zamknij

Wiadomości

Budżet miasta: dużo pieniędzy na drogi

2010-01-05, Autor: Patrycja Wróblewska
Rybniccy radni przyjęli budżet miasta na 2010 rok. Zgodnie z zapewnieniami prezydenta, po kanalizacji przyszedł czas na poprawę systemu komunikacyjnego miasta.

Reklama

- W tym roku kończymy budowę kanalizacji. Teraz naszym priorytetem staje się poprawa systemu komunikacyjnego miasta. W tym roku inwestycje będą stanowić 35% naszych wydatków – mówił podczas sesji prezydent Rybnika Adam Fudali. - Tradycyjnie dużo pieniędzy wydamy na oświatę, pomoc społeczną i ochronę środowiska - tłumaczy.


Projekt budżetu pozytywnie ocenili radni z Bloku Samorządowego Rybnik oraz Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy poprzeć ten budżet bo jest racjonalny i na pewno przysłuży się do dalszego rozwoju miasta. Kolejny raz będziemy mogli wykorzystać szansę, jaką dają nam unijne środki – mówił na sesji szef klubu radnych PiS Andrzej Wojaczek.

Tradycyjnie innego zdania byli radni Platformy Obywatelskiej. - Zastanawiające jest to, że w roku roku wyborczym, rusza realizacja inwestycji odkładanych od lat - zauważył radny Piotr Kuczera (PO). - Budżet na 2010 rok znów pogłębia zadłużenie miasta. To poważny problem w perspektywie lat 2010 - 2020. Długi pana prezydenta będą spłacać jeszcze nasze wnuki - argumentował Kuczera.


Na odpowiedź radni PO nie musieli długo czekać. - Opinia opozycji od lat jest do przewidzenia. Radnym PO zależy tylko na tym, żeby zrobić show przed coraz mniej licznymi mediami. Platforma neguje każdą inwestycję, a jak przyjdzie co do czego, to jako pierwsi pozują do zdjęć przed nowo ukończonymi przedsięwzięciami - odpierał Kazimierz Salamon (BSR).


Rada miasta ostatecznie przyjęła budżet na 2010 rok stosunkiem głosów 17 "za" i 7 "przeciw".


Dochody budżetu zaplanowano na 534 985 965,99 złotych. Wydatki oszacowano na poziomie 643 563 195,63 złotych. Deficyt wyniesie 108 577 229,64 zł, co da wskaźnik zadłużenia na poziomie 43,69% ( ustawa o finansach publicznych określa dopuszczalną granicę na poziomie 60%). Na wydatki bieżące miasto wyda 419,2 mln złotych (65%) a na inwestycje 224 mln (35%).


Prezydent zapowiada, że w 2010 roku 59 mln złotych zostanie wydana na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej i uporządkowanie gospodarki ściekowej. Z kolei na drogi z budżetu miasta przeznaczone zostanie 140 mln. - W 2010 roku realizowane będą trzy projekty kluczowe. Pierwszy to budowa Obwodnicy Północnej Miasta od ul. Budowlanych do ronda na skrzyżowaniu ul. Rudzkiej i Podmiejskiej. Drugi, to przebudowa wiaduktu nad koleją na ul. Raciborskiej w ciągu DW 935. A trzeci, przebudowa ulicy Żorskiej w ciągu DW 935 na odcinku od ronda Boguszowickiego do granic Rybnika - wylicza prezydent Fudali. - Część środków na realizację pozyskaliśmy z funduszy unijnych, zaś część trzeba będzie wyłożyć z kasy miejskiej - mówi.


Szczegółową prezentację budżetu na 2010 rok można znaleźć tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (59):
 • ~beat__ 2010-01-05
  15:16:12

  0 0

  no Panie Fudali czekamy na poprawę systemu komunikacyjnego miasta!ale czy to nie zagrywka przed wyborami??poczekamy zobaczymy!!

 • ~ 2010-01-05
  15:26:05

  0 0

  Nie wiecie kiedy będą te tablice świetlne na wszystkich przystankach stawiać?wiem że w tym roku

 • ~qwerty 2010-01-05
  15:27:08

  0 0

  jesli chodzi o przesuwanie inwestycji na rok wyborczy, to przypomina mi sie artykul o jakichs inwestycjach w szkolnictwo (chodzilo nie pamietam czy o boiska, czy o sale gimnastyczne), na ktore naklady mialy byc po oloko 1mln rocznie, z tym, ze w roku szkolnym 2009-2010 mialo to byc 4mln, z ukonczeniem inwestycji na koniec sierpnia 2010 - czyli chwile przed wyborami. Dzieki temu lokalna prase obiegnie seria zdjec Prezydenta Adama Fudali (cytuje tu slawne tablice porozstawiane przed poprzednimi wyborami przy glownych wlotach do Rybnika "przepraszajace" za utrudnienia spowodowane "inwestycjami" w Rybniku, z nazwiskiem jasnie nam panujacego wielka czcionka ;) ) przecinajacego roznorodne wstegi na nowootwartych boiskach i salach gimnastycznych.
  Super pomysl na autopromocje :)
  Ciekawi mnie jaka czesc deficytu to "zrolowanie" zeszlorocznego dlugu, a jaka czesc to nowe zadluzenie, ktore rzeczywiscie bedziemy splacac jak juz wszyscy zapomna, ze AF kiedykolwiek byl tu prezydentem.

