zamknij

Wiadomości

Cały czas sypie śnieg. Straż przypomina o odśnieżaniu

2021-01-14, Autor: bf

To nam się trafiła zima w tym roku, niespotykana już od dłuższego czasu. Straż Miejska w Rybniku przypomina jednak o odśnieżaniu nieruchomości służących do użytku publicznego.

Reklama

Od kilku dni w naszym mieście obserwujemy obfite opady śniegu. W związku z tym Straż Miejska w Rybniku przypomina o podstawie uchwały Rady Miasta Rybnika.

- Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego. Obowiązek ten winien być realizowany poprzez odgarnięcie zgarniętego błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik SM w Rybniku.

Czy w takim razie mogą posypać się mandaty za np. nieodśnieżone podjazdy? Nasz rozmówca wyjaśnia, że działania strażników w tym zakresie w stosunku do mieszkańców Rybnika będą miały charakter głównie informacyjny i prewencyjny.

- Kary natomiast nałożonej w drodze mandatu karnego mogą spodziewać się te osoby, które mimo próśb strażników, nie wywiązały się ze spoczywających na nich obowiązków. Warto również wspomnieć o drugim aspekcie zaniechania wykonania obowiązku usunięcia lodu lub śniegu, w wyniku którego szkodę poniosła druga osoba – zaznacza Dawid Błatoń.

Art. 415 Kodeksu Cywilnego mówi bowiem:

"Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia."

Wyrządzenie drugiej osobie szkody może stanowić podstawę wytoczenia powództwa o naprawie szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Strażnicy przestrzegają również przed wyrzucaniem śniegu na drogę.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~exx 2021-01-14 13:11:06

  Tylko mi nie rzucać na jezdnię!!! Bo i takie zryte pały są.

  33 35
 • ~Kurt_Wallander 2021-01-14 13:21:58

  Jakie to ciekawe rozwiązanie... chodnik nie jest mój ale muszę go odśnieżyć. Jakbym chciał zająć chodnik, to nie mogę bo nie jest mój. Jak mi pod oknem postawią przystanek a ludzie za płot zaczną wrzucać śmieci, to nie mogę protestować, bo chodnik należy do miasta a miejska spółka ma prawo postawić przystanek tam, gdzie im wygodniej.

  Miasto jak zwykle nic nie musi albo jest mocno opieszałe (bo przecież priorytet mają drogi krajowe i wojewódzkie a pozostałe "odśnieżą się same")

  152 6
 • ~artefaks 2021-01-14 13:39:52

  @~Kurt_Wallander. Słusznie prawisz. Ale adresat pretensji chyba jest nie ten. Wynika to nie z uchwał UM. , ale z prawa ogólnego dotyczącego całego kraju.

  34 14
 • ~Kurt_Wallander 2021-01-14 13:56:00

  @ artefaks, no w zasadzie to masz rację ale próbowałeś kiedyś wygrać z państwem (czyli np. GDDKiA) odszkodowanie o zderzenie ze zwierzyną? Stał znak - ręce umyte. Ale jak przyjdzie co do czego, to Ty musisz martwić się o truchło znalezione (a nie daj Boże, potrącone przez samego siebie). Uszkodzone na drodze koło (bo dziura, ubytek, ostry rant krawężnika, wystające elementy z drogi)? Próba naprawienia szkody ze strony zarządcy to droga przez mękę. Za to jak przyjdzie co do czego, to obywatel musi i już.

  59 3
 • ~Veritas 2021-01-14 13:57:08

  Znowu Straż Miejska przypomina mieszkańcom o ich obowiązkach i konsekwencjach.
  Apel do Państwa, proszę doprecyzować, kiedy mieszkaniec jest zobowiązany do odśnieżania.
  Przypominam, że obowiązki utrzymania dróg i chodników w głównej mierze należą do urzędu miasta. Dlaczego o tym nie wspomniano?

  70 6
 • ~nairuk 2021-01-14 14:04:05

  droga redakcjo pierwsze zdanie i już mnie rozbawiliście: "To nam się trafiła zima w tym roku, niespotykana już od dłuższego czasu. " Od kiedy w Polsce 10cm śniegu to zaskakujące zjawisko w styczniu.

