zamknij

Wiadomości

Brudnioka: były dwa pasy, jest jeden. Kierowcy pukają się w czoło

2018-11-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ulica Brudnioka od zawsze była zakorkowana – zwłaszcza w godzinach szczytu. Teraz kierowcy przewidują, że będzie jeszcze gorzej. Dlaczego? Od teraz zamiast dwóch pasów dla samochodów jest tylko jeden. Reszta jezdni została przeznaczona na ruch rowerowy. - Kto wpadł na ten pomysł – pytają zdenerwowani kierowcy.

Reklama

- Brawo za nową organizację ruchu na ul. Brudnioka. W UM to ktoś na łeb upadł.

- Dlaczego w mieście utrudnia się ruch pojazdów, zamiast go usprawniać? Obecnie w godzinach szczytu i w okresie przedświątecznym były tam korki sięgające skrzyżowania z ul. Cmentarną, teraz gdzie zlikwidowano pas i wszyscy jadący w różne strony będą zmuszeni poruszać tylko jednym pasem korki wydłużą się chyba już do Plazy! Szczyt głupoty inaczej tego nazwać się nie da!

- A można wiedzieć co się odbywa na ulicy Brudnioka? Bo z tego, co widziałem dzisiaj nie będzie już dwóch pasów, bo oczywiście 1 musi zająć kontrapas rowerowy. Jeśli to prawda to władze miasta po prostu tym razem przesadzili.

Powyższe komentarze dotyczą tego, co stało się na ul. Brudnioka w centrum Rybnika. Dotychczas kierowcy chcący dostać się na ul. Gliwicką, mogli skorzystać z dwóch pasów:

- lewy, jeżeli chcieli poruszać się w kierunku stadionu;
- prawy, gdy jechali w stronę Placu Wolności lub prosto w kierunku bazyliki.

Pod koniec minionego tygodnia zmieniła się organizacja ruchu. Dla kierowców samochodów pozostał tylko jeden pas, resztę jezdni udostępniono rowerzystom. Kierowcy pukają się w czoło. - Kto to wymyślił – pytają zdenerwowani. Nie ma się co im dziwić, ul. Brudnioka od zawsze była zakorkowana, a sam wjazd na ul. Gliwicką wielokrotnie uzależniony jest od wyrozumiałości poruszających się główną drogą kierowców.

Skąd pomysł na organizację ruchu w tym miejscu? Czy miasto nie martwi się, że tą decyzją spotęguje korki?

Jak słyszymy w rybnickim magistracie, zmiana organizacji ruchu jest częścią projektu zwiększenia dostępności ruchu rowerowego w Śródmieściu, w ramach którego w zeszłym roku w centrum powstały podobne rozwiązania m.in. na ul. 3-go Maja, Chrobrego, Jankowickiej.

- Zmiany związane z wprowadzeniem jednego pasu ruchu dla samochodów jadących ulicą Brudnioka z pewnością poprawią bezpieczeństwo w tym miejscu. Do tej pory kierowcy skręcający w ulicę Gliwicką oraz jadący na wprost, w kierunku ul. Na Górze, ustawiali się na dwóch sąsiadujących pasach ruchu, ograniczając sobie wzajemnie widoczność, co prowadziło do bardzo częstych kolizji w tym miejscu – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

- Nie tak dawno miasto wybudowało również nową drogę dojazdową do parkingu przy ul. Brudnioka (dziś to ul. Józefa Poloka), łączącą parking z ul. Rybnickiego, pozwalającą na wyjazd z parkingu w stronę ul. Rudzkiej, bądź ul. Cmentarnej, bez konieczności korzystania z przejazdu ulicą Brudnioka – wyjaśnia Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg UM. – Rozwiązanie to pozwoliło rozważać możliwości ograniczenia ruchu kołowego na rzecz ruchu rowerowego, co w pełnym zakresie wpisuje się w założenia wdrażanej polityki zrównoważonej mobilności.

Jak dowiadujemy się od rybnickiego magistratu, prowadzone prace są związane z przyjętym Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i mają na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa poruszania się w ścisłym centrum dla niezmotoryzowanych uczestników ruchu. - W najbliższych latach planuje się też budowę ścieżek rowerowych wzdłuż głównych arterii naszego miasta. Projekty zyskały aprobatę komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Rybniku oraz pozytywną opinię Komendy Miejskiej Policji – słyszymy.

- Do tej pory bardzo często nowa infrastruktura drogowa była dostosowana wyłącznie dla kierowców samochodów, co w dużej mierze zniechęcało innych użytkowników dróg do poruszania się po mieście. Konsekwencją tego działania jest paraliż komunikacyjny miasta w godzinach szczytu, ponieważ samochód, w szczególności prowadzony przez jednego kierowcę zajmuje bardzo dużo przestrzeni drogowej, której mamy naprawdę niewiele - przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Dzięki rozwojowi infrastruktury alternatywnych form poruszania się mieszkańcy coraz chętniej będą korzystać z autobusu, roweru czy po prostu przejdą pieszo. Taka polityka mobilności przyczynia się również do poprawy wizerunku miasta. Miasto, po którym człowiek chce poruszać się na piechotę, to miasto estetyczne, bezpieczne i czyste. Takiego miasta chcemy - mówi prezydent.

Dodajmy, że jeszcze w tym roku nowe pasy rowerowe powstaną na ulicy Wodzisławskiej, Zebrzydowickiej. Przy okazji zostaną poprawione również warunki bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Św. Józefa, Raciborska, Zebrzydowicka.

Miasto obecnie prowadzi też prace projektowe dotyczące budowy dalszego ciągu bulwarów nad Nacyną, w tym odcinka Rzeczna - Obwiednia Południowa, Sportowa - Górnośląska oraz przebudowy tunelu rzeki Nacyny pod stacją Rybnik Towarowy. Poza tym ciągle trwają prace budowlane na powstających centrach przesiadkowych przy dworcach i nowych drogach rowerowych.

Co do ulicy Brudnioka: czy przekonuje Was powyższa argumentacja rybnickiego magistratu?

Oceń publikację: + 1 + 69 - 1 - 594

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (160):
 • ~MaciejK 2018-11-19 15:58:19

  Naprawdę mam już dość tego rowerowego terroru. Komus się smog na mózg rzucił

 • ~stam55 2018-11-19 15:59:41

  i jak tu się nie napić ;) oczywiście białego wina

 • ~orka 2018-11-19 16:01:22

  Panie prezydencie a ten komentarz na trzeźwo czy po winku pan poczynił, bo jakieś głupoty pan wygaduje, plan zakorkowania Rybnika idzie pełną parą

 • ~Janusz Piotrowski 2018-11-19 16:02:08

  Jeszcze gorszym pomysłem wydaje się być robienie kontrapasów na wzniesieniu Raciborskiej od nr 27 do 37 (aż pod Krzyż). Roboty zaczęły się w Niedzielę. Tutaj będą wypadki śmiertelne, bo wszyscy z tej "górki" gnają- zwłaszcza spóźnieni do pracy kierowcy SWD. Już pisałem na FB stawiając tezę, że te "pomysły" realizowane w Rybniku nie są oparte o statystyki wypadków, o dane policji oraz bez jej konsultacji, i konsultacji choćby z WORD K-ce (np z wydziałem BRD- Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego). Pytanie- czy w razie śmiertelnego potrącenia znajdzie się w przyszłości choćby jeden winien tych- nazwijmy to- "pomysłów"? ...
  Pozdrawiam.

 • ~DamiM 2018-11-19 16:03:39

  To jeżeli Rybnik ma poruszać się tylko rowerami i komunikacją miejską to po co ktoś wywalił tyle kasy na parking !! GRATULACJE dla pomysłodawcy ??

 • ~ 2018-11-19 16:06:12

  W ramach protestu przestaję pić wino. Przerzucam się od razu na wódkę :)

 • ~ 2018-11-19 16:08:20

  @DamiM - nie zdziw się, jeśli w przyszłości obecne parkingi dla samochodów w centrum miasta zostaną w większości przerobione na parkingi dla rowerów.

  Zapewne @Arteks by piał z zachwytu.

 • ~qwer 2018-11-19 16:09:36

  Ten pomysł napewno zrodził się na jednym z niedzielnych obiadków które przeciągneły sie do wieczora :)

  232 8
 • ~THE Bill 2018-11-19 16:11:12

  Centrum miasta nie jest dla aut. Kierowcy maja omijać centrum, wybierać obwodnicę, inne środki komunikacji, rezygnować z samochodu. Nie będzie lepiej. Rybnik stoi w korku, czy się to komuś podoba czy nie - trzeba zniechęcić do jeżdżenia autem po centrum miasta. Zakazy, strefy 30. Miasto musi coś robić. I pewnie dostanę 100 minusów, też mi się to nie podoba że nie dojadę wszędzie autem ale sami sobie odpowiedzcie czy chcemy żeby każdy mógł wjechać na rynek? Też się ludzie buntowali i trudno, jakoś się żyje.

 • ~Miro Kolorz 2018-11-19 16:11:43

  Bravo, pogratulować tym wszystkim co głosowali w słusznej sprawie na prezydenta wywodzącego sie z PO. Najlepiej całkiem zagrodzić to miasto i tylko drogi dla rowerów zrobić, w koncu na rowerze można na rałszu jeździć :-)

 • ~jojo 2018-11-19 16:17:52

  Czyżby Kuczera przewidział, że w końcu góry złapią za jazdę na podwójnym gazie ?

 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2018-11-19 16:21:28

  Może tak by ci odważni Panowie policjanci przebadali na krew i inne substancje cały wydział drogowy - trzeba być naprawdę nieźle: a- nawalonym, b-upalonym c- skretyniałym, aby wykoncypować coś takiego.

 • ~jarrcor 2018-11-19 16:22:54

  To tłumaczenie już znamy.
  Jak zlikwidowano jeden pas od Żor w stronę Rybnika przy rondzie z lokomytywką - pod trawniczki stacji BP - to też urząd tłumaczył że „ograniczono przepustowość bo były wypadki”, to zapytałem znajomego oficera, jakie są statystyki wypadków w tym miejscu? Odpowiedź: „w ciągu ostatnich kilku lat nie było tam ani jednego wypadku”.
  Pani Agnieszko Skupień!
  Prosimy uprzejmie o podanie do wiadomości publicznej, ile KONKRETNIE wypadków zdarzyło się w ciągu ostatniego na tymże skrzyżowaniu?
  Dlaczego tak jak w tamtym przypadku nikt nie poda liczby? Znam skądś taką metodę.

  278 5
 • ~charlie 2018-11-19 16:23:40

  Komunikacyjny absurd w tym mieście goni komunikacyjny absurd. Ta decyzja mogła zapaść jedynie "po kilku głębszych". Niech mi Pani rzecznik pokaże te statystyki dotyczące tak "licznych: kolizji w tym miejscu...

 • ~izmena 2018-11-19 16:24:42

  Pozwolę sobie zacytować i nic więcej nie dodać prócz prośby aby nie czytac jak ja jedząc :-) bo mało się nie udusiłam.
  „Dzięki rozwojowi infrastruktury alternatywnych form poruszania się mieszkańcy coraz chętniej będą korzystać z autobusu, roweru czy po prostu przejdą pieszo. Taka polityka mobilności przyczynia się również do poprawy wizerunku miasta. Miasto, po którym człowiek chce poruszać się na piechotę, to miasto estetyczne, bezpieczne i czyste. Takiego miasta chcemy - mówi prezydent.”

 • ~bartezz 2018-11-19 16:25:24

  Gdy to zobaczyłem jeszcze w zeszłym tygodniu to nie dowierzałem, jak można było zrobic taki absurd drogowy na ul. Brudnioka...!!!Potwierdzam, jak ktoś tu już zauważył, że przecież ta ulica od zawsze stoi w korkach w godz. szczytu i w okresie świątecznym pociąga się tam gęsiego od samego dołu ul. Rybnickiego mimo, że były 2 pasy, teraz to chyba od Raciborskiej będą wszyscy już stali jeden za drugim - chory układ!!! Pogratulować tym co wybrali dalej tą ekipę!!!

 • ~ 2018-11-19 16:31:08

  5 LAT PÓŹNIEJ (wiadomości na rybnik.com.pl)

  1) W centrum Rybnika doszło do wypadku z udziałem 10 rowerów. Nieodpowiedzialny rowerzysta skręcający w lewo z ul. 3 Maja w stronę ul. Chrobrego wymusił pierwszeństwo, zderzając się z szeregiem prawidłowo poruszających się "pojazdów". Dwóch rowerzystów w ciężkim stanie trafiło do szpitala. Sprawca zdarzenia został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł oraz półrocznym zakazem prowadzenia pojazdów jednośladowych.

  2) W Rybniku przeprowadzono akcję "Prędkość". Policjanci wyposażeni w radary postanowili wywołać wojnę rowerzystom, regularnie przekraczającym prędkości w centrum miasta.

  W ciągu 12 godzin akcji zatrzymano 120 rowerzystów za przekroczenie dozwolonej prędkości. 5 rowerzystów utraciło na 3 miesiące uprawnienia do kierowania "pojazdami" ze względu na przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 5 km/h.

  Przypominamy, że w centrum Rybnika obowiązują ograniczenie prędkości dla rowerzystów do 20 km/h.