 • ~charlie 2010-01-05
  15:52:28

  0 0

  Myślę, że tym budżetem Fudali zapewnia sobie reelekcję. Ul. Wodzisławska, ul. Żorska, ul. Zebrzydowicka. Jedne z najważniejszych dróg prowadzące do trzech największych dzielnic Rybnika, Nowiny, Niedobczyce, Boguszowice. O ile wiadomo jaka część miasta to stały elektorat Fudalego a więc Śródmieście, Nowiny i dzielnice przy zalewie, tak teraz może mu przybyć głosów, szczególnie w Boguszowicach gdzie popularny nie był chyba nigdy. Takie inwestycje jak remont basenu, hali, czy teraz Żorskiej, która prowadzi do dzielnicy może przysporzyć mu wiele procent poparcia. Wodzisławska, o remont tej drogi prosiło się od dobrych kilkunastu lat. Ta droga wiedzie do kilku dzielnic, Zamysłów, Niedobczyce, Popielów. Pomysł na Orlika w Niedobczycach był jak dla mnie strzałem w 10. duża dzielnica a trzeba było jakoś się pokazać. Myślę, że jedyna dzielnica gdzie Fudali polegnie i to zdecydowanie to Niewiadom. 5000 ludzi a tam nic się nie dzieje. W następnej kadencji postawiłbym właśnie na tą dzielnicę, Zamysłów i kilka mniejszych jak właśnie Popielów czy Radziejów. Myślę, że Fudali nie da sobie odebrać zwycięstwa (na razie nie mówię czy to dobrze czy źle).

 • ~Sandicate 2010-01-05
  16:34:49

  0 0

  Mnie na przykład nie obchodzi czy dana inwestycja startuje w roku wyborczym czy rok przed tym rokiem. Najważniejsze żeby w ogóle ruszyła. Być może część tych inwestycji jest "na pokaz", ale szczerze powiedziawszy... każdy by tak zrobił gdyby mógł i nie ważne czy stałby po lewej czy prawej stronie. Poza tym to jest trochę chyba czepianie się na siłę... jak są inwestycje to marudzenie, bo to rok wyborczy i wszystko na pokaz... a jakby nie było inwestycji to jeszcze gorzej, bo nic się nie dzieje, Rybnik się korkuje itd. itp.

 • ~qwerty 2010-01-05
  17:15:07

  0 0

  Niby tak wszystko super, ale porownajcie sobie nasze super inwestycje w drogi i takie male miasto - Zory. Od strzalu wyremontowali WSZYSTKIE wyloty z miasta w kategorii droga wojewodzka. Rowniez buduja sobie obwodnice (http://www.regionpogodzinach.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=194:rusza-obwodnica-ponocna&catid=40:ory&Itemid=28). A my sie szczycimy, ze w koncu wyremontujemy JEDNA droge DW935 w strone Zor. A co z innymi wylotami? W strone Rud, Raciborza i Orzesza ? One sa w stanie katastrofalnym i jakos nie widac nawet planu kiedy bedziemy je remontowac.

 • ~charlie 2010-01-05
  18:20:32

  0 0

  qwerty jeśli spojrzysz na budżet to zauważysz, że jest w nim zapisana przebudowa ul. Raciborskiej na odcinku DW935 a więc aż do granic miasta. Co do drogi na Orzesze to tutaj się zgadzam to jest katastrofa!

 • ~Arteks 2010-01-05
  18:29:52

  0 0

  Dziwię się niektórym, którzy uważają, że te inwestycje drogowe są robione ze względu na kampanię wyborczą. A na kim one zrobią wrażenie?! Gdyby tak budowano jakąś potężną estakadę albo dwujezdniową obwodnicę to może - ale to co ma być jest OK - ale to nie rzuca na kolana... Ja tymi projektami zachwycony nie jestem. Rybnik zasługuje na więcej. Dziwię się jednak, że ktoś to próbuje podciągnąć pod kampanię wyborczą. Ludzie w dużym śląskim mieście nie są tak tępi jak gdzieś na wsi pod Łomżą i wyciągają wnioski z całej działalności prezydenta i z całej kadencji. Fudali może spać spokojnie z conajmniej czterech powodów - nie ma poważnego przeciwnika i alternatywy na dzień dzisiejszy na fotel prezydenta, po drugie jest postrzegany pozytywnie przez przeciętnego mieszkańca miasta, po trzecie ma bardzo dobre wyniki we wszelkiego rodzaju rankingach i niezwykle dobrą "prasę" we wszystkich mediach po czwarte Rybnik niesamowicie się rozwinął w czasach jego rządów.

 • ~mily pan 2010-01-05
  18:34:48

  0 0

  A moj komentarze bedzie taki, Fudali, Fudali i jeszcze raz Fudali a pozniej dlugo dlugo wielkie NIC mysle o PO. To ze miasto przez dwie trzy godziny sie troche korkuje to maly pikus bo to tylko przez tych z SWD czy SRB. Tak naprawde to tylko za KAMIEN Fudali ma u mnie spory minus wiec na koniec dodam ze Rybnika bez Fudalego jakos sie nie wyobrazam bo kto mialby go zastapic , jakas miernota z obozu tuskolandii to smiech na sali.

 • ~tommi 2010-01-05
  19:08:05

  0 0

  podobnie jak Arteks uwazam, że po takich inwestycjach przyszedł czas na drogi, i nie trzeba być geniuszem żeby taki ruch przewidzieć, to że odbeda sie wybory to fakt, ale w programach wyborczych napewno znajdą sie ładniejsze "kwiatki" niż te nieuniknione inwestycje. pozatym uważam że wielkie uznanie nalezy się skarbnikowi Panu Bogusławowi Paszenda

 • ~qwer106 2010-01-05
  21:37:26

  0 0

  No i bardzo dobrze. Widać konsekwencję działań - najpierw kanalizacja, teraz drogi. Jedno jest pewne, że na samorządowych inwestycjach i budżecie Fudali zna się bardzo dobrze. Nie można tego niestety powiedzieć o kilku żółtodziobach, którym się wydaje, że mają aspiracje do prezydenckiego stołka.

