zamknij

Wiadomości

Chcą wypożyczalni rowerów w Rybniku. Pod petycją podpisało się około 1000 osób

2017-10-02, Autor: bf

Wracamy do tematu wypożyczalni rowerów. W minionym tygodniu rybnicki magistrat otrzymał petycję o rozmieszczenie tych instalacji na terenie miasta. Swój podpis złożyło około 1000 osób. - Wierzę, że prezydent przychyli się do głosu mieszkańców – mówi Karol Szymura, jeden z pomysłodawców petycji.

Reklama

To kolejna petycja złożona w rybnickim magistracie przez Karola Szymurę. Przypomnijmy, na początku tego roku młody rybniczanin zaproponował prezydentowi Rybnika wprowadzenie darmowej komunikacji podczas zimy. Piotr Kuczera był jednak „przeciwnikiem dawania czegoś za darmo” >>Petycja złożona. Prezydent: jestem przeciwnikiem dawania czegoś za darmo<<

Kilka miesięcy później złożył petycję w sprawie stworzenia nocnej linii N2. Magistrat uznał, że to dobry sygnał, ale najpierw trzeba zreformować układ komunikacyjny >>Chcą, by miasto uruchomiło nocny autobus. Co na to magistrat?<<

Tym razem Karol Szymura wraz z Szymonem Piechą przyszli do urzędu z petycją dotycząca wypożyczalni rowerów w mieście. Jak tłumaczą, powstała ona po to, by walczyć z korkami w mieście. - Chcemy wspierać prezydenta przy planie zrównoważonej mobilności. Udało nam się zebrać około 1000 podpisów, bardzo dużo osób się zaangażowało. Pięknie by było, gdybyśmy w całości dostali akceptację od prezydenta. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że trzeba od czegoś zacząć np. od centrum. Dużo osób z Nowin jedzie rowerem do pracy. Myślę, ze nie jest taki drogi plan, zwłaszcza, że budujemy za 19 mln złotych parking wielopoziomowy – wyjaśnia Karol Szymura.

Gdzie takie wypożyczalnie zdaniem organizatorów petycji miałyby powstać? Wzięli pod uwagę kilkanaście punktów:

- śródmieścia: Rynek/ Plac Wolności, Plac Jana Pawła II, w pobliżu Dworca PKP, W pobliżu Dworca DKM,
- Rybnik-Północ w pobliżu Kąpieliska „Ruda”
- Kamień przy Kąpielisku,
- Rybnicka Kuźnia w jak najbliżej odległości od Zalewu Rybnickiego (w miarę możliwości na terenie Miasta Rybnika jak najbliżej molo Elektrowni)
- Niedobczyce przy Orliku
- Chwałowice obok Domu Kultury
- Gotartowice przy Szkole Podstawowej numer 20
- Zamysłów
- Stodoły nieopodal stadniny koni
- Paruszowiec – Piaski Pozastaw (nieopodal stawu/ toru wrotkarskiego)
- Nowiny przy Gimnazjum numer 2
- Orzepowice nieopodal szpitala
- Wielopole OSP
- Golejów Skrzyżowanie obok przystanku
- Chwałęcice przy Pniowcu
- Boguszowice Stare przy Zespole Szkolno Przedszkolnym numer 6
- Obok MOSIR Rybnik Boguszowice przy ulicy Jastrzębskiej
- Ligota nieopodal Kościoła pw. Św. Wawrzyńca

Nie tak dawno temu pisaliśmy o wypożyczalni rowerów. Jak wtedy tłumaczył Jan Fiałkowski, Miasto Rybnik kładzie przede wszystkim nacisk na poprawę warunków poruszania się rowerami w mieście, tj. budowę infrastruktury prorowerowej oraz uwzględnianie w nowych zadaniach drogowych potrzeb rowerzystów. - Jest to obecnie priorytet. Stoimy na stanowisku, iż rower miejski może u nas sprawnie funkcjonować jedynie po dostosowaniu wielu ulic w mieście do ruchu rowerowego – dodał. Więcej >>W Jastrzębiu można wypożyczyć rower. Kiedy będzie to możliwe w Rybniku?<<

Zdaniem Karola Szymury wypożyczalnie można stawiać już teraz. - Co prawda tworzymy sieć, ale przecież w centrum miasta ona już po części istnieje – zauważa. - Wierzę, że prezydent przychyli się do głosu mieszkańców, zwłaszcza, że sam jeździ na rowerze i promuje jazdę na rowerze – dodaje.

Jaka będzie odpowiedź magistratu na złożoną petycję? Damy Wam znać.