  A merytorycznie chciałbym publicznie zapytać jaki czas ma właściciel posesji na odśnieżenie chodnika wzdłuż posesji? Drogowcy mają kilka godzin od ustania odpadów a kolejność odśnieżania jest uzależniona od kategorii drogi. Ma ktoś pod ręką podstawę prawną, bo na razie tylko pitu pitu?

  66 2
 • ~Janusz Kula 2021-01-14 14:04:52

  Tylko, że w tej ustawie też pisze, że zgarnięty śnieg mają obowiązek służby usunąć. Widział ktoś takie działanie? Bo ja widzę raczej odwrotne jak posprzątam chodnik to potem jedzie pług i wrzuca mi to świństwo z drogi na chodnik.

  72 2
 • ~Veritas 2021-01-14 14:20:39

  Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do obowiązków właścicieli nieruchomości należy: "uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".

  14 3
 • ~nostrzyk 2021-01-14 14:35:29

  Odśnież publiczny chodnik przed swoją prywatną posesją , używając własnego sprzętu i posyp własnym piaskiem. Tak właśnie dajemy robić z siebie niewolnika i nawet się nie buntujemy przeciwko temu wyzyskowi przez lokalne władze. Za poprzedniego systemu to się nazywało czyn społeczny , a teraz to przymus

  38 5
 • ~ka22 2021-01-14 14:41:22

  K@#$a właśnie jakiś debil przejechał mi pługiem koło domu i cały dwudniowy opad zgarnął z drogi na świeżo odśnieżony podjazd usypując półmetrowy wał. Oczywiście niczym nie posypał więc droga jest śliska. Jprdle

  40 3
 • ~spirit-of-the-town 2021-01-14 14:46:54

  A gdzie ten pług ma zgarniać śnieg, na środek drogi?

  11 27
 • ~spirit-of-the-town 2021-01-14 14:49:38

  Przed chwilą też mi plug zrobił wałek śniegu pod bramą, zrobiłem porządek w 10 minut. Miasto chyba nie postawi przed każdą bramą pracownika do odśnieżania pozostałości po pługu.

  14 12
 • ~artefaks 2021-01-14 14:53:29

  @~Kurt_Wallander
  Ja mimo tego że nie musiałbym tego robić, to sprzątam(bo moją posesję od ulicy oddziela pas zieleni).W zimie odśnieżam , latem zamiatam. Tak robił mój ojciec ,mój dziadek. Sąsiedzi też tak robią. Jest to nawiązane do śląskiej zwyczajowej tradycji utrzymania porządku. A ta wynika jeszcze z czasów Pruskich. W sobotę objeżdżał rejon schuppo i skutecznie napominał

  21 8
 • ~rzyt 2021-01-14 15:02:25

  Kiedyś mnie naszła policja prezydencka w sprawie odśnieżania chodnika wzdłuż posesji, gdzie jest firma. Grozili konsekwencjami wobec mnie ale nie dałem za wygraną i prosiłem ich tylko o przeszkolenie moich pracowników do pracy w pasie drogi, wyposażenie ich w certyfikowane kamizelki ostrzegawcze i wyłączenie z ruchu pasa drogi oraz wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo moich pracowników kiedy pracują przy ruchliwej drodze.

  Po godzinie przyjechał traktor z pługiem ze służb miejskich i sprawę odśnieżania załatwił w 10 minut, bo chodnika jest około 150 metrów.

  Miasto może dużo; dziś odebrali spod mojego bloku śmieci segregowane pomijając dwa terminy.
  Można? Można. Tylko płacić regularnie TRZEBA.

  Pozdrawiam naszego optymistycznego prezydenta i firmy śmieciowe z nim współpracujące.

  36 3
 • ~ka22 2021-01-14 15:04:25

  ~spirit-of-the-town akurat u mnie miał gdzie, wystarczyło trochę pomyślunku i dobrej woli, nic więcej. Lata tu jeździł sąsiad pługiem i nigdy nie było problemu, bo mu się chciało. Najłatwiej zrobić na odpier...l

  22 2
 • ~Józef Bąk 2021-01-14 18:06:51

  Ja osobiscie nie odsniezam tylko podpalam snieg. Bo w rybniku snieg sie pali. Troche smierdzi plastikiem. Ale jest ok.

  16 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 669