zamknij

Biznes

Bez szans na likwidację kopciuchów w tym roku. Są ogromne braki kotłów i pomp ciepła

2021-10-08, Autor: 

Praktycznie nie ma możliwości wymiany w tym roku źródła ciepła: czy to montażu pompy ciepła, kotła na pellet czy innego. Problem mają zwłaszcza osoby, nad którymi wisi widmo kar za brak likwidacji kopciucha. Branża mówi wprost: brakuje ludzi do montażu i urządzeń.

Reklama

Takiej sytuacji, jak jest teraz na rynku instalacji systemów grzewczych nie było nigdy – mówią zgodnie przedstawiciele branży, z którymi rozmawialiśmy. O ile dotąd nie było nigdy problemów z zakupem urządzenia: pompy ciepła, czy kotła na jakiekolwiek paliwo, a firmy wręcz prześcigały się w oferowaniu swoich produktów, tak teraz towarów nie ma. Lub, jak się pojawiają, to z ogromnym opóźnieniem.

- Dziś najkrótsze terminy dostaw kotłów wynoszą 8 tygodni, a rekordziści potrafią dostarczyć urządzenie nawet z terminem 6-miesięcznym. W przypadku pomp ciepła występują już opóźnienia dostaw sięgające dwóch, trzech miesięcy. Problem bierze się z braku elektroniki. Nie ma mikroprocesorów koniecznych do pracy sterowników kotłów - mówi Piotr Holdenmajer, właściciel firmy 499.pl z Rybnika.

- Podobno problemem jest pożar fabryki na Tajwanie. Po drugie brakuje stali. Na to nakłada się wzrost zamówień branży kotlarskiej i grzewczej. Jest ich raz tyle, co w zeszłym roku – dodaje przedsiębiorca.

- Jak prowadzę firmę 11 lat, takiej sytuacji z brakiem urządzeń grzewczych nie było nigdy. Dla mnie kalendarz był świętością. Jeśli spóźniłem się z montażem, to maksymalnie o dzień – dwa. Teraz ten święty kalendarz się posypał. I to do tego stopnia, że nic nie wiadomo. Nie sposób uzyskać od producentów informacji odnośnie dostępności urządzeń, żeby można było cokolwiek powiedzieć klientom. A skoro nie wiem nic, nie wiem jak układać kalendarz montaży – mówi Krystian Smok, właściciel firmy Drago 24 ze Świdnicy.

Opowiada, że dopiero co spływają do niego kotły, na które zamówienie złożył w marcu. I to na niektóre modele.

- Do tych problemów z dostępnością elektroniki czy surowców dochodzi jeszcze jeden – żaden z producentów kotłów nie spodziewał się aż takiego wzrostu zamówień na pompy ciepła czy kotły na pellet. To są wzrosty geometryczne. Sądzę, że to bierze się z faktu, że ludzie wyciągają pieniądze z lokat i inwestują w termomodernizacje domów, a również z tego, że programy dofinansowań działają coraz lepiej. Co więcej, rośnie świadomość ludzi. Dlatego uważam, że i bez problemów covidowych problemy z dostępnością kotłów byłyby duże – mówi Franciszek Raciborski, właściciel firmy Eko 2020 z Zakrętu na Mazowszu.

Wspomniane braki z dostępnością stali wiążą się ze wzrostem ceny tego surowca. Stal podrożała o 100 proc. w 2021 roku. Ponieważ około 90 proc. konstrukcji kotła stanowi stal, musiało się to przełożyć na wzrosty cen samych kotłów. Producenci podnosili ceny urządzeń już trzy, cztery razy w tym roku. A to dodatkowo potęguje problemy z dostępnością kotłów.

- Handlowcy dzwonią do klientów i zachęcają do kupowania, bo mówią, że od przyszłego tygodnia kotły podrożeją. Firmy dystrybucyjne towarują się. Wystarczy, że taka firma wykupi dwa transporty, to znów kolejka się wydłuża – dodaje Franciszek Raciborski. Dodajmy, że kotły podrożały średnio o 15 – 20 proc w 2021 roku.

Wracając do głównego wątku - w Polsce dochodzi jeszcze jeden kłopot z wydłużeniem terminów montaży, mianowicie brak ludzi do pracy.

- Właściwie wszystkie firmy w okolicy, które znam, mają już terminy montażu na przyszły rok, a rekordziści umawiają się nawet na maj. Śmieję się, że wraca komuna. Za chwilę terminy i kotły będziemy załatwiać za flaszkę – mówi przedsiębiorca.

Zauważa, że problem z wymianą źródeł ciepła dotknął zwłaszcza mieszkańców, którzy po zimie zdemontowali stare kopciuchy, wyremontowali sobie kotłownie licząc, że w trakcie roku założą nowe urządzenia grzewcze.

- Myśleli, że wybiorą sobie kocioł, a dowolna ekipa do miesiąca go zainstaluje. Tak to działało przez lata. Handlowcy jeździli po ludziach oferując kotły, a dziś? Jeżdżą tłumaczyć, że kotłów nie mają – mówi Piotr Holdenmajer.

