zamknij

Wiadomości

Całe Nowiny zadymione. W domu jednorodzinnym zapaliła się sadza w kominie

2013-06-28, Autor: dk
Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcia zadymienia, jakie miało miejsce w środowy wieczór w rejonie osiedla Nowiny. Przyczynę tak dużej ilości dymu strażnicy znaleźli w domu jednorodzinnym, w którego kominie zapaliła się sadza.

Reklama

Pod koniec maja pisaliśmy o tym, że choć na wiosnę stan powietrza poprawił się, rybniczanie wciąż palą w piecach (czytaj więcej). Choć mamy już lato, dym z kominów wciąż stanowi problem.

Kolejny raz strażnicy interweniowali w środę, około godziny 18:30, przy ulicy Dąbrówki. – Dyżurny odebrał cztery zgłoszenia anonimowych osób, które prosiły o interwencję w tej sprawie – informuje Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku. Jak ustalili strażnicy, zapaliła się sadza w kominie domu jednorodzinnego.

 

Zapalenie sadzy w kominie spowodowało bardzo duże zadymienie okolicy. Dym unosił się w powietrzu kilkadziesiąt minut, znacznie ograniczając widoczność oraz uniemożliwiając normalne oddychanie.

>> Zobacz galerię zdjęć

– Dzielnicowy sprawdzi, czy właściciel posesji wywiązuje się z ustawowych obowiązków na nim spoczywających, m.in. dotyczących gospodarki odpadami – dodaje Dawid Błatoń.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~orient 2013-06-28 13:48:07

  Trzeba być upartym, zacofanym albo złośliwym starym prykiem żeby tak zatruwać powietrze i utrudniać życie innym! Można okazać lekką wyrozumiałość zimą kiedy jest -10 stopni. Ale przecież mamy lato! Temperatura +15, +20 stopni a ktoś tu tak smrodzi! Mam nadzieję że ci truciciele zostali ukarani mandatem karnym. Na miejscu okolicznych mieszkańców pod tym domem zorganizowałbym jakąś manifestację. Przecież w okolicy żyją i oddychają rodziny, małe dzieci.

  4 25
 • ~Hetman 2013-06-28 14:03:41

  No to dał jednym słowem popalić gorolom!!! Hanysom oczywiście też.

  12 1
 • ~ 2013-06-28 14:05:43

  i tak będzie coraz częściej nawet latem, poczekajcie tylko jak od lipca wejdzie nowa ustawa dot. śmieci, już teraz "biedni" mieszkańcy prywatnych domów przywożą wyrzucać swoje śmieci do pojemników na osiedlach i palą śmieciami żeby tylko nie zapłacić za ich wywóz bo to przecież takie drogie i ich nie stać, będzie się działo

  3 23
 • ~ 2013-06-28 14:07:35

  Nie zostali ukarani - padło hasło "to wypalanie sadzy", coś tam pokombinowali i się zwinęli. Tylko chyba wypalanie sadzy to nie jest do końca dobry pomysł a komin powinien być czysty... W pierwszej chwili wszyscy myśleli, że to chałupa się pali.

  0 0
 • ~jurempus 2013-06-28 14:12:58

  i teraz widac jacy ludzie mieszkają w Rybniku.Sami donosiciele i kable.jak sie paliła sadza w kominie to nie na straz miejska a na straz pożarną sie dzwoni.

  22 3
 • ~jurempus 2013-06-28 14:18:05

  orient ja tez palę w piecu zrób pod moim domem manifestacje to obiecuje ci że jak szybko przyszłeś tak szybko policja cie zgarnie i bedziesz mieć po manifestacji.A po drugie co ludzie maja marznać w domach jak na zewnatrz jest +18 stopni taka temteratura utrzymuje sie parę dni to w domu robi sie zimno.Widac czysty blokowiec z ciebie

  21 3
 • ~michal8266 2013-06-28 14:30:24

  Ludzie z bloków to co drugi to kabel i nie mają pojęcia o życiu śmieci nie segregują,a w piecu się pali żeby mieć ciepłą wodę z kranu zawsze ciepła nie leci a mleko nie pochodzi ze sklepu .

