zamknij

Wiadomości

Budżet Rybnika 2021: są pierwsze kwoty na sport i pomoc nauczycieli

2020-11-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Sport i pomoc nauczycieli w przedszkolach z pierwszymi kwotami w budżecie Rybnika na 2021. Radni Komisji Komunikacji i Transportu Zbiorowego zdecydowali, by przekazać na te zadania odpowiednio 510 tys. zł i 900 tys. zł.

Reklama

Wczoraj (24 listopada) radni należący do Komisji Komunikacji i Transportu Zbiorowego dokonali pierwszych przesunięć wydatków w projekcie budżetu Rybnika na 2021 rok. Są już efekty prac.

- Po Komisji Komunikacji i Transportu Zbiorowego. Pierwsze przesunięcia finansowe za nami. 0.9 mln na pomoce w przedszkolach. 0.51 mln na sport – informuje radny Wojciech Kiljańczyk, członek powyższej komisji.

Kluczowe pytanie – z czego zrezygnowano? Radni Koalicji Obywatelskiej, jak i Wspólnie dla Rybnika uznali, że w przypadku 900 tys. złotych zmniejszyć należy wydatki bieżące na remonty chodników o 300 tys. zł. Reszta kwoty dotyczy wymiany taboru komunikacji miejskiej.

Z kolei 510 tys. zł dla pomocy nauczyciela przesunięto z wydatków na remont chodnika Prosta – Świerklańska. Zmniejszono również wydatki na remont ulicy Na Górze.

We wszystkich powyższych przykładach radni ocenili, że wydatki te mają niższy priorytet niż rozwój kultury fizycznej młodzieży uprawiającej sport w Rybniku. To samo tyczy się kwestii zapewnienia właściwej i optymalnej opieki nad najmłodszymi dzieci w Rybniku.

Przed nami jeszcze 6 spotkań komisji branżowych, na których zapadną na pewno kolejne decyzje dotyczące zmian w projekcie budżetu.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~jajko 2020-11-25
  08:35:46

  45 22

  Czyli jednak okazuje się że projekt budżetu był robiony na kolanie. Jeżeli dla kogoś ważniejsza była wymiana kostki brukowej od pomocy przedszkolnej to nie powinien pracować na rzecz społeczeństwa.

  Ciekawe ile takich niepotrzebnych kwiatków (jak np tegoroczne kamienie pamiątkowe) było w budżecie dotychczas.

  Oby od teraz nasz budżet był tworzony z głową i był robiony dla rybniczan i miasta, a nie na zasadzie dam tutaj bo tak trzeba.

 • ~marys76 2020-11-25
  08:56:44

  29 16

  Teraz odezwą się miłośniki chodników i będą ubolewać, że przesunięto środki finansowe.

 • ~rzyt 2020-11-25
  10:06:30

  23 5

  Panie Kiljańczyk, a kiedy podwyżka diet dla radnych?

  Myślałem, że dietetycy zrezygnują w tych trudnych czasach z części diet... sorry; ich problemy budżetu nie dotyczą. Mieszkańcom i biznesowi wyższy podatek, zaś radnym wyższe diety.

  Tak ma być? Każdemu coś podwyższają.

 • ~Lokalny 2020-11-25
  10:29:27

  14 10

  Rybnickie władze uczą się od PiS. Najpierw stwarzają problem, że nie będzie kasy na sport dla dzieci i młodzieży, a potem ten problem bohatersko rozwiązują. Pomimo tego fajnie, że słuchają (nie to co w Wawie) i mają refleksje. Powodzenia!

 • ~jestemzerybnika 2020-11-25
  11:01:53

  26 5

  Panie radny Wojciech Kiljańczyk, czy Pan wiec co Pan mówi? Czy ktoś w Komisji Komunikacji i Transportu Zbiorowego ma jakieś kompetencje czy wciskają wam tam kit a wy wszystko łykacie, powtarzacie?
  Ten sposób liczenia….w przypadku 900 tys. złotych zmniejszyć należy wydatki bieżące na remonty chodników o 300 tys. Zł ???
  Czyli na remonty zostanie 600 tys. Zł? Jak ma się to do 0,9?
  Jak miasto może płacić za wymianę taboru komunikacji miejskiej jeśli miasto nie ma autobusów tylko są od transgóru? Jeden nowy autobus to pewnie coś koło 1 miliona zł? Ile chcieliście wymienić tych autobusów?
  Za kogo macie rybniczan?

 • ~Arteks 2020-11-25
  15:56:43

  0 15

  Jak przystało na motokultystyczne miasto. Jak ciąć to na inwestycjach dla pieszych i na komunikacji miejskiej. Dołóżcie jeszcze coś autom panie Kiljańczyk. Może jeszcze jakiś nowy parking? ;) @jestemzerybnika - istotnie autobusy w Rybniku nie należą do miejskiej spółki. Jesteśmy w grupie miast typu Ruda Śląska, Zabrze czy Żory który nie mają własnego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, a co za tym idzie o wiele trudniej jest nam wpływać na poziom taboru i trudniej pozyskiwać środki unijne na zakup. Miałem kiedyś nadzieję, że Kuczera coś tu zmieni ale on do reformatorów nie należy więc trudno się spodziewać jakichś zmian. Zielony ład w transporcie? W Rybniku 100 lat za innymi miastami... ;(

 • ~pasażer 2020-11-25
  21:35:47

  4 2

  znalazły się środki na sport zawodowy, a bardziej by się przydały na sport czy raczej rekreację dla jak najszerszego grona dzieci, młodzieży i dorosłych, by oderwać ich od biernego siedzenia przed komputerem czy telewizorem, tutaj widziałbym zadanie dla naszych władz i podległych im placówek, tymczasem zajęcia pływackie dla dzieci zlikwidowano, organizowane przez MOSiR zajęcia biegowe , czy nording walking stały się mocno komercyjne, a organizowane kiedyś wycieczki rowerowe też przestały być organizowane, liczy się tylko zawodowstwo

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 806