Szacuje, że w samym woj. śląskim jest kilkaset wyremontowanych kotłowni z wyciętymi piecami.

- Właściciele domów chodzą po firmach pytać, czy im zainstalują nowe źródła ciepła, bo już się zimno robi, a my im mówimy, że na chwilę obecną terminy są na styczeń, luty – mówi Piotr Holdenmajer.

- Takim klientom sprzedajemy np. kotły z ekspozycji, albo staramy się zamienić kolejkę, aby klient, który jeszcze ma stary piec, dalej nim palił, aby ten, który już jest bez kotła, mógł mieć nowy – dodaje Franciszek Raciborski.

W kropce znaleźli się również mieszkańcy rejonów, w których uchwały antysmogowe nakazują usuwanie najstarszych kopciuchów do końca 2021 roku. Tak jest np. w woj. śląskim. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że aby uniknąć kar sprzedawcy kotłów mogą im oferować do podpisów umowy ma montaż z pobraniem zaliczki. W razie kontroli zawsze będą mogli się wykazać, że chcą zlikwidować kopciuch, mają już umowę, tylko czekają na termin. A że montaż wypadł na przyszły rok, to nie ich wina.

W jeszcze większej kropce są osoby, które postanowiły skorzystać z dofinansowania na przykład w ramach programu Czyste Powietrze i mają już zaakceptowane wnioski o płatności. Krystian Smok mówi, że w takim przypadku nie można już podmienić kotła na inny, dostępny, skoro do dofinansowania został zakwalifikowany konkretny model.

--
Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 59

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,bez-szans-na-likwidacje-kopciuchow-w-tym-roku-sa-ogromne-braki-kotlow-i-pomp-ciepla,wia5-1-5429.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Zbigniew Pietrasik 2021-10-08
    10:42:08

    Hmm, były ponad 4 lata na zmianę ogrzewania (ustawa obowiązuje od 1 września 2017r). Wiele osób wymieniło piec i nie czekało (truło przez 4 lata innych) na ostatni moment. Karać należy dla przykładu, jeśli ktoś nie zdążył niech idzie do marketu i kupi sobie np grzejniki elektyczne i płaci wysoki rachunek za swoje zaniedbanie, a nie pod pretekstem że nie ma kotłów, pomp lub kto mu wymienić pieca dalej będzie używał kopciucha i truł innych.

  • ~spirit-of-the-town 2021-10-08
    11:24:31

    92 86

    A np. dwa czy trzy lata temu nie można było pomyśleć o wymianie? Na ostatni moment czekać a później biadolić. Za miesiąc znowu pewnie ileś tam osób nie zdąży opon na zimowe zmienić, bo przecież też trzeba czekać na ostatni moment.

  • ~ 2021-10-08
    11:46:55

    70 84

    To niech ci którzy nie wymienili pieców sobie już kupią tymczasowe grzejniki na prąd. Bo za jakiś czas mogą być wykupione. Jest uchwała o likwidacji kopciuchów to niech będzie respektowana. Trzeba było pomyśleć o tym od razu, a nie latem 2021.

  • ~jacek_ligota 2021-10-08
    12:32:14

    55 38

    @reformatorski: Przy czym latem spokojnie sie dalo wymienic zrodlo ogrzewania. Ja to zrobilem i kilkoro sasiadow rowniez. Czekanie na koniec roku to dopraszanie sie o problemy - oczywiste ze to nie zakup bułek gdy kupujesz i juz natychmiast je masz, tylko trzeba poczekac i na dostawę sprzętu i na jakas ekipe montujaca.

  • ~Noname1212 2021-10-08
    12:34:41

    69 62

    Poziom intelektualny tych trzech wpisów powyżej jest poniżej dna...
    Tak samo jak ten który tworzył ustawę, i myślał iż przez 4 lata zostaną wszystkie kotły wymienione....a to zwyczajnie jest niemożliwe i zwykle kończy się katastrofą którą teraz obserwujemy...I w dodatku doszły takie czynniki jak wzrost cen stali, brak materiałów... I pyk..... Ceny np. Samego kotła który 4mce. Temu kosztował 10.000zł teraz kosztuje 15.000zł, co sprawia iż wielu użytkowników zrezygnuje z wymiany pieca.
    I tutaj pojawia się temat kar, a kary te staną się zwyczajnie niemożliwe do wyegzekwowania, straszenie nimi nie ma najmniejszego celu, podobnie jak wymierzanie kar za maseczki, straszenie karami za nie wzięcie udziału w spisie powszechnym, i teraz za brak wymiany kotła.
    Ten kto. Jest zaznajomiony z tematami ten dobrze wie o co chodzi.

  • ~Janusz_Cebularz 2021-10-08
    13:03:05

    39 20

    Co to za bzdury są xD Moja firma pompy ciepła montuje na bieżąco. Z dostępnością również nie mam problemu. Zamawiam pompę i do 2 dni jest u mnie. Montaże również na bieżąco wykonujemy.