 • ~sfjenty 2010-01-05
  22:12:31

  0 0

  Arteks. Tymi tępymi ludźmi ze wsi pod Łomżą to w moich oczach kopnąłeś się sam tak mocno w jaja, że leżysz teraz pół godziny na bezdechu ze łzami w oczach... Twoje IQ zanurkowało jak gumofilc w bagno i ciężko będzie to wymazać chyba nie tylko z mojej pamięci. Czytając to co napisałeś wyszła mi tzw. gęsia skórka - uczucie wstydu, które czuję niejako w Twoim imieniu. W swoim imieniu przepraszam ludzi z podłomżyńskich wsi za twoją wypowiedź.

 • ~sfjenty 2010-01-05
  22:21:22

  0 0

  Co do obecnego prezydenta to podtrzymuje on tylko obród olbrzymiego koła zamachowego zwanego Rybnikiem, które zostało rozpędzone wielkim wysiłkiem przez Makosza. Więc może zamiast pisać wiersze pochwalne na cześć Fudaliego warto popatrzeć na to wszystko z boku. Ide spać. Nara...

 • ~JP2 2010-01-05
  22:23:02

  0 0

  Ale tu zachwalacie prezydenta ulala!!! Szkoda,że po 21 w rybniku NIC absolunie NIC sie nie dzieje!!! Zero imprez czy jakiś knajpek żeby usiąść i posiedzieć do pózna!!! MIASTO UMIERA i idzie spac z kurami . W niedziele juz jak sie sciemni to na palcach policzysz ludzi!!! Zarąbiście mamy ulice i kanalizacje hehe Nic tylko żyć w kochanym mieście RYBNIK !!! Pozdro

 • ~sfjenty 2010-01-05
  22:23:28

  0 0

  Jeszcze jedno bo się nie mogę powstrzymać... Ci radni ze zdjęcia nie przypominają wam świń z "Folwarku Zwierzęcego" Orwell'a? Bez obrazy... Takie jakieś mam wrażenie :)

 • ~qwerty 2010-01-05
  22:29:40

  0 0

  Panowie i Panie - zauwazcie jedno. Zory wyremontowaly i doprowadzily swoje drogi do europejskiego poziomu przy okazji budowy kanalizacji (patrz wyloty z Zor - drogi wojewodzkie). My mamy rowniez budowe kanalizacji i jej wizytowka moze byc ul. Energetykow. Kompletna porazka, zenada i kompromitacja. Pierwsz raz od dluzszego czasu Arteks zgadza sie z moim pogladem - to nam sie nalezy (powody podalem wczesniej - srodki z unii, porownanie do sasiednich miast/gmin). Nic specjalnego, ale AF bedzie z tego robil super rarytas. Co do konsekwencji dzialan - remonty drog to nie jest nasza mocna strona i chyba wszyscy jezdzacy po Slasku to widza, bo maja porownanie. Arteks - co do Twoich 4 powodow - oto kontrargumenty - budowa dwoch galerii w centrum i kompletne jego zakorkowanie (czy nadal twiedzisz, ze galerie maja wystarczajaca ilosc miejsc parkingowych - jesli tak, to chyba wyjechals na swieta i nie widziales tych korkow w centrum), kompromitujace pomysly m.in. Kamien, 3 i 4 - odpowiedz na Twoje 3 i 4 - wiekszosc tych rankingow to platne rankingi, w ktorych duze miasta nie uczestnicza, bo maja to w d..., a dobra prasa - jak sie wynajmuje najlepsze lokalizacje teleizjom i mediom za 4 zl/m, gdzie po drugiej stronie ulicy w Focusie jest czynsz 40 EUR netto za metr, to jak ma sie nie miec dobrej prasy. Jesli jawnie pozwala sie urzadzac parking z rynku samochodom "zaprzyjaznionej" telewizji to jak ma sie nie miec sprzyjajacej aury w tych mediach?

 • ~ 2010-01-05
  23:16:17

  0 0

  Cierpię czytając te opinie. Fudali wpisuje różne inwestycje do budżetu, w końcu ich nie realizuje, a na koniec roku wykazuje, że ma oczszędności. Szczyta chamstwa. To nie jest Rybnik moich marzeń, z płatnymi rankingami, to się zgadzam, bo kiedyś samo orhanizowałem podobny konkurs i ten co najwiecej dał na poczatku wygral. Prezio Fudali nie ma hinoru, nie potrafi mówić prawdy. Powinien zniknąć z rybnika

 • ~markiz 2010-01-05
  23:17:40

  0 0

  Nikt nie napisał o przebudowie i modernizacji drogi do Bełku. A tamtędy byłby najlepszy dojazd do autostrady i dalej do Katowic i Warszawy. Pozdrawiam.

 • ~ 2010-01-05
  23:19:49

  0 0

  a czy ktoś jechał ostatnio tym pierdzielonym parkingiem w centrum rybnika!!! dziury nie z tej ziemi, prezio parkuje pod UM wiec ma to w dupie. wazne zeby zaczac robic drogi zeby ludzie zaglosowali, kielbasa wyborcza, a potem bedziecie zalowac wszyscy. oszusci. fudali...

 • ~ 2010-01-05
  23:20:50

  0 0

  wojaczek ze zdjęcia - naczelny pisowiec...

 • ~keram 2010-01-05
  23:47:14

  0 0

  Na pierwszy rzut oka nazwałbym ten budżet i plany jako racjonalny i ostrożny. Przejście po kanalizacji do dróg jest naturalne i specjalnie bym tego nie wiązał tylko z kampanią. Dużo zależy też od tego jak te drogi mają być przebudowywane (przyznaję że szczegółowych planów nie szukałem), ale na coś przełomowego się raczej nie zanosi i to bym postawił jako gówny zarzut do prezydentury Fudalego w zakresie transportu. W Polsce od lat notuje się stały wzrost liczby samochodów i już od dawna można było przewidzieć zakorkowanie miasta. Tymczasem prowadzone iwestycje drogowe - choć jak najbardziej potrzebne - to tylko drobne usprawnienia. W swoim czasie ronda Makosza rzeczywiście wnosiły nową jakość, ale obecnie potrzebna jest wizja z większym rozmachem. Osobiście byłbym zadowolony nawet z powstania samej koncepcji, która by miała być realizowana krok po kroku w kolejnych latach, ale powinna to być wizja śmiałością odpowiadająca pomysłom przebudowy ośrodka w Kamieniu (przy zachowaniu odpowiednich proporcji i bez "dino-wpadek" oczywiście). Oczekiwałbym tu pomysłów rozwiązań kompleksowych, uwzględniających - tak często poruszany na tym forum - element transportu kolejowego, budowy parkingów (ile jeszcze może straszyć ten plac obok UM!!!), zachęt do korzystania z rowerów itp. Podobnego podejścia oczekiwałbym także w innych dziedzinach - konkretne cele i stopniowa realizacja. Do tego sprawna administracja, przejrzyste zasady, chęci i wtedy rzeczywiście Rybnik to będzie dobry adres :)