  25 4
 • ~orient 2013-06-28 14:36:03

  @jurempus Po tej zimie i katastrofalnym komunikatom o jakości rybnickiego powietrza w ludziach coś pękło. Nikt już nie traktuje telefonów do straży miejskiej jako donosicielstwa czy utrudniania życia osobom w domkach. Jeśli powstanie w Rybniku jakiś ruch ludzi którzy mają dość mułowych i śmieciowych terrorystów - to wszystko może się zdarzyć. Od tak subtelnych jak informowania o nieprawidłowościach straż miejską do jakichś zachowań wet za wet. Jeśli kogoś stać na domek, niech go będzie też stać na ekologiczny piec, ekologiczny opał i na opłaty za śmieci. Przy plus +18 stopniach to można ubrać dres albo kapcie i nie trzeba włączać pieca. To z jednej strony niektórzy truciciele mówią, że ich nie stać na węgiel groszek czy ogrzewanie gazem ale na ogrzewanie domu latem ich stać?

  1 6
 • ~orient 2013-06-28 14:41:35

  @michal I ci ludzie z bloków mają czyste sumienie że nie wyrzucają śmieci do lasu, płacili przez lata za "kukułcze worki" które podrzucali do osiedlowych śmietników ludzie z domków i nikomu nie zatruwają powietrza płacąc za te wygody niemałe pieniądze. Jest wiele osób które mieszka w domkach i prawie w ogóle nie zanieczyszcza powietrza bo to są ludzie rozsądni, którzy zainwestowali kupując ekologiczne piece i nie przekładają kilkudziesięciu złotych oszczędności na zdrowie swoje, sąsiadów, dzieci czy wnuków. Ale ci którzy lekceważą jakieś społeczne zachowania i ignorują zasady współżycia, powinni płacić mandaty tak samo jak inni którzy łamią różnorakie przepisy. A straż miejska jest wspaniałym narzędziem jakie mamy do nękania trucicieli!

  9 0
 • ~igoola 2013-06-28 14:46:36

  a z tym grzaniem wody to też są inne sposoby... ja osobiście dopiero od niedawna mieszkam w domu jednorodzinnym, wcześniej całe życie na blokach, i nie wyobrazam sobie grzania wody piecem... grzeje prądem, mam non stop ciepłą wodę w domu, a prądu raptem 60 zł/m-c więcej niż w zimie bez żadnych taryf nocnych, zegarów i innych wynalazków.. na prawdę finanse nie cierpią az tak bardzo z tego powodu

  1 7
 • ~ 2013-06-28 14:53:02

  Prosta sprawa, cegła lub kamień w garść i po oknach. W tym dymie nikt nie będzie widział kto był sprawcą. NIe chce dopłacać do ekologicznego ogrzewania, dopłaci do nowej szyby. Przyroda nie znosi cwanej próżni.

  3 18
 • ~jurempus 2013-06-28 15:05:37

  Orient to zapraszam na wieś.Titaj jak przychodzi godź 17-18 jak w szwajcarskim zegarku z każdego kumina zaczyna unosić sie dym.A ludzie ludzie na wsi sie wszyscy znają to uwierz jak byś sie przeprowadzil na wieś a bys zadzwonił ludzie by juz wiedzieli na drugi dzień że to ty a na wsi niemiał bys się co pokazywać bo zaczeli by od razu gadac "o nowy miastowy i już donosi" szybko by cie wytępili z wsi bo niewiem czy wiesz ale ci tam na wsi nie mówie o wsiach kolo rybnika ale wsiach dalekich palowice,stanowice szczejkowite tamte rejony tam miastowych nienawidza

  6 0
 • ~taki jeden 2013-06-28 15:36:48

  Tak blokowcom przeszkadza dym z komina,kiedy na dworze zimno, ale nie przeszkadza jak co tydzień muszę sprzątać trawnik pod moim płotem z odchodów ich śmierdzących psów i petów wypalanych na spacerku z pieskami.