  • ~ufo23 2021-10-08
    13:11:52

    35 5

    Niektóre działy tenneco też stoją, nie ma zamówień, bo fabryki aut nie mają zapewnionych dostaw elektroniki.
    Ale polskie huty też pozamykać i przenieść produkcję na wschód. A co tam, przecież to nie możliwe, aby dostawy się skończyły. Świat z kartonu

  • ~Arteks 2021-10-08
    13:15:48

    51 80

    @Noname1212 - a jaki jest poziom intelektualny osób które palą węglem w XXI wieku? Jaki jest poziom intelektualny tych którzy bronili palenia mułami? Jaki jest poziom intelektualny tych którzy w XXI wieku montowali w swoich chałupach archaiczne piece na węgiel - wycofane w innych krajach Europy 30-50 lat temu? Jaki jest poziom intelektualny tych którzy po wprowadzeniu uchwały, wyśmiewali ją i liczyli, że "po wyborach wróci stare"? Jeśli ktoś nie zdąży wymienić pieca do końca roku - niech mieszka bez ogrzewania, niech się przeprowadzi do krewnych albo do hotelu... Uchwała dała właścicielom najstarszych śmieciuchów aż 4 lata. W międzyczasie pojawiły się programy pomocowe i socjalne. Kto chciał - ten zdążył. Najlepszym przykładem na to @jacek_ligota i wielu innych którzy myśleli o problemie już w 2017, 2018 czy 2019.

  • ~storek 2021-10-08
    13:40:51

    61 21

    @Noname1212 Jeden z moich sąsiadów kupił w tym roku nowe auto prosto z salonu, drugi wymienia ogrodzenie na elegancki płot, obaj palą kopciuchami i czasem nie da rady przez to wyjść na zewnątrz, a okna w domu trzeba zamykać. Jaki jest ich poziom intelektualny? Moim zdaniem sporo ludzi całkowicie zignorowało uchwałę i dalej nie wierzy, że będzie ona egzekwowana.

  • ~Adam72 2021-10-08
    14:13:26

    56 22

    A co mnie to obchodzi. Ja załatwiałem montaż już w styczniu. Piec zamontowali 19.05. Liczyłem się z opóźnieniem i też nie cieszyło mnie wydanie kasy 20tys za piec kiedy stary funkcjonował bardzo dobrze i pewnie przeżyłby ten nowy. Nie udawajcie że nie wiedzieliście że trzeba czekać na motaż!!! Liczyliście że może się uda i tyle....Teraz wsztstko podrożało i też mnie to dotyka. Sorry ale ustawa robi z nas wrogów przeciw sobie ( może o to chodziło) ale teraz będę zmuszał urząd gminy do egzekwowania przepisów albo zwrot za poniesine koszty.

  • ~artefaks 2021-10-08
    15:09:44

    27 9

    Arteksowe borsigi też dostały dodatkowe 2 lata życia

  • ~Arteks 2021-10-08
    15:25:41

    26 41

    @artefaks - dla twoich kopciuchów Made in Janusch litości nie będzie. Ich miejsce jest na złomowisku, ewentualnie w hutniczym piecu. Dość smrodzenia!

  • ~KSnake 2021-10-08
    15:37:03

    19 7

    Nie ma czegoś takiego jak brak elektroniki dla urządzeń grzewczych. Zupełnie inna klasa komponentów niż automotive. Braki są w mikroprocesorach specjalizowanych, głównie TPU i SPU. Klimatyzatory / pompy ciepła są nadal dostępne. Kotły gazowe tak samo.
    Prawda jest w tym, że brakuje urządzeń grzewczych - kotłów na paliwa stałe i grzejników stalowych - bo produkcja stali, większości w rękach hindusów, idzie na przemysł zbrojeniowy. Głównie krajów azjatyckich i Rosji.
    Dodatkowo koszty frachtu morskiego są kosmiczne i większość producentów woli nie lokować pieniędzy w surowce na zapas. A ceny są takie, że produkują tylko dla "desperatów" na zamówienie, bez mrożenia środków w zapasy handlowe.

  • ~truman20 2021-10-08
    20:56:31

    67 7

    Najlepsze są teraz te przemądrzalce, co do tego roku kopcili jak parowozy a teraz wymienili ogrzewanie na nowsze. Wcześniej pomimo tego, że było ich bez problemu stać na wymianę kotła na lepszy, to kopcili ile wlezie a teraz po wymianie jak widzą u kogoś dymek, to najlepiej to by wszystkich kopcących na Sybir zesłali. Typowo "polaczkowe" zachowanie. Znam takiego kilka domów ode mnie - do tego roku jego dom był najbardziej kopcącym we wsi, w lipcu br. zamontowali mu gaz. Sąsiedzi gadają, że teraz łazi jak gestapo i lecą epitety na k... i n ch.. jak ujrzy gdzieś dym z komina. W powyższych komentarzach widzę niestety mnóstwo takich krzykaczy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4903