zamknij

Wiadomości

Cały czas próbują oszustw „na wnuczka”

2011-06-18, Autor: ww
Rybnicka prokuratura ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do starszych ludzi i podają się za krewnych lub znajomych. Celem przestępców za każdym razem jest wyłudzenie pieniędzy.

Reklama

Mechanizm oszustw „na wnuczka” zazwyczaj jest taki sam: do starszej osoby, najczęściej kobiety, dzwoni oszust podający się kogoś z rodziny lub znajomego. Przez telefon informuje o jakimś nagłym kłopocie i prosi o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Naciągacze tak prowadzą rozmowę, aby od rozmówcy wydobyć jak największą ilość informacji. Dlatego ofiary oszustwa mają wrażenie wiarygodności osoby, która do nich dzwoni. Po odbiór umówionej kwoty przestępcy wysyłają zazwyczaj „znajomego”. I w ten sposób wiele osób bezpowrotnie traci duże sumy pieniędzy. Na przykład, ostatnio pewna mieszkanka Wodzisławia dała pożyczyła oszustowi 15 tysięcy złotych – czytaj więcej.

Nasilenie prób oszustw „na wnuczka” odnotowują też rybnickie organy ścigania. Jak informuje Jacek Sławik – szef rybnickiej prokuratury, od maja do połowy czerwca br. miało miejsce aż 9 takich przypadków. - Apelujemy do wszystkich rybniczan o czujność. Oszuści usiłują wykorzystać nasze poczucie empatii i chęć niesienia pomocy innym. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, weryfikujmy dane osób, które do nas dzwonią – mówi prokurator Sławik.

 

> Były czujne, nie dały oszukać się „na wnuczka”

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~dominika40 2011-06-18 12:18:47

  Nie rozumiem jak można dać się tak nabrać! Dziecko to można wysłać by pożyczyło od sąsiadki szklankę mąki czy jajo bo nam akurat zabrakło w kuchni do przygotowania obiadu.Co do pożyczania pieniędzy wypada iść samemu pożyczyć czy to pd babci, cioci czy sąsiadki.

  0 0
 • ~ktos-tam 2011-06-19 12:07:03

  Ten Pan ma buźke kwadratową juz:))

  0 0
 • ~ 2011-06-19 12:39:00

  zastanawiam się, skąd dzwoniące osoby wiedzą, że to jest starsza kobieta ? W książce telefonicznej nie ma daty urodzenia. Może dzwonią na chybił trafił ? A nuż trafią. Mogą też obserwować konkretne domy i osoby, które tam wchodzą (jak są ubrane, jakie zakupy robią w sklepie itd). Miesiąc temu moja matka odebrała taki telefon, ale tym razem osoba dzwoniąca zwracała się do niej "ciociu". Istotne jest to, że moja matka od lat w ogóle nie wychodzi z domu z powodu choroby. Trudno było zatem obserwować ją. Dzwoniąca chciała "pożyczyć" 10 tysięcy. Gdy mama (rozbawiona) powiedziała, że takiej sumy w życiu na oczy nie widziała, natychmiast oszustka rozłączyła się.

  0 0
 • ~tommi 2011-06-20 07:16:01

  dominika, to jest akurat bardzo proste, osoby nabrane maja po 70-80 lat, i cała mase różnych kłopotów. bardzo łatwo mozna je nabrać na taki przekręt, wystarczy powiedzie że:" dzwoni wiesz kto", taka osoba sama podpowiada. niestety statystyki są szokujące, a ile takich zdarzeń nie jest zgłaszanych, bo to przecież wstyd byc oszukanym.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2296