  3) Dobiegają końca prace na placu budowy czwartego parkingu wielopoziomowego dla rowerów. Po zakończeniu prac, do dyspozycji rowerzystów oddanych zostanie dodatkowych 2,5 tys. miejsc parkingowych.

  4) Prezydent miasta Rybnika przypomina, że do końca miesiąca można ciągle skorzystać z programu "Rowery za samochód". Za każdy oddany samochód, miasto Rybnik bezpłatnie przekaże właścicielowi samochodu rowery dla każdego członka rodziny. Miasto Rybnik liczy, że w ciągu kilku dni przekroczona zostanie magiczna bariera 100 tys. przekazanych rowerów w ramach programu "Rowery za samochód".

 • ~bartezz 2018-11-19 16:31:16

  Kto tam teraz w ziemie będzie jeździł na tych rowerach..??? latem nie uraczyłem tam ani jednego rowerzysty... to już jest jakiś obłęd na punkcie rowerów!!!

 • ~jarrcor 2018-11-19 16:43:44

  Szanowni Państwo.
  Proszę, nie obrażajcie Prezydenta. „Po ilu głębszych” i takie tam.
  Nie zachowujmy się jak duża część naszego społeczeństwa.
  Owszem - zrobił, co zrobił, ale nie znamy wyniów badania, a już wszyscy wiedzą na ile jest winny.
  Ukrzyżuj go!
  Trochę szacunku. Niedużo, ale jednak.

 • ~niuti 2018-11-19 17:05:55

  ale szajba odbija ojj ale odbija.

  90 7
 • ~Gruby21 2018-11-19 17:20:02

  Proponuję całkowicie zamknąć tą ulicę dla samochodów. Kierowcy przestaną narzekać na korki. Ja z chęcią będę jeździł kontrapasem. Fajnie, bo z górki.

  56 44
 • ~ 2018-11-19 17:23:35

  Nie mam nic do ścieżek rowerowych, ale ten pomysł mnie przerósł. Tam i z dwoma pasami w godzinach szczytu ciężko wyjechać, a co dopiero teraz. Nie wiem komu urodziła się tak niedorzeczna idea i czemu ma służyć, ale jestem zdecydowanie na NIE.

  148 6
 • ~jabibe 2018-11-19 17:31:02

  Po pierwsze ta zmiana w tym momencie ma tyle sensu... Kuwa matoły z urzędu idzie zima, ile tam teraz przejedzie rowerów? Kolejna sprawa otwieracie tego idiotycznego blaszaka przy Kotucza i jak myślicie którędy klienci będą wyjeżdżać? No między innymi Brudnika, bo na Kotucza momentami nie ma szans wjechać. Gratulacje, kolejny dowód na to, że rządzenie miastem bawią się ludzie którym nie wyszło w zawodach. Chcecie ograniczać ruch samochodów w centrum? Nie ma sprawy tylko zacznijcie używać rozumu i zamiast karać kierowców stwórzcie jakieś alternatywy bo póki co jakoś nie wyobrażam sobie jazdy autobusem.

  156 5
 • ~Archipelag 2018-11-19 17:47:03

  Pani Agnieszko, co widać na zdjęciu, po lewej stronie jest lustro. Częste kolizje, ile konkretnie, uprzejmie prosimy o dane. Skoro było ich aż tyle dlaczego nie dołożono lustra po drugiej stronie? Sami siebie trujemy spalinami!!
  Uprzejmie proszę o poprawieni odskakującej i z dziurą w asfalcie kratki na łuku Piłsudskiego - Jankowicka, przy stacji Orlen, oraz zapadłej pokrywy kilkadziesiąt metrów dalej.

  Na chodniku przy Brudnioka, od strony północnej - tam jest znikomy ruch, to raz. Dwa: jeśli jadę z góry, to mogę jechać ul. Ogródki, Piasta, Cegielniana, bo jeśli mam jechać w przeciwną stronę, to zjadę po prostu Powstańców - i ostatecznie, kosztem uciążliwości dla połowy miasta robimy nikomu niepotrzebny skrót. To jest PARANOJA.

  Przynajmniej trzeba było poczekać z tym do otwarcia nowego parkingu... lub na wczesną wiosnę. A nie robić to w najgorętszym okresie przedświątecznym. Zero rozsądku!

  106 2
 • ~Admirał Pieskov 2018-11-19 17:59:17

  A ja wstrzymam się jeszcze z psioczeniem na to rozwiązanie. Owszem, jako kierowcy nie uśmiecha mi się stać w jeszcze większym korku, ale skoro miasto powiedziało A w wyprowadzaniu ruchu samochodowego z centrum, to musi powiedzieć B. Jeśli z powodu zakorkowania kierowcy zaczną omijać Brudnioka to paradoksalnie może przejazd będzie w przyszłości łatwiejszy? Pożyjemy zobaczymy, zgadzam się, że z tymi ścieżkami rowerowymi miasto zabiera się od d... strony, ale bardziej miasto nawywijało z udostępnieniem terenu na te blaszaki... To dopiero będzie punkt generujący korki...

  26 46
 • ~Majster Awes 2018-11-19 18:00:54

  czy tylko mi się wydaje, że wystarczyło usunąć chodnik po lewej i byłby kontrpas? po co dwa chodniki?
  centrum miasta nie jest dla aut? przepraszam, po co w takim razie buduje się du*ny parking praktycznie na rynku?

  97 6
 • ~Karolina Niewiadomska 2018-11-19 18:06:04

  Ktoś w urzędzie zapomniał o suwerennie. Jak można Taak życie utrudniać. Głosowałam na prezydenta Kuczere i żałuje swojego oddanego na niego głosu. Jest lekkoduchem, bezmyślnym człowiekiem!!!!! Mam prośbę do kierowców, aby w proteście po prostu trąbić pod urzędem miasta!!!!!!! Może do kogoś do dotrze! Wystarczy nam pustych ścieżek rowerowych w centrum Rybnika po których mało kto jedzie, w tym smoku rybnickim!

 • ~rzyt 2018-11-19 18:08:03

  Panie prezydencie, kiedyś w Wawie był zamach na Kutscherę. Teraz Kuczera robi zamach na tych co robili zamach...Za niedługo będzie Pan miał tylko jednego popierającego czyli Arteksa, ale on zawsze popiera tych co rządzą, więc serio = zero. Wystrzegaj się Pan dobrze życzących, a słuchaj krytyków. Smogu nie pokonacie rowerami.

  84 9
 • ~Grzegorz Szutka 2018-11-19 18:15:49

  Chodzi głównie o to, żeby wypchnąć samochody z centrum miasta, nie proponująć w zasadzie nic w zamian - proponuję przejechać sie komunikacją miejską w godzinach szczytu.
  Jeżeli takie sa plany, to na obrzeżach miasta powiny być spore parkingi i autobusy kursujące tam z centrum co 10-20 minut.
  Faktu , żeby likwidować pas ruchu na zakorkowanej ulicy, z przeznaczeniem dla ruchu rowerowego, na początku zimy nawet mi się nie chce komentować.
  Tośmy sobie wynajęli prezydenta na następne 5 lat...

  98 3
 • ~wojtek74 2018-11-19 18:18:05

  TAK ŚIĘ WOLCZY ZE SMOGIEM ŻE KORKUJE SIĘ MIASTO I INNE DROGI WOKÓŁ

  74 5
 • ~Jan Marian 2018-11-19 18:19:23

  Od początku było wiadomo, że po trzeźwemu tej rowerowej bzdury za miliony nie zatwierdzano.

  91 7
 • ~Mr.White 2018-11-19 18:19:43

  Ahahahaahahahaha... A nie mówiłem? Teraz już za późno, ostrzegałem was przed głosowaniem na Pana Arteksa i realizatora jego wizji - POpulistę Kuczerę :)
  Panie Kuczera do dzieła, teraz ul. Gliwicka, Mikołowska i Żorska! Kontrapasy i ładowarki i parkingi dla samochodów elektrycznych pilnie potrzebne, na każdej ulicy w Rybniku!

  85 7
 • ~Arteks 2018-11-19 18:26:56

  Dokładnie rok temu był też wysyp komentarzy negujących kontrapasy na Chrobrego i 3 Maja - a na rozwiązaniach prorowerowych zyskali także kierowcy bo o wiele lepiej skręca się teraz z 3 Maja na Piłsudskiego - wcześniej tworzyły się tam zatory.
  Rok temu straszono wypadkami - a tymczasem wypadków nie było i nie ma. Poza tym pewnego rodzaju absurdem jest to, że kierowcy próbują wmawiać, że rozwiązania prorowerowe spowodują korki w sytuacji kiedy korki są powodowane przez NADMIAR AUT. Decyzja absolutnie słuszna, manewr skrętu z Brudnioka w lewo w kierunku Gliwickiej był trudny i niebezpieczny. A inżynieryjnie jest to również świetnie przemyślane. Bo Brudnioka jest zbyt mocno obciążona ruchem, a tymczasem Cmentarna jest prawie zawsze pusta. A więc tym razem Wydział Dróg posłużył się myśleniem - kontrapas nie tylko ułatwi życie rowerzystom, ale dzięki niemu kierowcy będą szukać alternatywnej drogi wyjazdowej ze Śródmieścia - a nadmiar aut może bez problemu przejąć Cmentarna. @MaciejK - jeśli nazywasz takie minimalne "uszczknięcia w drogowym torcie" Rybnika terrorem - to pomyśl sobie w jakim mototerrorze żyliśmy przez ostatnie dekady? ;) Teraz przynajmniej jakieś kawałeczki przeznacza się innym pojazdom niż auta. Taka polityka jest stosowana we wszystkich nowoczesnych miastach Europy. Bo wszędzie się pokapowano, że auta są najbardziej uciążliwymi pojazdami w miastach.

 • ~Jan Marian 2018-11-19 18:32:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  23 1
 • ~cabrio 2018-11-19 18:34:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  19 1
 • ~Jan Marian 2018-11-19 18:35:13

  Dodam, że roweru tam nie widziałem

  46 2
 • ~Woziwoda 2018-11-19 18:37:16

  Szczerze mówiąc, chyba najwięcej kolizji w centrum było na Dworku, szczególnie przy wyjeździe z Plazy (i 100% łamaniu nakazu skrętu w prawo tuż po wyjeździe; nikt z tym nic nie robi).
  Zatem proponuję kontrpas dla cyklistów na Dworku. I przy okazji od razu mijankę na sygnalizację świetlną lub w ogóle zmienić ruch na jednokierunkowy.

  34 0
 • ~jabibe 2018-11-19 18:40:24

  synku jak ty pieprzysz bez sensu o tych nowoczesnych miastach... niech wprowadzają zmiany ale z głową. Kto tam jezdzi na rowerze? Mając do wyboru łagodniejszą drogę przez rynek i ewentualnie szeroką i bezpieczną drogę wzdłuż ścieżka nie ma tam najzwyczajniej w świecie sensu, ale wierz sobie dalej w tej bajki i marzenia o nowoczesnych miastach. W Rybniku po prostu wpieprzają się z tymi pasami dla rowerów wszędzie bez jakiegokolwiek pomysłu i logiki. Co ma cmentarna przejąć? Jak na Kotucza od 14 nie da się wjechać, gratuluje pomysłu. Piszesz o alternatywnych drogach wyjazdowych, tylko gdyby były to kierowcy już teraz z nich korzystali więc z łaski swojej zamiast pisać jakieś durne argumenty na rzecz rowerów zamknij japę.

  91 5
 • ~Arteks 2018-11-19 18:47:07

  @Grzegorz Szutka - ale popatrz jaki paradoks. Dostrzegasz problem przepełnienia centrum miasta i sugerujesz rewolucyjne propozycje, a jednocześnie sam krytykujesz jedną małą zmianę?! Chciałbyś słyszeć jak motokultyście zareagowaliby na jakieś parkingi na przedmieściach. A co powiesz na mój argument - takie rozwiązanie znacząco odciąży Brudnioka bo kierowcom będzie się o wiele bardziej opłacało jechać Cmentarną gdzie łatwiej "wbić" się na Kotucza. Korek na Brudnioka tworzył się z jednego powodu - zatłoczonej ulicy Gliwickiej którą trudno przeciąć na wprost i trudno w nią skręcić. W Rybniku zmiany idą oporniej niż np. w Katowicach ale idą. Przekonajmy się jak coś działa zamiast ciągle krytykować. 3 Maja/Piłsudskiego - o wiele lepiej funkcjonuje niż wcześniej, to samo likwidacja Ronda Mikołowskiego. A pamiętam, że w jednym i drugim przypadku oczywiście wielu abnegatów krytykowało te rozwiązania które okazały się korzystniejsze dla kierowców - nie tylko rowerzystów. Tu będzie tak samo tylko trzeba czasu i zmiany przyzwyczajeń.

 • ~Arteks 2018-11-19 18:49:13

  @jabibe - przestań pienić się w moją stronę i pisać o braku alternatyw skoro ją podałem - PUSTA Cmentarna i wygodny skręt w prawo. :DDD U nas niektórzy narzekali nawet jak nie było zmian - nie dziwi więc, że narzekają i teraz.