  19 1
 • ~waldus 2013-06-28 15:37:30

  eee na nowinach to moze sie kopcic, byle u mnie w polnocy nie bedzie tego sprodu, piszac pol zartem pol serio. A tak powaznie to w rybniku trzeba wreszcie zrobic z tym smrodem. w zimie to jest masakra ,ale nawet w lecie co poniektorym to zima jest i muszom wongla dolozyc... kartoflisko i tyle. a bedzie coraz gorzej pod wzgledem jakosci powietrza. bo ludzie nie maja kasy ale chaupa trza wybudowac. taka zrobana metalnosc ... szkoda gadac.

  1 7
 • ~minowa 2013-06-28 15:37:35

  Sadza ma prawo się zapalić, a co do gospodarki odpadami, do 1 lipca 2013r nie ma obowiązku mieć podpisanej umowy na wywóz smieci. Owszem, palić śmieci tez nie wolno, ale palić węglem wolno.

  11 1
 • ~Radegast 2013-06-28 16:02:36

  @orient pokaż mi jakikolwiek przepis, który zakazuje rozpalania ognia w piecu CO w czasie lata? Gwarantuję, że takowego nie znajdziesz! Nikt nie hajcuje dla zabawy - podczas takiej pogody jaka panuje od kilku dni w domach jest po prostu zimno. Myślisz, że mi się uśmiecha spalać resztki węgla pozostałe po ostatniej zimie? Nic a nic, gdyż o tyle więcej muszę na jesień zakupić węgla, który tani wcale nie jest. Pisałem już kiedyś co należy zrobić, by ograniczyć niską emisję, ale to wymaga decyzji podejmowanych "na górze". Bez wspólnej inicjatywy władz samorządowych i centralnych, polegającej na podłączeniu jak największej liczby domów do sieci ciepłowniczej, dofinansowaniu zakupu pieców co oraz bez obniżenia podatków na olej opałowy czy ekogroszek nic się nie da zrobić. Droga, którą proponujesz, czyli pójście na wojnę z większością mieszkających w domkach (bo nie ukrywajmy - większość pali miałem lub węglem) to droga donikąd. Zimno jest tu i teraz a choroby ujawniają się zazwyczaj po latach. Zresztą na jakiej podstawie chcesz zakazać opalania domów węglem lub miałem? Jakoś nie słyszałem o delegalizacji tych środków opałowych...

  25 0
 • ~P_Buchta 2013-06-28 17:54:27

  Dlaczego w naszym kochanym kraju jeżeli ktoś zadzwoni na straż czy na policję to od razu wyzywa się go od kapusiów czy konfidentów. Druga sprawa jest taka że też w swoim życiu dzwoniłem tu czy tam ale zawsze przedstawiałem się imieniem i nazwiskiem. Coś mi się nie podoba albo coś się dzieje to po prostu dzwonie i tyle. Po to są te służby.

  13 0
 • ~FMOO 2013-06-28 18:11:08

  Ludzie, przecież nie ma mrozów, żeby trzeba zatruwać wszystkich mieszkanców. 14 - 17 stopni i już w całym mieście nie da się oddychać bo wszyscy muszą mieć 30 stopni w domu, ale na normalny opał czy ogrzewanie elektryczne/gazowe kasy nie mają. Może jak straż miejska będzie dostawać po 100 - 200 telefonów dziennie w tej sprawie, to coś się ruszy. Na razie pełno ludzi dalej pali śmieci a straż nic z tym nie zrobi. A inwestycja w elektryczne czy gazowe ogrzewanie teraz, zwróci się w przyszłości w postaci zdrowia. Ale widać tu dalej wszyscy myślą o tym, co jest w tej chwili a nie o tym, co będzie w przyszłości.