Czy korzystalibyście z wypożyczalni rowerów w naszym mieście?

Czy korzystalibyście z wypożyczalni rowerów w naszym mieście?
Oddanych głosów: 1596

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~timnet 2017-10-02
  11:15:00

  22 38

  Tym razem popieram pana od zbierania podpisów. Też jestem za taką wypożyczalnią jednak uważam że na samych Nowinach takich punków powinno być przynajmniej kilka. Generalnie uważam, że większość miejsc została wybrana losowo i jest ich za mało, co ściśle wiąże się ze specyfiką naszego miasta, które jest rozległe terytorialnie. Gdyby się nad tym pochylić i zrobić badania gdzie takie miejsca z rowerami są zasadne to pomysł wypożyczalni rowerów bardzo mi się podoba. KORZYSTAŁBYM :)

 • ~waldus 2017-10-02
  12:14:14

  41 7

  popieram ideę ale nie w tym kształcie. Wypożyczalnia rowerów to uwiązanie do stacji gdzie trzeba oddać rower. uczmy się od Chińczyków. W Shanghaiu jest kilka firm oferujących rowery, ale najbardziej znana to mobike. Rowerki są wyposażone w Gpsy i na aplikacji widać gdzie stoi najbliższy pojazd. Rowery można odstawić gdzie sie chce i nie trzeba biegać do stacji. Poza tym rowery są na wałek, opony bezdętkowe i rowery tym samym niemal bezawaryje., wypozyczenie to grossze. jak dla mnie takie rozwiązanie to rewelacja.

 • ~Lokalny 2017-10-02
  12:57:25

  40 15

  Wypożyczalnie powinny być w miastach gdzie jest duży ruch turystyczny. A czy u nas jest? Super, że powstają ścieżki rowerowe, bo to jest coś dla mieszkańców przydatne. Może policzcie jaki jest koszt takiej wypożyczalni i jej utrzymania i podzielcie przez ilość turystów w dni z pogodą, a nie smogiem ;) Nie proście dogadać się ze sklepami rowerowymi, żeby miały zawsze kilka rowerów do wypożyczania i takie punkty promować? Łatwo wydawać kasę jak się nie wydaje swoją... Dla mnie ważniejsza jest walka ze smogiem. Jak z tym się czegoś nie zrobi, to za dekadę żadna młoda osoba nie zostanie w mieście tylko się wyprowadzi.

 • ~orient 2017-10-02
  13:16:16

  17 41

  @lokalny akurat w Rybniku i okolicy potencjał turystyczny jest bardzo duży: chociażby turystyka industrialna, grzybowa, biznesowa, sportowa, rozrywkowa. Nasz zalew też jest miejscem przyciągającym ludzi z wielu stron. Turystyka to nie jest tylko wtedy kiedy przyjeżdża się na urlop albo jeśli przemieszcza się setki czy tysiące km. Przynajmniej nie w dzisiejszych czasach. Jeśli chcesz walczyć ze smogiem to walcz z ciemnogrodem i skąpstwem ludności - bo w tym jest klucz. Wyeliminowano muły i floty i już można wieczorem pojeździć na rowerze nie czując się jak w krematorium jak było jeszcze na wiosnę.

 • ~Lokalny 2017-10-02
  13:27:54

  36 9

  Orient, a ktoś to policzył jaki jest potencjał turystyczny Rybnika i ile osób by korzystało z takich rowerów i jaki byłby tego koszt? Fajnie się zbiera podpisy pod pytaniem "czy chciałbyś wypożyczalnie rowerów?".
  A pytanie powinno brzmieć; "Czy wolisz wydać kilka baniek na wypożyczalnie rowerów którymi będzie kilka obcych osób jeździło w kilka słonecznych miesięcy, czy przeznaczyć te pieniądze na walkę ze smogiem?" lub "Czy jesteś w stanie wyłożyć 50 zł rocznie ze swojej kieszeni na to, żeby goście mogli sobie wypożyczyć rower w Rybniku".

 • ~Jan R. 2017-10-02
  14:00:17

  46 6

  Ciekawe z jakich list wyborczych wystartują ci młodzieńcy w jakichś wyborach? Na razie ich pomysły, niezbyt twórcze, mają jedną wspólną cechę są drogie w realizacji lub utrzymaniu albo jedno i drugie. Raz już,o ile mi wiadomo, chcieli nocnych autobusów dla młodzieży z dyskotek do Stodół czy gdzieś, którymi jeździły 2 osoby na krzyż.