 • ~qwerty 2010-01-06
  00:34:13

  0 0

  keram1977 - nie zauwazasz jednego BARDZO waznego szczegolu. To wlasnie "przy okazji" budowy kanalizacji wiekszosc ulic mialo byc wyremontowanych. Jak jest wszyscy mozemy sie przekonac na ul. Energetykow. Twierdzenie, ze po budowie kanalizacji bierzemy sie za drogi jest bezsensowne, bo wszystkie normalne miasta wyremontowaly kompletnie drogi przy okazji budowy kanalizacji - patrz Zory. Takie twierdzenie swiadczy tylko o tym, ze obecna wladza nie potrafila wykorzystac okazji jaka byla budowa kanalizacji do remontu ulic, wiec nie nadaje sie do rzadzenia, bo marnuje NASZE szanse na lepsze. Trzeba wiec ja zmienic. My bedziemymiec szanse tylko do 2013 roku, bo potem w budzecie Unii nie bedzie tyle pieniedzy na inwestycje w Polsce, wiec pozostanie nam finansowanie inwestycje ze srodkow wlasnych (czyli zadnych, bo bedziemy przez lata splacali dlugi Fudalego). Teraz mamy ostatnie 3 lata na pozyskiwanie srodkow i uzycie ich, Obecna ekipa udowodnila, ze nie jest w stanie tego zrobic (dowod - problemy z rozliczeniem dotacji na prosty Orlik, czy boiska na Rudzie), wiec te wybory to dla nas ostatnia szansa, zeby wyrzucic nieudacznikow od steru i wybrac kogos, kto daje mozliwosc rozwoju a nie tylko wyprzedazy dobrych dzialek bez patrzenia w przyszlosc, bo trzeba latac dziure budzetowa (patrz Kamien i pozwolenia na postawienie galerii w centrum).

 • ~tropiciel_debili 2010-01-06
  07:02:49

  0 0

  qwerty ty naprawde masz problemy z mysleniem. Czy ci sie to podoba czy nie to Fudali pozyskal dla Rybnika kilkaset milionow zl a ty cos pieprzysz o dwoch boiskach za 2 miliony! Wez czlowieku zejdz na ziemie i zobacz jakie sa propocje tych inwestycji. Nie ma ani jednego miasta w Polsce, w ktorym przy inwestycjach nie byloby zadnego opoznienia, jakiejs nierzetelnej firmy itd. To samo z drogami przy budowie kanalizacji. Twoim zdaniem przez jedna ulice Energetykow kanalizacja jest zla, bo byly opznienia. Smiechu warte jest to co piszesz.

 • ~tropiciel_debili 2010-01-06
  07:11:13

  0 0

  A co do Zor to zobacz moze jaki przebieg na Wislanka a jaki droga 78 w Rybniku. W Zorach zrobili to za jednym zamachem, bo ta droga prawie nie przebiega przez Zory!!! Idzie na uboczu,wiec mozna bylo ja wyremontowac od razu. W Rybniku jakbys chcial zamknac droge od Ochojca do Radlina to by bylo samobojstwo dla miasta. Jeden wielki korek bysmy mieli. I moze tez sobie sprawdz geniuszu ile to Zory wydaly pieniedzy na te wspaniale drogi i porownaj to z Rybnikiem to sie przestaniesz tak Zorami zachwycac. Twoje opinie sa oderwane od rzeczywistosci. Nic ci nie pasuje, kanalizacja zla, drogi zle, galerie w centrum zle. Ty nazywasz ekipe Fudalego nieudacznikami, a przeciez nie ma nikogo lepszego. Chyba ze ty znasz kogos takiego to nam o nim powiedz, chetnie sie wszyscy dowiemy.

 • ~ 2010-01-06
  07:24:28

  0 0

  I znowu będą remontowane drogi na co to komu dziwnie sie przyjęło że każdy ochlapus musi mieć auto.Lepiej zrobić ten deptak w centrum albo obiecywany bulwar nad rzeką nacyną i wdrążyć w naszym mieście zdrowy tryb życia

 • ~ 2010-01-06
  08:11:51

  0 0

  Tropicielu kochany - qwerty ma rację. Ty zakładasz, że opóźnienia, brak rozliczeń, strata milionów przez błędy są wpisane w Polską samorządność i stosujesz sofistyczną retorykę prosząc o przykład samorządu, gdzie nie ma takich przekrętów!!! Puknij się w głowę. My mamy zajmować się Rybnikiem, o Rybnik dbać, a jak mamy to robić, jak Fudali a) wszyscko i wszysckich trzyma w garści, nawet niektóre media płacąc im za reklamę, albo wynajmując miejscówki na rynku prawie za free i nie chodzi o redakcję rybnik.com.pl, b) strategie które można pobrać ze strony UM nie są realizowane; c) rybnik jest tak zadłuzony, że zaś po wyborach podniesie nam podatki. On nie ma honoru!!!. Teraz niby basen wybudował, ale ile ten basen czekał na realizację? Ile czekamy na parking w centrum Rybnika, ile czekamy na inwestycję w przedsiębiorczość. Do cholery - w innych miastach dają ulgi przedsiębiorcom, a u nas. U nas można jedynie w blaszaku znaleźć pracę - to uogólnienie, ale taka mniej wiecej jest obecna sytuacja rybnika. Ludzie młodzi wyjeżdżają, nie no, szkoda gadać.