  2 7
 • ~ 2013-06-28 18:38:02

  to i ja cos napisze :
  mi sie wydaje ze ludzie palący śmieci są nieświadomi, należny ich uświadamiać, edukować, pokazywać ze popełniają błędy, że konsekwencje takiego bezmyślnego działania ponosimy wszyscy, my, nasze dzieci, ich wnuki, należy pokazywać zdjęcia,wiązać choroby rakowe ze śmieciami itp, to nasze zadanie, kościoła, rad dzielnicy itd.

  0 0
 • ~Arteks 2013-06-28 18:54:50

  Ten przypadek jest skrajny. Zadymienie na zdjęciu jest tak duże, że dziwi mnie to, że tam straż pożarna nie przyjechała sprawdzić czy się dom nie pali... Ja się strasznie dziwię, że dyskusja schodzi na jakieś walki między "blokowymi" i "domkowymi". Tu chodzi o zwykły rozsądek, a nie o wojnę. Jestem pewien, że nawet sąsiadom mieszkającym w domku obok taki dym "napsuł" krwi. Trzeba piętnować takie rzeczy ale też należy obiektywnie przyznać, że nie każdy domek kopci. Wiele domów kopci symbolicznie albo w ogóle. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że mieliby dużo więcej wygody gdyby zainwestowali w ekologiczne piece. Z pewnością opłaty by wzrosły ale wygoda życia też. To tak jak ze zmywarkami - może taniej byłoby zmywać w zlewach ale wygodniej jest mieć zmywarkę w domu. Zamiast do walki namawiam do zastanowienia się czy nie lepiej zainwestować w ekologiczny piec. Będzie wygodniej, a sąsiedzi będą mieli mniej smrodu. Argument o braku środków jest nonsensowny. W wielu miejscowościach Polski ludzie zarabiają mniej niż na Śląsku, a nikt mułem tam nie pali i nie ma wieczorem takiego smogu zimą jak u nas.

  1 4
 • ~ 2013-06-28 19:02:55

  wiecie co, ja byłbym w stanie przygotować publikacje ( ze strony technicznej oczywiście- sklad, druk, korekty mer/tech,językowe itp), mała kolorowa książeczka, z 16-24 strony, można na cztery ost. strony jakieś logiczne reklamy ;)
  koszt druku takiego czegos to max. 1.70- 2 zl za książeczkę (48 stron) wiec tez 24 strony to jakieś 1.4zl myślę, nie wiem dokładnie...
  robi się koszt, nie wiem ile jest domów, 80 tysiecy ? (ARTEKS ) , buuuu

  1 0
 • ~wolnoscslowa 2013-06-28 19:24:52

  jurempus daj namiary i zobaczymy czy mnie policja zgarnie jeżeli zrobię manifestację przed twoim domem ,a taką ci manife odpier.....le że nawet tv przyjedzie

  1 11
 • ~ 2013-06-28 19:30:07

  no nic ide rozpalic piec,robi się dosc nieprzyjemnie z zimna, kroliczoki zamykac okna,i zaiwaniac zbierac gowna od waszych srajacych gdzie popadnie pupili

  12 0
 • ~stilloxx6 2013-06-28 19:51:30

  naprawdę, nie ma poważniejszych problemów niż wypalanie sadzy w kominie?
  @Damian Podeszwa widać, że mieszkasz w bloku u nie masz pojęcia na temat palenia w piecu. Nawet jeśli kominiarz czyści komin to nie da się go do czysta wyczyścić i zawsze jakieś resztki sadzy zostaną. Mieszkałem w bloku.Aktualnie mieszkam poza miastem w prywatnym domu i wiem coś na temat niekontrolowanego wypalania sadzy. Jak się już sadza zapali to nie ma mocnych żeby to zgasić-musi wypalić się do końca. Chyba, że chcesz zatkać komin od strony dachu i potruć mieszkańców domu.

  Co do zanieczyszczenia powietrza na mieści to gdyby zakazać wjazdu do miasta samochodom ciężarowym, dostawczym-wszystkim tym, za którymi snuje się czarna chmura dymu powietrze na pewno było by czyściejsze.

