zamknij

Wiadomości

„Budowa nowej kopalni nie przejdzie”

2019-05-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Temat budowy kopalni „Paruszowiec” nie słabnie. Do dyskusji nad inwestycją włączyli się politycy. Dzisiaj przed tężnią solankową w dzielnicy Paruszowiec-Piaski z dziennikarzami spotkali się poseł na Sejm RP – Marek Krząkała i Grzegorz Wolnik – radny Sejmiku Wojewódzkiego w Katowicach. - Budowa nowej kopalni na Śląsku nie przejdzie – mówią.

Reklama

Już wielokrotnie pisaliśmy o planach inwestora związanych z budową kopalni „Paruszowiec”. Przeciwko temu są mieszkańcy Rybnika, a także władze naszego miasta. Z kolei spółka Bapro tłumaczy, że nie zamierza toczyć wojny z rybniczanami >>Bapro nie chce wojny z mieszkańcami ws. kopalni „Paruszowiec<<

Dzisiaj głos zabierają politycy. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, to temat, który powraca jak bumerang. W 2012 roku spółka Bapro dostała pozwolenie na rozpoznanie tematu, teraz okazuje się, że dyrektor RDOŚ przygotowuje raport w tej sprawie. Z tego, co wiemy, Rybnik należy do miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem. To nie jest właściwy instrument, by ze smogiem walczyć – mówi poseł Marek Krząkała.

Jak dodaje, przygotowuje pismo, które zamierza wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego. - Pan premier wcześniej odpowiedział mi, że nie wpłynęło pytanie o koncesje, więc nie zna tematu. To jest nieprawda. Czy to jest jego element walki ze smogiem? Jak premier postrzega współpracę rybnickiej elektrowni i kopalni Chwałowice – to dwie spółki Skarbu Państwa. Dlaczego nie uwzględnia obaw mieszkańców, że teren będzie zdewastowany – takie pytania Marek Krząkała zamierza wysłać premierowi.

Zdaniem radnego Grzegorza Wolnika, mówienie o węglu może brzmieć jak prowokacja polityczna. - Eksploatacja ma zająć tereny, który nigdy dotychczas nie były objęte fedrunkiem. Tu nie ma ani jednego domu zabezpieczonego na wypadek szkód górniczych. Mieszkańcy mają pełne prawo się obawiać. Nie trzeba daleko szukać przykładu – wystarczy pojechać do Knurowa na Szczygłowiceby zobaczyć jak wyglądają tereny, gdzie wybierany jest węgiel pod dolinę rzeki. Zakłócenie stosunku wodnych będzie tutaj absolutnym koszmarem – wyjaśnia, po czym dodaje. - Jako mieszkaniec i polityk będę zdecydowanie protestował przeciwko nowej kopalni. Nie jesteśmy „antywęglowi”, mamy świadomość, że nie da się przestawić w ciągu kilku lat energetyki z węgla na inne źródła. Budowa nowej kopalni na Śląsku nie przejdzie. Niczego nowego postawić nie pozwolimy – deklaruje Grzegorz Wolnik.

Marek Krząkała zwraca też uwagę na to, że polski węgiel zalega nadal na hałdach. - A my dodatkowo ściągamy go z Rosji. W miejscu zanieczyszczonym chcemy inwestować w branży górniczej. Nie może być na to zgody – dodaje. Poseł na Sejm RP jest przekonany, że obecnego rządu na jesień już nie będzie i temat zniknie. - Pozwolenie nie zostanie wydane do jesieni, jeżeli tak by się stało, to jest temat do prawników – mówi.

Oceń publikację: + 1 + 94 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~norton 2019-05-13 12:38:49

  Wszyscy bardziej święci od Papieża. Panowie z PO niech powiedzą co czyni nasz Prezydent w celu obniżenia smogu w naszym mieście. Dlaczego projekt uciepłowienia idzie w takim ślamazarnym tempie?

  65 25
 • ~hanys z Rybnika 2019-05-13 12:49:45

  Tak jak ktoś napisał na forum ze to gra polityczna przed wyborami , i widać ze miał rację !! Teraz każdy przed wyborami robi się święty ze obroni paruszowiec przed kopalną pożyjemy zobaczymy co z tego będzie!!

