zamknij

Wiadomości

Były internat przy Borki zmienia się nie do poznania

2018-04-20, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

W byłym internacie przy ul. Borki 37C, adaptowanym na budynek mieszkalny, prace idą pełną parą. Już za kilka tygodni powstanie tu 26 lokali komunalnych.

Roboty budowlane w budynku byłego internatu przy ul. Borki 37C ruszyły w sierpniu ubiegłego roku. Najpierw wykonano prace rozbiórkowe – m.in. podłóg, szaf wnękowych, instalacji sanitarnych, armatury, kominów, ścianek działowych, luksfer na klatce schodowej, posadzek tynków ścian i sufitów.

Reklama

- Na dalszym etapie zrealizowano wewnętrzne roboty budowlane – zamurowano otwory w ścianach, wymurowano ścianki działowe, uzupełniono stropy po kominach. Wymurowano też kominy spalinowe, wykonano tynki gipsowe ścian i sufitów oraz nowe wylewki cementowe w mieszkaniach. Ta część inwestycji obejmowała ponadto zabudowanie fasady szklanej klatki schodowej oraz wymianę stolarki okiennej w mieszkaniach – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Prace realizowano też na zewnątrz budynku. Zachodnia ściana szczytowa oraz ściany balkonowe i niskiego budynku zostały docieplone. Część balustrad balkonowych została wymieniona, ponad dach wyprowadzono kominy. Wykonano ponadto roboty instalacyjno-sanitarne (m.in. wymiana instalacji kanalizacji, wentylacji mechanicznej, grzewczej, okablowanie instalacji elektrycznych, montowana jest rozdzielnia główna).

Sporo prac zrealizowano już w zakresie zagospodarowania terenu – rozebrano istniejące nawierzchnie chodnikowe oraz wykorytowano teren pod nawierzchnie miejsc postojowych. Prace realizowane są przez wyłonioną w przetargu firmę Remontex Sp. z o.o.

W styczniu br. uruchomiono tymczasową instalację grzewczą na potrzeby prowadzonych prac remontowych wewnątrz budynku. Inwestycja warta 4 mln zł jest dofinansowywana z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zasady przyznawania lokali mieszkaniowych określi Uchwała Rady Miasta Rybnika - więcej na ten temat na stronach rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ursus 2018-04-20 18:56:29

  Czy będzie tak, jak z dwoma poprzednimi blokami, że miasto je wyremontuje i odda w użytkowanie nie tylko tym czekającym w kolejce ( chociaż od tego czasu powstała obwiednia i przez jej sąsiedztwo lokalizacja straciła na atrakcyjności), a po kilku latach, w ramach prezentu, da możliwość ich wykupu za ułamek wartości, po czasie ktoś "mądry" stwierdzi że mieszkań komunalnych jest zbyt mało, padnie pomysł budowy kolejnych mieszkań i historia się powtórzy.

  39 7
 • ~dizers 2018-04-20 23:36:56

  26 lokali komunalnych .......... i znowu mieszkańcy beda utrzymywac kolejnych nierobów :(

  39 30
 • ~Abisall 2018-04-21 11:28:22

  @~dizers
  Komunalne a socjalne to zasadnicza różnica.

  24 9
 • ~ursus 2018-04-21 11:58:27

  a miasto, czyli podatnicy nie dopłaca do mieszkań komunalnych ? skąd się biorą środki na remont tego bloku, skąd są środki na budowę komunalnych mieszkań na Chrobrego ? przecież nie z czynszów, gdy miasto sprzedawało na preferencyjnych warunkach (za ułamek wartości ) mieszkania komunalne, to kto na tym tracił - miasto, czyli podatnicy sponsorując takie prezenty, a teraz sponsorujemy budowę kolejnych mieszkań (wspomniana Chrobrego)

  21 17
 • ~Łukasz Cesarski 2018-04-21 15:44:38

  MIESZKANIÓWKA JAK ZAWSZE WYBIERA TYCH CO ZAWSZE KRYTERIA JAK ZA CZASÓW PRL BEZ NOWOSCI CZYLI RODZINY MUSZA SIE STARAC NA PUNKTY I TO JEST POLITYKA WŁODARZA RYBNIK ZAMIAST BEZ KRYTERIUM ??!! TO OCZYWISCIE KTO MA WIECEJ PUNKTÓW i jeszcze pieniadze 4 miln dlaczego nie 2 miln ?!BGK DOOFINANSOWANE !!! PRZYKRE ALE PRAWDZIWE ps co z tego ze pieknie wyremontowane jak czynsz bedzie taki sam jak za czasów WCZESNIEJSZEGO WŁODARZA adama fudalego chociaz to dzielnica orzepowice to moze bedzie tansze nie wiem ??!! za te miliony to firma remontowa-budowlana mogła wyremontowac o wiele wiecej tanszych mieszkan z reszta co ja tam wiem nie jestem ekspertem w dziedzinie gospodarki mieszkaniowej ?!!!! ŁUKASZ 33 lata RYBNIK NOWINY FLORIANSKA KOŁO BUSHIDO