  4 0
 • ~Tadeusz Dybala 2013-06-28 20:30:37

  Na Wawoku też była taka sama sytuacja. Zauważyliśmy z okna, że pali się komin u sąsiada i zadzwoniliśmy po Straż Pożarną. Przyjechała w 5 minut i ugasiła komin. Jak dla mnie jest śmieszne dzwonić po Straż Miejską. Przecież oni przyjadą będą chodzić kombinować i nie ugaszą sadzy. Z tamtego doświadczenia wiem, że sadza może sama się zapalić. Strażacy mówili, że to bardziej wina kominiarza, który co najmniej 2 razy w roku powinien komin czyścić. Powiem jeszcze jedno. Ciekawe co będzie jak nam w budynku komunalnym się zapali sadza, kto wtedy będzie winny, bo powiem, że ja już nie widziałem tutaj kominiarza co najmniej 1,5 roku. Dam sobie rękę uciąć, że protokoły z czyszczenia są na bieżąca podpisywane. Więc nie rzucajcie kamienia w stronę tego mieszkańca, bo mógł mu się spalić dom, a niektórzy jeszcze go dobijają. Trzeba dzwonić na Straż Pożarną w takim przypadku. Strażnicy Miejscy sprawdzili czy "właściciel posesji wywiązuje się z ustawowych obowiązków na nim spoczywających, m.in. dotyczących gospodarki odpadami – dodaje Dawid Błatoń." Ciekaw jestem czy zatrybili, aby zadzwonić po Straż Pożarną, a jeżeli tak to po jakim czasie.

  8 0
 • ~spirit-of-the-town 2013-06-28 23:33:02

  No właśnie, kto powiedział, że właściciel palił śmieciami? Dopóki nie czytałem tych lotnych komentarzy, nie przyszło mi nawet na myśl aby spalić śmieci, dalej nie mam takich zapędów. To jakiś chory ślepy owczy pęd; jeden idiota rzuci hasło o paleniu śmieci i wszyscy przyklaskują. A według SM sadza zapewne zapala się wyłącznie od spalania śmieci. Pozdrawiam Straż Miejską, cieszę się że miasto chronią tak wybitnie inteligentni ludzie. Pozdrawiam!

  14 0
 • ~Eberhard Mock 2013-06-29 06:35:43

  Jestem starszej daty więc zapytam: o co chodzi z tymi minusami i plusami pod wypowiedziami? Śmierdzi mi to (nomen omen) trolowaniem, bo z analizy wynika, że czytający woleli by się potruć dymem niż "donieść" do służb... Nie wierzę, że Rybniczanie są tacy głupi, to muszą być jaja. Zaczynam też rozumieć czym jest słynne "hejtowanie". Teraz można klepnąć minusik, jeszcze bardziej anonimowo niż kiedykolwiek, nie narażając się na kontrargumenty. A może jeden z drugim sklecić zdania porządnie nie potrafi?

  0 5
 • ~jurempus 2013-06-29 06:51:17

  haha ktos powiedział 14-17 stopni to nie jest zimno.A kto dzwonił do współdzielni żeby zagrzali w grzejnikach jak cały czas padalo dwa tygodnie temu?? Blokowcy bo im dupy marzły a teraz dowalili im podwójny czynsz i się mszczą

  6 0
 • ~jacek3329 2013-06-29 11:01:30

  Wątpię aby gościu zrobił to celowo, chyba że jest niemądry. Temperatura sadzy w kominie jest tak duża, że komin po prostu zaczyna pękać a wtedy remoncik jak nic. Ja też tak miałem i to w Dzień Wszystkich Świętych. Rozpalałem w piecu i przez bezmyślość do rozpałki użyłem cieniutkich suchych gałązek. Piec dostał takiego "cucgu", że ogień dotarł aż do komina i zaczęło się (a komin był czyszczony przez kominiarza na początku sezonu). Efekt? popękane kafelki i mur w łazience (tam jest komin). Na szczęście nikt mnie nie zakapował.