 • ~Arteks 2018-11-19 18:52:43

  @jabibe - piszesz, że na Kotucza nie da się o 14.00 wjechać - o czym to świadczy? O nadmiarze aut. Ten sam problem masz na skrzyżowaniu Brudnioka/Gliwicka. Dlaczego więc próbujecie szukać winnych w rowerzystach i kontrapasie skoro sami przyznajecie, że jest problem we włączaniu się do ruchu do przepełnionych głównych ulic? A ja od pewnego czasu widzę, że mimo przepełnienia są niektóre ulice naszego miasta puste i słabo wykorzystywane. Taką jest ul. Cmentarna - o której pewnie niektórzy nawet zapomnieli, pchając się w Brudnioka.

 • ~Jan Marian 2018-11-19 19:12:28

  Arteks, jeździ palcem po mapie

  Polecam cmentarną aby na rondzie skręcić w prawo na Gliwicką, następnie w prawo Cegielnianą na Cmentarną, tak to dość łatwy i wygodny manewr.
  Pytam się, jak mają zamiar wbijać się samochody z poziomu cmentarnej na lewy pas? Cmentarna ma cokolwiek rozładować? I przez 20 lat do dziś na to kierowcy nie wpadli? Oczywiście niedzielny "kierowca" Arteks nie zna problemów kierowców no bo skąd.

  Światła nic nie rozwiązały, jak na razie od dwóch lat po wynianie świateł (na bank łapówka) z dobrych na gorzej działające tylko zaszkodziły na mikołowskiej z wielopolską i wielopolską gliwicką. dwa lata i aż dziwne, że jeszcze te kulki u góry mandatów nie wysyłają za wjazdy na czerwonym, a wieczorami i w nocy bez celu zatrzymują auta na gliwickiej.

  65 3
 • ~Arteks 2018-11-19 19:31:02

  @Jan Marian - doskonale znam problemy bo interesuje mnie transport i urbanistyka od wielu lat. A ciebie nie interesuje - to widać. Światła zamiast Ronda Mikołowskiego - to o wiele lepsze rozwiązanie od tego małego ronda. Przepustowość się zwiększyła - natomiast oczywiście, że obojętnie ile byśmy świateł zamontowali to one nie zmniejszą ruchu samochodów - których w Rybniku jest za dużo. Polityka prorowerowa jest tylko jednym z kierunków potrzebnych do zmian tego niekorzystnego trendu. Jest jeszcze wiele innych - też trochę bolesnych. ;) Żartujesz sobie z opcji dość swobodnego przejazdu ze Śródmieścia w kierunku Gliwickiej/Wyzwolenia przez Cmentarną z jednym skrętem w prawo, a jednocześnie sam byś się chciał pchać Brudnioka i pokonywać trudny manewr w lewo czy prosto przez bardzo zatłoczoną Gliwicką?! Przecież właśnie długie oczekiwanie na skręt na tym skrzyżowaniu powoduje te zatory i kontrapas niczego tu nie pogorszy. Jeśli Cmentarna i skręt w prawo to dla ciebie coś zbyt trudnego - jest druga opcja. Wyjazd ze Śródmieścia ul. Rudzką do świateł i skręt w prawo wtedy kiedy umożliwia to zielone. :D Problemem korkowania się Brudnioka jest to, że skrzyżowanie Gliwicka/Brudnioka umożliwia niewielką przepustowość od strony Brudnioka. Zostawmy tę uliczkę dla parkujących na parkingu, okolicznym mieszkańcom i... rowerzystom i jeździjmy innymi alternatywnymi drogami, a także bądźmy otwarci na innowacje bo bez nich nie przekonamy się czy coś jest lepsze od obecnego stanu.

  13 99
 • ~rosthost1 2018-11-19 19:33:59

  Zamknąć centrum dla aut. Zburzyć ileśset domów. I będzie jak w latach 60 cicho i czysto.

  67 3
 • ~ 2018-11-19 19:34:34

  Zastanawia mnie co za dietę ma Arteks co spożywa albo używa.Zaczynam zazdrościć.Ten gość jest niesamowity.Alfa i Omega.

  86 7
 • ~rosthost1 2018-11-19 19:36:43

  Gruby21 - świetny pomysł!!! Rower tez wywalić i zrobić deptak z salonami samochodowymi i rowerowymi.

  35 2
 • ~rosthost1 2018-11-19 19:39:08

  Arteks
  "Światła zamiast Ronda Mikołowskiego - to o wiele lepsze rozwiązanie od tego małego ronda. Przepustowość się zwiększyła " ha ha ha ha. Poskrecalo mnie ze śmiechu!

  58 9
 • ~Arteks 2018-11-19 19:44:11

  @rosthost1 - to znaczy, że nie korzystasz z tego skrzyżowania w przeciwieństwie do mnie i wielu innych kierowców którzy tam jeżdżą i sobie chwalą. Potwierdzało to także wielu komentatorów, że po usunięciu ronda ruch jest płynniejszy mimo, że regulowany światłami. I to mimo, że to skrzyżowanie przyjęło na siebie dodatkowo ruch w trakcie remontu wiaduktu na Chwałowickiej przez wiele miesięcy! Wyobrażasz sobie co tam by się działo w czasie tego remontu - gdyby nadal było to śmieszne rondo? Ja czasami też krytykowałem Wydział Dróg - szczególnie za nic nie robienie przez lata. Ale ostatnio zauważyłem, że przynajmniej próbują coś robić i niekiedy wychodzi to na plus. Tak samo jak likwidacja ustąp pierwszeństwa na 3 Maja/Piłsudskiego. :)

  13 85
 • ~jabibe 2018-11-19 20:09:53

  Co jest niebezpiecznego w wyjeździe z Brudnioka? Średnio ogarnięty kierowca da sobie tam radę, ludzie się przepuszczają i da się tam wyjechać, o dziwo lepiej tam postać troszkę i szybciej dostanie się na Gliwicką/Na górze niż jakby przejeżdżać Cegielnianą. Teraz oczywiście wszystko się zmieni + wpływy z parkingu raczej zmaleją bo kto się będzie tam teraz pchał :). Wprowadzone zmiany to prosty przykład, że zamiast pomyśleć jak coś poprawić utrudnia się życie kierowcom z nadzieją, że odstawią auta. Mając do wyboru ścieżkę przy Kotucza i łagodną trasę przez Rynek wiadomo, że Brudnioka z przymusu wybierze tylko listonosz. Tak więc niech sie alfa i omega nie dziwi, że ludzie krytykują takie zmiany bo są debilne.

  Skrzyżowanie na Mikołowskiej pokazało tylko tyle, że kierowcy w Rybniku nie ogarniają Ronda + ciekaw jestem jaki wpływ na to skrzyżowanie miała by zmiana na światłach przy Wielopolskiej i Przemysłowej, bo problemem tego miejsca nie było samo rondo ale fakt, że na tych 2 skrzyżowaniach ze światłami stały auta i blokowały zjazd z ronda (co teraz też się zresztą zdarza, może nie na taką skale ale jadnak czasami Mikołowska stoi od Byłych Więźniów Politycznych) więc nie ma co manipulować za bardzo bo mogło by się okazać, że samo rondo też by się sprawdziło przy zmianie organizacji na w/w skrzyżowaniach + ludzie nie musieliby nadkładać kilkuset metrów, żeby wjechać do Biedronki jadąc od strony Przegędzy czy na Wyzwolenia jadąc od Bazyliki.

  38 10
 • ~Arteks 2018-11-19 20:13:54

  @jabibe - skoro według ciebie skrzyżowanie Brudnioka/Gliwicka jednak nie jest problematyczne to zamknijmy ten temat. Bo kontrapas niczego tam nie pogorszy, a jeśli komuś przeszkadza - może go łatwo ominąć wybierając alternatywne ulice. Zgoda? :)

  5 83
 • ~jabibe 2018-11-19 20:27:01

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  18 1
 • ~jabibe 2018-11-19 20:31:43

  Brawo Rybnik.com.pl naprawdę gratuluje podejścia do komentarzy.

  26 1
 • ~taddd 2018-11-19 20:33:53

  A w temacie rowerowego terroru mam pytanie: z czyjej polisy naprawię szkodę, jeżeli któryś z rowerzystów na skutek swojego błędu , uszkodzi mój samochód?????

  46 5
 • ~bikerek 2018-11-19 20:38:13

  Jak niby tak miasto dba o nas mieszkańców chcąc zmniejszyć ruch samochodów po mieście. Zapytam dlaczego ciężkie Tiry jeżdżą po mieście, a nie obwodnicami.
  Proponuję kontrapas rowerowy od Mikołowskiej przez Wyzwolenia, Kotucza, Raciborską, Wodzisławską, Gliwicką na szerokości całej jezdni.

  29 5
 • ~taddd 2018-11-19 20:47:42

  Istotne pytanie w sprawie rowerowego terroru w Rybniku: z czyjej polisy naprawię uszkodzony przez nieostrożnego rowerzystę mój samochód? Czy rowery mają ubezpieczenie????

  31 6
 • ~Piotr Ch 2018-11-19 20:49:07

  Myślę że przygotowywali się na to iż prezydent przesiądzie się na rower

  50 2
 • ~Barra_cuda 2018-11-19 20:54:46

  @Arteks ty zyjesz w jakiejś alternatywnej rzeczywistości? Przecież gołym okiem widać że nie ma wypadków na tych kontrapasach głównie dlatego że nikt z tego nie korzysta. Jeżdżę/chodzę po centrum 2-4 razy dziennie i dosłownie na palcach jednej ręki policzyłbym rowerzystów których tam widziałem przez cały ubiegły sezon (tak w Polsce istnieje coś takiego jak sezon rowerowy i ten właśnie się skończył a i tak trwał wyjątkowo długo).
  Tak samo argument że zjazd z 3-go Maja na Piłsudskiego poprawił się dzięki "prorowerowym" rozwiązaniom dróg? Cóż za absurd! Przecież poprawa nastąpiła tam przez zmianę organizacji ruchu i pierwszeństwa przejazdu dla aut jadących 3-go Maja. Przy okazji stworzono niepotrzebną nikomu siatkę rowerowych dróg dla rowerowych-kamikaze lubiących jeździć przez środek skrzyżowania.
  Brudnioka nawet nie skomentuję. Co za szalona decyzja... Oczywiście nagroda dla Kuczery za największą ilość wybudowanych dróg rowerowych i to przy najmniejszym koszcie, jest bezapelacyjna.

  67 2
 • ~jabibe 2018-11-19 21:05:10

  Ale na zachodzie tak robią, więc jest git :) To my tu jesteśmy zacofani, i nie powinniśmy w końcu wyjść z tych naszych jaskiń.

  12 15
 • ~Stasek 2018-11-19 21:08:16

  Pomimo kilometrow kontrapasow i tych w kierunku zgodnym z kierunkiem poruszania się samochodów Tych na ulicy było nadal 10x więcej , a zwróć takiemu uwagę ze obok ma swoj pas to jeszcze wpier=/_£ dostaniesz... Nastepnym razem poświęcę pol godzinki i poczekam na policję- jest na Was paragraf. Jeżeli to czyta jakaś święta krowa to do zobaczenia wkrótce.

  37 3
 • ~Arteks 2018-11-19 21:36:49

  @Barra_cuda - ja bym mógł zadać to samo pytanie tobie bo co tu jest alternatywną rzeczywistością? Kontrapas nawet w Rybniku nie jest już nowością. W wielu innych miastach to standard. Świetnie, że nowe rozwiązanie na 3 Maja/Piłsudskiego usprawniło ruch. Okazuje się, że czasami nowe pomysłu Wydziału Dróg potrafią służyć zarówno rowerzystom jak i kierowcom. Odnośnie ilości rowerzystów czy potrzeby siatki dróg dla nich - to twoje subiektywne odczucie. Moje jest odwrotne od twojego. @jabibe - no oni na zachodzie właśnie poradzili sobie z dominacją aut w centrach i to całkiem skutecznie. A masz jakieś inne alternatywy, propozycje, jakieś prace naukowe w których znajdziesz potwierdzenie, że rozwój motoryzacji w centrum miasta to dobry i właściwy kierunek? Podziel się. Ja nie muszę bo setki razy powoływałem się na ekspertów, publikacje, prawa transportowe itd.

  6 66
 • ~jaro_t 2018-11-19 21:52:05

  Najpierw brak wywozu śmieci przez zimę teraz ten debilny pomysł. Czy po wyborach tam ktoś się źle poczuł? Mamy mieszkać w śmierdzącym i zakorkowanym mieście??

  55 2
 • ~jabibe 2018-11-19 22:09:08

  Piękne to jest, jak sobie wybierasz akurat te fragmenty komentarza które ci pasują i pomijasz resztę. Ile razy trzeba pisać, że niech robią te kontrpasy ale niech to ma jakiś sens. Bo malować sobie bez sensu farbką to mogą dzieci w podstawówce. Stękasz o 3 Maja/Piłsudskiego jakbyś miał zatwardzenie i próbujesz na siłę wmówić, że poprawa ma tam cokolwiek związanego z kontrpasami. A co się tam niby zmieniło przez kontrpasy? Jedyna zmiana jaka miała jakikolwiek pozytywny wpływ to zmiana organizacji ruchu na w/w skrzyżowaniu, która została wykonana długo po zrobieniu kontrpasów. Jaki to ma związek z czerwoną fanaberią? No żaden bo równie dobrze mogło by ich nie być i można było zastosować taki sam zabieg. W tamtym miejscu potrzebny jest przede wszystkim remont nawierzchni a nie jej pędzlowanie. Przy Brudnioka, zwężono drogę do 1 pasa w imię czego, tych kilku rowerzystów którzy tam przejadą w ciągu dnia? Mają przecież wygodniejsze trasy, swoją drogą przezabawne jest to, że wyjazd z Brudnioka jest niby niebezpieczny dla kierowców ale dla rowerzystów już nie? No ale dalej siej propagandę i wal te swoje farmazony o zachodzie o ekspertach, szkoda tylko że nie widzisz że wykonanie tego wszystkiego wygląda żałośnie, a argumentacja tych działań opiera się na jakiejś propagandzie.

