To już dziesiąta z rzędu zła wiadomość dla kredytobiorców. Podczas, gdy większość banków centralnych nie tylko w Europie, ale i na świecie koryguje stopy procentowe w dół, dla spłacających zobowiązania w Polsce te znowu pozostały bez zmian. Eksperci prognozują, kiedy możemy spodziewać się obniżki.
— Główna stopa procentowa NBP pozostała w październiku na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej, czyli 5,75 proc. rocznie — podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Jak przypomina Business Insider, to już dziesiąta z rzędu podobna decyzja RPP, tj. chodzi o spotkania "decyzyjne".
Według porównań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, taki poziom dalej jest porównywalny do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na Węgrzech i w Rumuni stopy wynoszą obecnie 6,5%, w Czechach 4,25%.
RPP utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie. Główna stopa procentowa NBP wynosi nadal 5,75%. Taki poziom dalej jest porównywalny do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na Węgrzech i w Rumuni stopy wynoszą obecnie 6,5%, w Czechach 4,25%. pic.twitter.com/XYxpu34sgN
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) October 2, 2024
Bez zmian pozostały też pozostałe stopy NBP: lombardowa (6,25 proc.), depozytowa (5,25 proc.), redyskontowa weksli (5,80 proc.) i dyskontowa weksli (5,85 proc.).
Kiedy wreszcie polscy kredytobiorcy złapią oddech? Zdaniem ekonomistów PIE decyzje RPP zaczynają być konserwatywne na tle globalnej polityki pieniężnej.
Główne banki będą kontynuować cykle luzowania, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu — oceniają eksperci.
W listopadzie Rezerwa Federalna USA obniży prawdopodobnie stopy procentowe o 25 pb, do 4,75 proc. Podobnie po słabszych danych o inflacji i PMI Europejski Bank Centralny będzie luzować politykę w październiku, by złagodzić ryzyko recesji w strefie euro. Stopa depozytowa w strefie euro po kolejnym posiedzeniu — ich zdaniem — sięgnie 3,25 proc. — prognozuje PIE. — Na tym tle polityka RPP znacznie bardziej akcentuje walkę z inflacją.
Decyzje RPP zaczynają być konserwatywne na tle globalnej polityki pieniężnej. Główne banki będą kontynuować cykle luzowania, aby przeciwdziałać spowolnieniu. W listopadzie Fed obniży stopy o 25 pb do 4,75%. Po słabszych danych o inflacji i PMI, EBC będzie luzować politykę w… pic.twitter.com/qbfpiwtF6Z
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) October 2, 2024
- RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne w regionie CEE", a "retoryka sugeruje, że obniżki pojawią się w połowie 2025 r.". Banki centralne w Rumunii i na Węgrzech prawdopodobnie będą miały już wtedy lekko niższe od polskich stopy. Mediana prognoz FocusEconomics dla tych państw wynosi obecnie 5,4 proc. oraz 5,7 proc. — podaje PIE.
RPP obniży stopy procentowe później niż inne banki centralne w regionie. Bieżąca retoryka sugeruje, że obniżki pojawią się w połowie 2025 roku. Banki centralne w Rumunii i na Węgrzech prawdopodobnie będą miały wtedy lekko niższe stopy. Mediana prognoz FocusEconomics dla tych… pic.twitter.com/r18ApI1Rl1
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) October 2, 2024
Co ciekawe - jak zauważa Business Insider - mimo że stopy ani drgnęły, banki jednak obniżają już oprocentowanie, choć tylko stałe i tylko w nowych umowach.
Banki obniżają oprocentowanie, ponieważ powoli zbliżamy się do momentu obniżek stóp. Stałe oprocentowanie zwykle obowiązuje przez pięć lat, więc banki ustalając stawkę stałą, biorą pod uwagę prognozy na taki okres. Obecnie początek cyklu obniżek spodziewany jest mniej więcej w połowie przyszłego roku, choć część banków przewiduje, że pierwsza obniżka pojawi się dopiero w 2026 r. — komentuje cytowany przez portal Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.
Tagi: stopy procentowe, obniżka stów procentowych, kiedy obniżka stóp procentowych, Adam Glapiński, rada polityki pieniężnej, finanse, kredyt
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Firma INNPRO z Rybnika wysoko w rankingu FT europejskich liderów długoterminowego wzrostu
+42 / -6Będzie fabryka wodoru w Rybniku? „Miasto podejmuje działania”
+28 / -9Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+28 / -12Zamiast "śmieciówki" – umowa o pracę. PIP ma dostać narzędzia do zwalczania nadużyć
+14 / -3Dyskutowali o sukcesji - i nie tylko. Za nami VI Śląskie Spotkanie Właścicieli Biur Rachunkowych (foto, wideo)
+2 / -1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert