zamknij

Wiadomości

Blisko rekordu zarażeń koronawirusem, a rząd luzuje obostrzenia

2020-07-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pandemia koronawirusa trwa i nie powstrzymuje jej lato, na co liczyli specjaliści. Ministerstwo Zdrowia poinformowało 584 nowych przypadkach zakażenia COVID-19 w Polsce. To drugi najwyższy wynik w naszym kraju od początku epidemii. Tymczasem właśnie dzisiaj rząd luzuje kolejne obostrzenia.

Reklama

Blisko do nowego rekordu zarażeń

Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych wiadomości. Opublikowano właśnie najnowsze dane dotyczące liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce. Odnotowano je na terenach województw:

- śląskiego (188),
- małopolskiego (142),
- mazowieckiego (62),
- wielkopolskiego (34),
- łódzkiego (32),
- pomorskiego (23),
- dolnośląskiego (21),
- podkarpackiego (21),
- opolskiego (20),
- lubelskiego (12),
- podlaskiego (9),
- lubuskiego (7),
- świętokrzyskiego (7),
- kujawsko-pomorskiego (3),
- warmińsko-mazurskiego (2)
- zachodniopomorskiego (1)

W sumie od początku epidemii liczba zarażonych w Polsce doszła do 42 622 osób.

MZ informuje też o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-M Zielona Góra, 90-M Grajewo, 89-K Białystok, 71-M Poznań, 62-M, 71-M Zgierz, 94-K Częstochowa, 70-M Kraków (mieszkaniec województwa śląskiego), 78-K Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące.

Spośród osób zakażonych, od początku pandemii zmarło 1 tys. 664 pacjentów.

Rośnie też liczba osób, które wyzdrowiały. Obecnie jest ich 32 419.

Gdzie są centra zakażeń?

Resort powiadomił również, gdzie aktualnie znajdują się największe ogniska zakażeń koronawirusem w Polsce. Wymienia się dwa województwa: śląskie i małopolskie. Jeżeli chodzi o nasz region – problem dotyczy kopalni: Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia.

Rząd luzuje obostrzenia

Mimo, że epidemia w Polsce nie traci na sile, rząd wprowadził dzisiaj (zgodnie z zapowiedzą) poluzowanie obostrzeń.

Co się zmienia? Więcej osób może od teraz uczestniczyć w imprezach organizowanych w obiektach sportowych na wolnym powietrzu (m.in. na otwartych lub półotwartych stadionach, z miejscami siedzącymi lub bez).

25 lipca weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument zezwala m.in. na powrót kibiców do hal i sal sportowych, całkowite zniesienie limitów na basenach oraz udział w wydarzeniach i zajęciach sportowych nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie.

Przepisy dotyczą wszystkich dyscyplin sportowych.

Udostępnienie 50% miejsc przewidzianych dla publiczności

Podczas wydarzeń lub zajęć sportowych publiczność będzie mogła zająć nie więcej niż 50% miejsc dla niej przewidzianych na/w:

- stadionach;
- boiskach;
- salach i halach;
- basenach;
- siłowniach, klubach i centrach fitness;
- oraz w zakresie organizacji obozów sportowych.

ZASADY ZAJMOWANIA MIEJSC NA OBIEKTACH SPORTOWYCH:

- co drugie miejsce na widowni;
-nw rzędach naprzemiennie;
-nw przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m.

Zasady nie dotyczą widza, który uczestniczy w wydarzeniach:

- z dzieckiem poniżej 13. roku życia;

- z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;

- zasady nie obowiązują osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących

UWAGA! Na terenie obiektów sportowych widz musi:

- zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na ich terenie;

- zachować 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.

Sprzedaż biletów dla publiczności, która uczestniczy w wydarzeniu, jest prowadzona wyłącznie drogą elektroniczną.

UWAGA! Na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi – bez udziału publiczności!

Taka sama zasada (co do zajmowania miejsc, zachowania odstepu, zakrywania twarzy maseczką) obowiązuje w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych.

Jeżeli chodzi o imprezy plenerowe, od 17 lipca, obecne zasady dotyczą zapewnienia co najmniej 5 m kw. na osobę, wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu oraz wyraźnego oddzielenia i oznaczenia terenu dla widowni, aby uniemożliwić mieszanie się publiczności np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 1,5-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.

