zamknij

Wiadomości

Budżet Obywatelski. Miasto nie weryfikuje oddawanych głosów

2021-10-18, Autor: 

Ruszyło głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego w Rybniku. Mieszkańcy mają w czym wybierać, bo do konkursu rybniczanie zgłosili wiele ciekawych projektów. Ich autorzy obawiają się jednak, że w głosowaniu internetowym może dochodzić do manipulacji. Dlaczego? Urząd miasta nie wprowadził żadnej weryfikacji oddawanych głosów. 

Reklama

To już wiecie – dzisiaj rozpoczęło się głosowanie na wybrane projekty rybnickiego budżetu obywatelskiego. Rybniczanie zgłosili mnóstwo projektów ogólnomiejskich i lokalnych. W mediach społecznościowych trwa „kampania wyborcza”, zewsząd pojawią się apele o głosowanie na ten, a nie inny projekt.

Mobilizacja mieszkańców cieszy, autorzy projektów zwracają jednak uwagę na dość istotny szczegół, który może zostać wykorzystany przez nieuczciwych obywateli. Sprawa dotyczy głosowania przez internet. Jak przekonują, wystarczy poświęcić dosłownie kilka sekund, by wpisać swoje imię, nazwisko, adres, podać nazwy dwóch projektów. Zaznaczamy tylko opcję „nie jestem robotem” i wysyłamy głosy w przestrzeń.

Na żadnym z tych etapów głosowania nie trzeba weryfikować swojej tożsamości, czy to przez e-mail, SMS lub numer PESEL. W zasadzie możemy wpisać dane każdej osoby z miasta – jeżeli mamy dostęp do bazy danych.

Nasze spostrzeżenia o niewystarczającym zabezpieczeniu głosowania potwierdza programista - Marcin Matras.

Trzeba być świadomym tego, że wszystkie głosowania internetowe są podatne na nadużycia. Dotyczy to zwłaszcza tych, w których nie jest wymagana praktycznie żadna weryfikacja czy autoryzacja. By zagłosować trzeba podać podstawowe dane, z których "najtrudniejszą" jest data urodzenia. Wydaje się, że na tym etapie dane te nie są w żaden sposób weryfikowane. Co prawda nie jest możliwe oddanie głosu ponownie jako ta sama osoba, ale... można w zasadzie wpisać dowolne dane i system przyjmie głos. Mam nadzieję, że głosy są w jakiś sposób weryfikowane na późniejszym etapie. Myślę, że dobrym pomysłem byłaby konieczność potwierdzenia głosu z wykorzystaniem adresu e-mail lub SMSem. To oczywiście nie wyklucza wszystkich możliwych nadużyć, jednak ułatwia weryfikację prawdziwości głosu oraz znacząco utrudnia próby oszukania systemu. Mówiąc wprost - oddanie głosu z weryfikacją wymaga nieco więcej zachodu ale wszelkie próby oszustwa również wymagają większej pomysłowości i pewnego przygotowania - mówi nam Marcin Matras - CTO w agencji NoMonday.

Czy magistrat nie ma obaw, że bez tych zabezpieczeń może dochodzić do nieprawidłowości? 

Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku tłumaczy, że zgodnie z orzecznictwem Wojewody Śląskiego, żądanie wylegitymowania się mieszkańca numerem PESEL jest działaniem nieuprawnionym i nie jest konieczne do oddania głosu.

Dlatego też chcąc zagłosować osoba nie podaje swojego numeru PESEL a oświadcza, że jest mieszkańcem Rybnika. Ponadto numer PESEL nie jest informacją, która pozwala zweryfikować, czy dana osoba faktycznie zamieszkuje na terenie danej gminy (pozwala jedynie stwierdzić, czy ta osoba ma meldunek w gminie) – wyjaśnia.

Dlaczego więc urzędnicy nie zdecydowali się na weryfikację głosów poprzez sms-y albo adres e-mail? Takie rozwiązanie przyjęły na przykład urzędy miasta w Gliwicach, Katowicach, Raciborzu czy Sosnowcu.

Zrezygnowaliśmy z tego, ponieważ otrzymywaliśmy zgłoszenia o ograniczaniu możliwości oddania głosu np. przez osoby starsze. Podobnie z SMS. Weryfikacja poprzez mail też nie jest skutecznym zabezpieczeniem – uważa Agnieszka Skupień.

Z tłumaczeń władz Rybnika wynika więc, że w zasadzie jedynym zabezpieczeniem jest ufność w czyste intencje mieszkańców.

Przypominamy, że osoba, która w sposób nieuprawniony wykorzystuje dane osobowe mieszkańców, do których ma dostęp, naraża się na odpowiedzialność karną - podkreśla rzecznik magistratu.

A my przypominamy, że pula na projekty w budżecie obywatelskim na 2022 rok wynosi ponad 4,8 mln złotych. Wierzycie, że głosowanie obejdzie się bez manipulacji? Czy podzielacie zdanie, że wprowadzenie weryfikacji mailowej lub sms-owej ograniczyłoby możliwość nadużyć? Czekamy na Wasze opinie!

