To będzie zdecydowanie najgorętszy dzień w roku! Mija dokładnie 10 lat od powstania obiektu, który na stałe wpisał się miejskiego krajobrazu. Z tej okazji przygotowano dzień pełen atrakcji i niespodzianek.
Kiedy: 8 listopada 2024, godz.: 16:00
Gdzie: Muzeum Ognia
W programie:
• Zwiedzanie wystawy z profesorem Pożogą
• Atrakcje i pokazy strażackie
• Pokazy chemiczne
• Widowiskowy Fire Show
Dodatkowo nie zabraknie słodkości oraz rozmów o przyszłości Muzeum! Dołączcie do nas i razem uczcijmy tę wyjątkową okazję! To doskonały moment, aby odkryć i zobaczyć naszą interaktywną ekspozycję.
Wstęp wolny dla wszystkich gości!
Nic dziwnego, że motyw ognia stał się spoiwem wizerunkowego miasta Żory. Pojawia się w miejskim logo, płomyk jest miejską maskotką, a legendarny Feniks – statuetką rokrocznie przyznawanej prestiżowej nagrody dla zasłużonych miastu podmiotów.
W 2014 roku ogień wszedł namacalnie w tutejszy krajobraz – w grudniu oficjalnie otwarto wyjątkowy obiekt-płomień, którego podstawową funkcją miała być promocja miasta. Tłumaczy to wybór lokalizacji – przy trasie szybkiego ruchu, tuż obok zjazdu do ścisłego centrum.
Autorem projektu budynku jest pracownia OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic. Projektanci budynku tak wspominają przebieg inwestycji: - Nowe zlecenie wydawało się wręcz idealne – świetnie wyeksponowana działka leżąca przy głównym wjeździe do miejscowości, brak ograniczeń co do formy, a w zasadzie – także funkcji budynku. Słowem – pełna swoboda.
Budowa nowej inwestycji okazała się być jednak znacznie większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono. Okazało się, że idealna działka kryje kilka niemiłych niespodzianek. Przez jej teren przebiegały główne miejskie kolektory kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wysokoprężny gazociąg. Ponadto badania geotechniczne wykazały, że niegdyś znajdowało się tam wysypisko śmieci, co właściwie dyskwalifikowało ten obszar jako budowlany. Po rozważeniu wszystkich możliwości, w tym różnych wariantów posadowienia pośredniego, zapadła decyzja, by wymienić cały grunt pod budynkiem. I to właśnie ta okoliczność przesądziła o zmianie charakteru miejsca, które pierwotnie miało pełnić funkcję pawilonu wystawienniczego. Inwestor, Nowe Miasto Sp. z o.o., biorąc pod uwagę powyższe informacje i ilość usuwanego nasypu oraz wielkość wykopu, zadecydował o konieczności wykorzystania tej przestrzeni na budowę Muzeum Ognia – miejsce multimedialnej wystawy poświęconej zarówno miastu, jak i żywiołowi ognia w jego najróżniejszych aspektach.
Trzy, niezależnie przepływające obok siebie ściany, pokryte miedzią, mają imitować drżące płomienie. Dach jest płaski, ściany nośne wykonane są z betonu architektonicznego, a strop i stropodach z płyt 2-K, opartych na belkach stalowych.
Otwarcie Muzeum Ognia w Żorach było wydarzeniem szeroko komentowanym w świecie architektury. Budynek otrzymał wiele nagród i nominacji:
- obecność w ścisłej trzynastce najbardziej zaskakujących obiektów muzealnych świata portalu o architekturze i wzornictwie Contemporist (obok m.in. Rose Museum w Pekinie i The Broad w Los Angeles),
- nominacja do nagrody im. Miesa van der Rohe2017,
- finalista w konkursie Życie w architekturze 2015 dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce,
- nominacja do Nagrody Roku SARP 2016 dla Najlepszego Obiektu Architektonicznego w Polsce,
- wyróżnienie w kategorii obiekt użyteczności publicznej 2016,
- nominacja do konkursu 7 nowych Cudów Polski National Geographic,
- nominacja do nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury.
W 2019 roku światowej sławy architekt Daniel Libeskind odwiedził Muzeum Ognia, które znalazło się na liście jego trasy po Polsce, będącej częścią obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W Muzeum Ognia w prosty i atrakcyjny sposób przedstawione są dzieje miasta Żory oraz wiedza na temat ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, z elementami przyszłościowymi. Wystawa muzeum zaprojektowana jest w sposób umożliwiający samodzielne zapoznawanie. Pracownicy Muzeum prowadzą także warsztaty o różnorodnej tematyce.
Rocznie obiekt przyjmuje kilkanaście tysięcy zwiedzających, w większości grup zorganizowanych z całego województwa. Przestrzeń wystawiennicza jest atrakcyjną lokalizacją do ekspozycji malarstwa czy fotografii, z czego skwapliwie korzystają artyści. Co roku można tu
obejrzeć prace laureatów Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Portret prawdziwy”. Kameralna sala, w której odbywają się warsztaty i prelekcje, coraz częściej staje się miejscem ekskluzywnych koncertów. Grali tu już m.in. Maciej Tubis, zespół LOR, a w 2024 roku odbywa
się cykl koncertów Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego VOICINGERS.
Po dekadzie funkcjonowania zarządca budynku, którym jest obecnie Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, zmierza do pozyskania środków na przeformułowanie założeń ekspozycji. Dziesiąte Urodziny Muzeum Ognia to idealna okazja, żeby pokazać wizualizacje wystawy, która w ramach
nowej koncepcji pozwoli na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań na równi z innymi multimedialnymi muzeami. Ale to wszystko wizja niedalekiej przyszłości.
Tagi: Muzeum Ognia w Żorach, 10 urodziny Muzeum Ognia w Żorach, ogień, muzeum, obchody 10-lecia Muzem Ognia, Żory
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
6682Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
2948„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
2671Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
2629Szkolny Ryjek 2024 (zdjęcia i wyniki)
2108Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
+50 / -11Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
+10 / -5Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
+3 / -0„Mikołaj w wiosce elfów” - magiczny spektakl dla dzieci w inoWino w Rybniku
+1 / -0„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
+1 / -1Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
1DKF Ekran Rybnik: repertuar na grudzień 2024
0„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
0Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
0Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2024-11-04
22:56:18
Na Arteksa wraz z osobą towarzyszącą czekają 2 darmowe bilety i powitanie przez Sochę
~Arteks 2024-11-05
09:35:14
@waria(n)t 64" - no to byłoby wyjątkowe wyróżnienie dla tego pustego i dziwnego miejsca... ale niestety nie mój gust. Nie lubię kiczu.
~Sceptyk24 2024-11-05
09:56:47
arteks kiczowate to są twoje przygłupawe komentarze, ale z pustego i dziwnego miejsca, czy twojej głowy trudno żeby coś naprawdę mądrego wychodziło....choć twoje przesadnie wybujałe "ego" podpowiada ci co innego i się tu ciągle wymądrzasz
~wolność_02 2024-11-05
10:40:49
Nie wiem czy pamięć mnie nie myli ale pierwotnie przeznaczenie budynku było trochę inne, tzn. miało być to "muzeum węgla"? Sama bryła nawiązuje do kawałka węgla? Budowa obiektu trwała 5 lat, od 2009 do 2014 r. Początkowo stała opuszczona konstrukcja budynku nawiązująca do bryły węgla ale chyba włodarze doszli szybko do winsoku, że węgiel jako symbol Żor to słaby pomysł. Jeżeli tak było to liczne nagrody i wyróżnienia to przypadek mając na uwadze pierwotną funkcję i nawiązanie bryły do węgla a nie płomieni. Jeżeli ktoś lub coś pamięta to proszę o info.
~Arteks 2024-11-05
12:06:47
Powiatowy troglodyta wypluł to co zawsze czyli hejt na mnie... Nic innego nie potrafi. ;P
~Sceptyk24 2024-11-05
20:18:33
arteks, to twoje tendencyjne spojrzenie na prawdę o sobie!!! Ja przynajmniej spokojnie mogę patrzeć w lustro, bo NIKOMU BANA NIE ZAŁATWIAŁEM, co tobie zdarzało się stosunkowo często.....ale to taki twój urok pisowskiego klakiera, a jak trzeba to platformianego klakierka