Powyższa zasada zachowania dystansu nie dotyczy osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 71

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Dark Side 2020-07-25 12:52:38

  Już po wyborach więc wracamy do rzeczywistości ...
  propaganda sukcesu trwa w najlepsze!
  A tak na marginesie, patrząc na dobowy przyrost zachorowań na Śląsku, to na koniec sierpnia wszyscy mieszkańcy tego województwa bedą nosicielami. ZDROWIA I ODPORNOŚCI DLA WSZYSTKICH!!!!

 • ~kurier 2020-07-25 13:22:11

  Przed wyborami premier mówił, że już jest bezpiecznie. Taka osoba jak premier powinna wiedzieć co mówi. Mamy słuchać premiera czy nie?

 • ~Piotr Czaja 2020-07-25 13:32:22

  Koniec propagandy sukcesu panie Kłamczuszku.Gopodarka pada na ryj,bezrobocie rośnie!Kopalń które są wylęgarnią koronawirusa zamknąć nie można bo na śląsku bezrobocie sięgnęłoby 20%.Po wyborach czas opamiętać się i walczyć z rzeczywistością!Koniec z głupimi uśmieszkami do kamer PANIE PREMIERZE i wiecowaniem!Nadszedł czas żeby wziąć się do pracy!

 • ~zak 2020-07-25 13:42:19

  Chciałbym widzieć te wpisy totalsów , jakby rząd zaczął zaostrzać obostrzenia. nie bójcie się , jak jeszcze wzrosnie ilość zakażeń , to wprowadzą. To będzie dopiero kwik , szczególnie młodych

 • ~przykopa 2020-07-25 13:52:39

  Człowieku j.w..Jesteś totalnie. Ale walnięty

  64 49
 • ~*Forum* 2020-07-25 14:22:02

  ~zak twoja lojalność (a raczej zaślepienie i służalczość) wobec rządu jest powalająca. Jesteś w stanie poświecić własne zdrowie (a nawet życie) aby ich bronić. Człowieku bądź obiektywny! Niestety wszyscy zniewoleni w systemach totalitarnych tak mają:(

  92 38
 • ~Idaho 2020-07-25 15:22:36

  Znam 9 osób, które to przeszły ( potwierdzonych testami). 2 bardzo ciężko, pomimo wieku -55 i bez legendarnych chorób "współistniejących". Reszta objawy podobne do średniej grypy, lub prawie bez objawów. Co jest najbardziej niepokojące, to wpływ covida na organizm ( nawet u osób, które nie miały objawów ). Niektóre badania sugerują całkiem spore zniszczenia....To co się teraz dzieje w Polsce, to wdrażanie modelu szwedzkiego....który był tak kontrowersyjny dla wielu. A ponieważ, mamy mniej ludzi w podeszłym wieku, być może dawne szczepienia na grużlicę mają jakiś pozytywny wpływ. to będzie na ten syf umierać jakieś 3-4 tysięcy ludzi rocznie wobec całkowitej liczby zgonów coś około 400 tysięcy. Covid doda 1%. Oby nikt z forumowiczów się na załapał do tej grupy.

  80 11
 • ~ 2020-07-25 15:32:01

  No chyba nikt rozsadny nie myslal, ze rzad ma jakis sensowny plan, albo ze mu zalezy na ludziach

  92 33
 • ~Ancymon 2020-07-25 15:44:36

  Droga redakcjo moglibyście napisać ile zmarło zakażonych korona wirusem górników , było ich
  zakażonych według informacji chyba w okolicach 1000 ale o żadnym zmarłym nie słyszałem , przechodzili to w większości przypadków bezobjawowo .To samo ile zmarło dzieci bo też o takim przypadku nie słyszałem , tak w ogóle nie znam osobiście osoby która by zmarła na korona wirusa , za to znam osoby i to w sile wieku które zmarły na inne choroby w czasie pandemii. Prawdopodobnie i tak wszyscy na to zachorują
  lub już zachorowali nawet o tym nie wiedząc . Chyba należy się cieszyć że życie zaczyna w miarę normalnie się toczy ale ty ~*Forum jesteś zniewolony systemem totalitarnym . Wystarczy gdzieś wyjść jak ludzie przejmują się Covid , cieszą się życiem , pogodą ,swobodą że mogą normalnie żyć .

  61 49
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-07-25 17:01:34

  Ancymon,

  glupi cepie, a widziales gornika na kopalni starszego niz 45lat?

  Moze zapytaj sie ile gornikow zniszczylo zdrowie swoich rodzicow i dziadkow.

  Przeraza mnie ta propaganda gorniczej glupoty.

  Spokojnie idioci sie zaraza jeszcze raz.. albo i dwa razy.. a potem beda plakac, ze chca rente i odszkodowania od kopaln bo przez coronavirusa maja zniszczone zdrowie.

  Nieznosze tego sk..synstwa wsrod mlodych, ktorzy nie mysla o swoich bliskich.

  73 62
 • ~zak 2020-07-25 17:08:43

  @~forum - moja lojalność nie ma nic do rzeczy . NIkt ci nie każe wychodzić bez potrzeby , ani chodzić na imprezy, ja tego na przykład nie robię . Zachowuj się rozsądnie i wszystko będzie ok. Gdzie to państwo cię zniewala ? gdzie ten totalitaryzm ? napisz proszę w czym państwo PISu cie ogranicza , a gdzie państwo POwskie cię nie ograniczało ?

  41 58
 • ~artefakc 2020-07-25 17:15:54

  Szkoda, że nie wygrał Czaskoski. On by wszystko i wszystkich zamknął, aby nie było zachorowań. Niektóre komentarze, to wina indokrynacji TVN, antypolskiej telewizji, jątrzącej od rana do wieczora i od wieczora do rana, także Gazety Wymiotnej, albo radia RMF (Radio Most Fake) Kiedy wreszcie z przestrzeni publicznej znikną media opłacane przez obcy kapitał? Ciekawy jestem, co by powiedział Niemiec, gdyby rano się obudził i ktoś mu powiedział, że 90% mediów jest w rękach, np. – Polaków…

  49 69
 • ~artefakc 2020-07-25 17:18:10

  W tym roku na świecie umarło już tyle ludzi na: 300.000 grypa 900.000 AIDS/HIV 4.500.000 rak 500.000 malaria 2.600.000 papierosy 1.500.000 alkohol 600.000 samobójstwa 700.000 wypadki drogowe i żadna z tych przyczyn śmierci nie została obwołana pandemią ani nie straszą nią całego globu.

  46 47
 • ~artefakc 2020-07-25 17:22:54

  GUS: liczba zgonów w Polsce, nie większa niż w zeszłym roku. Z danych GUS wynika, że w marcu 2020 umarło w Polsce 37,6 tys. osób, w kwietniu 34,5 tys., a w maju 31,5 tys. osób. Dla porównania w 2019 r. w tych samych miesiącach odnotowano w Polsce odpowiednio: 34,1 tys., 35,5 tys., oraz 33,2 tys. zgonów. Tak więc o ile w 2020 r. liczba zgonów od marca do maja wyniosła 103,6 tys., to w 2019 r. było to 102,8 tys. (W 2018 r. było to 107,8 tys. zgonów). Nie widać więc, żeby epidemia w znaczny sposób przełożyła się na wzrost liczby zgonów w kraju.

  43 32
 • ~Ancymon 2020-07-25 17:36:40

  ~PogromcaSzkodnikow widziałem i to nie jednego , myślisz że na dole nie pracują ludzie po 50 .Nie rozumiem co masz na myśli zniszczyć zdrowie rodzicom czy dziadkom , ale na pewno twoi rodzice muszą być zatroskani że takiego syna wychowali .Jak myślisz co według ciebie należy zrobić ? , wszystko pozamykać (między innymi kopalnie) i w domu siedzieć przez 20 lat aż minie ta epidemia a ludzie będą żyli z czego ? , myślisz że kopalnia to sklep że za pół roku wrócisz do normalnego wydobycia .Człowieku nie kompromituj się , czym ty się w ogóle zajmujesz , jak zarabiasz na życie , niestety każdy chciałby np. jak nauczyciele siedzieć w domu ( nie mam pretensji do nauczycieli bo nie oni to ustalili ) i dostawac pełną wypłatę a po kilku miesiącach wrócić do szkoły by normalnie uczyć . Na kopalni tak się nieda , wypowiadasz się o sprawach o których nie masz zielonego pojęcia .