 • ~ 2010-01-06
  08:23:57

  0 0

  strategie z 2000 i 2005 roku: Celami strategicznymi dla domeny „Rybnik – Centrum regionu” są:
  Cel strategiczny nr 1:
  Wykreowanie Rybnika jako regionalnego i autonomicznego ośrodka akademickiego
  Cel strategiczny nr 2:
  Ukształtowanie zintegrowanego systemu transportu i komunikacji, obsługującego centrum aglomeracji rybnickiej
  Cel strategiczny nr 3:
  Uczynienie z Rybnika ponadregionalnego centrum usług finansowo – gospodarczych, administracyjnych i kulturalnych, związanych z ochroną zdrowia oraz zaspokajaniem potrzeb związanych z organizacją wolnego czasu

 • ~ 2010-01-06
  08:24:58

  0 0

  Cele strategiczne zdefiniowane dla domeny „Jakość życia” to:
  Cel strategiczny nr 1:
  Podniesienie poziomu wykształcenia mieszkańców Rybnika tak, aby w 2005 roku 50% absolwentów szkół średnich kontynuowało naukę w szkołach wyższych różnego typu.
  Cel strategiczny nr 2:
  Rozszerzenie oferty kulturalnej i sportowo – rekreacyjnej w celu zapewnienia mieszkańcom atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.
  Cel strategiczny nr 3:
  Polepszenie zdrowia mieszkańców oraz stworzenie przyjaznych warunków środowiska.
  Cel strategiczny nr 4:
  Poprawa bezpieczeństwa.
  Cel strategiczny nr 5:
  Informacja i szybka komunikacja międzyludzka jako element nowoczesnej infrastruktury miasta.

 • ~ 2010-01-06
  08:27:07

  0 0

  S3
  Upublicznienie strategii i jej przełożenie na cele cząstkowe
  W 2005 roku:
   opracowanie i realizacja planu komunikacji

 • ~ 2010-01-06
  08:30:19

  0 0

  i jak się to czyta to zarówno cele z 2000 roku jak i te z 2005 roku są nadal aktualne i realizowane - tak jest niemal w każdej rubryce określającej realizację strategii (zapraszam do sprawdzenia w dokumencie Strategia Zintegrowanego Rozwoju Rybnika 2000 i 2005). I ja się pytam czy przypadkiem to zintegrowanie nie jest zwiazane z wyborami. Bo wyskakuje teraz z inwestycjami dgogowymi jak obiecywal je w czasie kanalizacji.. Poniższe 3 wpisy to cytaty z tych strategii...!!!

 • ~Sandicate 2010-01-06
  08:57:41

  0 0

  qwerty, pamiętaj że nowa ekipa rządząca będzie musiała dopiero nauczyć się pozyskiwania dotacji z UE. Myślisz, że nauczą się tego w 3 lata i jeszcze zdążą pozyskać jakieś pieniądze na inwestycje? Urząd Miasta sporo kasy pozyskał na inwestycje, a Ty chcesz go skreślić z powodu jednego boiska? serio, żal.
  Czy ktoś z was pracował kiedyś na budowie albo przynajmniej w biurze projektowym? Robił ofertę na jakąś inwestycje? Każdy zawarty tam termin jest raczej obligatoryjny, wyznaczany na podstawie jakichś współczynników i Bóg jeden wie czego. Problem jednak polega na tym, że każdy termin jest korygowany przez rzeczywistość. To niekoniecznie musi być tak, że dana firma specjalnie przedłuża wykonanie inwestycji, czasem po prostu pojawiają się problemy, z którymi poradzenie sobie zajmuje więcej czasu. Już nie wspomnę o nierzetelności firm, bo to jest niestety co raz częstsze.
  Rozumie też, ze lepiej w ogóle nie robić żadnych planów, bo nie daj Boże nie uda się ich wykonać w obiecywanym czasie i napaleni mieszkańcy znowu będą sklinać.
  UM to wielka machina, zajmuje się prawie każdym aspektem życia mieszkańców. To nie jest proste zająć się wszystkim na raz... no tak w sumie dałoby się. Można zatrudnić więcej ludzi do realizacji celów, można wydać kasę na więcej inwestycji... ale jak chciałoby się to robić to zadłużenie dopiero byłoby wielkie. Jak na miasto, które nie jest jakimś wielce znaczącym miastem w polsce, to trzeba przyznać że i tak radzimy sobie baaardzo dobrze.

 • ~ 2010-01-06
  09:10:35

  0 0

  Sandicate wkońcu jakaś mądra wypowiedz.Niech to przeczytają wypowiadający się tu myśliciele

 • ~rybnickicaly 2010-01-06
  09:42:09

  0 0

  Jaki Prezydent taki budżet, czyli penisowy! Niech tylko Prezydent pamięta, że Obwodnica Północna to pomysł PO i żeby znowu nie było, że niby jakiś plagiat ktoś uprawia albo żeby Szanowny Pan Prezydent sobie czegos nie przypisywał jako swojego pomysłu jan naprzykład z deptakiem.

 • ~rybnickicaly 2010-01-06
  09:44:34

  0 0

  Panowie na zdjęciu, macie smętne miny czyżbyście głosowali niezgodnie z własnym sumieniem ???

 • ~mily pan 2010-01-06
  10:24:09

  0 0

  Zlota mlodzierzy Tuskoandii jeszcze raz napisze a kto mialby zastapic przezydeta Fudalego no kto.Czekam czekam nic.PO jest juz skonczene a wasze dni policzone i dajcie sie spokoj, wladzy w RYBNIKU nigdy miiec nie bedziecie!