  6 21
 • ~1floyd 2018-04-21 18:44:26

  Moim zdaniem, mieszkanie komunalne winno być przyznawane na czas określony. To takie mieszkanie na start w dorosłość, lub dla osób o niskich dochodach. W po ustalonym okresie, miasto winno sprawdzić sytuację materialną lokatorów. Jeżeli ich dochody pozwalają na uzyskanie kredytu na kupno mieszkania, to po prostu umowę wypowiedzieć. W obecnej sytuacji są mieszkania przyznawane na stale.

  19 7
 • ~Arteks 2018-04-21 21:01:19

  @dizers - nierobami są ci którym się nie chce pracować, a nie ci którzy mało zarabiają, pochodzą z biednych rodzin, czasami są sierotami i wymagają pomocy ze strony miasta/państwa w sprawie tak istotnej jak mieszkanie. Dla takich osób mieszkania komunalne to jedyny sposób na start w dorosłość. Zresztą to o wiele bardziej odpowiedzialny sposób na wejście w dorosłość niż mieszkanie w jednej chałupie z rodzicami czy teściami którzy... płacą wszystkie rachunki. A ten staroświecki model jest jeszcze na Śląsku dość popularny - szczególnie na wsiach. W wielu zachodnich krajach w miastach przeważają budynki komunalne wybudowane po wojnie. Nie słyszałem aby Ślązacy którzy wyjechali do Niemiec na stałe kiedykolwiek narzekali na warunki w takich budynkach. Dlaczego więc nie poprawiać warunków bytowych naszych biedniejszych mieszkańców? @ursus - to prawda, że wszyscy podatnicy utrzymują inwestycje komunalne ale w przypadku jeśli ściągalność czynszów byłaby wyższa to może się zdziwisz ale tzw. komunalka wcale nie jest aż tak mocno deficytowa. Najbardziej deficytowe dla miasta (a przecież konieczne) są... drogi i wszystkie inwestycje drogowe. Tam stopień nierentowności wynosi czasami 100%... Natomiast pocieszające jest stwierdzenie Masłowskiego w którymś z ostatnich numerów GR, że obecnie ok. 97% mieszkańców mieszkań komunalnych płaci za czynsz regularnie. Szkoda, że dopiero teraz bo zgadzam się z tobą, że każdy powinien płacić regularnie swoje należności.

  21 13
 • ~ursus 2018-04-22 00:42:19

  ~Arteks mieszkania komunalne tak, ale dla rzeczywiście potrzebujących i z weryfikacją powodu przyznania, a nie dożywotnio
  "czy teściami którzy... płacą wszystkie rachunki. A ten staroświecki model jest jeszcze na Śląsku dość popularny - szczególnie na wsiach" dla tych którzy nie mają szans na własne M to niestety często jedyny sposób funkcjonowania, akurat na Śląsku, w odróżnieniu od reszty kraju (szczególnie na wschodzie) mniej popularny
  "Zresztą to o wiele bardziej odpowiedzialny sposób na wejście w dorosłość niż mieszkanie w jednej chałupie z rodzicami (...) szczególnie na wsiach" nie słyszałem o komunalnych mieszkaniach na wsiach
  "komunalka wcale nie jest aż tak mocno deficytowa." a Wam kto by dołożył, gdyby nagle zabrakło środków na utrzymanie Waszego bloku ? przecież nikt, sami musielibyście wykombinować dodatkowe środki, często spłacane później w czynszu, nie możecie być deficytowi
  "Najbardziej deficytowe dla miasta (a przecież konieczne) są... drogi i wszystkie inwestycje drogowe. Tam stopień nierentowności wynosi czasami 100%." tylko pozornie, bo wydatki na drogi umożliwiają funkcjonowanie gospodarki która zasila później kasę miasta (zarówno bezpośrednio w formie podatków jak i w pośredni sposób)

  3 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy liczysz na wysoką emeryturę?
Oddanych głosów: 869