  65 32
 • ~sawusek 2020-07-25 18:21:33

  Koronawirus to grypa, która była i będzie. Od marca nikt na grypę nie umarł o dziwo, lecz na koronawirusa. Słuchajcie nadal tych bajek i dajcie się zaszczepić a ktoś na tej ciemnocie i panice zarobi miliardy.

  36 43
 • ~sawusek 2020-07-25 18:23:42

  Jesteśta jednak ciemni i piszeta od rzeczy.

  7 26
 • ~Piotr Czaja 2020-07-25 18:44:47

  Na razie nie widzę postu -ajajupihujaej

  9 14
 • ~ 2020-07-25 19:16:20

  o co chodzi po liczbach ewidentnie widać że problem w kraju jest znikomy a największą wylęgarnią wirusa jest w dalszym ciągu śląsk i kopalnie największe ogniska zarażeń liczby nie kłamią więc po co izolować cały kraj wystarczy województwo śląskie zamknąć

  7 35
 • ~ariss19 2020-07-25 19:23:05

  RYBNIK. COM wy tak tylko o tym covid i covid że na Śląsku najwięcej ale jakoś tego nie widać żeby ludzie ciężko chorowali. A gdzie jest teraz mapa smogowa bo wy tacy zawsze szczegółowi teraz jest lato to nie trzeba mapy ale jak się zacznie jesień to znowu będziecie co 2h pisać jakie to mamy źle powietrze

  39 19
 • ~ariss19 2020-07-25 19:29:17

  PogromcaSzkodnikow widziałem dużo osób po 45 roku co pracują nawet lepiej po 50 też jeszcze pracują i nie mają emerytury ty naprawdę masz takie niskie IQ albo nic nie wiesz o górnictwie jak większość co się tu wypowiada

  43 17
 • ~ania0403 2020-07-25 22:45:20

  Wszystko otwierają a lekarze rodzinni od marca nie przyjmują!!!!Więc jak ludzie mają się leczyć....przez telefon...śmieszne i żałosne!!!!!Za co oni biorą pieniądze....za siedzenie i odbieranie telefonów?

  57 6
 • ~ 2020-07-25 23:18:01

  Oto Wielka Tajemnica NIegodziwca, Bestii:
  Prawda o teście-COVID-19 nazywa się testem RT PCR, który oznacza reakcję łańcuchową polimerazy z odwrotną transkrypcją.
  Został wynaleziony przez amerykańskiego biochemika w 1984 roku nazwiskiem Kary Mullis.
  Test NIE … Powtarzam … NIE testuje na obecność wirusa.
  Testuje tylko materiał genetyczny.
  Materiał genetyczny znajduje się we wnętrzu każdego żywego człowieka na powierzchni planety.
  To, co robi RT PCR, to pobiera materiał genetyczny i wzmacnia go, innymi słowy, powiększa.
  Jeśli przetestuję się za pomocą naszego RT PCR i ustawię na 30/35 cykli amplifikacji, wynik testu będzie negatywny.
  Ale jeśli ponownie przetestuję siebie przy, powiedzmy, 60/65 cyklach amplifikacji, wynik testu będzie pozytywny, podobnie jak wszystkie inne.
  To dlatego, że teraz na pierwszy plan wysunąłem tyle materiału genetycznego, że wykryje to wszystko.
  Tak działa „oszustwo”.
  Cykl amplifikacji określa liczbę pozytywnych wyników testu.
  Należy zauważyć, że wynalazca tego testu, Kary Mullis, stwierdził, że jego test „nie może być” w ogóle stosowany do diagnozowania chorób zakaźnych.
  Zmarł w zeszłym roku w wieku 74 lat i doskonale zdawał sobie sprawę, że są moce, które chcą użyć jego testu, by przetestować Covid-19.
  Był stanowczo przeciwny temu, by jego test został użyty do Covid-19, aż do jego śmierci.
  Stwierdził, że nie można uzyskać żadnego dokładnego wyniku.
  W rzeczywistości autor testu powiedział: „Jest tak samo dobry jak ten test scjentologiczny, który wykrywa twoją osobowość, a następnie mówi, że musisz przeznaczyć wszystkie swoje pieniądze na scjentologię.
  To jest prawda o chorobach i wirusach!