 • ~auralfloat 2010-01-06
  10:47:05

  0 0

  bogdan55, wybrałeś Adama, bo Adam to handlarz, a ty musisz mieć jakiś lokal w centrum!

 • ~qwerty 2010-01-06
  11:15:22

  0 0

  tropicielu_debili: masz racje - nie podoba mi sie rybnicka budowa kanalizacji. Bo Zory tez budowaly kanalizacje i przy okazji wyremontowaly wszystkie drogi wojewodzkie w obrebie miasta. My za to mamy ekstra wyremontowane ulice przy okazji budowy kanalizacji - patrz ul. Energetykow. Wypstrykalismy sie z kasy i nic z tego nie mamy. W calej Polsce budowano kanalizacje za unijna kase nie dlatego, zeby miec kanalizacje, ale dlatego, ze przy okazji remontowano drogi i ulice, na ktore nie bylo pieniedzy. U nas ta najwieksza, sztandarowa inwestycja ostatnich lat nie przyniosla tego, czego sie po niej spodziewalismy.

 • ~charlie 2010-01-06
  11:39:55

  0 0

  Ja się przyłączam tutaj do niektórych jak bogdann55, Sandicate, Arteks itd. i także pytam i oczekuję konkretnej propozycji. Wasz kandydat na dobrego, przynajmniej dobrego prezydenta.

 • ~ziupo 2010-01-06
  12:02:04

  0 0

  ~rybnickicaly tak? A to ciekawe. Autorem pomysłu na zmianę wizerunku deptaka w śródmieściu (również) jest Fudali, a PO podłapała pomysł i chciała się pod niego podczepić, ale im nie wyszło. Na koniec przy wręczaniu nagród wszyscy "projektanci" się ostro pokłócili. ~Fillip mówiąc "My mamy zajmować się Rybnikiem, o Rybnik dbać, a jak mamy to robić" kogo dokładnie masz na myśli mówiąc MY? Reprezentujesz bądź należysz do jakiegoś stowarzyszenia obywatelskiego? Obywatel jako jednostka niewiele może zdziałać, trzeba założyć stowarzyszenie, ale do tego z kolei trzeba ludzi, którzy mają nie tylko wizję miasta i to pozytywną, ale także masę pomysłów na realizację, wcielenie w życie tych pomysłów. Innymi słowy potrzeba ludzi z pasją, ale zarazem gotowych mocno zaangażować się w zmianę wizerunku Rybnika. Póki co dokładnie takiego stowarzyszenia ani związku nie widzę, ale może czas poszukać takich ludzi i je założyć? Nie mam nic przeciwko.

 • ~Fiodore 2010-01-06
  12:35:13

  0 0

  Alan, ale Żory Wiślanke remontowaly glownie ze srodkow pozyskanych z UE i srodkow panstwowych (Ministerstwo Finansow) o co Zory skladaly jakas tam prosbe o pomoc i dostaly ta kase. Zreszta remont tego odcinka [6,72km] kosztowal ~65mln pln (dofinansowanie z UE to ponad 39mln, a Zory wylozyly z budzetu reszte). A co do DGRP, to wg poczatkowego projektu Zory mialy jako pierwsze rozpoczac budowe odcinka tej drogi, czyzby cos sie zmienilo w tym temacie od 2008 roku?

 • ~sfjenty 2010-01-06
  13:57:13

  0 0

  Sandicate a Ty myślisz że w wyborach będziesz wybierał urzedników zajmujących sie dotacjami z Unii? Kto się ma czego uczyć przez 3 lata jak cały urząd zostaje taki jaki jest a zmienia się tylko ludzi na wierzchołku czyli radnych i prezydenta. Ja chętnie wystartuje w wyborach jak nie ma alternatywy. Nie jestem związany z żadną partią jak Fudali z AWS'em (Solidarnością) Buzka, która nam kopalnie zamykała. Też nie mam wyższego wykształcenia jak Fudali i lepiej mówię po polsku (np. mówię: sto ZŁOTYCH a nie jak Fudali sto ZŁOTY...) i jestem Rybniczninem od urodzenia a nie jak on z Raciborza. A tak na serio to marzę o tym aby Makosz wrócił na stanowisko prezydenta bo to on jest prawdziwym protoplastą sukcesu Rybnika, którego mógłbym porównać do Webera. Jak się zadeklaruje że będzie startował to ma już mój głos i wolontariusza w sztabie wyborczym. On nie chwalił się ile udało mu się wyżebrać dla miasta tylko robił wielkie rzeczy bez pomocy z zewnątrz, własnymi siłami. Nie było wtedy Unii i jej pieniędzy a Rybnik w 1998 wyprzedzał o 15 lat inne miasta na Śląsku i w Polsce. Teraz daliśmy się dogonić a wszystkie błache sprawy jak bieżące naprawy drug (za pieniądze z UE) PR'owcy z UM przekuwają w niebywały sukces...

 • ~sfjenty 2010-01-06
  13:58:46

  0 0

  *naprawy dróg

 • ~qwerty 2010-01-06
  14:47:59

  0 0

  Nie rozumiem dlaczego ktokolwiek tutaj uzywa argumentu "wislanki". Przeciez to nie chodzi o nia. W Polsce wiekszosc drog krajowych (tych czerwonych na mapie) jest remontowana i nie ma z tym wiekszych problemow. W Zorach chodzi o to, ze oni sobie wyremontowali wszystkie drogi wojewodzki (w strone Rybnika, Pszczyny, Wodzislawia) przy okazji budowy kanalizacji. My wywalilismy setki miliony na nasza kanalizacje i co z tego mamy? A no g.... i najlepsza tego wizytowka jest ul. Energetykow. Od samego poczatku samorzady "wywachaly" sposobnosc jak pod przykrywka "ekologicznych inwestycji", typu budowa kanalizacji, uzyskac duze srodki na niedofinansowane przez lata drogi i ulice. Tylko jasnie nam panujacy UM jakos na to nie wpadl, bo efektow u nas nie widac.

