zamknij

Wiadomości

Chcą otwartego basenu w Chwałowicach. Zebrali 1000 podpisów

2021-04-15, Autor: pn, bf

Sport to zdrowie, wiedzą o tym już przedszkolaki. Jednak z powodu pandemii pozamykana jest większość obiektów sportowych, w tym baseny. Młodzież zamiast spędzać czas wolny aktywnie, siedzi w domu. O zmianę na lepsze proszą mieszkańcy Chwałowic. Chcą, by miasto uruchomiło w lecie tamtejszy basen.

Reklama

O tym, że basen w Chwałowicach ma być zamknięty przez cały 2021 rok pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Miasto tłumaczyło się tym, że tnie koszty, by ratować budżet >>Nie tylko lodowisko, basen w Chwałowicach zamknięty na cały rok<<

Pogodzić się z tym nie mogą mieszkańcy tej dzielnicy. Wyszli z inicjatywą otwarcia w okresie letnim kompleksu obejmującego basen, plac zabaw i boisko. Na jej czele znalazł przewodniczący Rady Dzielnicy Chwałowice - Jędrzej Konieczny oraz miejski radny – Andrzej Wojaczek.

- To jest biedna i oszukana dzielnica górnicza, tutaj nic nie ma. Nie chcę, żeby dochodziło do wandalizmu – niech dzieciaki coś mają, jakąś radość – mówi radny Andrzej Wojaczek argumentując za otwarciem obiektu.

Jak się okazuje, w przeciągu miesiąca pod petycją udało się zebrać blisko 1000 podpisów w obrębie dzielnicy Chwałowice. Co więcej, swoje wsparcie telefonicznie i mailowo przekazywały pozostałe dzielnice Rybnika. Docelowo podpisy pod petycją miały być zbierane do maja, jednak postanowiono skrócić ten czas i już w środę, 14 kwietnia, złożono podanie do biura podawczego:

- Chcieliśmy, żeby prezydent Kuczera miał wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie wniosku – dodaje radny.

Podkreśla, że koszt uruchomienia basenu w sezonie letnim to około 170 tysięcy złotych.

Co na to Urząd Miasta Rybnika? Czy kompleks zostanie otwarty? Nie powinniśmy mieć nadziei.

Póki co przeszkodą w uruchomieniu basenu jest pandemia i możliwości budżetu miasta. W tym roku, niestety, nie mamy pieniędzy na ten cel – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Korzystaliście z basenu w Chwałowicach jak jeszcze był otwarty? Tęsknicie za nim?

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 4

Materiał oryginalny: Rybnik: Chcą otwartego basenu w Chwałowicach. Zebrali 1000 podpisów

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Arteks 2021-04-15 10:36:50

  Głupia decyzja władz psująca wizerunek miasta. Po to są miejskie parki, fontanny, kąpieliska aby działały. Można podnieść cenę biletu, można skrócić czas otwarcia np. tylko do okresu wakacji - ale basen powinien działać.

  59 6
 • ~Maksymilian Popeć 2021-04-15 12:38:49

  Nie dość, że Chwałowice to najbardziej poszkodowana dzielnica Rybnika po wybudowaniu drogi RP - wyłączony z wszelkiej aktywności cały las Maliga i Królewiak , zlikwidowane malownicze spacerowe tereny na ul. Ziemskiej, na Brzezinach Miejskich, na Tkoczów. Zlikwidowano dojazd do centrum przez Kowalczyka i wzdłuż torów na Kozie Góry. Na Zwycięstwa i Świerklańskiej ruch jest obecnie taki, jak kiedyś na Żorskiej. To jeszcze miasto robi takie numery. Jakoś dziwnym trafem na jesień była kasa na bezsensowne codzienne smrodzenie/ hałasowanie i dmuchanie w liście na basenie - pewnie kilka tysięcy na to poszło.

  35 2
 • ~psyche09 2021-04-15 12:56:01

  Poszkodowana, traktowana po macoszemu.


  Ale remedium na to ma być basen? Może w końcu XXI wiek zawita i przy familokach będzie tak ładnie, jak przy blokach na Kupieckiej (równolegle do netto)? Bo to, co mają w planach zrobić - place zabaw, place zabaw i drewnianą rekreację to chyba jednak nie o to chodzi.

  Powiesili szklaną tabliczkę na familoku 62, że to osiedle kopalniane, zabytek itd. i koniec. Tylko, że o zabytki się dba...
  SWL Centrum coś licho się stara.

  14 4
 • ~antezak 2021-04-15 19:24:56

  Chwałowice to zapomniana przez magistrat dzielnica od 1945 roku.
  Przypomnę choćby ulicę Anny Stefek gdzie od 1945 roku jest paz prywatnej ziemi pomiędzy domami a jezdnią.Miasto nie poczuwa się do obowiązku bo to prywatny teren.Przypomnę pewien zaplanowany przypadek.Spółdzielcy ul Chabrowa złożyli wniosek o budowę garaży na wysypisku pobudowlanym za Chabrową.Po zakończonej budowie znalazł się rybnicki prawnik który wykupił prywatne grunty pod garażami i zażądał rozbiórki albo haraczu.Zapytacie jak to możliwe? Wszyscy wiedzieli z magistratu,tak jak wiedzą że 10 piętrowce też stoją na częściowo prywatnych gruntach.I tu jest to zagrożenie że na ulicy Anny Stefek znajdzie się znów cwaniak co wykupi ten prywatny grunt i jak w Warszawie będzie zbierał haracz za przejście ulicą.Pan Kuczera poza lansowaniem swojej osoby i działań pod publiczkę nie robi nic razem z panem Kiliańczykiem i jego poddanych.W Rybniku brak prawdziwego gospodarza,menadzera nie polityka ,,historyka'' który spełnia po cichu swoje pro niemieckie marzenia.A czymże jest postawienie niemcowi pomnika,i nazwaniem placu nazwiskiem konfidenta UB Kutza?

  10 5
 • ~Olaf100 2021-04-16 06:00:29

  Wybierajcie tam dalej Wojaczka to dalej nic nie będziecie mieli taki mocarz ze jak się śp aFidali ze stołka stracił to ten związkowiec etatowy „calujem rączki” nic nie może
  Ani tego nie załatwi ani tego - szast prast skończyło się załatwianie a to betonitow a to drewna a to RSKow

  4 0
 • ~triss 2021-04-16 16:39:47

  Podniesienie cen biletów nie jest dobrym rozwiązaniem - przyczyni się tylko do niższej frekwencji na basenie, a to będzie "wygodnym" argumentem, by obiekt zamknąć na stałe skoro "nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem".

  Rozumiem czynnik ekonomiczny, ale jednostki publiczne z założenia powołane są po to by służyć lokalnej społeczności i nie są nastawione na generowanie zysku.

  Skoro basen w Chwałowicach jest pod skrzydłami miasta i MOSiRu nie od dziś, to chyba środki finansowe na jego utrzymanie planuje się rok rocznie, z wyprzedzeniem? Chyba, że istnieje jakiś konkretny powód dla którego na rok 2021 r. tego nie zrobiono?

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1069