zamknij

Wiadomości

Budynek przy ul. Białych się sypie. Ktoś może ucierpieć!

2018-05-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Budynek znajdujący się przy ul. Białych 7 sypie się - dosłownie. Na początku maja odpadł z niego fragment elewacji. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Pytanie jednak, kto odpowiada za stan tej nieruchomości? Czy doczekamy się kiedyś remontu tego budynku?

Reklama

Ten budynek już dawno powinien przejść gruntowną modernizację. Zamiast tego cały czas spoglądamy na starą i szkaradną elewację, która czasy swojej świetności ma już za sobą. To sytuacja o tyle dziwna, ponieważ mieści się w niej wiele instytucji i organizacji jak np. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Ognisk Muzycznych czy Związek Sybiraków.

Na początku maja doszło do zdarzenia, przez które ktoś mógł ucierpieć. Po 17.00 oderwał się fragment elewacji budynku, który przebił się przez metalową siatkę ochronną uderzając w chodnik i jezdnię. - Na początku usłyszałem dźwięk siatki, a potem jak coś uderzyło o ziemię i rozprysło się na kawałki. Nikomu nic się nie stało. Całe szczęście, że do oderwania elewacji doszło o tej porze. Moim zdaniem trzeba zająć się tym problemem – mówi nam anonimowy świadek zdarzenia.

Na miejsce przyjechała straż miejska, która czuwała nad bezpieczeństwem przechodniów. Kilkanaście minut później pojawili się pracownicy ZGM. Postawili metalowe barierki i odgrodzili miejsce taśmą. Zajęli się też naderwanym fragmentem elewacji, który również mógł w każdej chwili runąć w dół. Żeby było śmieszniej, wszystko działo się kilkanaście centymetrów nad oknem Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego.

Jak dowiadujemy się w rybnickim magistracie budynek użyteczności publicznej przy ul. Białych 7 stanowi własność Skarbu Państwa. Miasto Rybnik z kolei otrzymuje od Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach dotacje na realizację zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań, które realizują powiaty. Są one związane z zagospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa.

Budynek administruje i monitoruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. Korespondencję z Urzędem Wojewódzkim prowadzi natomiast rybnicki magistrat. - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej od samego początku zarządzania corocznie składał do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zapotrzebowanie na środki finansowe niezbędne do przeprowadzenia remontu budynku, a w szczególności elewacji – podkreśla Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

ZGM zdaje sobie sprawę ze złego stanu technicznego okładziny frontowej elewacji. W 2012 roku zabezpieczył budynek zadaszeniem wraz z siatką. Zakład czeka też na dotację, dzięki której będzie można rozpocząć remont. - W zleconej ocenie stanu technicznego budynku przy ul. Białych nr 7 wskazano najpilniejsze prace do wykonania w zakresie remontu obiektu. 28 sierpnia 2017 r. ZGM przygotował dokumentację kosztorysową na pilny remont. Budynek wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu – koszty szacowane na ponad 4 mln zł – mówi Agnieszka Skupień.

Jak dalej tłumaczy rzecznik, w grudniu 2016 roku wojewoda poprosił urząd o przesłanie dokumentów potwierdzających koszty remontu budynku. - Pismem z dnia 30 sierpnia 2017 roku wojewodzie zostały przedłożone wymagane dokumenty, czyli operat szacunkowy z dnia 13 lipca 2017 roku sporządzony przez biegłego oraz kompleksowe opracowanie dotyczące oceny stanu technicznego pod kątem opracowania przedmiarów i kosztorysów w sprawie remontu ww. budynku – dowiadujemy się.

Co więcej, miasto od 2016 roku próbuje nabyć powyższy budynek. Prezydent wystąpił w lutym z pismem o wyrażenie zgody przez Wojewodę Śląskiego. - Do dzisiaj, tj. 18 maja 2018 roku, nie przedstawił swojego stanowiska w sprawie, mimo iż wielokrotnie podejmowaliśmy próbę kontaktu w tym temacie – zaznacza nasza rozmówczyni.

Co na to Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach? Do tematu jeszcze wrócimy.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2018-05-21
  15:27:26

  43 6

  Jedno z najbardziej paskudnych miejsc w centrum Rybnika. Dosłownie czas tam zatrzymał się w poprzedniej epoce. Na zewnątrz budynek wygląda okropnie, w środku też mało przyjemnie. Być może najlepszym rozwiązaniem by było zburzenie budynku i postawienie na jego miejscu czegoś bardziej użytecznego (na pewno to miejsce można o wiele lepiej zagospadorować).

  Skoro elewacja się sypie, to aż strach pomyśleć, w jakim stanie jest reszta budynku. Oby kiedyś nie doszło do sytuacji, że część budynku po prostu ulegnie samoczynnemu zawaleniu.

 • ~xxxx 2018-05-21
  16:11:37

  43 1

  ćwiek - to były czasy...

 • ~jabibe 2018-05-21
  16:16:21

  56 2

  Rybnicki pinb ma takie zaległości, że nie ogarnia co się dzieje w ich własnym budynku. Może przy okazji remontu wymieni się kierownika tej instytucji?

 • ~marys76 2018-05-21
  16:21:50

  25 3

  Widziałem, że rozłożono tam tymczasowe ogrodzenie i wyłączono z ruchu chodnik, ale jakieś debile już zniszczyli dwa przęsła. Po przeczytaniu artykułu wnioskuję, że jedynym winnym tych zaniedbań budynku jest Wojewoda.

