zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski: wiemy, które projekty zwyciężyły

2019-10-31, Autor: 

Rybnicki magistrat opublikował wyniki głosowania tegorocznego budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Zwyciężył projekt ogólnomiejski pn. „Bo Rodzina Jest Ważna…”. Wyłoniono też 31 projektów lokalnych.

Reklama

Zwycięski projekt otrzymał 4.769 ważnych głosów. Rybniczanie oddali łącznie 44.332 głosy w tym 43.166 głosów ważnych oraz 1.166 głosów nieważnych.

Głównym założeniem projektu „Bo Rodzina Jest Ważna” jest stworzenie funkcjonalnego i bezpiecznego miejsca przyjaznego mieszkańcom, służącego zarówno do poprawy komunikacji pomiędzy dzielnicami oraz uatrakcyjnieniu okolicy, poprzez stworzenie otwartej przestrzeni jako codziennego miejsca spotkań, rekreacji, wypoczynku dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, która w sposób naturalny sprzyjać będzie również integracji społecznej.

Wybrany obszar to teren miejski w dzielnicy Boguszowice Osiedle, okolica ul. Patriotów 40-50 i Osiedle Południe 34-36 przy granicy z dzielnicą Boguszowice Stare, częściowo zagospodarowany (targowisko, siłownia pod chmurką, garaże), w pozostałej części pozostający terenem zielonym.

W PLANIE: ciąg pieszo-rowerowy, uporządkowanie nawierzchni, nasadzenie drzew, krzewów i klombów oraz wykonanie oświetlenia; wykonanie rozdzielni elektrycznej; montaż ławek, koszy; wykonanie boiska wielofunkcyjnego; stworzenie skate parku i placu zabaw; aranżacja istniejącej siłowni; wykonanie toalety publicznej.

Przypomnijmy, że głosowanie trwało od 21 do 25 października. Mieszkańcy Rybnika po raz siódmy wybierali projekty obywatelskie, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego.

Warunkiem wybrania do realizacji projektów było uzyskanie kolejno największej liczby głosów, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na projekty o znaczeniu lokalnym i o znaczeniu ogólnomiejskim, przy czym minimalna liczba głosów oddana na dany projekt, aby mógł być uznany za wybrany do realizacji musiała być równa:

- w przypadku projektu o znaczeniu lokalnym – 5% liczby mieszkańców dzielnicy miasta, której projekt dotyczy,
- w przypadku projektu o znaczeniu ogólnomiejskim 4.000 mieszkańców.

Lista projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na 2020 rok:

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 45

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Mariusz Maroszek 2019-10-31
  15:57:57

  35 16

  Ciekawe że wygrywa projekt, który przewiduje m.in. budowę skate parku. Zgodnie z regulaminem i interpretacją urzędu to nie jest obiekt małej architektury i nie powinien być zawarty w projekcie.

 • ~aartek 2019-10-31
  18:52:55

  16 11

  @Mariusz Maroszek, regulamin mówi o tym, że jeśli teren został przekazany spółdzielni, to wtedy można na nim postawić wyłącznie małą architekturę. Przynajmniej tak to rozumiem. A czy ten skatepark z projektu ma powstać właśnie na terenach spółdzielni?

  "9. W przypadku projektów, których realizacja miałaby nastąpić na terenie przekazanym przez Miasto
  w użytkowanie wieczyste spółdzielni mieszkaniowej, dopuszcza się możliwość realizacji inwestycji wyłącznie
  w zakresie obiektów małej architektury w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane."

  Inna sprawa, że moim zdaniem miasto powinno się skupić na rozbudowie skateparku na Wiśniowcu, zamiast inwestować w projekty tego typu na obrzeżach miasta. Rybnik potrzebuje takiej inwestycji i potrzebuje jej w łatwo dostępnym miejscu. Nie mam nic przeciwko temu, żeby były dwa skateparki, ale nie chciałbym sytuacji w której ktoś potem powie "przecież jest skatepark w Boguszowicach, to po co drugi na Wiśniowcu?". Albo żeby zamiast włożyć milion złotych w skatepark w centrum, włożyć ten milion w skatepark, na który żaden dzieciak z poza Boguszowic nie będzie w stanie się dostać.

 • ~rosthost1 2019-10-31
  21:04:49

  10 24

  A bastion PO - dzielnia Polnoc nie ma wlasnych pomyslow. Bez projektu elyta Rybnika? Oj szkoda -a moze dobrze -uratuje budźet miasta. Chwała im za to!

 • ~Jacek Kamiński 2019-11-02
  22:35:20

  2 5

  do rosthost 1
  Tak, dzielnica Północ to jeden z bastionów. I co ciekawe wraz z pozostałymi tworzy Śródmieście. A jego mieszkańcy jak ośrodki wielkomiejskie głosują w taki a nie inny sposób. Odmienny od prowincji i wsi.

 • ~lewy_gwint 2019-11-03
  11:33:29

  2 1

  No to bedzie pierwszy platny kibel na pekinie i w najwyzszym standardzie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1734