 • ~Arteks 2010-01-06
  15:09:21

  0 0

  @sfjenty - Makosz jest ojcem rybnickich sukcesów ale zniszczył cały swój autorytet jaki posiadał wśród mieszkańców przez swoją nadambicjonalność i kłótliwość... Skłócił się prawie z wszystkimi, a spraw w sądzie jakie miał nie sposób zliczyć. Poza tym miał też masę wpadek i złych pomysłów których jednak wolałbym nie wymieniać bo każdy się myli a ja do Makosza mam szacunek. W każdym razie nie mylą się tylko Ci co nic nie robią - w Rybniku należy do nich Samoobrona zwana u nas PO dla zmyły @Qwerty - a czy jesteś pewny, że twoja sztandarowa porażka Fudalego czyli Energetyków jest już oddana po remoncie? A może wiosną będzie reklamowana? Porównywanie z Żorami nie ma sensu bo miasto Żory mają 1/3 długości dróg asfaltowych w porównaniu do Rybnika. U nas dróg jest po prostu więcej, a i wpływ ruchu kołowego na zniszczenia nie jest bez znaczenia. Katowice są miastem bogatym i stolicą województwa, a niektóre drogi wcale nie ustępują pod kątem dziur naszej Wyzwolenia sprzed remontu. Np. wjazd do Katowic w okolicach Piotrowic, Mikołowska, Gliwicka... Warszawska jest już "męczona" chyba z dwa lata... Ale w Katowicach ludzie PO są na tyle poważni, że nie tylko nie krytykują za to Uszoka ale chcą go pozyskać na swoją stronę...

 • ~charlie 2010-01-06
  15:39:51

  0 0

  @rybnikcaly to inaczej. Komu powinniśmy dziękować za Orliki? PO czy PiS. Nie wiem czy zauważyłeś, ale pomysł Orlików to pomysł PiS. Jednak mimo mojej calej antypatii do Platformy nigdy bym nie dziękował za Orliki PiSowi. Poza tym deptak O.K, ale zadaj sobie pytanie. Deptak taki jak ul. Kościuszki w Rybniku, albo Francuska na Saskiej Kępie w Warszawie, a więc wyremontować nawierzchnię, postawić kilka ławek i tyle. Ja bym wolał deptak jak Krakowskie przedmieście w Warszawie, całkowity remont ulicy, elewacja kamienic. Kompleksowy remont całości a nie tylko wyremontowana nawierzchnia i dołożenie trochę ławek i zieleni bo to niewiele zmieni obraz takiej ulicy. Chyba, że będziemy chodzić z głowami spuszczonymi w dół, żeby szpetnych kamienic nie oglądać.

 • ~qwerty 2010-01-06
  16:25:08

  0 0

  Arteks - wez sie w koncu naucz kiedy "ci" pisze sie duza, a kiedy mala litera. Bo Twoje niektore posty raza w oczy. Kreujesz sie na czlowieka na poziomie a takich prostych rzeczy nie wiesz. Wplyw ruchu kolowego na niszczenie ulic jest taki sam w Zorach jak i w Rybniku. Jesli Ty nie zauwazasz tak razacej roznicy w jakosci drog w Zorach i w Rybniku, to chyba jestes slepy. Tak samo jak nie widzisz korkow w centrum spowodowanych postawieniem tam galerii. Twoje postrzeganie swiata jest wybiorcze i widze, ze nie da sie go zreformowac, zeby bylo choc troche obiektywne.

 • ~Arteks 2010-01-06
  16:56:20

  0 0

  @Qwerty - nie wiem czy to kwestia kultury czy nie ale nie mam zwyczaju zwracać nikomu uwagi na błędy, przejęzyczenia się czy literówki. Natomiast osoby który to robią powinne dawać sami jakiś przykład. Ty pisząc bez polskich znakach w dzisiejszych czasach kiedy każda klawiatura daje taką możliwość pokazujesz swoje lekceważanie do poprawnej pisowni języka polskiego. No ale jak mówi pewne przysłowie: "Zdolny tworzy, nieudolny poucza". Mimo to obiecuję gruntowniej czytać swoje wpisy przed ich opublikowaniem i przyjmuję twoje napomnienie. Każdy z nas zwraca uwagę na różne aspekty. W każdym mieście znajdzie się pozytywne i negatywne działania. Nie wiem czy wiesz na przykład, że władzom Żor nie udało się zagospodarować starego szpitala, a w Rybniku obydwa stare szpitale od lat pełnią inną funkcję i współtworzą nowe oblicze miasta. Władzom Żor nie udało się pozyskać do tej pory inwestora na galerię mimo, że oferowały dość atrakcyjny teren. Jak widać to wcale nie jest takie proste - nawet jak się ma dobre drogi ;)

 • ~Arteks 2010-01-06
  17:01:11

  0 0

  @Charlie - jeśli chodzi o mnie to już dawno nie podoba mi się stan naszego deptaku ale conajmniej od 5 lat temu istnieje rozdział w strategii rozwoju miasta na ten temat. Rewitalizacja Śródmieścia jest przygotowywana. Nonsensem byłoby zrobienie tego przed wymianą kanalizacji. Remonty elewacji kamienic też lepiej zrobić przed samym deptakiem, który moim zdaniem powinien być wystrzałowy. Uważam, że Fudali powinien ogłosić konkurs na zagospodarowanie tego deptaka. To powinna być inwestycja z rozmachem bo chodzi o jeden z dłuższych pieszych deptaków w miastach na Śląsku. Z drugiej strony trzeba też w tym planie określić możliwości dojazdu autami - ja sobie nie wyobrażam aby po remoncie Sobieskiego-Powstańców mógł się po tych deptakach odbywać jakikolwiek ruch motoryzacyjny!

