Czy dane cyfrowe są cenne? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista; często informacje zapisane na komputerach są cenniejsze niż ogólna wiedza pracowników całego działu. Dlatego osoby prowadzące biznes, szczególnie ten dynamicznie rozwijający się i zestawiany z trudną konkurencją, muszą stale inwestować w rozwiązania ochronne. Jednym z nich jest szkolenie zatrudnianych osób, aby budować ich wiedzę – nierzadko od podstaw – dotyczącą zagrożeń w sieci. Mówiąc wprost: trudno nad tą sytuacją zapanować stacjonarnie, w biurze, a co dopiero… w podróży. Sprawdźmy, co można zrobić, aby bezcenne dane były bezpieczne.
Nie każdy musi mieć dostęp do wszystkiego
Rozpocząć działania należy od prostego reglamentowania dostępu do projektów, zasobów i źródeł informacji. Firmowy CRM i platformy służące do komunikacji oraz zarządzania zadaniami, takie jak np. Asana, należy odpowiednio podzielić. Osoba pracująca nad kontentem strony internetowej nierzadko nie musi mieć wglądu w szczegółową strategię marketingową. Księgowi nie muszą interesować się konserwacją serwera. Nawet prezes powinien mieć osobne konto z dostępem pełnym oraz takim, w którym porusza się w minimalistycznym obszarze spraw bezpośrednio go dotyczących, w pełni bieżących.
Dlaczego warto to robić? Wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie, co by było, gdyby przez nieroztropność, nieuwagę lub klasyczny atak hakerski dostęp do pełni treści firmowych uzyskałaby osoba niepowołana. Potem można pomyśleć, co z takimi informacjami mogłaby zrobić konkurencja… Tymczasem mniejszy dostęp do danych = mniej obszerny wyciek. Warto to brać pod uwagę.
W podróży zagrożeniem jest… internet
Firmowy biurowiec jest wyposażony zazwyczaj we własne serwery, a do tego pracuje tam sztab specjalistów, którzy są odpowiedzialni za administrowanie tymi zasobami. Natomiast w podróży poziom technologicznych barier jest redukowany w znaczny sposób – zagrożeniem staje się nawet zwykły internet. Trzeba uważać szczególnie na sieci otwarte, niezabezpieczone (np. hotelowe i inne publiczne). W podróży trzeba pracować nierzadko w pociągu lub restauracji. Wszędzie tam przyda się wzmożona czujność.
Przydać może się Google Chrome VPN, czyli oprogramowanie pozwalające na nieco bardziej prywatne połączenie. Tego typu rozwiązanie integruje się z przeglądarką i pozwala nie tylko na wyłączenie reklam i komunikatów o cookies, ale też zmianę adresu IP i ścieżki, którą są wysyłane dane. Dołożenie dostawcy usług VPN jako pośrednika zwiększa też poziom szyfrowania i dodatkowo zabezpiecza przed nieautoryzowanym dostępem. Dzięki temu można zdecydowanie bezpieczniej korzystać z sieci poza miejscem pracy.
Co jeszcze może się przydać?
Zanim wyjedziemy w podróż, można pomyśleć o wdrożeniu jeszcze kilku innych udogodnień:
Oczywiście firmowego laptopa należy jeszcze chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i kradzieżą. W pierwszym przypadku nie zaszkodzi zwykła ostrożność, a w drugim – np. linka Kensington Lock.
Czy można zupełnie pozbyć się zagrożeń związanych z podróżą? Niestety nie. Dane w takich sytuacjach są szczególnie narażone na wycieki. Dlatego szyfrowanie, kopie zapasowe, lokalizacja sprzętu i dobre hasła są nieodzownym „pakietem na start”. Natomiast w odniesieniu do połączeń internetowych, świetnym sposobem jest użycie profesjonalnych usług VPN pozwalających na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas łączenia się z siecią.
Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29434„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
23950W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
21830Jarmark bożonarodzeniowy w Rybniku: wiemy, jakie są ceny produktów i usług
17135W sobotę rusza jarmark bożonarodzeniowy. Będzie diabelski młyn. Znamy cały program
15387„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Miasto zabiera głos po artykule o najmie stoisk pod jarmark. Przedsiębiorcy ripostują
+167 / -37Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+124 / -29Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
17In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
17Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Bili i poniżali kobiety. Śląscy patostreamerzy w rękach policji. Jeden z nich pochodzi z Żor (wideo)
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1485