcia dla wszystkich osób zainteresowanych procesem rekrutacji do służby w Policji. We wrześniu w hali sportowej katowickiego oddziału prewencji, wszystkie chętne osoby mogą osobiście sprawdzić, jakie wymagania stawiane są kandydatom. Uczestnicy mają okazję zmierzyć się z testem sprawności fizycznej i spróbować swoich sił pokonując tor przeszkód.

Reklama

Ze względu na duże zainteresowanie zajęciami dla osób zainteresowanych służbą w Policji, Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach kontynuuje cykl spotkań, podczas których uczestnicy mają okazję sprawdzić, jak wygląda z test sprawności fizycznej będący jednym z etapów rekrutacji do służby.

- W każdą środę września w hali sportowej na terenie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach ul. Koszarowa 17 będą się odbywać zajęcia, w których uczestnicy będą mieli możliwość praktycznego poznania tego podstawowego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Uczestnicy mają okazję sprawdzić, jak wygląda tor przeszkód, który muszą pokonać kandydaci do służby w Policji – mówią śląscy mundurowi.

Podczas zajęć każdy może liczyć na wsparcie i profesjonalne rady ze strony policyjnych instruktorów. Spotkania takie umożliwiają bezpośrednie zapoznanie się z procesem rekrutacji, a także na zweryfikowanie swoich umiejętności i kondycji fizycznej oraz zdiagnozowanie ewentualnych elementów wymagających poprawy. W związku z dużym zainteresowaniem planowane są kolejne odsłony projektu.

Osoby zainteresowane powinny zgłosić się drogą mailową na adres: bartlomiej.lasek@ka.policja.gov.pl. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w zajęciach oraz godziny spotkań będą przekazywane indywidualnie w mailach zwrotnych.

- Z uwagi na sytuację epidemiczną, osoby będą podzielone na mniejsze grupy. Na kolejne spotkania, podczas których będzie okazja do zweryfikowania swojej sprawności fizycznej, zapraszamy 9, 16 i 23 września – dowiadujemy się w KWP Katowice.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Franek7 2020-09-05
  19:05:18

  26 27

  Niestety ale patrząc na zachowanie policjantów na różnych demonstracjach pod rządami PiSu to wstyd być dziś policjantem. Polecam tekst poniżej. Opisuje on łamanie praw obywatelskich i nielegalne zatrzymywanie ludzi ( co masowo stwierdzają sądy). Nie różni się to niczym niż działania białoruskiej milicji:

  Obywatele RP dziś wysłali do Komendanta Głównego Policji, pana gen. insp. dra Jarosława Szymczyka, list, w którym zadajemy mu 7 pytań dotyczących zatrzymań uczestników pokojowych zgromadzeń przez Policję.

  Z naszych statystyk wynika, że w 97,5 proc. przypadków obwinianych przez Policję o popełnienie wykroczeń pokojowych demonstrantów_tek w sądach zapadły orzeczenia uniewinniające lub umarzające postępowanie. W wielu przypadkach sądy także przyznają uczestnikom pokojowych zgromadzeń zadośćuczynienia.

  Pełna treść listu:

  Szanowny Panie Komendancie,

  Jak zapewne Panu wiadomo, od kilku lat jesteśmy obecni na ulicach polskich miast. Realizujemy tam w praktyce naszą wolność organizowania i uczestniczenia w pokojowych zgromadzeniach. Wolność tę gwarantuje nam ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny. Ten sam, którego strzec przed podjęciem służby ślubował Pan i pana podwładni, policjanci. Ślubowaliście także pilnie przestrzegać prawa.

  Z perspektywy tych kilku lat liczymy już w setkach bezpodstawne legitymowania, nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe zatrzymania, kierowane do sądów bezpodstawne wnioski o ukaranie za niepopełnione wykroczenia. Dzięki Pana podwładnym przećwiczyliśmy wszystkie możliwe typy wykroczeń związanych z rzekomym naruszeniem przepisów o zgromadzeniach, umieszczaniem napisów w miejscach publicznych, odmową poddania się legitymowaniu, tamowaniem lub utrudnianiem ruchu.

  Nasza ocena działań podejmowanych przez podległych Panu policjantów, wykonujących przecież rozkazy i polecenia swoich dowódców i przełożonych, nie jest gołosłowna i nie jest subiektywna. Potwierdzają ją orzeczenia sądów, które gromadzimy i analizujemy. Zakładamy, choć w tej kwestii bardziej intuicyjnie niż w oparciu o wiedzę, że orzeczenia te poddawane są ocenie statystycznej i analizie także przez podległych Panu funkcjonariuszy. To nie powinno być trudne. W każdym wypadku stwierdzenia bezzasadności, nielegalności lub nieprawidłowości zatrzymania, sąd zawiadamia o tym właściwego Komendanta. Zakładamy także, że Policja dysponuje danymi dotyczącymi skuteczności wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia, które składa przeciwko nam do sądów.

