zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski do ponownej konsultacji. Co się zmieniło?

2019-04-03, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Do 5 kwietnia br. zgłaszać można uwagi w ramach konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika. Co się zmieniło w stosunku do poprzedniej wersji?

Reklama

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika (projekt dostępny jest poniżej). Konsultacje przeprowadzone są w terminie: od 3 do 5 kwietnia br.

Dlaczego projekt budżetu obywatelskiego trafia do ponownej konsultacji? Agnieszka Skupień wyjaśnia, że na wczorajszej dodatkowej sesji rady miasta uchwała dotycząca budżetu obywatelskiego została wycofana ze względu na negatywną opinię komisji samorządu i bezpieczeństwa. Do aktualnie konsultowanej uchwały zostały wniesione zmiany, o które postulowali radni oraz mieszkańcy.

Najważniejsze ze zmian dotyczą zmniejszenia liczby mieszkańców popierających projekt ogólnomiejski oraz wycofania koniecznego poparcia dla projektów dzielnicowych. Ponadto projekty dzielnicowe będą mogli zgłaszać tylko mieszkańcy danej dzielnicy, np. projekty dla Zamysłowa będą mogli zgłosić tylko mieszkańcy tej dzielnicy, a nie jak we wcześniejszym projekcie uchwały mieszkańcy wszystkich dzielnic. Została też przywrócona formuła budżetu, która przewiduje osobną kwotę dla każdej dzielnicy, we wcześniejszym projekcie część mniejszych dzielnic miała połączone budżety.

Opinie należy składać mailowo na adres Wydziału Polityki Społecznej: ngo@um.rybnik.pl, według poniższego wzoru:

>>pobierz w formie PDF
>>pobierz w formie DOC

Projekt uchwały TUTAJ
Uzasadnienie TUTAJ

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Escape 2019-04-04
  04:20:26

  9 20

  Zróbcie coś w Leszczynach Czerwionka . Oni wszyscy przyjeżdżają do kamienia, istny nalot w cieple dni, pluskadelko oblegane , nie chce sobie wyobrażać co Bedzie jak uruchomia staw. Szarancza ze stadem dzieci, kamień dla mieszkańców, było cicho i spokojnie, chore ambicje radnych i mamy syf

 • ~THE Bill 2019-04-04
  07:31:32

  22 1

  @Escape - kto ma coś zrobić? Ty coś zrób. Miasto Rybnik ma inwestować w budowę basenu w Leszczynach? Ile ty masz lat? :) Pisz takie rzeczy do "Leszczyn Czerwionka". A tobie przypadkiem nie zdarza się jechać na zakupy do Gliwic, Katowic? Albo na basen do Żor, Raciborza, Odry? Oni też mają ci postawić bramki i powiedzieć "jedz sobie do Rybnika" ? Zastanów się co za głupoty piszesz :) Mamy wolny kraj, każdy jedzie tam gdzie chce.

 • ~Jan R. 2019-04-04
  13:22:03

  8 1

  Jestem przeciwnikiem budżetu obywatelskiego z tego powodu, że nie mamy społeczeństwa obywatelskiego. Niestety Rybnik jest miastem na prawach powiatu i musi 0,5% wydatków przeznaczyć na ten budżet. Pomysły naszych obywateli sprowadzają się do małpowania tego, co już inni zrobili. A czasem jest tak, że pomysł kosztuje np. milion zł a eksploatacja pomysłu za parę lat również osiągnie koszt miliona. Ale nasze społeczeństwo "obywatelskie" myśli, że budżet, obojętnie miasta czy kraju, wykonany jest z gumy. Hołdowanie takiemu myśleniu może wkrótce spowodować, że znowu w naszych portmonetkach pojawią się miliony zł.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 547