  Wirusy i choroby nie istnieją OKRESOWO … koniec historii!
  Obie zostały stworzone przez przemysł farmaceutyczny, który wykorzystuje fałszywą teorię zarazków do sprzedaży leków i szczepionek ludności w celu uzyskania zysków pieniężnych i kontroli populacji.
  Gdyby teoria zarazków była poprawna, nie byłoby dziś żywego człowieka, który mógłby opowiedzieć tę historię!
  Zarazki, bakterie, grzyby, patogeny, a nawet „wirusy” (które nie są „wirusami”, ale egzosomami opartymi na białkach w naszym RNA) są wszędzie.
  Życie składa się z tych rzeczy.
  Nasze ciała składają się z tych rzeczy.
  Tak zwane „choroby” to wyłącznie objawy toksyczności leżącej u podstaw komórek.
  Tak zwane „wirusy” są wytwarzane w naszych organizmach jako mechanizm ochronny przed nadmierną toksycznością.
  Kiedy jesteśmy nadmiernie toksyczni, nasz organizm tworzy naturalny proces detoksykacji zwany „grypą”, „przeziębieniem” lub „zapaleniem płuc”, aby pozbyć się z organizmu tych śmiertelnych toksyn.
  Mając to na uwadze, „wirusy” NIE ZARAŻAJĄ w żaden sposób ani w żadnej formie.
  Jedynym sposobem na „złapanie wirusa” jest wstrzyknięcie go w szczepionce.
  Najważniejsze jest to, aby przestać brać trujące leki z Big Pharma.
  NIE pomagają ci ani wcale cię nie leczą.
  Za każdym razem, gdy bierzesz pigułkę przeciwbólową … wyłącza ona twój układ odpornościowy na 3 dni.
  POzdrawiam!

  26 13
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-07-26 07:57:13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 4
 • ~ 2020-07-26 08:20:47

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~romcost 2020-07-26 09:07:07

  Po komentarzach widzę, że wczoraj i dziś wydobycie stoi, bo zametanowanych propaganda rządzi... Do tego jeszcze antyszczepionkowcy, Boże z kąt to się bierze, Internet powinien być udostępniany jak broń po zdaniu egzaminów psychologicznych i to regularnie powtarzanych bo takie Pajace krzywdę innym robią...
  ~artefakc powiedz ty mi jak to ludzie umierają NA ten alkichol i papierosy, bo nie słyszałem o takich chorobach ???
  Panowie, z pierwszej ręki tutaj słyszymy, że na dole robią 45+ czyli się da?? Czy ZUS też czyta te wpies??

  9 12
 • ~Ancymon 2020-07-26 09:46:33

  ~romcost na dole przechodzi się na emeryturę po 25 latach czystej pracy dołowej ( nie wlicza się wojska , chorobowych ) , a nie po osiągnięciu 45 lat życia .Nie każdy przyjmował się do pracy dołowej jak miał 18 czy 20 lat .Wiele ludzi przyjmowało się do pracy na dole będąc przed 30 lub nawet po 30 przychodząc z innych zakładów czy firm , niektórzy przechodzili z powierzchni kopalni .Więc jak łatwo policzyć mając 45+ ludzie mogą normalnie pracować na dole i niema w tym nic dziwnego . Proponuję ci byś to ty jako pierwszy udał się na taki egzamin psychologiczny .

  18 4
 • ~romcost 2020-07-26 09:55:39

  A jaka część z tych 45+ to emeryci górniczy pracujący w spółkach? Zawsze trąbiliście, że na dole to takie ciężkie warunki, że ktoś 45+ to nie da rady pracować...

  12 11
 • ~Marian Zdrzałek 2020-08-04 11:59:08

  Jak się słyszy i widzi zachowanie i wypowiedzi rządzących oraz niby prezydenta to nie dziwi że ludzie już całkowicie głupieją. Zastanawiam się czy wszyscy żyjemy w tym samym kraju. Przecież działania rządu nie trzymają się kupy ani d..y

  0 1
 • ~Marian Zdrzałek 2020-08-04 11:59:58

  Jak się słyszy i widzi zachowanie i wypowiedzi rządzących oraz niby prezydenta to nie dziwi że ludzie już całkowicie głupieją. Zastanawiam się czy wszyscy żyjemy w tym samym kraju. Przecież działania rządu nie trzymają się kupy ani d..y

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 641