  63 6
 • ~ŁS 2019-05-13 12:55:26

  Oczekuję jasnej deklaracje wszystkich sił politycznych, które biorą udział w tegorocznych wyborach. Chciałbym wiedzieć, na kogo nie powinienem głosować, bo jest przychylny dewastacji mojego miasta!

  55 9
 • ~MTWWD 2019-05-13 13:01:42

  O czymś trza godać bo smog dróci dopiro jesieniom.

  33 14
 • ~wojto 2019-05-13 13:21:44

  Jak smog wróci, jak jeszcze się nie skończył w 2019r ???

  17 2
 • ~Dawid Dziwoki 2019-05-13 13:28:09

  Panie pośle, temat na jesieni nie zniknie bo nawet jak KE wygra wybory to nic bardziej nie pochłonie pracą jej polityków jak - Nic. Kopalnia węgla kamiennego to takie miejsce panie pośle gdzie węgiel się wydobywa, a nie spala i produkuje smog. Węgiel na hałdach nie zalega, a Polskie kopalnie fedrują na max swoich mozliwosci. W wysoko zurbanizowanej aglomeracji śląskiej kopalnie fedrują pod miastami i jakoś z wyjątkiem paru wątków z Bytomia budynki wszędzie stoją. Wystarczy zakazać eksploatacji na zawał. Gdybyscie (PO) nie zarżneli rodzimego górnictwa nie byłoby tematu węgla z Rosji i prywatnej kopalni. Krupinski, Makoszowy, Sośnica itd. do zamkniecia, ale nowej kopalni się zachciewa. Chore!

  36 40
 • ~artefaks 2019-05-13 13:54:07

  ~kazo64 2019-05-13 13:18:54
  A ja czekam i czekam,kiedy realizacja sztandarowej obietnicy Schetyny sprzed już 8mcy.na walkę ze smogiem że WSZĘDZIE tam gdzie wygrają to wprowadzą DARMOWĄ komunikację miejską

  A ja czekam na obietnicę wielkiego wodza o przywrócenie komunikacji PKS we wszystkich gminach w Polsce. Od chwili wygłoszenia buńcucznej wypowiedzi zbankrutowało , bądź w likwidacji jest kilka dalszych PKSów. Mława,Gniezno,Września ,Działdowo,Mrągowo,Ostróda i kilka innych. Gratuluję szybkiej realizacji programów i obietnic wyborczych.Przewodnia siła narodu już nawet nie potrafi kłamać, tak aby to brzmiało wiarygodnie

  21 20
 • ~Robin Tell 2019-05-13 14:50:06

  Z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że spółka BAPRO musi wyczerpać pełną drogę administracyjną dla uzyskania lub nieuzyskania koncesji, zresztą głośno to kiedyś sami powiedzieli. Na podsadzkę fedrować nie będą bo np. w lesie po stronie wschodniej Mikołowskiej przewidywane docelowe osiadania to 11 m, a na nowym osiedlu przy Stawowej 2,45 m (chyba, że w nowym projekcie to skorygowali i odstąpili od tego terenu). Druga sprawa to smog. Sami rybniczanie kopcą bez rozumu i jedynie powszechne donosy i wzmożona 24 godzinna kontrola straży miejskiej mogłaby w tej sprawie coś poprawić. Zwalanie wszystkiego na prezydenta to czysty hejt przeciw niemu.

  20 15
 • ~panoczek 2019-05-13 16:20:43

  Przejdzie przejdzie, czy to ze zgodą mieszkańców czy bez. Pieniążki są ważniejsze.

  17 3
 • ~Takja 2019-05-14 21:02:01

  DOBRY temat na KIEŁBASĘ PRZEDWYBORCZĄ ( nie piszę wyborczą bo to wszyscy znamy)

  5 0
 • ~sara116 2019-05-15 19:35:09

  Ton szkodniki Gospodarki to PO szmaciarstwo

  3 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 172