zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski: na co rybniczanie chcą wydać pieniądze?

Znamy już pierwsze projekty rybniczan na zagospodarowanie środków z budżetu obywatelskiego w dzielnicach. O tym, jak zostaną wykorzystane pieniądze zdecydują sami mieszkańcy.

Reklama

Przypomnijmy, w 2014 roku część budżetu miasta będzie realizowana w formie tzw. budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy dzielnic sami zdecydują, na jaki cel zostanie przeznaczona kwota 2 mln złotych. Każda z dzielnic w zależności od liczby mieszkańców otrzyma odpowiednią część tej kwoty (czytaj więcej). Wnioski będą przyjmowane do 16 sierpnia.

Grupa młodych mieszkańców dzielnicy Zamysłów chciałaby stworzyć miejsce do wypoczynku z boiskiem do siatkówki. Marcin Bartosz, Dominika Ociepa, Wioleta IwanAnna Kuśka postanowili wypełnić lukę, która istnieje w przestrzeni publicznej Zamysłowa. – W naszej dzielnicy brakuje miejsca, gdzie w cywilizowanych warunkach można byłoby się spotkać z przyjaciółmi, porozmawiać i odpocząć. Dlatego jako społeczność dzielnicy wychodzimy z inicjatywą zaaranżowania terenu, na którym całe rodziny mogłyby spędzać wolny czas – mówi Marcin Bartosz. Tak powstał pomysł na stworzenie miejsca do wypoczynku wyposażonego w altanę, ławki, stół, miejsce do grillowania w otoczeniu zieleni oraz boisko do siatkówki plażowej.

Z kolei jeden z mieszkańców dzielnicy Maroko-Nowiny proponuje, by na osiedlu stworzyć kino pod chmurką. Filmy miałyby być wyświetlane na jednej z ponad 30-metrowych ścian bloku. – Nie ukrywam, że wymyśliłem taki projekt, ponieważ podejrzewam, że mieszkańcy prawdopodobnie zaproponują bardzo praktyczne pomysły na wykorzystanie środków z budżetu obywatelskiego. Takie projekty są bardzo ważne i również je wspieram, ale osobiście zależało mi na tym, aby zainspirować mieszkańców do wykorzystania choć niewielkiej części budżetu partycypacyjnego na coś niezwiązanego z inwestycją w infrastrukturę – mówi mieszkaniec dzielnicy.

 

W dzielnicy Niedobczyce natomiast powstał pomysł zamiany dawnego boiska TKKF Parys na plac zabaw. – Boisko jest zarośnięte, zaśmiecone i brzydkie. Było kilka propozycji, ale o tym, żeby stworzyć w tym miejscu właśnie plac zabaw zadecydowali ludzie mieszkający w okolicy – mówi Rafał Chodara, autor jednego z pomysłów.

 

Projekt na wykorzystanie budżetu obywatelskiego może złożyć każdy, kto uzyska podpisy 15 mieszkańców danej dzielnicy. Najlepszy pomysł, który będzie realizowany wybiorą sami mieszkańcy.

Każdy, kto ma pomysł na wykorzystanie budżetu obywatelskiego, ale nie wie, jak napisać projekt, może skorzystać z bezpłatnego doradztwa Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Pytania należy kierować na adres: piotr.maslowski@cris.org.pl.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~kokosz 2013-08-05 10:20:14

  RYBNIK i machloje....

  Niedawno był rozpisany przetarg na targowisko, startowało kilkanaście firm, okazało się że roboty wyceniane przez zawodowych kosztorysantów na 3,5 miliona złotych, wykona firma SKANSKA za 1,7 miliona (praktycznie NIE REALNE - bo same materiały potrzebne do wykonania zadania opiewały na większą kwotę) co więcej firma SKANSKA wzięła podwykonawcę (INŻBUD - z Rybnika), wiadomo było już wtedy że sprawa coś śmierdzi bo prace były nie do wykonania. PRACE MIAŁY BYĆ WYKONANE w 12 tygodni!!! Aktualnie jak już minęło 12 tygodni a na targowisku nadal jest POBOJOWISKO, miasto zamiast ukarać wykonawcę za nieterminowe wykonanie prac. rozpisało kolejny przetarg (następne 10 tygodni na wykonanie - czyli 100% dłużej) i za kolejne pieniądze. I to takimi sprawami powinno się zająć CBA - to jawne manipulowanie przetargami - i udzielanie przetargów konkretnym firmom - wcześniej już wybranym. Inne firmy stawające do przetargu w tym przypadku zostały potraktowane nieuczciwie, a miasto trwoni pieniądze na rzecz firm które celowo wygrywają przetarg potem modyfikują warunki i kolejny przetarg biorą za niebotyczne kwoty... Wynik drugiego przetargu już dziś ale wiadomo kto wygra, kwestia jakie pieniadze ukradziono nam Rybniczanom...

  Mam nadzięję że ktoś zgłosi to do odpowiednich służb bo tego typu przetargi stają się już normą... i każdy kosztorysant wiedział że nie można było wykonać tych prac w tej kwocie .... dlaczego miasto chroni wykonawcę?

  16 0
 • ~rodzyn 2013-08-05 11:04:10

  Kokosz o co ci chodzi? Rozumiem gdyby w przetargu wygrała firma Mietek&Mirex, bo cena w kosztorysie była nierealna do zrealizowania. Przecież SKANSKA to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Ma sprzęt i doświadczenie. Na jakiej podstawie odrzuciłbyś ich ofertę? Opinia publiczna by Cię zjadła.

