zamknij

Wiadomości

Boguszowice: Osiedle Południe tonie w śmieciach

2020-01-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Osiedle Południe w Rybniku Boguszowicach tonie w śmieciach. Czytelnik alarmuje nas, że śmietniki są tam przepełnione, a odpady są zostawione tuż przed kontenerami. - Czy tak ma to wyglądać? Przez większość tygodnia mamy oglądać takie składowiska odpadów? - pyta. Co na to miasto?

Reklama

Zmieniły się zasady w gospodarce odpadami komunalnymi, podniesiona została o 100% opłata za segregowane odpady, a jak wskazuje nasz Czytelnik – niekonieczne przełożyło się to na jakość świadczonych usług.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z podwyżki opłat za wywóz śmieci, podwyżki 100-procentowej. Tymczasem jakość usług drastycznie spadła. Do wiadomości dołączam zdjęcie, jak wyglądał dziś rano, tj. w środę 15.01.2020 r. śmietniki na Osiedlu Południe w Rybniku Boguszowicach. Te śmieci nie powstały przez jeden dzień, już w sobotę 11.01.2020 r. wieczorem (a może i wcześniej) śmietniki wyglądały bardzo podobnie - pojemniki na segregowane frakcje pełne, stosy śmieci pod pojemnikami zaczynały rosnąć. To nie jest jeden odosobniony przypadek - krótki spacer po osiedlu, 3 wiaty śmietnikowe każda tak samo wygląda, a podejrzewam, że całe osiedle tak wygląda. Przed podwyżkami czasem podobnie wyglądał pojemnik z papierem, rzadziej szkłem, a teraz praktycznie non stop i to wszystkie frakcje (z wyjątkiem zmieszanych) – pisze pan Rafał (nazwisko znane redakcji).

Mężczyzna podejrzewa, że przez podwyżki opłat wiele rodzin zdecydowało się segregować śmieci aby nie być narażonym na opłaty za śmieci niesegregowane. Jego zdaniem miasto w ogóle nie jest na to przygotowane.

- Pomału widać, że ludzie mają dość tych stert śmieci i posortowane frakcje wyrzucają do zmieszanych. Czy tak ma to wyglądać? Przez większość tygodnia mamy oglądać takie składowiska odpadów? A wyselekcjonowane odpady, w końcu mają trafiać do zmieszanych, ponieważ nie ma możliwości ich składowania w odpowiedni sposób? Logicznym jest, że po podwyżkach standard usługi powinien być wyższy, a przynajmniej taki sam, a nie niższy! - zauważa Czytelnik.

Jak dalej pisze, miasto podaje główne składowe podwyżek - opłata marszałkowska, ceny prądu, płaca minimalna.

- Przeciętny mieszkaniec Śląska wg GUS w 2018 r. wytworzył 370 kg śmieci. W 2017 r. (domyślam się, że od tego roku opłata za wywóz wynosiła 11 zł/osoby) mieszkaniec płacił rocznie 132 zł za wywóz śmieci, przy średniej ilości śmieci mieszkaniec "zapłacił" około 27,5 zł opłaty marszałkowskiej, a pozostałe 104,5 zł/rok stanowiło pozostałe koszta gospodarowania odpadami.

 

W 2020 r. mieszkaniec będzie płacił 264 zł/rok za wywóz śmieci, "zapłaci" 100 zł opłaty marszałkowskiej i zostaje 164 zł/rok pozostałych kosztów. Czyli wzrost pozostałych kosztów wynosi około 57%. To więcej niż kolejna pozycja, która miasto wskazuje jako przyczyna podwyżek tj. wzrost cen prądu o 54%, a domyślam się, że poza opłatą marszałkowska to właśnie prąd jest głównym powodem podwyżki tj. nie ma innych tak znaczących podwyżek. Skoro prąd wzrósł 54%, dlaczego pozostałe koszta wzrosły 57%? A przecież te pozostałe koszta to nie tylko prąd, ale też np. kolejne zaznaczona przez miasto "pozycja" czyli pensja minimalna, która wzrosła "tylko" o 12,5% - czytamy.