  38 5
 • ~Arteks 2018-11-19 22:20:08

  @jabibe - cały sens to będzie miało wtedy jak za kilka lat będzie pełna ścieżka - a zatem i pełna alternatywa do jeżdżenia rowerami. Obecnie to są kawałki - przez to niektórym się może to wydawać "bez sensu". A więc nie lepiej poczekać z oceną? Jak otwarli kawałek autostrady A1 od węzła Rybnika do węzła w Gliwicach Sośnicy - to ruch na niej był symboliczny - być może porównywalny z jakąś lokalną wiejską drogą. Gdy wydłużono ją do do węzła Żory, ruch się nieco zwiększył, kolejny strumień aut doszedł jak dobudowano odcinek do lotniska ale najbardziej zapełniło ją połączenie w z czeską autostradą. I to samo obecnie z rowerzystami - jest ich co raz więcej ale tak naprawdę sens poruszania się rowerem będzie wtedy kiedy powstaną całe ciągi komunikacyjne. Obecnie są to tylko "wycinki" i to powoduje, że do Holandii u nas daleko. Ale i tak oceniam, że rowerzystów w Rybniku jest z 2-3x tyle co w zeszłym roku. I wielu jeździ nawet teraz - w listopadzie który kiedyś był uznawany za miesiąc prawie, że zimowy.

  6 58
 • ~ 2018-11-19 22:56:42

  gdy temat dotyczył zmian na Karolince, zaraz mieliśmy wysyp opinii samozwańczych "ekspertów" chwalących "nowoczesne" rozwiązania ( w dużej mierze dlatego, że problem nie dotyczył ich podwórka), pomimo zdecydowanej większości negatywnych opinii, władza pokazała gdzie i jak głęboko ma zdanie mieszkańców, wprowadzając swoją wizję "Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej" której zaraza zatacza coraz szersze kręgi w mieście, będzie "nowocześnie", Rybnik znowu podskoczy w rankingu rowerowym, czym będzie się podniecać oficerek i niektórzy na tym portalu, a że spowoduje to większe zakorkowanie miasta, nie jest w tym przypadku ważne, ważne, że cel został osiągnięty, dlatego ROWEROWEMU TERRORYZMOWI MÓWIĘ NIE, pomimo, że na rowerze jeżdżę więcej niż przeciętny mieszkaniec

  34 5
 • ~kurm 2018-11-19 23:07:20

  Dobry wieczór. Jak zwykle mam pytanie: czy osoby , które decydowały o tym pasie rowerowym mają na tyle odwagi cywilnej i poinformują z imienia i nazwiska, że to oni są decydentami ? Oficera rowerowego wszyscy już znamy, proszę o kolejnych.

  36 4
 • ~rosthost1 2018-11-19 23:08:08

  ~Arteks 2018-11-19 19:44:11
  "@rosthost1 - to znaczy, że nie korzystasz z tego skrzyżowania w przeciwieństwie do mnie"
  Dzisiaj korzystałem dwa razy po 14.00 i przed 16.00 - korki i na Mikołowskiej od strony bazyliki i na Wyzwolenia. Pewnie są inni użytkownicy co to potwierdzą.
  Dużo aut wjeżdza na skrzyżowanie nie mając możliwości zjazdu. I to wina jego konstrukcji. Korków to tam nie było jak były wakacje, tylko letnie.

  28 3
 • ~kucz 2018-11-20 00:51:36

  ~Janusz Piotrowski jak masz jakiś uraz z dzieciństwa do SWD i czujesz się taki SR to moze spotkamy się na jakims placu z autem nagrany film z naszym udziałem i zobaczymy kto lepiej sobie poradzi.? Masz tyle odwagi czy tylko pisać potrafisz?

  6 13
 • ~pprywatne 2018-11-20 01:58:08

  W sumie, to po co się rozdrabniać, zamknijcie całe centrum Rybnika i będzie spokój. Ja tam wcale jechać nie muszę i inni podejrzewam też sobie odpuszczą.

  22 0
 • ~Jan Marian 2018-11-20 02:34:55

  ~Arteks 2018-11-19 19:31:02

  @Jan Marian - doskonale znam problemy bo interesuje mnie transport i urbanistyka od wielu lat. ..

  No, i wszystkie te lata na marne, zajmij się czymś prostszym, bo płodzisz straszliwe bzdury.

  40 2
 • ~ 2018-11-20 05:28:08

  Kogo wyście wybrali, idioci. Będziemy się teraz męczyć z tak absurdalnymi pomysłami przez następne lata.

  45 4
 • ~ 2018-11-20 07:44:04

  Przede wszystkim należy zacząć od "siebie" i zlikwidować parkingi przed budynkami UM, "wyprowadzić" budynki wraz z pracownikami należące do urzędu miejskiego z centrum Rybnika, a opustoszałe pomieszczenia przeznaczyć na działalność kulturalną, charytatywną, turystyczną, itp. Centrum miasta wówczas pozostanie mekką kultury i rowerzystów.

  38 1
 • ~Teddy 2018-11-20 07:45:22

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 0
 • ~entropia 2018-11-20 08:06:26

  Jestem za, przywilej jazdy samochodami w centrum powinien być tylko dla mieszkańców centrum i dostawców, resztę trzeba zniechęcać do tego. Jaworzno daje dobry przykład czego efektem jest brak wypadków śmiertelnych i korków, a na dodatek nie mają ani jednego fotoradaru bo dzięki zwężeniom dróg nie da się jechać szybko za to wzrasta płynność ruchu.

  8 25
 • ~Marek Gawliczek 2018-11-20 08:46:54

  Na Raciborskiej na "winklu" leca ponad setkę nie ma szans na przejazd...
  A z dzieckiem to ryzyko jak w redbullu.

  9 3
 • ~nairuk 2018-11-20 08:54:00

  @ entropia
  porównaj sobie jak wygląda na mapie Jaworzno a jak Rybnik, struktura miasta jest zupełnie inna. O wiele mniej zagęszczona niż ta w Rybniku, kolejna sprawa że przez sam środek a jednak mijając ścisłe centrum miasta biegnie wielka arteria komunikacyjna która ma ogromną przepustowość. W Rybniku główna arteria komunikacyjna biegnie w samym centrum i nie ma żadnej przepustowości.
  Kolejna sprawa to liczba ludności 50tyś. mniej mieszkańców.

  Niestety nie da się realiów naciągać do wizji nawet tych najbardziej słusznych. Tak więc wizje należy dopasowywać do realiów i wtedy powinno być dobrze.
  Kolejna sprawa to kwestia planu, kiedy my użytkownicy dróg zarówno w samochodach jak i rowerach znalibyśmy plan działania, łatwiej przyjmowalibyśmy zmiany w mieści. W chwili obecnej doświadczamy ich jak już zaistnieją i mamy do nich wielkie zastrzeżenia.
  Ja UM i jego pracowników postrzegam (ideowo) jako przedstawicieli społeczeństwa którzy realizują potrzeby społeczeństwa a nie swojego ego i swoich potrzeb. Marzy mi się UM który sowimi przedstawicielami wychodzi do społeczeństwa i możliwie szeroko konsultuje ze społeczeństwem swoje plany, ale jak dzisiaj że trzeba "się zainteresować" żeby dowiedzieć się o konsultacjach. UM powinien informować skutecznie wykorzystując wszelkie dostępne środki mieszkańców o swoich planach i dawać im możliwość wyrażania opinii, ale przed faktem a nie po.

  21 1
 • ~ 2018-11-20 09:04:21

  ~Arteks 2018-11-19 19:44:11
  "@rosthost1 - to znaczy, że nie korzystasz z tego skrzyżowania w przeciwieństwie do mnie"
  gdy było rondo, stało się tam tylko w godzinach szczytu, obecnie stoi się praktycznie zawsze, bez względu na dzień tygodnia, porę dnia , czy kierunek z którego się jedzie , właśnie tak to wygląda wg Ciebie, że "ruch jest płynniejszy mimo, że regulowany światłami"

  18 2
 • ~donia96 2018-11-20 09:22:59

  A wszystkiemu jest winny pan Jan Fiałkowski jako oficer rowerowy siedzi w urzędzie i wymyśla sobie gdzie tu jeszcze zrobić drogę rowerową !!

  36 6
 • ~ 2018-11-20 09:31:49

  „Dzięki rozwojowi infrastruktury alternatywnych form poruszania się mieszkańcy coraz chętniej będą korzystać z autobusu, roweru czy po prostu przejdą pieszo. Taka polityka mobilności przyczynia się również do poprawy wizerunku miasta. Miasto, po którym człowiek chce poruszać się na piechotę, to miasto estetyczne, bezpieczne i czyste. Takiego miasta chcemy - mówi prezydent.”
  chce pijany prezydent, jego oficer i klakierzy, a nie mieszkańcy

  31 3
 • ~Marcelina Węglarska-Gołucka 2018-11-20 10:22:04

  Takie ścieżki rowerowe to powinni robić przy lasach,przecież tyle pięknych zielonych terenów jest w Rybniku a nie w środku miasta.Z resztą kto by chciał jeździć rowerem przy tylu samochodach i wdychać te spaliny!!Bardzo ktoś inteligentny.Brawo Ty!

  34 6
 • ~Arteks 2018-11-20 11:01:05

  Wszyscy przez lata wkurzali się na rybnickie korki - więc mamy działania które dają alternatywę na rzecz innych środków transportu. W przypadku aut nie da się za wiele zrobić - sami zobaczcie, budowa wielu nowych dróg nic nie dała. Kłania się zjawisko KONGESTII (proszę mniej zorientowanych o zainteresowaniu się tym terminem). Chcesz stać w korku - jeździj nim wszędzie i zawsze. Nie chcesz tego - korzystaj z innych form przemieszczania się. @Jan Marian - jesteś osobą nieoczytaną i nieobytą w świecie stąd wszystko co nowe jest dla ciebie "bzdurą". Tak naprawdę nie masz poglądu w tej sprawie - bo nie wiesz o co chodzi we współczesnych trendach urbanistycznych. @ursus - temat Karolinki był kompletnie z czapy - bo tam nie powstały kontrapasy. Natomiast na Brudnioka rzeczywiście się pojawił i z tego co pisze na miejskiej stronie - pojawią się wkrótce kolejne. Musisz z tym żyć bo innej opcji nie masz. @roshost1 - jak jeszcze było chore Rondo Mikołowskie to korek z niego przenosił się czasami nawet na Rondo Gliwickie lub rondo z kulkami. Teraz jest kilka razy mniejszy. @nairuk - skoro dla ciebie Jaworzno jest za małe - to Katowice robią o wiele bardziej radykalne zmiany i to zauważy każdy który tam przebywa w centrum. Tam na wielu ulicach całkowicie wyłączono ruch samochodowy, a nie tylko ograniczono. Natomiast Mickiewicza to przykład bardzo ważnej arterii w centrum miasta - którą zwężono. Z kolei Słowackiego to bardzo ważna ulica wyprowadzająca ruch z centrum w kierunku Mikołowskiej na której powstał kontrapas kosztem dwóch pasów ruchu. Takie są trendy i dajcie temu "pożyć" i zobaczyć jak to będzie funkcjonować jak pojawią się całe korytarze ruchu dla rowerów - bo obecnie mamy tylko "kawałki".

  5 42
 • ~Robin Tell 2018-11-20 11:29:22

  Anethum Sariensis nad tym nie panuje.

  4 0
 • ~kurm 2018-11-20 11:30:43

  ad Arteks
  Dzień dobry, nie po raz pierwszy piszę do Pani Pana, że Pan/Pani KŁAMIE. Jeżeli P/P nie widzi kontrpasów na Karolince to widocznie jest coś na rzeczy ze wzrokiem. Proszę niech P/P zajmie się problemami mieszkańców Nowin, gdyż mnie nie wypada- po prostu nie znam Waszych problemów. Pozwoli P/P że zapytam: można Wam zaproponować takie same kontrpasy między blokami jak na Karolince ?
  Przecież ich nie ma!!!!!

  26 1
 • ~Arteks 2018-11-20 11:31:35

  @kurm - na jakiej ulicy na Karolince powstał kontrapas taki jak na Brudnioka?

  3 25
 • ~HAN 2018-11-20 11:31:39

  ''ustawiali się na dwóch sąsiadujących pasach ruchu, ograniczając sobie wzajemnie widoczność, co prowadziło do bardzo częstych kolizji w tym miejscu – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu'' jak czytam tlumaczenia tej pani to sie zastanawiam czy ona wogole zna Rybnik, mieszka tu wogole? To samo bylo jak likwidowali prawoskret Zorska/Prosta, tlumaczone jakimis wyssanymi z palca wypadkami w tym miejscu. To samo na Brudnioka/Gliwicka jakie tam wypadki byly? Prosze podac konkretne przyklady, jakies statystyki? Wyglasza kolejne bzdurne teorie zeby poprzec jeszcze durniejsze rozwiazania.