 • ~Damian Karwot 2017-10-02
  14:46:25

  10 19

  Jestem zdecydowanie za, i zdecydowanie NIE będę korzystał ;-)

 • ~morfeus12 2017-10-02
  15:17:23

  31 6

  Koszt takiego systemu to kilka milionów złotych. Wolę żeby miasto budowało drogi rowerowe tak jak teraz niż wyrzucało pieniądze w drogą obsługę rowerów. Czy Ci Panowie są poważni? Rower Miejski w Stodołach?? A co z Ochojcem? ;) Kogoś najwyraźniej zdrowo poniosło. Myślę, że taki system ma sens tylko w rozległych i gęsto zurbanizowanych miastach. W Rybniku większość mieszkańców ma swój rower i nie będzie korzystać z roweru publicznego, który często jest gorszy i po jakimś czasie sponiewierany. Do tego brakuje u nas studentów i turystów, którzy są naturalnym użytkownikiem tego systemu.

 • ~ 2017-10-02
  15:51:26

  31 6

  Za porządną robote by się wzieli,a nie pierdołami się zajmują .Coś mi się wydaje że skończyli zarządzanie i mają za dużo wolnego czasu .

 • ~Gruby21 2017-10-02
  16:11:03

  28 2

  Panowie chcą roweru miejskiego w Rybniku i do tego jeszcze wydaje im się, że mieszkają w mieście ;) Widzę tłumy ludzi korzystających z roweru miejskiego ruszając spod stacji "Stodoły nieopodal stadniny koni" w drodze do Golejowa na skrzyżowanie gdzie też ma być ustawiona stacja. I do tego pędzą na nich co sił, bo pierwsze 20 minut jest za darmo ;) Jakieś takie science fiction.

 • ~mariuszgrodecki 2017-10-02
  16:42:50

  12 26

  Rybniczanie , megalomańskie myślenie niskiego lotu typu "brawo ja". To że prawie każdy z nas ma rower , nie znaczy że inicjatywa tych młodych Panów jest zła. W porównaniu z ludźmi którym w wyborach nie poszło , nie stoją jak boroki ze świecą przy zamkniętym sądzie i nie ubierają się na czarno trzymając w ręce sztandar z rysunkiem waginy i napisem z błędem ortograficznym. Chłopaki mają pomysł , chcą zmienić nasze miasto i ten witalizm trzeba docenić. Nie każdy zadłuża się w banku aby spędzić wakacje w Greckim czy Egipskim "więzieniu". Nie każdy ma samochód z przyczepką czy uchwytem na rowery. Mniemam że nasi sąsiedzi z Żor , Wodzisłowia , Gliwic a nawet z Czech chętnie wpadną w sobotę lub niedzielę wypróbować nasze wspaniałe ścieżki rowerowe właśnie wypożyczonymi rowerami. Wiadomo że sam koncept wymaga przekonstruowania , ale myślę że władze miasta rozpatrzą go pozytywnie. Karol , nie poddawaj się , trzymam kciuki :)

 • ~adiqq 2017-10-02
  18:02:35

  17 3

  Karol na bank będzie startować w wyborach samorządowych - pytanie tylko z której listy :P

 • ~Arteks 2017-10-02
  19:15:19

  14 15

  Popieram te idee ale nie trzeba było zbierać podpisów bo... władze miasta przecież chcą uruchomić wypożyczalnie. Słusznie jednak nasz prezydent w jednym z wywiadów zauważył, że najpierw zrobić infrastrukturę aby było gdzie tymi rowerami jeździć, a potem można uruchomić wypożyczalnie. W Gliwicach jest odwrotnie - są wypożyczalnie i kompletny brak dróg rowerowych. Wszyscy rowerzyści jeżdżą po ulicach albo po chodnikach. Czy to jest bezpieczne, wygodne i europejskie? Na pewno nie. Więc ja wolę infrę, a czas na wypożyczalnie nadejdzie.

 • ~orka 2017-10-02
  20:11:37

  25 10

  sami sobie jeździjcie na tych rowerach szczególnie w nadchodzącej porze roku która potrwa z 8 miesięcy, czyli wywalamy w Rybniku na całą infrastrukturę związaną z rowerami grube kwoty a do użytku będzie to z 3-4 miesiące w roku , ogólnie mrzonki za wielkie pieniądze.

 • ~smr 2017-10-02
  21:12:02

  24 5

  kolejny beznadziejny pomysł ...

 • ~Arteks 2017-10-02
  22:21:45

  6 20

  @orka - a przez jaką część roku funkcjonalne są baseny letnie, pluskadełka, tężnie, fontanny, korty tenisowe, stanice żeglarskie??? Dlaczego nie widzisz nic złego w wydaniu np. 19 mln zł na wielopoziomowy parking - a kole w oczy cię pomysł wypożyczalni rowerów? W mieście jest miejsce na wszystko w granicach rozsądku.

