zamknij

Wiadomości

Cały czas sypie śnieg. Straż przypomina o odśnieżaniu

2021-01-14, Autor: bf

To nam się trafiła zima w tym roku, niespotykana już od dłuższego czasu. Straż Miejska w Rybniku przypomina jednak o odśnieżaniu nieruchomości służących do użytku publicznego.

Reklama

Od kilku dni w naszym mieście obserwujemy obfite opady śniegu. W związku z tym Straż Miejska w Rybniku przypomina o podstawie uchwały Rady Miasta Rybnika.

- Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego. Obowiązek ten winien być realizowany poprzez odgarnięcie zgarniętego błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik SM w Rybniku.

Czy w takim razie mogą posypać się mandaty za np. nieodśnieżone podjazdy? Nasz rozmówca wyjaśnia, że działania strażników w tym zakresie w stosunku do mieszkańców Rybnika będą miały charakter głównie informacyjny i prewencyjny.

- Kary natomiast nałożonej w drodze mandatu karnego mogą spodziewać się te osoby, które mimo próśb strażników, nie wywiązały się ze spoczywających na nich obowiązków. Warto również wspomnieć o drugim aspekcie zaniechania wykonania obowiązku usunięcia lodu lub śniegu, w wyniku którego szkodę poniosła druga osoba – zaznacza Dawid Błatoń.

Art. 415 Kodeksu Cywilnego mówi bowiem:

"Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia."

Wyrządzenie drugiej osobie szkody może stanowić podstawę wytoczenia powództwa o naprawie szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Strażnicy przestrzegają również przed wyrzucaniem śniegu na drogę.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~exx 2021-01-14
  13:11:06

  33 35

  Tylko mi nie rzucać na jezdnię!!! Bo i takie zryte pały są.

 • ~Kurt_Wallander 2021-01-14
  13:21:58

  152 6

  Jakie to ciekawe rozwiązanie... chodnik nie jest mój ale muszę go odśnieżyć. Jakbym chciał zająć chodnik, to nie mogę bo nie jest mój. Jak mi pod oknem postawią przystanek a ludzie za płot zaczną wrzucać śmieci, to nie mogę protestować, bo chodnik należy do miasta a miejska spółka ma prawo postawić przystanek tam, gdzie im wygodniej.

  Miasto jak zwykle nic nie musi albo jest mocno opieszałe (bo przecież priorytet mają drogi krajowe i wojewódzkie a pozostałe "odśnieżą się same")

 • ~artefaks 2021-01-14
  13:39:52

  34 14

  @~Kurt_Wallander. Słusznie prawisz. Ale adresat pretensji chyba jest nie ten. Wynika to nie z uchwał UM. , ale z prawa ogólnego dotyczącego całego kraju.

 • ~Kurt_Wallander 2021-01-14
  13:56:00

  59 3

  @ artefaks, no w zasadzie to masz rację ale próbowałeś kiedyś wygrać z państwem (czyli np. GDDKiA) odszkodowanie o zderzenie ze zwierzyną? Stał znak - ręce umyte. Ale jak przyjdzie co do czego, to Ty musisz martwić się o truchło znalezione (a nie daj Boże, potrącone przez samego siebie). Uszkodzone na drodze koło (bo dziura, ubytek, ostry rant krawężnika, wystające elementy z drogi)? Próba naprawienia szkody ze strony zarządcy to droga przez mękę. Za to jak przyjdzie co do czego, to obywatel musi i już.

 • ~Veritas 2021-01-14
  13:57:08

  70 6

  Znowu Straż Miejska przypomina mieszkańcom o ich obowiązkach i konsekwencjach.
  Apel do Państwa, proszę doprecyzować, kiedy mieszkaniec jest zobowiązany do odśnieżania.
  Przypominam, że obowiązki utrzymania dróg i chodników w głównej mierze należą do urzędu miasta. Dlaczego o tym nie wspomniano?

 • ~nairuk 2021-01-14
  14:04:05

  66 2

  droga redakcjo pierwsze zdanie i już mnie rozbawiliście: "To nam się trafiła zima w tym roku, niespotykana już od dłuższego czasu. " Od kiedy w Polsce 10cm śniegu to zaskakujące zjawisko w styczniu.