  27 2
 • ~kurm 2018-11-20 11:55:36

  ad Arteks
  Przecież Pan tam był i widział, że nie ma. Ja też tam byłem i widziałem że są. Jeżeli nie widzi Pan rysunków na jezdni (które są!!!!!) to proszę popatrzeć na znaki - ZAKAZ SKRĘTU i ZAKAZ WJAZDU z dopiskiem (NIE DOTYCZY ROWERÓW). Jestem pełen podziwu, jest Pan niesamowity.

  20 1
 • ~Arteks 2018-11-20 11:59:28

  @kurm - to ty jesteś "niesamowity" bo próbujesz komuś wmawiać kłamstwo, a jednocześnie nie potrafisz podać przykład. I tego nie zrobisz bo na Karolince nie powstał ani jeden kontrapas. To co namalowano to jedynie wloty rowerowe i zmieniono organizację ruchu oraz wymalowano miejsca do parkowania. No więc kto się mija z prawdą? @han - biorąc pod uwagę różne skrzyżowania w Rybniku to Brudnioka/Gliwicka należy moim zdaniem do jednych z trudniejszych ze względu na ograniczenie pola widzenia i jazdę pod górę. Korkuje się głównie przez to, że trudno wyjechać na Gliwicką. O wiele lepiej jechać z centrum w kierunku Rudzka/Kotucza lub Cmentarna/Kotucza lub... nie jeździć autem do centrum - to jest najlepsza zasada. :)

  2 31
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2018-11-20 12:23:46

  panie autobus - jak dla waści to skrzyżowanie jest jednym z trudniejszych toś ty taki kierowca jak i specjalista od klimatyzacji. Teraz zmieniają pasy na Raciborskiej przy rondzie - ja się w sumie nie dziwię, iż prezydent pije - biez wodki nie razbieriosz.

  21 1
 • ~ 2018-11-20 12:24:19

  Arteks, tak temat Karolinki jest wg Ciebie z czapy, bo pokazuje Ze można zniszczyć to, co sprawdzało się od dziesięcioleci, tylko w imię realizacji chorobliwych wizji osób będących przy władzy, niczego więcej
  " Musisz z tym żyć bo innej opcji nie masz" ulżyłeś sobie takim hasłem ? na szczęście nie muszę jeździć zbytnio po centrum tego miasta
  "@kurm - to ty jesteś "niesamowity" bo próbujesz komuś wmawiać kłamstwo, a jednocześnie nie potrafisz podać przykład. I tego nie zrobisz bo na Karolince nie powstał ani jeden kontrapas. To co namalowano to jedynie wloty rowerowe i zmieniono organizację ruchu oraz wymalowano miejsca do parkowania. No więc kto się mija z prawdą?" ulica Matejki, wystarczy, a zacytowana Twoja wypowiedź idealnie nadaje się do skomentowania tego, co sam napisałeś, zarzucając innym to, co sam uprawiasz

  18 1
 • ~kurm 2018-11-20 12:25:35

  ad Arteks
  Czyli wjazd rowerem w ulicę jednokierunkową pod prąd zgodnie z oznakowaniem - znaki pionowe- ( na ulicy są "podprądowe" rysunki rowerów i strzałki) pozwala rowerzyście na taniec po całej drodze?
  Może Pan nie wie, które ulice to Karolinka? Sorry , Pan wie wszystko.
  Na tym kończę dyskusję z osobą, która wie wszystko, tak że nie mam szans.

  24 2
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-20 12:26:06

  @Arteks no właśnie i teraz Brudnioka będzie zakorkowana jeszcze dwa razy tak bardziej bo przepustowość jej zmniejszyła się o jeden pas! przestań już bronic tych chorych pomysłów bo człowiek nabiera już odruchu wymiotnego jak to czyta!

  23 1
 • ~Roman Romanowski 2018-11-20 12:34:10

  To tak jak na ul. Rudzkiej: pieszy pomiędzy dwoma pojazdami. Totalna głupota...

  11 3
 • ~Arteks 2018-11-20 12:44:48

  @kurm - no i co złego w tym, że rowerzysta może wjechać legalnie pod prąd, a auto nie? Oto właśnie chodzi w tych zmianach aby umożliwiać szybkie przemieszczanie się po mieście rowerem. Najbardziej tego nie rozumieją i są przeciwni kierowcy którzy mieszkają poza centrum i nie szanują mieszkańców centrum miasta dla których każde auto to więcej hałasu, smrodu i zabranego miejsca.
  @facet_z_Rybnika - chora sytuacja to taka kiedy miasto daje się zdominować autom. A przecież auta są dla ludzi, a nie ludzie dla aut czyż nie? Jeśli ktoś chce stać w korku na Brudnioka/Gliwicka to niech stoi - przecież nikt mu nie broni. Ja podałem sposoby jak wyjechać z tej części Śródmieścia bez potrzeby wjazdu w ul. Brudnioka. Zauważcie, że władze Rybnika (w przeciwieństwie do np. władz Katowic) na razie niczego kierowcom nie ograniczyli, nie zamknęli dla ruchu żadnej drogi. Co najwyżej pomagają rowerzystom. Inteligentny mieszkaniec zastanowi się czy koniecznie trzeba jechać gdzieś autem, a jeśli trzeba to czy koniecznie pchać się w takie uliczki jak Brudnioka zamiast jechać innymi. A człowiek nieinteligentny będzie stał i marnował swój czas.

  3 33
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-20 12:54:07

  @Arteks człowiek średnio inteligentny nie będzie przy takiej pogodzie poruszał się rowerem jeżeli chce być zdrowy oczywiście a nie leżeć z gorączką!

  22 1
 • ~Arteks 2018-11-20 12:58:07

  @facet_z_Rybnika - a uważasz, że jeżdżenie wszędzie autem przysłuży się zdrowiu? To przeczytaj sobie o chorobach zawodowych kierowców. Przy nich to mała chrypka czy przeziębienie to jak pryszcz przy ziarniaku. ;)

  1 31
 • ~ 2018-11-20 13:07:08

  Paraliżu miasta ciąg dalszy

  20 0
 • ~sympatyk_rybnik.com.pl 2018-11-20 13:14:05

  ~Roman Romanowski 2018-11-20 12:34:10 Prawie co weekend tamtędy sobie jeżdżę. Nigdy mi się nie zdarzyło aby mieć konflikt z pieszymi zarówno tymi dużymi jak i tymi malutkimi nierozumiejącymi którą stroną ma dreptać. Dla mnie jak i pozostałych rowerzystów pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo. Droga ta jest dla rekreacji, a nie dla wyczynu. Wyczynowcy sportowi niech się realizują w klubach sportowych, gdzie jest inna organizacja i zabezpieczenie treningowe i zawodnicze.

  5 1
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2018-11-20 13:21:36

  Mam nadzieję,że pani rzecznik UM udostępni statystyki na które się powołuje usprawiedliwiając powstanie tego nieszczęsnego kontrapasu. Centrum się przez to nie odkorkuje.Zwłaszcza,że proces jego "zakorkowywania" rozpoczął ś.p. A.F. wydając zezwolenia na budowę Fokusa i Plazy w takim a nie innym usytuowaniu.

  14 3
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-20 13:23:45

  @Arteks czyli zawodowy sportowiec, nauczyciel WF-u wg. ciebie od razu jest zawodowym kierowcą narażonym na choroby z tym zawodem związane jeżeli jedzie sobie autem na zakupy do centrum ;) masz specyficzny tok rozumowania xd

  19 1
 • ~sympatyk_rybnik.com.pl 2018-11-20 13:42:35

  ~tadzio999 2018-11-20 13:07:08 paraliżu miasta ciąg dalszy dopiero będzie. Przed laty swobodnie przed moim blokiem fiatem Punto parkowałem, dzisiaj Toyotą mam problemy z parkowaniem, wiem czemu Przed laty w co drugim, trzecim mieszkaniu był samochód, dzisiaj w prawie każdym mieszkaniu jest samochód, a nawet dwa lub i trzy. Samochodów przybędzie. Musimy nauczyć się żyć mając samochód bez niego. Jeżeli miasto architektonicznie się nie zmieni do miasta z tysiącami samochodów, to wybaczcie samochody muszą ustapić.

  5 11
 • ~sympatyk_rybnik.com.pl 2018-11-20 13:45:41

  ~MaciejK 2018-11-19 15:58:19 Naprawdę mam już dość tego samochodowego terroru. Tobie się smog z samochodów na mózg rzucił.

  8 14
 • ~rosthost1 2018-11-20 14:26:30

  Iwona Krystyna Pawlovicz 2018-11-20 13:21:36

  ".Zwłaszcza,że proces jego "zakorkowywania" rozpoczął ś.p. A.F. wydając zezwolenia na budowę Fokusa i Plazy"
  O tak bez Fokusa i Plazy ludzie by tu nie jeżdzili - a Rybnik byłby za Żorami Wodzisławiem Leszczynami i Zwonowicami. Akurat te dwie budowle ożywiły centrum miasta i decyzja ich budowy była słuszna.

  12 3
 • ~rosthost1 2018-11-20 14:33:46

  ~HAN 2018-11-20 11:31:39
  "To samo bylo jak likwidowali prawoskret Zorska/Prosta, tlumaczone jakimis wyssanymi z palca wypadkami w tym miejscu."
  Dzieki za przypomnienie. Zapomniałem już o tej przeróbce ale na BP tam nie tankuję!!! chodziło o kasę

  13 1
 • ~rosthost1 2018-11-20 14:37:58

  !!!na szczęscie: Będziemy mieli Radę Kobiet w Rybniku. Lukasz Kohut z całym urzędem miasta w to wypali cała swoją energię

  10 2
 • ~andzej 2018-11-20 14:50:13

  A ja uwielbiam sytuacje, w których rowerzysci zamiast korzystac z pięknych ścieżek -jeżdżą uporczywie drogą. I to np w dwa rowery obok siebie. Nie raz, nie dwa się zdarzyło. To po co te ścieżki?

  24 1
 • ~Arteks 2018-11-20 15:06:21

  @andzej - nie schodźmy do takiego poziomu. Kierowcy też mają parkingi, a stawiają swoje auta na chodnikach czy trawnikach. Takie mamy społeczeństwo - niechętne do przestrzegania zasad. Zarówno rowerzyści jak i kierowcy powinni być edukowani. @rosthost1 @Iwona - proces zawalania autami Rybnika rozpoczęło się za Makosza który stworzył w centrum miasta kilka szpetnych "składowisk" aut. Na szczęście jedno z nich udało się zmienić w Plazę, a obecnie jedno z nich zmienia się w parking wielopoziomowy i tereny mieszkaniowe. Kiedy powstał Focus i Plaza to pokazywano to jako przykłady w Katowicach. Zresztą tam później też wybudowano w samym centrum dwie galerie bo one są miastotwórcze i prestiżowe. O wiele bardziej szkodliwe dla handlu i miast są markeciki i markety dolepione do Śródmieścia z wielkimi bezpłatnymi parkingami. Galerie przynajmniej mają parkingi schowane i płatne. Głównym problemem Rybnika to zbyt dużo tanich miejsc parkingowych na otwartych placach. U nas nadal opłaca się przyjechać do centrum autem po każdą "pierdołę" lub zostawić auto na 8 godzin w ścisłym centrum i iść do pracy... To jest jedno ze źródeł problemu zbyt zapchanych ulic. Tak jak ktoś tu już wcześniej napisał - działania władz miasta powinny być o wiele bardziej radykalne, a ceny za parking komercyjne.

  4 37
 • ~Malgosia01_1 2018-11-20 16:13:10

  Pracownicy UM w Rybniku rozumiem jeżdżą do pracy autobusami? Czy pieszo chodzą? A może prezydent zabiera do auta 4 pracowników, żeby nie jechać samotnie? Siermiężne, polskie zarządzanie. Zamiast zachęcać do jazdy rowerem, zniechęca się do jazdy samochodem. Zamiast pomagać rybniczanom wymieniać śmieciowe piece, łatwiej i bardziej spektakularnie jest dziergać ścieżki rowerowe gdzie popadnie. Mieszkaniec/obywatel nie jest partnerem, tylko nic nie rozumiejącym łosiem, z którego ściąga się podatki i opłaty. "Upojenie" władzą-ja teraz rządzę a wy, tumany słuchać i nie komentować. Życie uczy pokory a każda kariera i kadencja kiedyś się kończy. Czasem szybciej niż normalnie....

  31 2
 • ~betta 2018-11-20 16:17:26

  Dziś dwa razy przechodząc obok byłego Bahamas obserwowałam dantejskie sceny.Końca kolejki na Brudnioka nie było widać, a kierowcy zdenerwowani do granic możliwości czasem oczekiwania wpychają się na centymetry(!) przed samochody z pierwszeństwem.Jest jeden wielki korek i trąbienie.Założę się ze teraz tam będzie kolizja za kolizją
  Swoją drogą jeden samochód zatrzymał się by przepuścić kilka aut (co ważne i tak było czerwone światło na Łony!)a za nim już jeden trąbił jak oszalały.No makabra z kulturą kierowców.
  Dobrze by tam było postawić kamerę i zobaczyć ten ruch rowerowy ;d i to co teraz się tam dzieje .Było źle i wydawało się ze już gorzej być nie może a jednak...