 • ~dizers 2017-10-03
  00:20:03

  15 4

  to temat typowo zimowy , i biorac pod uwage lokalizacje wypozyczalni to np. ja musiałbym iść po rower jakies 2km , żeby pokonac nim ok. 2km do centrum , ja NIE popieram pomysłu uważam że ilość osób która mieszka blisko centrum i była by zainteresowana takim rozwiązaniem jest za mała____________chyba w/w kolegom sie wybitnie nudzi

 • ~goliat 2017-10-03
  07:33:57

  8 1

  Przy 1000 wybrał bym opcje wypożyczalni usytuowana przy UM i tyle. Sprawdzić czy beda wogole chętni, a ewentualnie pózniej rozbudować o kolejne. Mariuszgrodecki, sąsiedzi o których piszesz raczej wpadną do naszych centr handlowych a nie wypróbować rowery i ścieżki ( których można powiedzieć , NIE mamy).

 • ~kierowca bombowca 2017-10-03
  07:36:15

  16 1

  Mają chłopaki parcie na szkło, no cóż nie dziwie sie, tylko u koryta można miec sie fajnie, co do rowerów, no każdy ma w domu i nie jeździ to niby będa płacić i iść kilka km do wypozyczalni? Śmiech i nigdy nie zda egzaminu, tylko nieroby, emeryci bezdzietni bredzą o rowerach, jade rano do pracy spowrotem w deszczu wracam, odbieram dzieciaka wsadzam do koszyka i jeszcze robie zakupy, - niech zyje rower!

 • ~bugielka 2017-10-03
  08:36:09

  2 11

  Ja popieram pomysł wypożyczalni, Natomiast co do lokalizacji tych stacji to mam pewne uwagi. Przede wszystkim spora ich część powinna być zlokalizowana w pobliżu "punktów komunikacyjnych" czyli np. w pobliżu dużych parkingów, dworca KM czy dworca kolejowego, bardziej uczęszczanych przystanków (Plac Wolności, Bazylika itp). Chodzi właśnie o to, żeby człowiek przyjeżdżając do miasta mógł się przesiąść na ten rower od razu, a nie szukać gdzieś po mieście. Co do kosztów tego przedsięwzięcia - są droższe inicjatywy w naszym mieście, a rowery powinny na siebie bez problemu zarobić. Oczywiście powinna być możliwość pozostawienia roweru na innej stacji, niż ta z której rower się wypożyczyło, ale to chyba jest do zrobienia. Mamy w Rybniku sporo miejsc do odwiedzania na rowerze, a nie każda rodzina posiada rowery dla całej rodziny. Bardzo możliwe, że sama bym z tego skorzystała. Może trzeba się wybrać do sąsiednich miast, np. do Jastrzębia, gdzie takie wypożyczalnie już funkcjonują?

 • ~jojo 2017-10-03
  08:57:41

  21 4

  Pomysł może dobry ale niech ci panowie poszukają sobie sponsorów i otworzą sobie takie wypożyczalnie za swoje a nie nasze pieniądze.

 • ~Arteks 2017-10-03
  10:42:07

  3 13

  @jojo - a czy parking na Hallera będzie budowany z pieniędzy sponsorów czy z naszych wspólnych, ktoś mógłby się zapytać po co miasto buduje żłobek skoro są prywatne? I takich przykładów wiele. Dlaczego miasto ma nie uruchomić takich wypożyczalni?

 • ~colombo01 2017-10-03
  12:26:02

  3 2

  Stacje rowerowe przy ścieżkach rowerowych -TAK, ale też w pobliżu węzłów komunikacyjnych- TAK oraz tam, gdzie trzeba dotrzeć na pieszo, bo brak takiej komunikacji

 • ~orka 2017-10-03
  15:22:14

  9 2

  coś się czepił alpleks tego parkingu na Hallera, pomysł tego parkingu jest chybiony niepotrzebnie wydamy jako miasto 19 milionów, a otrzymamy parking mniejszy niż mamy teraz i do tego poziomowy czyli niewygodny do parkowania, czyli wydajemy dużo a dostajemy w zamian coś gorszego, parking w okolicach rynku jest nieodzowny dla funkcjonowania całego śródmieścia, a mrzonki rowerowo autobusowe to sobie na dobranockę pooglądaj.

 • ~Paweł Ilks 2017-10-04
  11:47:50

  2 3

  Brawo chłopaki!!! Każda inicjatywa młodych ludzi jest ważna ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2650