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~Lokalny 2021-10-18
    17:36:17

    71 7

    Tak właśnie miasto dba o sprawiedliwe i odpowiedzialne wydawanie pieniędzy z naszych podatków. Skoro nie potrafią zadbać o bezpieczeństwo i brak nadużyć przy tak prostym głosowaniu, to co się dzieje przy przetargach na wywóz śmieci, budowę różnych obiektów itp? Tu mamy prawie 5 mln zł, tam dziesiątki milionów. Czy rządzący tym miastem coś jeszcze kontrolują? Czy leci z nami pilot?

  • ~Lateks 2021-10-18
    17:56:42

    13 24

    Czepiają się głosowania tak jakby to były ich pieniądze, przecież to publiczne 5 mln więc można to wydać na głupoty, nie takie wałki się robi i nikt się nie czepia. Tymczasem "Lepszy Rybnik" ciągle szuka dziury w całym. Może i Ukraińcy nie płacą za śmieci jak to napisał jeden z wiceprezydentów ale jednak powinni mieć prawo głosu jeśli pomieszkują w naszym mieście.

  • ~polk 2021-10-18
    19:58:30

    53 4

    Zawsze jak wypowiada się "złotousta Agnieszka" to wiem, że będzie ubaw.
    "Zrezygnowaliśmy z tego, ponieważ otrzymywaliśmy zgłoszenia o ograniczaniu możliwości oddania głosu np. przez osoby starsze"
    Serioooo???
    To osoba starsza nie ma wg. was problemu z zagłosowaniem przez internet a będzie miała problem z weryfikacją przez e-mail czy sms???
    Czy ta Pani serio wierzy w to co mówi???

  • ~Abisall 2021-10-18
    20:14:33

    21 4

    Samo zbieranie głosów przez niektóre projekty tak raczej mało fair play
    Mail jaki rozsyłany jest do uczniów ZSE-U - w linku
    https://imgur.com/a/Aa26HIL

  • ~Veritas 2021-10-18
    20:21:18

    26 3

    Dlaczego w innych miastach można coś taniej, sprawniej, a w Rybniku nie!

  • ~Veritas 2021-10-18
    20:27:42

    26 5

    Abisal, jeżeli to jest prawdą i szkoła zachęca swoich uczniów do takiej "aktywności" to uważam, że to zły przykład i naruszenie przepisów RODO. Tym tematem pilnie powinien zająć się organ prowadzący, czyli gmina. Sprawa dla Kuratora Oświaty koniecznie do zbadania.

  • ~marys76 2021-10-18
    21:00:58

    43 1

    Skoro takie zamieszanie z tym głosowaniem to zapewne zwycięski projekt już jest wytypowany, a plebs tylko pobawi się w klikanie i podawanie danych.

  • ~hans 2021-10-19
    07:57:30

    10 0

    Jak mawiał Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili "nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy". Pewnie pieniądze już dawno są podzielone pomiędzy "właściwe" projekty. Przypomnę tylko jak w 2012 r. uwalono wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej, gdzie uznano, że 2483 głosów nie spełniało wymogów (tak wiem, wtedy ktoś inny był Prezydentem).

    A na Panią rzecznik zawsze można liczyć... co byśmy źle nie robili to i tak winny znajdzie się z drugiej strony (Wojewoda Śląski).

  • ~Dador 2021-10-19
    09:13:13

    5 0

    ~Abisall 2021-10-18
    20:14:33
    Dzisiaj byłem nagabywany przez sympatyczną uczennicę ZSE-U, bym głosował na projekt obywatelski, dot. boiska dla tej szkoły. Dziewczyna uzbrojona w telefon już była gotowa wklepywać moje dane, bylebym tylko zagłosował. Myślałem, że to uczniowska inicjatywa, by polepszyć sobie jakość nauki (boiska ekonomika na wolnym powietrzu są tragiczne odkąd pamiętam), a tu taki zonk. Cel uświęca środki podobno.

  • ~Abisall 2021-10-19
    09:29:31

    3 0

    @~Dador
    Spory absmak to, przynajmniej u mnie, budzi.
    I żeby było śmieszniej to uważam że ta propozycja jest jedną z sensowniejszych z puli ogólnomiejskich projektów i zapewne oddałbym swój głos na nią ale jakoś teraz mam opór.
    Pozostałe to albo typowe "przepalanie" kasy - rowery elektryczne, to woofcośtam na Wysokiej, albo rzeczy które powinny być finansowane z innych źródeł niż budżet obywatelski, albo jeszcze projekty ciekawe ale lokalizowane w miejscach które sprawią że wykorzystywane będą w minimalnym stopniu

  • ~mancuso 2021-10-19
    10:18:20

    4 2

    Manipulacje... i jeszcze raz manipulacje... po głosowaniu okaże się, że w w różnych dzielnicach będzie mieszkańców 2 a nawet 3 razy więcej niż mieszka. Niektóre projekty zgłoszone są ciekawe i widać, że w dzielnicach dbają o wyposażenie szkół, przedszkoli w pomoce dydaktyczne, unowocześnienie miejsc służącym mieszkańcom. Analizując przez kilka lat to mistrzami manipulacji są dzielnice Chwałęcice, Wielopole gdzie kasa przez kilka lat szła głównie na OSP, namioty, ławki na imprezy i inne bzdury. Jak to jest OSP to sami niech sobie kupią wyposażenie a nie z pieniędzy wspólnych, np. w Welopolu, rok po roku potrzebna jest kasa na organizowanie festynu. Brawa ... najważniejsze to się dobrze napić a dzielnica .... czy to takie ważne ......

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5297