  35 4
 • ~Daweycho 2018-11-20 18:15:33

  Jestem bardzo niezadowolony z wszechobecnych ścieżek rowerowych, które utrudniają ruch samochodom. W godzinach popołudniowych są takie korki, że pokonanie 6kilometrów zajmuje mi czasem 40minut, a w godzinach rannych maksymalnie 15, co znaczy, że przy powrocie do domu samochód pracuje prawie 3 razy dłużej i 3 razy bardziej zanieczyszcza powietrze. Może zamiast budować wszędzie ścieżki rowerowe, lepiej usprawnić poruszanie się po centrum? Ludzie którzy jeżdżą na rowerze będą jeździć bez względu na to czy są ścieżki rowerowe czy nie, a Ci którzy na rower nie mają zamiaru wsiadać to i tak nie wsiądą, bez różnicy czy są ścieżki czy nie. W sąsiednich miastach tj. Żory, Katowice, mimo iż jest godzina 15 i pełno aut do okoła to jakoś każdy "jedzie" i da się normalnie dotrzeć do celu w normalnym czasie.

  27 2
 • ~Mr.White 2018-11-20 18:32:04

  Arteks mam pytanie, skoro jesteście tacy wspaniali nie tylko dla rowerzystów, to dlaczego domalowaliście tylko pasek udający ścieżkę rowerową zapominając o przejściu dla pieszych? Nieopodal jest szkoła. Wasze (UM) pomysły są najdelikatniej ujmując niedojrzałe.

  23 1
 • ~Arteks 2018-11-20 18:46:53

  @Daweycho - obydwa przykłady bardzo słabe bo Żory to raczej przedmieścia Rybnika z miniaturową starówkę w której nikt nic nie załatwia. A mimo to Wiślanka już też często się korkuje. Katowice mają pokorkowane wszystkie wloty/wyloty z autostrady. Mikołowska, Sokolska, Warszawska, Korfantego, Jagiellońska stoją zawsze! I właśnie zwróć uwagę, że Katowice współrządzone przez PiS prowadzą znacznie bardziej radykalną politykę od Rybnika bo wiedzą, że małymi kroczkami nie odkorkuje się miasta. Budują centra przesiadkowe na styku główne drogi/tramwaj lub pociąg, wprowadzili strefę tempo z ograniczoną prędkością w Śródmieściu miasta, wkrótce będzie wspólny bilet KZK GOP-Koleje Śląskie na terenie miasta, zbudowano tam jeszcze więcej dróg rowerowych i kontrapasów niż w Rybniku no i wywalono auto z wielu ulic Śródmieścia - CAŁKOWICIE (Stawowa, 3 Maja, Staromiejska, św. Jana, Pocztowa, Mielęckiego, Dyrekcyjne, część Warszawskiej). No to jeśli chcemy brać przykład z Katowic to dlaczego tak wielu ludzi zarzuca Kuczerze budowę jakiegoś małego kontrapasu zamiast się cieszyć, że w Rybniku wprowadzamy rozwiązania takiej jak w Warszawie, Krakowie czy Katowicach? W Katowicach być może taką ulicę jak Brudnioka w ogóle zamieniono by w deptak... Kompletną nieprawdę jest, że się po Katowicach jedzie szybko bo np. z Piotrowic do centrum trzeba czasami pokonywać w 50 minut tyle samo ile zajmuje dojazd z Rybnika do Katowic pociągiem przyśpieszonym.
  Z tego powodu tak wiele osób zaczęło jeździć z Piotrowic, Podlesia czy Ligoty do centrum pociągami które mimo, że jeżdżą rzadziej od autobusów - są szybkie bo nie stoją w korku. U nas też wielu kierowców mogłoby się przesiąść na pociągi - gdyby nie ich wygodnictwo. Jakiś czas temu słynny prof. Bochenek mieszkający w Brynowie powiedział, że jak ma coś do załatwienia w centrum miasta to albo idzie pieszo albo jedzie tramwajem. A u nas dla zwykłych Januszów czy Grażyn - jazda na rowerze albo autobusem czy pociągiem zmniejszy ich poczucie wartości... wolą 20 letniego Opla czy Fiata ;) @betta - sceny z zapchanymi ulicami i korkami można zaobserwować we wszystkich śląskich miastach ale żeby na siebie jeszcze trąbić pwiększając już i tak hałas jaki mają okoliczni mieszkańcy? To rzeczywiście brak kultury. To lepiej się pchać i ciść na to skrzyżowanie gdzie raz na jakiś czas jest możliwość się wbicia - nie lepiej jechać na światła Rudzka/Kotucza i przejechać na zielonym, kulturalnie bezstresowo? Gdzie jakiś spryt kierowcy?

  3 32
 • ~Aqatriel 2018-11-20 20:02:48

  Większego debilizmu nie widziałem. Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia, gdzie się wczoraj korek kończyl. Lepiej niech prezydent poprawi bezpieczeństwo swojej jazdy, a nie innych mieszkańców.

  25 2
 • ~zeflik 2018-11-20 22:33:26

  I tak będzie wyglądała kolejna kadencja P. Prezydenta

  9 1
 • ~jabibe 2018-11-20 22:40:12

  Ale ty pieprzysz arteks... Jeżdzę samochodem bo nie mam czasu na zabawy w szukanie autobusów czy chodzenie pieszo, rano każdego dnia oszczędzam 15 min na dojazdach do pracy w skali roku to kupa czasu, jedyną alternatywą dla samochodu jest podróż na nogach bo busy na tej trasie nie jeżdżą. Może ty masz czas, żeby sobie na spokojnie wszędzie łazić, ale podejrzewam, że reszta społeczeństwa nie żyje sobie tak spokojnie i żyje w biegu, więc każda minuta jest na wagę złota. Więc przestań chrzanić o Grażynach/Januszach i ich niby 20 letnich oplach bo w dupie byłeś, gówno widziałeś, ale do osądzania jesteś pierwszy i wydaje ci się, że znasz motywacje każdego z nas, do głowy ci nie przychodzi, że niektórzy nie mają tyle czasu co ty.

  19 1
 • ~Arteks 2018-11-20 22:53:28

  @jabibe - ale te twoje motofrustracje są bardzo infantylne. Bo jeśli ktoś jeździ autem żeby zaoszczędzić czas - to po co te wszystkie dysputy o korkach i stracie czasu za kierownicą? Jeśli tak bardzo popierasz jeżdżenie autami to jakie alternatywy znajdziesz w sytuacji kiedy "wszyscy" chcą tymi autami jechać? Dlaczego kierowcy są tak samolubni, że nie potrafią stworzyć jakichś układów w których woziliby się do pracy razem - albo np. nie jeździli w określonych porach "po pierdoły" autami? Człowieku - zamiast ciągle bić pianę - zaproponuj coś konkretnego lub podaj jakieś sensowne przykłady, jakieś opinie ekspertów jak można inaczej rozwiązać miejskie korki - oprócz zasad zrównoważonego transportu? Ja i inni pasjonaci transportu, urbanistyki czy miasta chętnie byśmy posłuchali. Problem w tym, że nie ma czego bo są tylko albo lamenty, albo hejty albo wycieczki personalne...

  0 21
 • ~jabibe 2018-11-20 23:01:38

  Heh a czy ja narzekam na korki? Pokaż mi komentarz w którym coś takiego napisałem, mam nawigacje która uwzględnia ruch na drodze i jakoś tak się dzieje, że umiem się poruszać po miastach. Drażni mnie natomiast tworzenie nie dokończonych tworów które nie mają żadnego sensu i jedyne co robią to utrudniają życie. Nie wiem z czym ty masz problem bo pisałem wielokrotnie, że to co jest tworzone w obecnej formie jest dla mnie idiotyczne bo po pierwsze, najczęściej malują farbkami na drogach które wymagają remontu nawierzchni, wiec przy okazji remontu można by lepiej zorganizować te kontrpasy , dwa niech też ktoś spojrzy na mapę i przestanie wpieprzać się z tymi kontrpasami gdy istnieją już lepsze alternatywne trasy dla rowerzystów i po trzecie niech zostanie stworzona inna alternatywa niż rowery bo chrzanienie o pociągach i autobusach w przypadku Rybnika to jest jakieś nieporozumienie. Zacznij wiec czytać ze zrozumieniem i przestań odpisywać na fragmenty komentarza byle by tylko wpisać swoją wiązankę o ekspertach i zachodzie bo to nudne.

  14 1
 • ~PawelE39 2018-11-20 23:10:48

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 0
 • ~Arteks 2018-11-20 23:30:57

  @jabibe - to jeździj sobie szczęśliwie ze swoją nawigacją i daj szczęśliwie żyć innym którzy mieszkając w centrum chcieliby w nim więcej zieleni, deptaków, dróg rowerowych, a mniej aut, spalin, parkingów i marnowanej przestrzeni. I powinieneś podziękować tym którzy jeżdżą pociągami, autobusami czy rowerami - bo jakby nie to, to byś nawet nie wjechał do centrum swoim autem tylko stanął gdzieś z 2 km od niego. Pamiętacie chaos na Żorskiej w czasie Pikniku lotniczego kiedy ludzie stali w korku po kilka godzin i nie umieli wjechać/wyjechać/przejechać? To było ostrzeżenie jak wyglądałoby miasto gdyby puścić na żywioł auta bez dbałości o inne środki transportu. Takiego chcemy Rybnika? Na pewno nie!

  1 24
 • ~jabibe 2018-11-20 23:33:08

  Idz juz spać, bo widać że po 2 przeczytanych zdaniach już przestajesz rozumować.

  13 0
 • ~Arteks 2018-11-20 23:43:27

  @jabibe - powinieneś mi być wdzięczny, że podejmuję z tobą dyskusję bo tak naprawdę twoje wpisy nic ciekawego nie wnoszą do dyskusji. Ja to robię nie z powodu ciebie - ale edukowania innych czytelników. Czym więcej ludzi zapozna się z logicznymi argumentami - tym lepiej, szczególnie jeśli to są radni, działacze społeczni itd. A od ciebie dowiedzieliśmy się tylko, że masz nawigację, słaba autopromocja bo mało kto jej dzisiaj nie ma. Jest w każdym smartfonie. Ale czy nawigacja przenosi auta w górę ponad dachami? Nie. Raczej pomaga znaleźć adresy, czasami ułatwia odnalezienie się w jakimś miejscu. Nie ma nic wspólnego z rozwiązywaniem korków - a kontrapasy i inteligentny system dróg rowerowych pomogą. Tym bardziej, że poza leniwą i wygodną grupą kierowców, mamy też wielu wysportowanych ludzi dla których jazda na rowerze to nie tylko sposób na przemieszczanie się ale kwestia ruchu dla zdrowia. Ale się będzie śmigać rowerem na Brudnioka w przyszłym sezonie! :DDD

  0 21
 • ~pprywatne 2018-11-20 23:49:05

  Pracownik ma przyjść do pracy wypoczęty, a nie zajechany pedałowaniem.

  23 2
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-21 00:10:06

  @Arteks te twoje edukowanie jest tak samo chore i nielogiczne jak te kontrapasy w mieście! i tak nikt sobie nic tu nie robi z tego twojego edukowania :) tylko nie rozpędzaj się za mocno na tego Brudnioka bo już nie jeden tam na dole nie wyhamował i wylądował na płocie to tak w gwoli przypomnienia :DDD

  18 0
 • ~Arteks 2018-11-21 00:10:35

  @pprywatne - pracownik ma przyjść do pracy wypoczęty, a nie zestresowany przeżyciami spotkanymi go w drodze swoim autem do pracy. Najgorsze co może człowieka w tym kraju spotkać to codzienne dojazdy do pracy autem po polskich drogach. :///

  1 27
 • ~Teddy 2018-11-21 08:39:45

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 1
 • ~oberschleisier 2018-11-21 09:14:39

  Zastanawiam się gdzie podziała się logika władz Rybnika czyżby utonęła w alkoholu oraz arogancji. Wyborcy oraz podatnicy to nie tylko rowerzyści ... jeżeli pan Prezydent jest zapalonym rowerzystą to może swoją pasję realizować za pieniądze prywatne oraz po godzinach pracy. Jak do tej pory to nie przestrzega ani przepisów ani logiki ani powagi piastowanej funkcji.

  18 1
 • ~Gruby21 2018-11-21 09:53:12

  Rybnik to nie Wrocław, Kraków, mamy więcej samochodów i trzeba gdzieś nimi jeździć, gdzieś parkować. Ja nie umiem zaparkować auta firmowego w centrum w promieniu 0,5 km od domu! Trudno na firmówkę wynajmować garaż. Parking na Hallera nie rozwiąże problemu, powinni postawić jeszcze kilka takich w innych częściach miasta. Wszyscy tutaj tacy mądrzy, ale powiedzcie mi, bo nie rozumiem jednej rzeczy, kto w tym mieście zajmuje się planowaniem organizacji dróg, nie ścieżek rowerowych tylko dróg generalnie... Mam wrażenie, że nikt nad tym nie panuje. Jeżdżę też często rowerem i akurat w tej kwestii dzieje się dużo, co i tutaj widać ale samochodem nie da się po mieście jeździć, więc kto w ogóle za to odpowiada? Iść do Zarządu Dróg Powiatowych porozmawiać z dyrektorem, z kim można rozmawiać? Komentarze nie rozwiążą raczej problemu.