 • ~1floyd 2018-05-21
  16:55:41

  43 2

  Czasy Aligatora, później Ćwieka, to czas kiedy studenci z Rybnika mieli swój klub. Organizowali koncerty, dyskoteki, pokazy filmów, i inne imprezy. Znam małżeństwa, które tam się poznały i są razem do dzisiaj. Atmosfera i ludzie tam bywający to se ne wrati jak mówią Czesi.

 • ~tf2 2018-05-21
  17:21:59

  23 1

  Siwy, ale jak wybudować jak oni nawet nie umieją zrobić elewacji?
  W tym mieście od lat niczego się nie buduje, wyburzą, zostanie dziura, w najlepszym razie kupi to jakiś tandeciarz i ogrodzi starym płotem na 30 lat (jak na Staszica albo koło UM) lub zostanie zapchana kolejną wiejską, parterową chatą.

 • ~common 2018-05-21
  17:56:20

  79 0

  To chyba jakiś kiepski żart że budynek w którym ma siedzibę Nadzór Budowlany stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi..

 • ~niuti 2018-05-21
  19:35:24

  14 6

  ot taka przepychanka, to budynek Skarbu Państwa a my to tylko utrzymujemy, a to kasy nie ma na remont a to nie nasza broszka itp itd.
  A to jest najlepsze obrazujące jak działają instytucje państwowe - czyli z cyklu "mamy czas".
  "w grudniu 2016 roku wojewoda poprosił urząd (..) Pismem z dnia 30 sierpnia 2017 roku wojewodzie zostały przedłożone wymagane dokument (...)" czyli ponad pół roku na odpowiedź. Jest moc, ale to "urzędowa" norma.
  Ktoś pisał o PINBie - ale co ma biedny pinb zrobić, jak sam urzędem a nieruchomość jest SP i jak widać nie ma chętnych do remontu. :)

 • ~Marek Wawoczny 2018-05-21
  19:47:38

  9 4

  zawsze jest ktos odpowiedzialny i powinien poniesc kare za narazenie utraty zdrowia a nawet zycia

 • ~templariusz 2018-05-22
  06:50:34

  17 4

  Są tam 4 piętra. Jest tam dużo firm i instytucji wynajmujących pokoje a które PŁACĄ GIGANTYCZNY CZYNSZ. Budynkiem zarządza ZGM. Pytam się - gdzie są te pieniądze? Można się tylko domyślać.

 • ~Szpon 2018-05-22
  08:42:28

  14 8

  Budynek jest własnością Skarbu Państwa i cały dochód jest przekazywany do budżetu państwa. A tam pieniądze idą na ważniejsze zadania niż na remonty np: na nagrody dla członków rzadu, do misiewiczow, na ”cos tam +” itp.

 • ~moratorek 2018-05-22
  08:48:42

  15 2

  Swoją siedzibę ma tam Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika. Widać najciemniej pod latarnią.

 • ~marys76 2018-05-22
  09:05:35

  9 6

  @templariusz - nasz forumowy wróżbito - gdzie idą te pieniądze skoro tak łatwo się tego domyślasz??? No i jakiej wysokości są te jakże GIGANTYCZNE czynsze które płacą? Przypuszczam, że większość z nich nie płaci NIC lub wszawe grosze!!!
  ps. Wynajmowane są tam zapewne pomieszczenia biurowe a nie pokoje !

 • ~jaro_t 2018-05-22
  14:52:58

  6 0

  Budynek ten sypie się już od paru dobrych lat. Zobaczcie sobie google street z 2012r., jaki jest stan elewacji nad oknami z najwyższego piętra. To że jeszcze nikomu nic się nie stało to faktycznie cud.

 • ~ 2018-05-23
  14:09:47

  3 0

  Proponuję lokatorom tego budynku aby przenieśli się po sąsiedzku do biurowca obok przy Białych 5, jest elegancko odnowiony, powierzchnię wynajmują różne firmy, jest też komornik i kancelaria Adwokacka - a zatem pełna obsługa i to bez ryzyka utraty życia!

 • ~Jakub Pawlik 2018-05-23
  23:06:50

  1 2

  Tam był komornik. Niech się wali xD

 • ~Adam Wryński 2018-07-15
  14:06:13

  1 3

  Minęły prawie 2 miesiące i cisza. Wejście do budynku zabezpieczone a przy obiekcie brak jakichkolwiek ruchów. Budynek co prawda jest własnością skarbu państwa ale trwały zarząd nad budynkiem sprawuje Prezydent , jakieś ruchy powinny już został podjęte. Arteks działaj Twój piękny Rybnik ma skazę na wizerunku i to w samym centrum :)

 • ~Arteks 2018-07-15
  15:21:14

  2 1

  W dużym mieście w którym są tysiące budynków to żadna skaza, tym bardziej, że nie jest to obiekt ani miejski, ani cenny, ani zabytkowy, ani ważny dla miasta. Ale sam zobacz. Protegowane przez ciebie władze Żor mają bardzo niewiele u siebie atrakcyjnych obiektów - a te które mogłyby być reprezentacyjne i są ważne dla wizerunku centrum czy historii miasta czyli np. dawna odlewnia, dawne młyny, dworzec kolejowy, dworek w parku - wszystkie są w ruinie lub zostały już rozebrane jak niedawno stary szpital! A Rybnik cały czas coś rewitalizuje i nie pozwolił rozebrać żadnego z trzech zlikwidowanych w centrum szpitali miejskich - w tej chwili rewitalizowany jest niedawno przejęty niedawno szpital Juliusz czy Kopalnię Ignacy. :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zaszczepiliście/zaszczepicie swoje dzieci przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 378