zamknij

Wiadomości

Bez zapiętych pasów i bez uprawnień. Rybniczaninowi grożą 2 lata odsiadki

2017-01-27, Autor: IS, źródło: KMP w Rybniku

Rybniccy policjanci coraz częściej zatrzymują kierujących pojazdami, pomimo wcześniejszej utraty uprawnień. Taka sytuacja miała również miejsce wczoraj. 29-latek wpadł, bo jechał samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Reklama

Od 18 maja 2015 obowiązują przepisy zaostrzające kary m.in. dla pijanych kierowców oraz osób prowadzących pojazdy mechaniczne po wcześniejszej utracie uprawnień. Mówi o tym art. 180a KK:

„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

- Niestety, nie każdy jest świadomy odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Wczoraj na ul. Dworek, policjanci wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego chryslerem. Kierujący nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że wobec 29-letniego mieszkańca Rybnika została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna został ukarany mandatem za popełnione wykroczenie, ale odpowie też za popełnione przestępstwo. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. – mówi st. sierż. Anna Karkoszka, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Przypominamy, że osobom prowadzącym pojazdy mechaniczne po utracie prawa jazdy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Warto również pamiętać, że kierującemu, który nigdy nie posiadał prawa jazdy, grozi mandat karny (500 złotych), zaś kierowca, który prowadzi pojazd, do którego typu nie posiada uprawnień (kategorii), musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Policjant ma również prawo skierować do sądu wniosku o ukaranie. Ponadto, w chwili spowodowania wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu osoby pokrzywdzonej, ale na zasadzie regresu może obciążyć tymi kosztami sprawcę, który prowadził pojazd bez uprawnień.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~halupczok1 2017-01-27 11:56:57

  Tak to jest, mimo zakazu nadal siadają za kierownicę. Za słabe kary.Osoby złapane na łamaniu tego zakazu powinny chodzić w kamizelkach odblaskowych z napisem na plecach za co ma ją ubraną i prace społeczne w wymiarze 1000 godzin na rok.

  42 17
 • ~kierowca bombowca 2017-01-27 12:44:33

  Kolejny mało rozgarnięty koleś, ja jak jeżdżę np. po wódce to jestem grzeczny i zapinam pasy, po co narażać się na głupie kontrole :)
  Swoją drgną zauważyłem ostatnio, że policja znów gnębi obywateli - powód się zawsze znajdzie - pasy.

  18 48
 • ~marys76 2017-01-27 13:19:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 2
 • ~kierowca bombowca 2017-01-27 13:52:08

  @marys76 Ciebie i jak widać wielu innych, nawet jakby "prowokacja" opluła was w twarz to byście nie zauważyli :)

  4 13
 • ~lidka1310 2017-01-27 14:18:53

  Panie
  ~marys76 To jest karalne!

  2 5
 • ~zmarzloki 2017-01-27 15:15:55

  Ja uciekłem z palącego się auta dzięki niezapiętym pasom – tylko dlatego teraz tu piszę. Wymóg zapinania pasów to taki sam absurd jak światła mijania w mieście i posiadanie gaśnicy. Zawsze jest kolejny powód do wystawienia mandatu. Jaki jest sens świecić sobie w zderzak? Gaśnicą 1 kg to możemy sobie papierosa zgasić a nie samochód. Po kiego zapinać pas, kiedy stoimy w korku, jedziemy 3 km/h, a tu nagle jakiś Żuk bez hamulców jedzie prosto na nasz bok, a my zamiast uciekać nerwowo szukamy zapięcia pasa? Pasy ratują, ale tylko w niewielu przypadkach. W pozostałej większości odbierają nam życie…. Ja nigdy nie zapnę pasów. Już raz uciekłem. Moje dzieci nadal mają ojca w całości i nie nadtopionego. Możecie mnie przypisać do tej grupy – waszym zdaniem niezrównoważonej psychicznie – która nie popiera zapinania pasów.

  30 18
 • ~auralfloat 2017-01-27 17:10:55

  Jakim trzeba być idiotą, by świadomie wsiadać bez uprawnień do auta i je prowadzić i jeszcze prowokować potencjalne zatrzymanie nie mając zapiętych pasów? Uważanie, że pasy bezpieczeństwa krępują i stanowią zagrożenie życia, jak dla jakiegoś zmarzloka to kolejny kretynizm. Weź zmarzolki napisz do koncernów samochodowych że pasy są zbędne w aucie, bo notorycznie się palą i trzeba z nich uciekać. Jesteś tak głupi jak obecni rządzący...