  0 5
 • ~kokosz 2013-08-05 11:20:47

  Firma SKANSKA jest dużą firmą - to się zgadza, ale firma SKANSKA oprócz 1 dyrektora który zapewne zatwierdził kosztorys - nie zaangażowała w ten przetarg nikogo więcej, o sprzęcie też nie wspomnę ... bo prace wykonuje inna firma INŻBUD. Tak więc już sam sposób wygrania przetargu jest kontrowersyjny, zgodzisz się chyba że przetarg wart 3,5 miliona brany za 1,7 miliona (była też firma za 1,5 miliona - odrzucono za błąd kosztorysowy) to jakieś nieporozumienie na targowisku gdzie na prawie metr głębokości była wymiana gruntu... szok! Cała branża wiedziała że to przekręt, bo nie tak jak nie kupisz chleba za 50 groszy tak nie zrobisz takiego zakresu za 1,7 mil., a teraz dostaną pieniądze za roboty "dodatkowe" - więszkość z tych robót to jawna KPINA.

  Jak dla mnie traktowanie firm po ich wielkości też nie jest poważne (np. Apline BAU). No ale SKANSKA zarobi - choć powinna płacić karę, INZBUD zarobi - choć powinien płacić karę, no a miasto będzie miało targowisko robione przez 6 miesięcy zamiast niecałych 3, za pewnie nie małe pienądze, bo drugi przetarg uzupełni różnicę w cenie której brakowało w pierwszym przetargu - to jawne OSZUSTWO na oczach 140 tysięcy ludzi tego miasta....

  5 0
 • ~Tomek_81 2013-08-05 11:42:36

  ~ kokosz Czy po Wodzisławskiej i Żorskiej coś nas jeszcze może zdziwić?? Wracając do tematu, budżet obywatelski dla CAŁEGO miasta to 2 mln a na drogę do sześciu prywatnych domów ( kilkunastu obywateli) wydano 1,8 mln. Bez komentarza _____ http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,droga-za-1-8-mln-zl-dla-6-domow-tak-buduje-sie-w-rybniku-,wia5-3266-20970.html

  5 0
 • ~Heksa13 2013-08-05 14:27:09

  ~kokosz - może poczekajmy aż upłynie termin wykonania robót zanim zaczniemy krytykować. Nie wiem skąd masz taką wiedzę odnośnie przetargu ale wydaje mi się, że byłeś w tej grupie która została odrzucona z przetargu. Przykro mi, ale daj szansę innym a może się okazać, że uda im się zmieścić w kwocie przetargu.

  0 3
 • ~rodzyn 2013-08-05 16:54:39

  Widzę, że jesteś na tyle pewny swoich słów, że proponuję Ci zgłosić zawiadomienie o przestępstwie. Po za tym to nie dyrektor skanska robił kosztorys tylko ktoś za to odpowiedzialny. Ręczył za to swoją głową. Jak to mówisz "koszty dodatkowe" wynikają nie z przekrętów firmy budowlanej a projektów robionych "na pałę" i wytycznych dziwnych w przetargach. Targowisko leży w starym korycie Nacyny i raczej projekt przewidział odpowiednie prace ziemne.

  0 0
 • ~kokosz 2013-08-05 18:36:25

  Widzę że obrońca (obrońcy) którejś z wymienionych firm weszli do gry.

  Na zarzut że jestem jednym biorących udział w przetargu odpowiadam: Nie nie mam nic wspólnego z przetargami, po prostu szlag mnie trafia jak pieniądze się trwoni i załatwia takie machloje, jakbym brał udział w takim przetargu (broń mnie Panie Boże) to już dawno sprawa wylądowała by gdzie indziej - a nie na forum internetowym.
  A teraz bezpośrenio -- Droga Hekso - termin wykonania robót już minął - także nie ma na co czekać - bo jest po terminie...
  Rodzyn, oczywiście że dyrektor nie robił kosztorysu... ale to on odpowiada bo on akceptuje taki a nie inny kształt oferty.
  Co do projektów robionych na pałę to tu nie masz racji patrzyłem własnie do SIWZ tego przetargu... plac był przeprojektowany wręcz bo pod ruch pieszy i samochodów max dostawczych przewidziano prawie metrowy profil (to chore) z wkładkami betonu itd. , szkoda że nawet połowy takiego profilu nie przewidziano na wymienioną tu Wodzisławską czy Żorską (dojazd do autostrady!!!), a teraz powiedz mi tak szczerze czy dołożenie kilkunastu metrów ogrodzenia wymagało ingerencji w stary przetarg? nie można było zrobić nowego przetargu na ogrodzenie nie wciągając w to nawierzchni targowiska?? To KPINA i to jedna wielka KPINA, ciekawe na jakie kwoty będą opiewały te prace dodatkowe skoro 1,7 m za cały zakres wzięli to za te dodatkowe roboty proporcjonalnie powinno być z 30-50 tysięcy złotych, a zobaczysz ile będzie;D

  3 0
 • ~rodzyn 2013-08-05 22:58:26

  Chętnie zobaczę. Jeżeli Twoim zdanie kradnie się publiczne pieniądze to dlaczego ograniczasz się na forum. Napisz zawiadomienie i podpisz się pod nim :)

  0 2
 • ~Arteks 2013-08-06 00:47:30

  @kokosz - JAK MOŻNA PISAĆ ŻE COŚ KOMUŚ UKRADZIONO JAK NAWET SAM ZAUWAŻYŁEŚ, ŻE MIASTO ZYSKAŁO NA PRZETARGU PŁACĄC 1,7 MLN ZAMIAST 3,5 MLN? Z punktu widzenia miasta i mieszkańców to rewelacja, że miasto na tym zaoszczędzi tak dużą sumę! Jak nie znasz ustawy o zamówieniach publicznych to ją sobie poczytaj a jak cię to nie interesuje to idź i najedz się ziarna ;)

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 767