  15 1
 • ~Arteks 2018-11-21 11:17:46

  @oberschleisier - a właśnie, że największą wartością rządów ekipy Kuczery jest to, że zrozumieli iż wyborcy i mieszkańcy to nie tylko kierowcy. Ba... wiele narzekań ze strony kierowców pochodzi od tych którzy w Rybniku nie mieszkają, a dla nich liczy się tylko ich interes, a dla Kuczery na pierwszym miejscu musi się liczyć interes rybniczan. @facet_z_Rybnika - piszesz, że nikt nie robi sobie nic z mojego edukowania - a jednak bardzo powoli są wprowadzane w naszym mieście zasady zrównoważonego transportu. Muszę przyznać, że radni na sesjach w tej tematyce też wypowiadają się zupełnie inaczej niż 10 lat temu. A motokultyści... No cóż oni by chcieli najchętniej swoimi autami wjeżdżać do budynków w których pracują lub załatwiają sprawy i chętnie zagarnęliby dla siebie każdy kawałek miasta. Narzekają na korki - a nie mają ani jednego pomysłu na ich likwidację. Piszesz bzdury, że jacyś rowerzyści lądowali na płocie na dole. Jak mogli jechać pod prąd na zakazie skoro jak sami stwierdzacie całe dwa pasy były szczelnie zajmowane przez samochody? I taki ktosiek jak ty chce wielce krytykować innych i sprzeciwiać się dobrym trendom, a nawet nie myśli nad tym co pisze. ;)

  2 22
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-21 11:44:58

  @Arteks napisałem, że nie jeden wylądował na płocie na samym dole tej ulicy gdy był tam kiedyś ruch dwukierunkowy i można było jechać w dół i w górę i to miałem na myśli ale ty tego nie możesz pamiętać bo podejrzewam, że w tamtych czasach jeszcze robiłeś w pieluchy także zamilknij i nie ośmieszaj się!

  14 1
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-21 11:54:11

  @Arteks posłuchaj sobie w wiadomościach na stronie naszego regionalnego radia co już mówią o tym jednym pasie ruchu kierowcy jadący Brudnioka a to dopiero przedsmak tego co będzie się działo w okresie świątecznym. Nikt nie mówi o zagarnianiu każdego kawałka ziemi dla kierowców ale dlaczego niszczy się coś co funkcjonowało dobrze przez wieki na rzecz kontrapasu z którego będzie korzystał pies z kulawą nogą! Kłócą się tu dwie rzeczy niby wyprowadzenie aut z centrum a jednocześnie budowa wielopoziomowego parkingu za tyle milionów!

  13 1
 • ~waldus 2018-11-21 12:00:14

  moze ktos po pijaku podejmowal ta decyzje? a tak powaznie to zla decyzja? przeciez i tak tam jest ciasno i auta tylko Stoja. najwazniejscsze zeby nie bylo mozliwosci skretu w lewo bo to zawsze tamuje ruch. tylko prosto i w prawo. abo yno w prawo i bedzie git.

  1 9
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2018-11-22 08:27:03

  Budowa sieci ścieżek rowerowych świadczy o tym jak wspaniale nasz prezydent potrafi przewidywać przyszłość. Przewidział że jazda na bani skończy się kiedyś przesiadką na rower...

  10 0
 • ~sara116 2018-11-22 08:44:32

  Kuczera zrobi tam ścieżkę rowerową

  7 0
 • ~ 2018-11-22 09:50:26

  63% Rybniczan wybrało tą samą ekipę rządzącą a więc pozostali muszą się dostosować!!!!!!!!!!!! Przecież wszyscy widzieli co się dzieje w Rybniku na ulicach przed wyborami!! I co ?? Gratuluję wyboru!! Wszyscy na rowery!!!!

  6 0
 • ~Mariusz Koncewicz 2018-11-22 10:15:33

  I bardzo dobrze. Będzie można spokojnie jechać rowerem. Przyzwyczaicie się.

  1 10
 • ~ 2018-11-22 10:41:12

  psy szczekają a karawana jedzie dalej, fala krytyki pomysłu wylała się po ich realizacji w na Chrobrego, 3 Maja, Karolince, teraz Brudnioka, niestety władza na każdym kroku pokazuje gdzie i jak głęboko ma głosy mieszkańców (no chyba, ze chodzi o wybory) i nic sobie nie robi z ich głosów , dlatego wkrótce znowu zaskoczy nas jakąś niespodzianką wymyśloną w pijackim amoku przez miłościwie nam panującego i jego oficerka od pedałowania po czerwonych malowankach, przy okazji decyzja malowania pasa rowerowego na zimę, kiedy ruch rowerowy zamiera, pokazuje jak oderwani od realiów są decydenci

  6 1
 • ~modelT 2018-11-22 10:50:56

  @~Mariusz Koncewicz - to wsiadaj na rower i pendaluj ile fabryka dała!
  @~ursus - i to w najgorętszym okresie kiedy idą święta i zrobią się korki dookoła miasta!

  9 0
 • ~Arteks 2018-11-22 11:05:04

  @ursus - fala? Jeśli już to na kałuży. ;) Paru motokultustów nie rozumiejących działań związanych z równowagą w transporcie, kilku zgredzików i hejterzy Kuczery - którzy krytykują każdy jego ruch. Za kilka miesięcy wszyscy uznają ten kontrapas za coś co istnieje w tym miejscu od "zawsze". @modelT - a czym spowodowane są korki? Wyłącznie autami i tym, że jest ich za dużo w stosunku do możliwości wchłonięcia ich przez Śródmieście. Jeśli ładujesz ogórki do słoika to w pewnym momencie nie ma miejsca, jeśli chowasz skarpety do szuflady - to w pewnym momencie też skończy się wolne miejsce. Jednym z działań obecnych władz miasta to równouprawnienie rowerzystów bo wielu nowoczesnych ludzi o miejskiej mentalności lubi i chce dojeżdżać w różne miejsca na rowerze. Kolejne działania powinny skupić się na poprawie działania transportu miejskiego, zwiększaniu strefy płatnego parkowania i stref dla pieszych, a także likwidacji "socjalnych" cen za parkowanie w centrum miasta bo to jest jedna z przyczyn "niepotrzebnych" przebiegów autami po centrów wielu osób.

  3 12
 • ~MTWWD 2018-11-22 11:11:07

  Rowerzysci nic nie zapłcili za drogi ino kierowcy płacom. Niech zapłacom przenjmniej za OC bo jak taki pedalarz mi wjedzie pod auto to rzeby mioł chociasz piniondze mi za szkody zapłacić.
  Arteks po kigo ci auto jak mogesz zapindalać busem abo sie pedalić abo szłapcugiem zapierdzielać?

  13 1
 • ~Arteks 2018-11-22 11:20:19

  @MTWWD - kompletny mit w który wierzą mniej oczytani kierowcy. Bo remonty i utrzymanie dróg są finansowane z podatków WSZYSTKICH mieszkańców. Kierowcy w paliwie finansują co najwyżej budowę autostrad. Nawet budowa drogi P-R nie jest finansowana przez państwo, a więc z paliwa - ale z funduszy unijnych, miejskich i z pożyczki. Dlatego tym bardziej trzeba domagać się od radnych większych inwestycji miasta na deptaki, chodniki, ścieżki dla biegaczy, drogi dla rowerzystów bo te były bardzo zaniedbane w ostatnich kilkunastu latach - a mniej kasy powinno iść na remonty dróg dla aut które w Rybniku są przeważnie w bardzo dobrym stanie bo przez wiele lat nasze miasto dbało tylko o kierowców. Jako kierowca czuję się w pełni usatysfakcjonowany, jako pieszy i rowerzysta nie.

  1 14
 • ~MTWWD 2018-11-22 11:25:22

  Zamknijta już te centrum i se tam mogecie deptać i sie pedalić ile wlezie i tak tam nie musza jechać bo i poco. Na jarmark swionteczny ha ha ha abe w lecie na te obklejone ławki we ogrótkach piwnych z pełnymi popieniczkami, se tam dreptajcie Arteksy i inne podałowacze.

  10 0
 • ~facet_z_Rybnika 2018-11-22 11:44:54

  @Arteks nikt tam latem na rowerze nie jeździ po Brudnioka więc tym bardziej zimą nikogo tam nie uraczysz! tu chodzi o to, że rowerzyści nie płacą OC tak jak kierowcy samochodów muszą je mieć bezwzględnie wyjeżdżając na drogę. Wjedzie mi do auta jakiś pustak na rowerze i z czego mi pokryje koszta naprawy? ja prywatnie z powództwa cywilnego muszę się z nim sądzic o odszkodowanie i tu jest cały szkopuł!

  11 1
 • ~ 2018-11-22 12:26:05

  ~facet_z_Rybnika 2018-11-22 11:44:54
  @Arteks nikt tam latem na rowerze nie jeździ po Brudnioka więc tym bardziej zimą nikogo tam nie uraczysz!
  ale ani on, ani prezydent i jego oficer nie chcą tego nie zrozumieć, liczą się tylko kilometry wykonanych (czyli namalowanych) "dróg i cyfry w zestawieniach", dzięki czemu będą mieć jedyny powód do dumy miejsce w rankingu, a że dzieje się to wbrew nawet rowerzystom, którzy swoja frekwencją pokazują "swoje uznanie" dla malowanek,
  szkoda Arteks , że w swoim uporze nie chcesz zrozumieć, że mieszkańcy (motokulturyści, jak ich określasz), nie są przeciwni budowie dróg rowerowych, tylko są przeciwnikami IDIOTYCZNYCH rozwiązań i nie jest tak jak piszesz "bądźmy otwarci na innowacje bo bez nich nie przekonamy się czy coś jest lepsze od obecnego stanu" bo często nie trzeba być "ekspertem" a tylko "dobrać z głowy", by wiedzieć, że dane rozwiązanie się nie sprawdzi
  powołujesz się wielokrotnie na "nowoczesne zachodnie trendy" i podobne górnolotne hasła, czy tam też polega to na malowaniu pasów rowerowych nie tam, gdzie są realnie potrzebne, czy gdzie popadnie, bez ładu i składu jak u nas ? obawiam się, że nie

  10 1
 • ~Gruby21 2018-11-22 15:16:36

  Cała Gliwicka stoi...

  7 0
 • ~Arteks 2018-11-22 18:26:09

  Dzisiaj wybrałem się obejrzeć ten drogowy "kataklizm" czyli kontrapas na Brudnioka o którym wrzeszczą niektórzy od kilku dni. Aby nie powiększać dramatu i nie utrudniać życia innym kierowcom wybrałem się tam pieszo. Byłem tam przez kilka minut między 15.58-16.05 i... pustki. Najwięcej aut ile naliczyłem na skrzyżowaniu z Gliwicką to 4 ale częściej stały 2-3. Zrobiłem zdjęcie które zamieszczam na forum w wątku transportowym - nie wierzycie to zobaczcie. .Może kierowcy posłuchali moich rad i wybrali Cmentarną lub Rudzką? A może problem jest wymaigowany przez przeciwników rowerów lub przeciwników Kuczery. Podczas gdy tam było pusto to w wielu miejscach w których nie ma kontrapasów - ulice stoją np. na Raciborskiej i Wiejskiej auta stały w korku nawet ok. 17.15.

  2 16
 • ~bartezz 2018-11-22 23:12:44

  Arteks - to dobrze trafiłeś, że tylko stały tam 2, 3 samochody, przejdż się na Brudnioka w Mikołaja gdy przyjedzie na rynek setki osób i tak w okresie przed świętami to wtedy możesz być zdziwiony korkiem dokąd będzie sięgał. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia w poniedziałek jaki tam był korek bo sięgał aż ul. Rybnickiego.

  11 2
 • ~MaciekN 2018-11-23 13:51:06

  Dzisiaj ok. 12.00 w południe korek był do starego kościoła! :-(

  9 1
 • ~bartezz 2018-11-23 17:33:52

  Właśnie wróciłem z ul. Brudnioka i Rybnickiego korek był do skrzyżowania z Cmentarną - na dowód tego mam to na zdjęciach!!!

  9 1
 • ~Arteks 2018-11-23 19:50:25

  @bartezz @MaciekN - czyli nasze wspólne obserwacje potwierdzają, że te korki wynikają z różnych sytuacji i różnych potoków ruchu w określonych porach. Nie są zjawiskiem stałym w przypadku tej ulicy. Wczoraj ok. 16.00 nie tylko, że nie było tam korków ale ulica była prawie całkowicie pusta. Teraz może nieco bardziej rozumiem bartezza kiedy nigdy nie widzi rowerzystów na kontrapasach. Po prostu bywa, że ich nie ma, bywa że są - tak jak z korkami na Brudnioka. A skoro korki na Brudnioka raz są, a raz ich nie ma to dowód, że na pewno ich przyczyną nie jest kontrapas tylko nagły przypływ samochodów - samochodów których w centrum jest stanowoczo za dużo. Jak na kampusie są Juwenalia, Majówka albo mundialowe mecze Polski w strefie kibica - pieszych na Rudzkiej było tak dużo, że nie mieścili się na chodnikach. Tylko, że tym się nikt nie przejmuje. Ale jak ktoś ma postać trochę w aucie to od razu piszą o "dantejskich scenach". ;)

  2 11
 • ~bartezz 2018-11-24 12:15:26

  Arteks - ja żyjąc w śródmieściu na codzień po kilka/kilkanaście razy przemieszczając się ulicami widziałem latem, że ilość osób korzystających z tych kontrapasów była jednostkowa i sporadyczna więc zainteresowanie tym jest znikome, nie takie jakie ty byś chciał!!!
  Więcej rowerzystów widziałem jadących drogą nie kontrapasami!!!

