zamknij

Biznes

Brak taboru przyczyną złego startu Kolei Śląskich

2013-02-02, Autor: dk
Zespół Doradców Gospodarczych TOR przygotował dla zarządu województwa raport na temat falstartu Kolei Śląskich. Jakie wnioski płyną z dokumentu? Główną przyczyną problemów spółki był brak odpowiedniej ilości składów oraz ich wysoka awaryjność.

Reklama

W opracowaniu „Analiza przyczyn występowania problemów z realizacją rozkładu jazdy 2012/2013 w Kolejach Śląskich” eksperci przeanalizowali wydarzenia, które rozgrywały się na śląskich torach od 9 do 14 grudnia 2012 roku. Wówczas Koleje Śląskie miały problem z realizacją rozkładu jazdy – brakowało taboru, pociągu się spóźniały lub nie przyjeżdżały wcale (czytaj więcej). Jednak zespół TOR podkreśla, że decyzja o utworzeniu Kolei Śląskich oraz przekazaniu im realizacji przewozów w całym województwie była prawidłowa, ale popełniono pewne błędy w przygotowaniu spółki. – Zabrakło czasu, aby wszystkie elementy właściwie zaplanować, przetestować i zgrać – tłumaczą eksperci.

Zdaniem ekspertów, sam rozkład jazdy jest skonstruowany bardzo dobrze. Jego mocne strony według specjalistów to m.in. częstotliwość, czasy odjazdu i przyjazdu pociągów do istotnych stacji dla systemu transportowego w województwie. „W podstawowym schemacie został on skonstruowany prawidłowo i sam w sobie nie mógł być przyczyną problemów, pod warunkiem zaangażowania w ten proces właściwych zasobów ludzkich i taborowych” – czytamy w analizie.

 

Przyczyny grudniowych problemów należy zaś szukać na etapie nabywania taboru przez Koleje Śląskie. Zawierane zbyt późno umowy nie dawały spółce gwarancji wysokiej jakości. Według danych zawartych w analizie Koleje Śląskie od grudnia miały do dyspozycji  60 – 70 pociągów, a średnia ich awaryjność wynosiła 35% na dobę.

 

Analiza wykazała również braki kadrowe oraz kiepskie przygotowanie obsługi pociągów. Z raportu wynika, że spółka potrzebuje przynajmniej 203 maszynistów, a było ich jedynie 141. Poza tym maszyniści nie przeszli jazd testowych i po nowych trasach poruszali się z maksymalną prędkością 40 km/h.

 

Obecnie Koleje Śląskie realizują przewozy na ok. 450 połączeniach w dni robocze oraz ok. 300 w weekendy. W połowie stycznia na tory wróciły pociągi do Wodzisławia Śląskiego (czytaj więcej). Natomiast w pierwszej połowie lutego Polskie Linie Kolejowe ma zdecydować o korekcie rozkładu jazdy KŚ (czytaj więcej).

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~werkk 2013-02-02 09:23:29

  Wiec to tylko potwierdza nieudolność rządu.

  0 0
 • ~yaman 2013-02-02 09:58:02

  polskie pociagi to jakieś zadupie!!! kupa złomu! na olmet z tym!!!!

  0 0
 • ~jojo 2013-02-02 10:42:43

  Czy ktoś kto przejmuje koleje nie wiedział i wezmie taboru,ilu ma maszynistów ? I do tego potrzebny był raport TOR-u za kupę kasy z pewnością.Przecież każdy to wiedział już po pierwszym dniu.

  0 0
 • ~ 2013-02-02 12:02:57

  w ogole to po co nam i wam te pociągi, transport busowy i gites
  kto gdzis jezdzi pociagiem? mega desperat( nie mowie np. katowice- gliwice) bo tam nie ma problemu, czy większe zadupie, większy problem

  0 0
 • ~spirit-of-the-town 2013-02-02 12:24:30

  A z Rybnika do Zakopanego pociąg jedzie od 8 do 13 godzin (wg planu), prawie jak TGV! Pozdrawiam

  0 0
 • ~spirit-of-the-town 2013-02-02 12:26:59

  Czyli przed wprowadzeniem zmian nikt nie wpadł na pomysł policzenia ile maszynistów jest "na stanie" a ilu ewentualnie brakuje? No chyba że do tak zawiłych obliczeń też potrzebna jest specjalna komisja. Pozdrawiam

  0 0
 • ~ 2013-02-02 15:07:36

  Rada kierowców apeluje, zlikwidujcie pociągi bo i tak nikt nimi nie jeździ.

  0 0
 • ~Lateks 2013-02-02 16:09:45

  Nie wiedziałem że jestem ekspertem w tej sprawie, ja po prostu tylko słyszałem że nie ma kto i czym jeździć po torach, a z drugiej strony wiedziałem że komuś z PR zależy na tym aby PR były nie rentowne -> dlatego układając rozkład jazdy nigdy nie można było zdążyć z przesiadką... Normalnie nie wierzę że są jeszcze eksperci oprócz mnie -> a jednak są tylko czemu oni nie zarządzają koleją a jacyś ludzie którzy powinni się leczyć w szpitalu na ul. Gliwickiej ?

  0 0
 • ~ 2013-02-02 16:44:20

  A ja podziwiam "ekspertów" tutaj w komentarzach. "Precz z koleją, tylko busy" czy jakoś tak. Niestety ja "nieekspert" odważę się dorzucić swoje 3 grosze. W państwach zachodniej cywilizacji kolej stanowi podstawę publicznego systemu transportowego, natomiast busy to powszechny środek transportu funkcjonujący na wschód od Bugu. A Kolejami Śląskimi sam jeżdżę regularnie i jedyne co mógłbym im mieć za złe to puszczanie starych pociągów przewozów regionalnych. Co prawda na początku grudnia było ciężko i pociągi potęgowały opóźnienia, to teraz widzę że sytuacja się ustabilizowała. Ogromny plus to gniazdka, wifi i automaty z kawą w pociągach, miejmy nadzieje że KŚ zainstalują takie bajery we wszystkich składach, to byłby naprawdę postęp w skali kraju.

  0 0
 • ~lukaszn84 2013-02-02 20:35:12

  Kolej Polska nigdy nie dogoni europy zachodniej prędzej nam do europy wschodniej taka prawda. Zamówiono PENDOLINO oczywiście wersja tańsza, co nam po szybkiej kolei jak torowiska są porażką !!!!

  0 0
 • ~kachna@online.de 2013-02-03 02:13:26

  A ja mam nadzieje , ze wreszcie ta polska prowizorka sie skonczy , i wymagania klienta doprowadza do poprawy , w koncu kolej na calym swiecie to podstawowy srodek transportu ....

  0 0
 • ~miastowy 2013-02-03 15:31:31

  Sami eksperci, a pewnie "Żodyn" tymi kolejami nie jechał. Ja jeżdżę codziennie do pracy i jestem bardzo zadowolony. standard o wiele wyższy od przewozów regionanych, które biorąc co raz to więcej kasy, zamykały coraz więcej połączeń. Co do zamykania koleji na rzecz Busów to gratuluje samopoczucia tym którzy lubią jeździć stłoczeni jak zwierzęta, co dzień narazajac zycie

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 1889