  29 16
 • ~kierowca bombowca 2017-01-27 19:39:50

  @auralfloat wytłumacz no nam wszystkim racjonalnie, jesli potrafisz, dlaczego jesteś sterowaną pacynką i dlaczego no musze zapinac pasy, poza przepisami a to nie argument.

  6 12
 • ~Adam Szymiczek 2017-01-27 20:37:33

  Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa powinien obejmować tylko pasażerów którzy nie ukończyli 18roku życia
  W pozostałych przypadkach zapinanie pasów powinno być dobrowolne ale wladza sie tak troszczy o nasze bezpieczeństwo sory o budżet ze jest to obowiazkiem obwarowanym mandatem i pkt.

  18 8
 • ~auralfloat 2017-01-27 22:34:27

  kierowca bombowca pomijając fakt prawa, istnieją też prawa fizyki, bardziej racjonalne oraz bezpieczeństwo wszystkich na publicznych drogach - gdy wylecisz przez szybę w samochodzie, np. twoja odcięta głowa może kogoś zabić. Poza tym służba zdrowia nie jest zbyt chętna do udzielania pomocy komuś kto tym bardziej gdzieś miał prawo. Jeśliby chodziło wyłącznie o ciebie to pewnie nie musiałbyś zapinać pasów, jednakże drogi publiczne, utryzmywane z podatków są drogami w powszechnym użyciu. Jeśli chcesz jeździć bez pasów jeździj sobie po prywatnych posesjach, drogach. A stosowanie się do przepisów prawa i respektowanie prawa to nie jest bycie sterowanym, jeśli oczywiście masz mózg i potrafisz go używać. Smieszne argumenty przeciwników pasów powinny być tępione jeszcze wyższymi karami finansowymi.

  15 11
 • ~buchu 2017-01-28 14:30:45

  Zapinanie pasów powinno być dobrowolne bo nie sztuka zakazywać i nakazywać a dawać możliwości. Jednakże ten kto w wyniku nie zapięcia pasów dozna uszczerbku na zdrowiu pokrywa koszty leczenia swojego jak i osób , które "uszkodził" swoim ciałem.

  3 5
 • ~kierowca bombowca 2017-01-29 14:01:20

  @auralfloat dokładnie wiedziałem co odpiszesz, to typowy bełkot ograniczonego lemminga.

  Zacznijmy od tego, że tysiące osób zgodnie z przepisami porusza sie bez pasów, obciętej głowy nie komentuje bo najwyraźniej jestes chory na umysle.
  Każda, ale to każda czynność może być niebezpieczna dla drugiej osoby, dlaczego nie jest karalne spożywanie posiłków w aucie? Nikt nie kara za położone przedmioty na pułce samochodu, taki własnie przedmiot może uciąc ta twoją pustawą główkę, idźmy dalej, podobnie jak telefon, wspomniane jedzienie, używanie radia w aucie jest poważnym zagrożeniem dla innych - wiec to nie obcięta głowa stwarza zagrożenie- rozumiesz?
  Tego można wymieniac bez liku, ale przejdźmy do najbardziej kretyńskiego argumentu o opłacaniu własnego leczenie za niezapiecie pasów, pomijam niemożnośc udowodnienia czy czasem nie przez pasy nastąpiły wieksze obrażenie to dlaczego policja nie dba o nasze zdrobie i nie karze mandatem za niechodzenie w czapce w zimę? Szpitale i przychodnie a oblegane w wyniku takiego bezmyslnego zachowania obywateli, dlaczego oni leczą sie za nasze pieniądze? Każda bezmyślna czynność powinna być ukarana mandatem w wyniku której każdy powinien leczyc sie za swoje.
  Przejdźmy do przepisów mały sterowana pacynko, wyjasnij mi dlaczego we włoszech za 0,8 promila jade dalej a w polsce jestem bandytą? Rząd ustala dziś przepis, że ludzie tacy jak ty powinni byc izolowani, zgadzasz się z tym prawda? przeciez to przepis!A

  4 2
 • ~auralfloat 2017-01-29 20:04:19

  Bezmyślność za kółkiem jest gorsza niż niemal każda inna - bo odbywa się w miejscu publicznym, na drodze, dlatego powinna być dotkliwiej karana niż inne. Skoro wiedziałeś co odpiszę, po co odpowiedziałeś? To jest logika kretyna głosującego na narodowych lewaków, socjalistów z PIS? Co to jest leming? Odstępstwa w prawie od określonych przepisów nie mają logicznych uzasadnień, ale stosowanie się do prawa ma logiczne uzasadnienie, na marginesie, spożywanie posiłków przez kierowcę autobusu (w czasie pracy) jest zabronione, gdybyś nie wiedział. Pozostałej części jakże zacnego bełkotu nie komentuję, bo mi się nie chce.

  2 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 624