Czytelnik z Boguszowic rozumie, że są też inne uwarunkowania uzasadniające podwyżki. Ma jednak jedno istotne „ale”.

- Miasto pisze o "wzroście wymagań technicznych w stosunku do miejsc magazynowania odpadów i in." - szkoda tylko, że znów to nie ma przełożenia na rzeczywistość, bo z jednej strony wzrost wymagań technicznych, a z drugiej strony smród w Boguszowicach tylko się nasila. Jako formę podwyżki można też doliczyć dodanie kolejnej frakcji tj. biodegradowalne - jest to zwiększenie obowiązków mieszkańców.

 

O ile samą wysokość podwyżki można zaakceptować biorąc pod uwagę podwyżki opłaty marszałkowskiej, cen prądu czy płacy minimalnej (choć nie do końca też to się spina w tych uproszczonych rachunkach), o tyle równoległe obniżenie jakości usługi - sterty śmieci przy wiatach śmietnikowych, smród z wysypiska już nie może być akceptowana przez mieszkańców – kończy swój list do redakcji.

Jak do tej relacji odnosi się rybnicki magistrat? Otrzymaliśmy odpowiedź od Agnieszki Skupień, rzecznik UM w Rybniku:

Od nowego roku obowiązuje nowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych i jednocześnie nowe zasady rejestrowania wywozu odpadów w ogólnokrajowej bazie. Baza to narzędzie elektroniczne, z którego mamy ustawowy obowiązek korzystać. Niestety nie działa tak, jak byśmy chcieli, zawiesza się, a to powoduje, że samochód wywożący odpady spędza na RIPOK-u (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) czasami do 3 godzin i czeka na rejestrację.

 

Co do niewywiezionych odpadów mamy w ostatnim czasie bardzo wiele zgłoszeń o nieodebranych odpadach. Firma wywożąca ma 2 dni na reakcję po zgłoszeniu o nieodebranych odpadach. Jeżeli nie realizuje zgłoszenia w terminie, będzie miała naliczone kary, zgodnie z zawartą umową. Przepraszamy wszystkich mieszkańców za tą sytuację i jednocześnie prosimy zgłaszać takie sytuacje do wydziału gospodarki komunalnej.

Oceń publikację: + 1 + 72 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~janek19973 2020-01-16 11:31:46

  Panie kuczera co jest śmieci poszły o 100% a firmy teraz nie dają rady u nas na ul Marokanów kosze tez pełne!!!!

  129 7
 • ~Madelainex 2020-01-16 11:45:01

  Nie tylko osiedle południe ale śmietniki są zawalone na całym osiedlu.. cóż mój sąsiad będzie miał czym palić :) cały Rybnik zatruty

  94 10
 • ~ 2020-01-16 11:54:12

  Teraz czekać , aż szanowni blokersi posądzą o ten bajzel nas, że to my im podrzucamy .

  95 42
 • ~entropia 2020-01-16 11:58:37

  skoro nie można odbierać częściej to rozwiązanie wydaje się proste, postawić słusznej wielkości kontenery zamiast tym malutkich budek, takie chociażby jakimi odbiera się gruz z budowy

  88 2
 • ~truman20 2020-01-16 12:04:44

  Nie ma się co dziwić. Rybnik od dawna ma łatkę jednego z najdroższych, najgorzej zarządzanych i najmniej przyjaznych miast w regionie albo nawet w Polsce. Pieniądze w Rybniku są na wszystko, tylko nie na sprawy najważniejsze.

 • ~ 2020-01-16 12:30:21

  Pan prezydent za chwile powie, że to wina rządu.Pomóżmy panu prezydentowi w cierpieniu sprawowania władzy i nie wybierajmy go na następną kadencję. Facet nie panuje na Rybnikiem

 • ~ypsilon 2020-01-16 13:07:16

  Niektóre śmietniki przy blokach na Gliwickiej,Kościuszki,Piasta też toną w śmieciach odnoszę wrażenie że ewidentnie miasto przestalo panować nad ich wywozem. Kiedy to się wreszcie zmieni?