  8 0
 • ~kurier 2013-06-29 19:57:14

  Jeśli ktoś zaleje w bloku sąsiadów musi ponieść tego konsekwencje obojętnie czy winna była zepsuta pralka czy też lekkomyślność. W tym przypadku należy się mandat za gigantyczne zanieczyszczenie powietrza, angażowanie miejskich służb i nieważne czy to było z bezpośredniej winy użytkownika pieca czy też zaniedbań związanych z utrzymaniem komina. Czy właściciel tego domu w jakiś sposób przeprosi okolicę? Mógłby to zrobić np. na tym forum. To byłby gest uprzejmości wobec tych którzy musieli się dusić.

  0 5
 • ~jurempus 2013-06-30 09:54:06

  A blokowcy przepraszają jak ktos im podpali śmietniki przed blokiem.No co przecierz o sa śmietniki bloku a nie tych meneli no juz przepraszac wszystkich!!!

  2 0
 • ~lidka1310 2013-06-30 10:40:22

  Nie chce mi się komentować niektórych tu wypowiadających się bo brak słów, większość to kapusie i nieudaczniki! Doradze tylko że w takiej sytuacji trzeba zasuwac do auta po gaśnice proszkową leciec do piwnicy otworzyć wyczystke i walimy gaśnicą do wyczystki a cug sam proszek pociągnie i po problemie( koszt napełnienia gaśnicy 10zł) A drugi sposób to wrzucanie woreczków z proszkiem do komina temperatura topi worek a proszek robi swoje. I zapalanie się sadzy to żadna nowość każdemu może się zdarzyć tak jak każdy gospodarz powinien być na to przygotowany.Tyle w temacie. A i do tych z bloków co myślą że w domkach nie płaci się za śmieci to wiedzcie ze raz na dwa miesiące ja wywoże 2x240l i raz 110l koszt to prawie 100zł a jest nas trzech domowników a nie 5zł raz na miesiąc od łebka i walicie co popadnie .

  4 0
 • ~kurier 2013-06-30 13:46:27

  Koleżanko lidko czy ktoś kto donosi na przestępcę jest kapusiem? Tak samo nie jest kapusiem ten który zgłasza fakt, że ktoś chce udusić całą okolicę. Niech nikt sie nie boi dzwonić po straż miejską. Bo oni nigdy patrolowi nie przekazują danych osoby która dzwoni. Tak więc nawet jeśli ktoś jest sąsiadem nie ma się co obawiać. A zresztą człowiekowi który pali śmieci i szkodzi innym mozna napluć w twarz nawet gdyby był sąsiadem. Przez takich ludzi możliwe że rodzą się dzieci z wadami albo umierają ludzie przedwcześnie na nowotwory.

  0 3
 • ~pit75rk 2013-06-30 16:03:03

  Ten dom tam stał zanim te króliczoki postawiono więc blokowcy nie mają co narzekać i muszą się dostosować jako przyjezdni do miejscowych a jak nie pasuje to droga wolna, wsiadajcie z powrotem na furmankę, którą przyjechaliście i wracajcie do centralnej polszy razem ze wszystkimi swoimi potomkami.

  5 0
 • ~jurempus 2013-06-30 19:27:05

  Ejj gorole rodzicie afere że komuś się zapaliły sadze w kominie.Zadzwońcie po miejską że z koksowni wydobywają sie kłęby dymu bo too umicie najlepiej

  0 0
 • ~lidka1310 2013-07-01 07:05:15

  Kolego kurier zgadza sie trzeba dzwonić Ale po co po tych nieudaczników z SM Jak juz dzwonić(w takim przypadku) to po Straż Pożarną przynajmniej wiedzą co zrobić. I skonczcie pisac o paleniu śmieci bo to są wybitne niedouczone jednostki które tak robią. Problemem jest muł itp. Dym po takim dziadostwie to aż żółto pomaranczowy leci. Ale jeden z drugim nie umi pojąć ze za 200-300zł na rok oszczedności musi 15 razy dziennie do piwnicy schodzić do tego ile wsadzi tele popiołu wyciągnie a ciepło w grzejnikach pozostawia wiele do zyczenia.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 701