 • ~qwer106 2010-01-06
  17:18:06

  0 0

  Piszecie tu o protoplastach i innych:) A ktoś policzył, ze Fudali jest dobrą lokatą kapitału wyborców, bo poprzez swoją pracę opłaca się mieszkańcom Rybnika i całemu miastu: http://www.dziennikzachodni.pl/stronaglowna/190749,prezydent-ktory-nam-sie-oplaca,id,t.html A tak swoją drogą, to @qwerty z tego ubliżania innym rano nie może chyba spoglądać na siebie w lustrze. Co by się nie działo, to wg niego zawsze winny jest prezydent. Ot, taka przewrotna filozofia postrzegania świata - zawsze musi być winny i zawsze musi nim być prezydent:) Głowa do góry panie prezydencie, bo ze swoją filozofią @qwerty nie ujedzie się zbyt daleko.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-01-06
  18:26:11

  0 0

  No i zaczęło się rzucać kiełbasą wyborczą, a ten pan z lewej radny Jaszczuk przecież dostał w zeszłym roku 50 000 zł dotacji do stowarzyszenie na przeciwdziałanie alkoholizmowi pomimo że w statucie ma sprzedaż alkoholi. Ponadto jakie działanie przeciwdziałanie alkoholizmowi, zobaczcie sobie program TVP Katowice: http://ww6.tvp.pl/19828,20091228951176.strona lepiej by przeznaczono te pieniądze na drogę.

 • ~wawokanin 2010-01-06
  18:47:44

  0 0

  Wydajemy setki milionów na kanalizację plus dotacje unijne OK spoko rozumiem.... Ale ta inwestycja miała być kompleksowa tak zapowiadał Fudali w kampanii przed wyborami 2006 temu! Kompleksowa, czyli rury na ścieki podłączenia jakieś inne sprawy związane z kanalizacją no i wymiana nawierzchni rozkopanych dróg i miało być cacy. Nagle się dowiaduje, ze kanalizacja jest prawie zrobiona a drogi trzeba zrobić na nowo i wydać kolejne miliony!! co to za gospodarz masakra.... wyrzucamy pieniądze tyle powiem

 • ~ 2010-01-06
  19:10:21

  0 0

  Kraujecie się na inteligentnych ludzi a zabieracie głos w takich plebejskich dyskusjach : ) To nie Nowiny ani Wyborcza nie musicie na siłę sprawiać pozorów :)

 • ~mily pan 2010-01-06
  19:26:30

  0 0

  Mysle ze po cichu TUSKOLANDIA szykuje MAKOSZA na wybory prezydenta miasta, BO INNEGO NIE MAJA,ale Makosz sie boi.Ja mam wielki szczunek do niego ale jego juz czas minal, on jest slaby psychicznie bo jesli oddaje swoj mamndat radnego po kilku miesiacach obecnejj kadencji w imie jakiegos glupiego protestu to jest chory on zawiodl swoich wyborcow co na niego glosowali olal ich. Makosz byl najwiekszym przeciwnikiem KAMPUSU on go zwalczali, osmieszal. kilka razy z nim rozmawialem dlaczego nie startuje na prezydenta ale to wam opowiem innym razem. Co handlarza jak nielktorzy pisza o Fudalim to Makosz to STOLARZ wiec tez jak chcecie moge go ponizac bo podobno meble co robi sa slabej jakosci.

 • ~sfjenty 2010-01-06
  20:20:53

  0 0

  Stolarzem to Makosz z wyboru nie jest tylko tak go życie pokierowało kiedy po internowaniu za działalność opozycyjną komuchy zakazali mu wykonywać zawód nauczyciela języka włoskiego (chyba włoskiego choć jest po filologii francuskiej o ile pamiętam).

 • ~Fiodore 2010-01-06
  20:27:07

  0 0

  Alanem sie nie przejmujcie, ten typ tak ma i za to go lubimy.Marudzicie, ze duzo marketow, ze galerie w centrum, a kto przypomnijcie sobie pozwolil na budowe pierwszego hipermarketu w Rybniku i to w samym srodku najwiekszego osiedla? To byly bardzo dobre tereny pod zupelnie inne inwestycje, a wyszlo... . Ciekawa jaka lapowka za tym sie kryla.

 • ~lolol 2010-01-06
  22:36:59

  0 0

  ..ulice Energetyków trzeba zrobić, od skrzyżowania z Rudzką w stronę szpitala aż do 2-u pasmówki, tragedia tam jest, dziura na dziurze, łatka na łatce...

 • ~ 2010-01-06
  23:30:38

  0 0

  Arteks - umiesz czytać czlowieku? Przejrzyj sobie tę strategię, o której piszesz. Bardzo dużo elementów z 2000 i 2005 roku nie zostało zrealizowanych. A takie rzucanie przed wyborami hasłami, że drogi, itd. to ściema. Kanalizacja z definicji miała być związana z naprawą nawierzchni. Tak Fudali niegdyś krzyczał...

 • ~rybnickicaly 2010-01-07
  10:05:21

  0 0

  Panowie Wojaczek i Salamon dostaliście od Prezydenta po wiaderku wazeliny pod choinkę ? Czy tak na sucho dajecie radę ?

 • ~nikodem1 2010-01-15
  18:12:51

  0 0

  są pieniądze na drogi czyli Rybnik odkorkowany - oczywiście żle bo to nie PO wymyśliło i nie SR .... Wyborczą kiełbasę czas już odgrzewać . Wszystko co robi Fudali to be , ale my zrobimy ???? POpuliści autostadę przez Rybnik , parkingi w każdym parku, zielone ogrody i place zabaw na dachach i super deptak pomalujemy kamienice na kolorowo . za darmo będą jeżdzić autobusy , woda za darmo i śmieci wywieziemy oczywiście za darmo .... i jeszcze obniżymy podatki i oddłużymy Rybnik . SR - nieudolni wywaleni fachowcy z Urządeu Miasta zrobią wszystko - chcecie banany na drzewach .. SR wam je da

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1562