  93 8
 • ~tesla 2020-01-16 13:09:31

  W sedno: "Pieniądze w Rybniku są na wszystko, tylko nie na sprawy najważniejsze." + "Pomóżmy panu prezydentowi w cierpieniu sprawowania władzy i nie wybierajmy go na następną kadencję. Facet nie panuje na Rybnikiem."

 • ~Janusz_Cebularz 2020-01-16 14:01:31

  Na tyłach ulicy Kościelnej w SAMYM CENTRUM bo przy Ratuszu pełne kosze stoją już od 20 grudnia. Dobrze, że razem z ceną urosła również jakość usług.

  50 4
 • ~Kurt_Wallander 2020-01-16 14:02:01

  ...bo coś tu nie działa. Ceny śmieci w górę a pomimo terminu (przypomnianego przez Wywozik), po wystawione śmieci firma zbierająca je, przyjechała po dwóch dniach.

  Na pewno za to działa ściąganie pieniędzy z mieszkańców.

  73 3
 • ~Dawid Dziwoki 2020-01-16 14:18:36

  Bo kupujecie po jednej piersi albo udko z kurczaka w markecie zapakowane w plastik wielkości dwóch kurczaków, a butelek i opakowań nie potraficie zgniatać - to taki pomysł dla prezydenta, żeby zrzucić na mieszkańców winę. Można nawet pokusić się o oskarżenie obywateli o zbyt dużą produkcję śmieci. Tak na poważnie w zimę truje nas smog, a w lato upały + bioodpady = epidemia.

  49 22
 • ~starocierybnik 2020-01-16 14:22:19

  Jaki gospodarz [Kuczera] takie śmieci. Hihi Dla niego są najważniejsze drogi dla rowerów. Gdzie jest troll Barakuda. Hihi

  65 10
 • ~Zbigniew Martyniak 2020-01-16 14:52:28

  Ja też robię zdjęcia hasioków , które dotyczą MS Południe. Rada Nadzorcza zamiast odwołać pewne osoby za różne nieprawidłowości nie rozwiązuje również problemu śmieci. Dodali mały kubełek a potrzeby są większe!! Dlaczego spółdzielcy nie mają worków do segregacji a inni mają. Potrzebne są systemowe rozwiązania ale jak najważniejsze jest ochrona pewnych osób to tak wygląda!!

  31 8
 • ~Zbigniew Martyniak 2020-01-16 14:53:38

  CYTAT: O co chodzi? Twierdzili, że mieszkańcy paląc w domowych piecach zabronionym paliwem, powodują przekroczenia norm zanieczyszczeń w mieście. Dziś, kiedy w Krakowie pozostało „tylko” 2500 starych pieców, z czego większość w ogóle nie pracuje, wskaźniki przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza oszalały.


  Odpowiedź wydaje się prosta. Ktoś kłamał. Chciałbym być dobrze zrozumiany. Ciszę się, że z kominów Krakowa unosi mniej trujących pochodnych węgla brunatnego, kamiennego i drzewnego, ale jak się okazuje, nie to miało zasadniczy wpływ na poziom zanieczyszczeń atmosfery.


  Idąc tokiem myślenia rajców miasta, nie minie nawet sekunda, a wskażą kolejnych winnych i rozpoczną z nimi walkę. Kiedy okaże się, że i tym razem „pomylili się”, jak pisaliśmy, zabronią wjazdu kierowcom samochodów z napędem benzynowym i diesla.


  We wtorek w Krakowie i okolicach doszło do przekroczenia granicznych norm stężeń pyłów, prawie o 900 procent. Dla przykładu w Kokotowie – gmina Wieliczka, stężenie pyłów PM 2,5 było równe 891 procentom normy, a pyłów PM 10 – 654 procentom normy. Podobną skalę przekroczeń zanotowano również w Pisarach – gmina Zabierzów oraz Sułkowie – gmina Wieliczka.