  A merytorycznie chciałbym publicznie zapytać jaki czas ma właściciel posesji na odśnieżenie chodnika wzdłuż posesji? Drogowcy mają kilka godzin od ustania odpadów a kolejność odśnieżania jest uzależniona od kategorii drogi. Ma ktoś pod ręką podstawę prawną, bo na razie tylko pitu pitu?

 • ~Janusz Kula 2021-01-14
  14:04:52

  72 2

  Tylko, że w tej ustawie też pisze, że zgarnięty śnieg mają obowiązek służby usunąć. Widział ktoś takie działanie? Bo ja widzę raczej odwrotne jak posprzątam chodnik to potem jedzie pług i wrzuca mi to świństwo z drogi na chodnik.

 • ~Veritas 2021-01-14
  14:20:39

  14 3

  Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do obowiązków właścicieli nieruchomości należy: "uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".

 • ~nostrzyk 2021-01-14
  14:35:29

  38 5

  Odśnież publiczny chodnik przed swoją prywatną posesją , używając własnego sprzętu i posyp własnym piaskiem. Tak właśnie dajemy robić z siebie niewolnika i nawet się nie buntujemy przeciwko temu wyzyskowi przez lokalne władze. Za poprzedniego systemu to się nazywało czyn społeczny , a teraz to przymus

 • ~ka22 2021-01-14
  14:41:22

  40 3

  K@#$a właśnie jakiś debil przejechał mi pługiem koło domu i cały dwudniowy opad zgarnął z drogi na świeżo odśnieżony podjazd usypując półmetrowy wał. Oczywiście niczym nie posypał więc droga jest śliska. Jprdle

 • ~spirit-of-the-town 2021-01-14
  14:46:54

  11 27

  A gdzie ten pług ma zgarniać śnieg, na środek drogi?

 • ~spirit-of-the-town 2021-01-14
  14:49:38

  14 12

  Przed chwilą też mi plug zrobił wałek śniegu pod bramą, zrobiłem porządek w 10 minut. Miasto chyba nie postawi przed każdą bramą pracownika do odśnieżania pozostałości po pługu.

 • ~artefaks 2021-01-14
  14:53:29

  21 8

  @~Kurt_Wallander
  Ja mimo tego że nie musiałbym tego robić, to sprzątam(bo moją posesję od ulicy oddziela pas zieleni).W zimie odśnieżam , latem zamiatam. Tak robił mój ojciec ,mój dziadek. Sąsiedzi też tak robią. Jest to nawiązane do śląskiej zwyczajowej tradycji utrzymania porządku. A ta wynika jeszcze z czasów Pruskich. W sobotę objeżdżał rejon schuppo i skutecznie napominał

 • ~rzyt 2021-01-14
  15:02:25

  36 3

  Kiedyś mnie naszła policja prezydencka w sprawie odśnieżania chodnika wzdłuż posesji, gdzie jest firma. Grozili konsekwencjami wobec mnie ale nie dałem za wygraną i prosiłem ich tylko o przeszkolenie moich pracowników do pracy w pasie drogi, wyposażenie ich w certyfikowane kamizelki ostrzegawcze i wyłączenie z ruchu pasa drogi oraz wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo moich pracowników kiedy pracują przy ruchliwej drodze.

  Po godzinie przyjechał traktor z pługiem ze służb miejskich i sprawę odśnieżania załatwił w 10 minut, bo chodnika jest około 150 metrów.

  Miasto może dużo; dziś odebrali spod mojego bloku śmieci segregowane pomijając dwa terminy.
  Można? Można. Tylko płacić regularnie TRZEBA.

  Pozdrawiam naszego optymistycznego prezydenta i firmy śmieciowe z nim współpracujące.

 • ~ka22 2021-01-14
  15:04:25

  22 2

  ~spirit-of-the-town akurat u mnie miał gdzie, wystarczyło trochę pomyślunku i dobrej woli, nic więcej. Lata tu jeździł sąsiad pługiem i nigdy nie było problemu, bo mu się chciało. Najłatwiej zrobić na odpier...l

 • ~Józef Bąk 2021-01-14
  18:06:51

  16 4

  Ja osobiscie nie odsniezam tylko podpalam snieg. Bo w rybniku snieg sie pali. Troche smierdzi plastikiem. Ale jest ok.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 283