  8 3
 • ~Monika Bujewicz 2018-11-24 20:19:09

  Jestem kierowca taksówki, bardzo często muszę korzystac z tej oto ulicy. 1. Klient więcej płaci bo licznik bije na postoju gdy stoje w korku 2. Spóźniam się do klienta ponieważ ścieżka zrobiona, rowerzystów brak ale korek dupny aż po kościół. Rozumiem gdyby naprawdę była potrzebna a pół Rybnika jeździło rowerem ale tak nie jest. A zrobieniem w każdym możliwym miejscu ścieżki rowerowej Pan Kuczera nie zmusi ludzi do zmiany auta na rower..

  7 1
 • ~Arteks 2018-11-24 20:44:35

  @bartezz - wielu komentatorów pisze, że dużo rowerzystów jeździ po drogach, a ty też nie zaprzeczasz, że oni są. A jeśli jeżdżą po drogach - będą też jeździć/jeżdżą po kontrapasach. Obecnie nie mamy sieci dróg rowerowych/kontrapasów tylko pojedyncze kawałki więc nie można oczekiwać takich rowerowych tłumów jak w Krakowie czy Gdańsku. Natomiast wszyscy którzy korzystali z Bulwarów nad Nacyną - potwierdzą jak bardzo dużo rowerzystów z nich korzystało. A przecież jak ich nie było - prawie nie było tam rowerzystów? Jakąś polną drogą przez Królewiok też prawie nikt nie jeździł z kierowców aut. Jak powstanie w tym samym miejscu szeroka obwodnica - pojawią się na niej auta. A ocena czy w sezonie rowerowym było dużo rowerzystów jest tak samo subiektywna jak moje odwiedziny w czwartek na Brudnioka gdzie uwieczniłem aparatem motowyzacyjne pustki na drodze na której "podobno" miało dochodzić do "dantejskich scen". @Monika - taksówkarze to pierwsza grupa zawodowa która powinna wspierać zasady mobilności - bo wy właśnie najbardziej tracicie na tym, że zamiast zarabiać - stoicie w korkach. Taksówkarze powinni popierać wszystkie działania związane z mobilnością - zarobicie na tym. W niektórych miastach w których porobiono bus-pasy - mogą z nich korzystać także taksówki.

  1 8
 • ~ 2018-11-25 15:28:49

  Największym problemem w tym miejscu jest brak widoczności w prawo bo zasłania plakat na płocie.

  4 1
 • ~batot 2018-11-26 09:22:56

  @~Arteks i innych
  Słyszę wiele głosów płynących z magistratu i od Arteksa, że miasto chce wypchnąć ruch z centrum wówczas gdy:
  - daje zgodę na budowę Kauflanda kosztem parku w centrum.
  - zgodę na wybudowanie hipermarketu Action i równocześnie likwidując pasy ruchu. Twierdzi że ruch przerzuci się na Cegielnianą tak? Czy ktoś z Was prędzej jeździł ta drogą? Chyba nie.
  Jechałem wiele razy w stronę Gliwickiej i wygląda to tak:
  Na wysokości "Krosa" do parku są zaparkowane zawsze auta po prawej stronie jezdni. Wówczas jezdnia zwęża się do jednego pasa w obu kierunkach. Jest bardzo niebezpiecznie bo trzeba się zmieścić nim z przeciwka z góry nie nadjedzie samochód a jak jadzie to na dole czekać aż samochody z góry przejadą. I tak jest tam zawsze. No chyba że miasto wymyśliło dojazd ul. Franiciszka i Cegielnianą do Gliwickiej? No ale jak Cegielniana zapycha się aż do ul. Franciszka no to bez znaczenia bo już nigdzie nie dojadą nawet ul. Franciszka. Jednym słowem proponuje na trzeźwo te przepisy wprowadzać a nie bez rozeznania w terenie.
  Ten co to zatwierdził chyba tam nigdy nie jechał autem.
  Pozdrawiam

  8 0
 • ~batot 2018-11-26 09:37:54

  - skrzyżowanie przebudowane Gliwicka/ Lipowa/ Wielopolska. Przez przebudową skręt w prawo z Gliwickiej w Wielopolską był bezproblemowy i szybki. Po przebudowie skręt w prawo staje się fikcją. Pas do skrętu po mimo, że jest miejsce na jego zrobienie jest za krótki. Duży ruch na wprost do Gliwic mocno ogranicza możliwość zjazdu na prawy mega krótki pas. Jak już na nim wylądujesz to nawet kiedy piesi na Wielopolskiej mają czerwone i zielone ma ruch samochodowy na wprost w kierunku do Gliwic to skręt w prawo zawsze zielone ma. Tak przez kilka miesięcy było. ok 3 razy dłużej trwa skręt niż przed przebudową. Ostatnio jakby delikatnie coś zmodyfikowali bo ciut szybciej zapala się ale i tak dużo wolniej niż przed przebudową skrzyżowania. Czyli byłem lepiej po staremu.
  - Jak już jesteśmy przy rowerach. Na żadnym skrzyżowaniu z czujnikami w asfalcie nie wykrywają pojazdy i NIGDY NIE ZAPALI SIĘ ZIELONE. Osobiście testowałem na wielu skrzyżowaniach w Rybniku. To dopiero mega zagrożenie. Masz do wyboru modlić się aby jakieś auto w końcu stanęło za tobą w kolejce albo jak czekasz już 5 min bez zielonego przejechać niestety na czerwonym świetle. Wiem od znajomych że motorowerów niektórych też nie wykrywają światła i "nie dają zielonego". Jakoś dziwnym trafem tego gigantycznego zagrożenia do dzisiaj nie zauważono i nie zlikwidowano.
  - automatyczne czerwone światło przy braku ruchu i włączające się pod wpływem chyba ruchu zielone. Proszę sobie nagrać godzinę ruchu takiego światła i przeanalizować. Naprawdę nie trzeba mieć wyższego wykształcenia aby stwierdzić że to opóźnia ruch. Dłuższy przejazd przez miasto = wzrost korków i zanieczyszczeń. Jestem w stanie to udowodnić jeśli nie widzicie. Pomijam takie aspekty jak ryzyko bo niektórzy jadą na pewniaka że zmieni się na zielone (bo tak sygnalizacja przyzwyczaja do zachowania kierowcę) a jak się nie zmieni bo akurat jeden wstrzeli się z bocznej w tą lukę czasową to macie kolizję gwarantowaną. Według mnie niepotrzebnie stwarzają opóźnienie i zagrożenie dla ruchu.

  7 0
 • ~padum 2018-11-27 22:01:40

  Jeszcze dwa miesiące temu głowiono się nad spadkiem liczby ludności w centrum. Teraz robi się wszystko, żeby tym którzy mimo wszystko tu mieszkają uprzykrzyć życie do maksimum.

  8 1
 • ~Arteks 2018-11-27 22:32:28

  @padum - czymś co najbardziej uprzykrza życie ludziom w centrum to auta - hałaśliwe, zajmujące każdą wolną przestrzeń, smrodzące. Kiedyś nasze miasto było zwane Miastem Ogrodem, dzisiaj bardziej przypomina autokomis - ale to da się zmienić jeśli władze miasta będą miały chociaż tyle determinacji co władze Katowic. Tam już wywalono auta z wielu ulic Śródmieścia - a to wcale nie jest ostatnie słowo.

  1 9
 • ~padum 2018-11-27 23:37:54

  Arteks...
  Mieszkam niecałe sto metrów od tego skrzyżowania. Jeśli myślisz, że samochody stojące w korku mniej smrodzą - jesteś w błędzie.
  Co do tęsknoty za zielonym Rybnikiem - pamiętam , że na forum rybnik.com właśnie Ty byłeś głównym orędownikiem wycięcia ponad stu drzew w parku przy Domusie. Postawiono tam Kaufland z olbrzymim parkingiem o dziwo nie dla rowerów tylko dla samochodów.
  Jeśli samochód - to musi chyba jakoś dojechać na parking (chyba ulicami Rybnika). Bądź konsekwentny.

  4 0
 • ~Arteks 2018-11-28 09:59:26

  @padum - a przed powstaniem kontrapasu nie stały w korku? Proszę o obiektywność bo tak jak wielu - też ci jej brakuje. Jednym z celów tworzenia infrastruktury rowerowej jest umożliwienie wygodnej jazdy mniej inwazyjnymi dla miasta rowerami zamiast autami. Za kilka lat przekonamy się czy to była słuszna decyzja. Przykłady z wielu miast które taką politykę prowadzą od lat mówią, że to dobra idea. Gdyby nie inwestycja Nowy Domus to nadal mielibyśmy zapomniane krzaczory i drzewka z lumpikami, obok tego klepisko dla aut i opuszczony dom towarowy z czasów Gomułki - blisko centrum 140 tys. miasta... Byłem orędownikiem tej zmiany co nie znaczy, że popieram jej wykonanie w taki sposób w jaki to zrobiono. Nigdy nie zgodziłbym się na asfaltowy parking przed Kauflandem! Tam miał być skwer, a parking umieszczony pod sklepem. Podziękuj za taki stan osobie która wtedy odpowiadała za inwestycje i kompletnie nie potrafiła negocjować - nawet pod pręgierzem opinii publicznej. A jeśli jesteś takim miłośnikiem drzew to co powiesz o wycięciu tysięcy drzew pod nową obwodnicę Rybnika albo skweru pod parking na Mikołowskiej? Tysiące drzew pod piłę aby kierowcom wygodniej się jechało... ;)

  0 6
 • ~Dawid Trepkowski 2018-11-29 20:03:48

  są korki bo ludzie jeżdżą autami, jeżdżą autami bo są zbyt wygodni i leniwi, burzą się na słowa krytyki przez ogólnowystępujący dysonans poznawczy i arogancję, można by tak w kółko bez końca. Ludzie przejżyjcie na oczy problem leży w naszej rasie;)

  1 3
 • ~ 2018-11-30 06:13:29

  ~Arteks
  "Jednym z celów tworzenia infrastruktury rowerowej jest umożliwienie wygodnej jazdy mniej inwazyjnymi dla miasta rowerami zamiast autami" widać to chociażby na sąsiedniej ulicy Na Górze, gdzie pas rowerowy biegnie slalomem
  "Podziękuj za taki stan osobie która wtedy odpowiadała za inwestycje i kompletnie nie potrafiła negocjować - nawet pod pręgierzem opinii publicznej." a przypadkiem u władzy nie była wtedy ekipa "doświadczonego samorządowca", której decyzje co działania zachwalałeś w co drugim swoim wpisie ?
  "A jeśli jesteś takim miłośnikiem drzew to co powiesz o wycięciu tysięcy drzew pod nową obwodnicę Rybnika(...) ? Tysiące drzew pod piłę aby kierowcom wygodniej się jechało... ;)" a co powiesz o wycięciu setek drzew pod drogę rowerową na Raciborskiej, setki drzew pod piłę aby rowerzystom wygodniej się jechało... , wiem że to nie na skala, ale to przecież dopiero początek "rewolucyjnych " zmian zapowiadanych przez obecnych włodarzy
  "(...) albo skweru pod parking na Mikołowskiej" był to teren prywatny

  3 0
 • ~Arteks 2018-11-30 10:04:02

  @ursus - jedno nie przeczy drugiemu. Fudali ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jego pomysł odnośnie zakazu wjazdu aut dostawczych do ścisłego centrum był lepszy niż ten jaki jest realizowany obecnie. :/ Ale oczywiście czasami się mylił, on, jego ekipa i radni - także z PiS którzy byli wtedy u władzy. Chcieli np. budować zupełnie niepotrzebną drogę średnicową wzdłuż Nacyny łącznie z wyburzaniem wielu budynków. Pomysł z bulwarami dla rowerzystów i spacerowiczów - okazał się o wiele bardziej przyjazny i sensowny. Wprawdzie musiano usunąć niektóre drzewa ale nie tak dużo jak w przypadku budowy szerokiej drogi dla aut. Nie mówię już o jej hałaśliwości i o sprzeczności między lokalizacją parku tematycznego obok ruchliwej drogi. W przypadku Raciborskiej chyba ci się coś pochrzaniło. Gdzie tam wycinano jakieś drzewa? W przypadku drogi P-R pod piłę poszły całe połacie lasów! Np. lubiany przez wielu Królewiok czy las w okolicy Jagodowej oraz w okolicy dawnego szybu KWK Chwałowice. Poległo tysiące drzew...

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zbliżają się wybory prezydenckie. Zagłosujesz na:Oddanych głosów: 5693