  Aby uzmysłowić sobie skalę zagrożenia, wystarczy przytoczyć wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie norm zanieczyszczeń powietrza. Dopuszczalne stężenie dobowe dla pyłu PM 10 nie powinno przekraczać 50 mikrogramów , a dla pyłu PM 2,5 – 25 mikrogramów na metr sześcienny. Dziewięciokrotne przekroczenie w przypadku jednego i ponad sześciokrotne w przypadku drugiego wskaźnika oznacza powietrze szkodliwe dla zdrowia i życia mieszkańców regionu, ale i klęskę propagandy miasta Krakowa wobec swych mieszkańców.
  To ich obciążano główną odpowiedzialnością za zatruwanie atmosfery powietrznej. Tymczasem, prawda jest o wiele bardziej złożona. Nie wystarczy na krakowianach oprzeć finansowania dużej części wymiany pieców, a później drogiej energii cieplnej pozyskiwanej dzięki ogrzewaniu gazowemu lub przy pomocy grzejników elektrycznych.
  Urzędnicy miejscy, jeśli nie kłamali, to powinni powiedzieć, że się pomylili. Tego wymaga przyzwoitość wobec swych mieszkańców.
  Źródło: polsatnews.pl/PP
  Fot.airly.eu

  38 9
 • ~pprywatne 2020-01-16 15:00:12

  Pokusiłem się o krótkie wyliczenie i wyszło mi, że mieszkańcy dwu klatkowego bloku na Nowinach zapłacą około 16000 zł miesięcznie za wywóz niesortowanych śmieci. Ile będzie tych śmieci miesięcznie 1 tona 2 tony? Ktoś ładną kasę trzepie na tym.

  65 3
 • ~rzyt 2020-01-16 15:42:40

  Program chłopców z miasta to "Płać i płacz", a na wiosnę postawią nam piaskownicę w centrum tak jak w Warszawie.
  Dziękuję także za betonowy skwer koło UM.
  Czy Rybnik ma Radę Miasta, która obserwuje co się dzieje?

  57 2
 • ~tf2 2020-01-16 17:52:54

  Za chwilę zamieszkają tam szczury a cena wywozu śmieci znowu podskoczy. Czyli wszystko rozwija się zgodnie z polityką UE.

  32 7
 • ~Arteks 2020-01-16 18:25:48

  @truman20 - duże miasto ma więcej problemów, wyższe koszty działania infrastruktury ale też dzięki większym możliwościom - duży może też więcej. Może realizować większe inwestycje, dba o wyższy poziom oświaty, zapewnia więcej benefitów swoim mieszkańcom od miejscowości małych i biednych. Te śmieci prędzej czy później się posprząta - ale czy podobałoby ci się płonące przez tydzień śmieciowisko? Tak było ponad rok temu w Żorach. A nie musiało do tego dojść gdyby władze Żor pilnowały swoich interesów i nie ściągały do miasta "inwestorów śmieciowych". Kto z okolicznych miast realizuje tak skomplikowane i poważne inwestycje jak nasza - obwodnica? Nikt - bo innych na coś takiego po prostu nie stać. Jeśli uważasz, że sąsiednie miasta są lepiej zarządzane to skąd problemy z uchwaleniem budżetu w Wodzisławiu? Skąd problemy z gigantycznym zadłużeniem Żor - powstałym nie przez inwestycje (których tam prawie nie ma), a deficytowe pomysły pokroju Muzeum Ognia? Natomiast jeśli o mnie chodzi - o wiele bardziej wolałbym podwyższać opłaty parkingowe niż opłaty za wodę czy wywóz śmieci. Bo niestety ale opłaty śmieciowe - uderzają we wszystkich mieszkańców - a parkingi uderzałyby w wygodnych w tym wielu spoza naszego miasta. I jeszcze jedno. Uważam Katowice za lepiej zarządzane miasto od Rybnika - ale tam by ci się bardzo nie podobało bo tam od lat wywala się auta z ulic centrum miasta. ;)