  Nasze statystyki zapewne są niepełne. Tworzymy je w oparciu o informacje osób korzystających ze wsparcia oferowanego przez grupę pomocy prawnej ObyPomoc, działającą przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Wyłania się z nich jednak obraz niepokojący dla wizerunku i wiarygodności, przede wszystkim zaś dla oceny praworządności działań Policji. Z zebranych przez nas pomiędzy 11 kwietnia 2017 r. a 31 lipca 2020 r. danych wynika, że wobec 671 osób uczestniczących w pokojowych, opozycyjnych zgromadzeniach, a następnie obwinianych przez Policję o popełnienie wykroczeń, zapadły orzeczenia uniewinniające lub umarzające postępowanie. Ponad połowa tych orzeczeń jest już prawomocna. Tylko 17 osób zostało przez sądy uznane za winne popełnienia wykroczenia, z czego 8 wyroków jest prawomocnych. Nie więcej niż dwa i pół procenta – taka jest orientacyjna skuteczność oskarżeń Policji potwierdzona orzeczeniami sądów. Inną jej miarą jest rosnąca wysokość przyznanych obywatelom przez sądy zadośćuczynień za nielegalne i bezzasadne zatrzymania.

  Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują sądy. To do nich, nie do Policji, należy ostatnie słowo w kwestii stosowania i wykładni przepisów prawa. Powtarzalna, stabilna linia orzecznicza sądów kształtuje wiedzę i przekonanie obywateli, ale też organów państwa, co jest przez prawo dozwolone, a co zabronione. Nikomu, w szczególności władzy publicznej, nie wolno zmuszać człowieka do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje. Organy władzy publicznej, zatem także Policja, mają natomiast obowiązek działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Zarzucanie sądów koniecznością prowadzenia setek zbędnych, nie znajdujących oparcia w prawie postępowań, powoduje wymierne koszty obciążające podatników — a przede wszystkim zaprzecza społecznemu poczuciu praworządności i sprawiedliwości.

  Tak o Panu, jak o nas samych, chcemy myśleć jak o ludziach poważnych. Ludzie poważni tym między innymi różnią się od niepoważnych, że próbują wyciągać prawidłowe wnioski z bezspornych faktów. Jeżeli zgadza się Pan z nami co do tych kilku prostych prawd, zakładamy, że uzna Pan za słuszne i zasadne udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań.

  1. Czy Policja pod Pana kierownictwem respektuje prawomocne orzeczenia sądów stwierdzające bezprawność działań funkcjonariuszy wobec uczestników pokojowych, opozycyjnych zgromadzeń oraz niezasadność kierowanych wobec tych osób wniosków o ukaranie?

  2. Jakie czynności podjęte zostały przez Policję pod Pana kierownictwem w efekcie zawiadomień sądów stwierdzających bezzasadność, nielegalność lub nieprawidłowość zatrzymań osób biorących udział w pokojowych, opozycyjnych zgromadzeniach?

  3. Czy funkcjonariusze dokonujący takich zatrzymań lub wydający im rozkazy i polecenia przełożeni zostali pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub przynajmniej pouczeni o popełnionych uchybieniach i zobowiązani na przyszłość do przestrzegania obowiązującego prawa?

  4. Czy po prawomocnych wyrokach zasądzających zadośćuczynienia pieniężne na rzecz niesłusznie zatrzymanych skierowano w imieniu Skarbu Państwa roszczenia zwrotne wobec funkcjonariuszy, którzy swoimi bezprawnymi działaniami spowodowali zatrzymania?

  5. Czy treść prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach dotyczących wykroczeń związanych z udziałem w pokojowych, opozycyjnych zgromadzeniach jest przedmiotem narad, szkoleń i zaleceń zmierzających do zapewnienia zgodności działań Policji z obowiązującym prawem?

  6. Z jakich powodów, pomimo setek orzeczeń sądowych poddających krytycznej ocenie podejście funkcjonariuszy Policji do pokojowych zgromadzeń i ich uczestników, nie uległa zmianie praktyka działań Policji a niezasadne i bezprawne zachowania funkcjonariuszy są wciąż powielane?

  7. Czy Policja pod Pana kierownictwem chroni ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny i przestrzega obowiązującego prawa, czy na polityczne zlecenie nadużywa uprawnień zwalczając opozycyjną wobec władzy aktywność obywatelską?

  Pytania te zadajemy Panu publicznie i na publiczną odpowiedź liczymy.

 • ~Misio Misiek 2020-09-05
  19:20:33

  35 24

  nabór do tzw policji? chyba do Zmotoryzowanych Oddziałów Milicji Pisdzie....kiej formacji całkowicie podległej i wiernej kociarzowi z żoliborza

 • ~ 2020-09-05
  19:52:56

  18 25

  Widzę, że agentura "soku z buraka" na tym forum, dalej jest aktywna.

 • ~ 2020-09-05
  20:03:18

  19 30

  do miśka - masz rację. Za 8 lat nie rządów PO była prawdziwa policja i się nie patyczkowała. Wtedy tam to się działo: bicie na ulicy, polewanie wodą, traktowanie gazem i strzelanie gumowymi kulami - jak w Ameryce.

 • ~Franek7 2020-09-05
  21:09:22

  27 27

  Artefakc tylko, że wtedy to pałowali i polewali wodą tych których trzeba było ( agresywnych narodowców z racami i pijanych górników rozwalajacych miasto i podpalających opony na mieście albo kiboli) a dziś zamykają i prześladują pokojowe demonstracje spokojnych ludzi. Widzisz różnicę???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2455