  8 41
 • ~Arteks 2020-01-16 18:39:19

  @rzyt - w miastach w których rządzi PiS, też podwyższono koszty wywozu śmieciu np. w Katowicach od 1.01 (21,30/42,60) a więc podobnie do Rybnika przy czym w Katowicach koszty odbioru są niższe bo w Katowicach nie ma aż tak dużo dzielnic chałupowych co u nas. A dzielnice chałupowe są droższe w gospodarce śmieciowej i generują dodatkowo ogromne ilości popiołu, roślin, liści itd. Radni opozycyjni za wyjątkiem Dwernika i Szymury są dość słabi merytorycznie. Gubią się, nie rozumieją procedur, mają słabą wiedzę urbanistyczną, potrafią czasami nawet zaprzeczać ideom - które są realizowane przez własną partię w innych regionach czy miastach. Rzadko kiedy są przekonywujący i rzadko mają w czymś rację. Co nie znaczy, że zawsze niesłusznie punktują Kuczerę. Bo i ja się co raz częściej przykładam do poglądu, że budowa parkingu za 20 mln miałaby sens tylko gdyby likwidowano konkretnie i sprawnie inne miejsca parkingowego. A tymczasem ekipa Kuczery dużo o tym mówiła, mało realizuje. Wcale mnie potem nie dziwi, że można w tym dostrzeć jakąś niespójność. Ale od radnych wymaga się więcej niż od komentatorów. ;)

  5 42
 • ~mewa74 2020-01-16 20:08:48

  Pani rzecznik (pewnie i tak nie czyta), to nie do mieszkańców należy zgłaszanie czegokolwiek. Mieszkaniec płaci i ma mieć wywiezione. Natomiast to odpowiedni wydział UM powinien kontrolować czy wszystko działa prawidłowo.

  28 2
 • ~mewa74 2020-01-16 20:14:45

  Firma będzie miała naliczone kary... A co z tego będzie miał zwykły mieszkaniec, któremu potrącono za wywóz, a nastąpiło opóźnienie? Straszy się ludzi podwyżką za to, że nie segregują, a w drugą stronę? Mieszkaniec dostanie obniżkę za to, że firma się nie wywiązuje?

  31 1
 • ~Marcin Dębosz 2020-01-16 21:11:43

  Myśle,że 50 zł za osobę za śmieci to będzie takie optimum,żeby wszyscy mogli egzystować. My posortujemy, a firmy śmieciarskie i urzędnicy najedzą się do syta. Oczywiście tylko ten rok. Następny będziemy skłonni zapłacić już około 70 zł za osobę,żeby wszyscy zainteresowani byli najedzeni.

  18 2
 • ~gosiabartek 2020-01-17 09:11:26

  U nas nie ma problemu. Śmietniki ogarnięte. Szkoda tylko,że nie wszyscy mieszkańcy stosują się do obowiązku segregacji

  5 8
 • ~tomolesrow1 2020-01-17 12:09:48

  Ąrteks
  Jak zwykle odwracasz kota ogonem jeśli chodzi o wysokości opłat
  .
  Skąd wiesz , jakie w Katowicach jest koszt zbierania śmieci - Katowice to nie tylko centrum i bloki, to też dzielnice z domami jednorodzinnymi, więc nie kłam.
  Co do opłat w Rybniku - nie największe miasto ale najwyższe podatki lokalne i opłaty w województwie śląskim. Weźmy podatek od nieruchomości - stawki np dla przedsiębiorców - 0,95 zł/m2 są stawkami maksymalnymi, jakie można ustalać zgodnie z limitami Ministerstwa Finansów . Żadna inna Gmina takich nie stosuje - stawki tego podatku są wyższe niż w Gliwicach - 0,86 zł/m2, Katowicach - 0,89 zł/m2 i innych wielkich miastach województwa.
  Stawki za odpady komunalne - to samo - jedne z najwyższych, stawka za wodę i odprowadzanie ścieków - nie ma chyba nigdzie drożej.
  Zarządzanie finansami jest tragiczne- mimo tak wysokich stawek zdzieranych z nas, obywateli deficyt jest ogromny.

  12 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 670