zamknij

Wiadomości

Będzie zasięg w Kamieniu? Może stanąć nawet 60-metrowy maszt!

2019-10-22, Autor: 

Rada Miasta Rybnika uchwaliła zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, dla części ulicy Hotelowej. Dopuściła budowę obiektów do wysokości 60 metrów. To oznacza, że może tam pojawić się wieża nadawczo-przekaźnikowa, która znacznie poprawi zasięg komórek!

Reklama

Każdy, kto przebywał w dzielnicy Kamień zapewne zauważył jedną pewną niedogodność – słaby sygnał lub całkowity brak zasięgu. Widać to było zwłaszcza podczas większych imprez miejskich jak np. Alter Sport Festiwal, gdy uczestnicy zabawy chcieli skorzystać z Internetu. Z tą uciążliwością mieszkańcy dzielnicy zmagają się zresztą od lat. Powód? Brakuje w pobliżu wieży nadawczo-przekaźnikowej.

Sytuacja może w bliskiej przyszłości się zmienić. Rada Dzielnicy Kamień informuje bowiem, że Rada Miasta Rybnika uchwaliła zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, dla części ulicy Hotelowej, w którym dopuszczono budowę obiektów o wysokości do 60 metrów. To z kolei otwiera możliwość realizacji oczekiwanej inwestycji.

- Przedstawiciel firmy jeszcze w tym roku złoży stosowne dokumenty do UM w celu uzyskania zgody na budowę wieży nadawczo - przekaźnikowejT-Mobile ma zaplanowaną budowę w planach inwestycyjnych na 2020 r. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że sama budowa potrwa około 2 miesiące, do tego prace instalacyjne i odbiory potrwają kolejne 2 miesiące. Przedstawiciele firmy zapewniają, że inwestycja będzie realizowana! Zasięg poprawi się nie tylko w Kamieniu, ale i na bardzo dużym obszarze wokół

- czytamy na stronie rady dzielnicy.

Jak mówi nam Małgorzata Piaskowy, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rybnika oraz przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Kamień – sprawa ciągnie się już bardzo długo.

- Mieszkańcy od lat naciskali na radę, by podjąć działania. Jak dobrze pamiętam, boje toczą się od 2011 roku. Pięć lat temu firma telekomunikacyjna złożyła nawet dokumenty o pozwolenie na budowę. Okazało się, że byli spóźnieni o parę miesięcy. Zmieniły się przepisy dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego

- tłumaczy Małgorzata Piaskowy.

Firma zmieniła więc koncepcję, a rada dzielnicy nagłaśniała temat.

- Starałam się mówić wszystkim o pomyśle budowy wieży na etapie wyłożenia planu. Niczego nie zamiataliśmy pod dywan Mieszkańcy mogli zabrać głos. Była grupa chyba 8 osób, która nie zgadzała się na inwestycję. Sami sprzeczaliśmy się w radzie dzielnicy, ale żaden protest czy uwaga ostatecznie nie wpłynęła do Urzędu Miasta w Rybniku

- zaznacza nasza rozmówczyni.

Tuż po najnowszej informacji dotyczącej masztu, pojawiły się komentarze wątpiące, czy będzie ona miała pozytywny skutek dla zdrowia rybniczan. Jedni z tego się śmieją i cieszą, że w końcu będzie zasięg. Inni alarmują, że "anteny powodują nowotwory".

- Są różne opinie. Są i tacy, którzy mówią, że im wyżej, tym bezpieczniej, bo oddziaływanie na człowieka odbywa się tylko na wysokości nadajników. Ciężko powiedzieć. Wiem jedno, firma jeszcze w tym roku chce złożyć do magistratu dokumenty. Z tego co wiem, lokalizacja jest im potrzebna. Dopuszczam jednak myśl, że mieszkańcy „obudzą” się z buntem jak firma zacznie zwozić materiały do budowy masztu

- mówi Małgorzata Piaskowy.

Wieża nadawczo-przekaźnikowa ma znajdować się przy ul. Hotelowej, za terenem do gry w paintballa.

Mapa części dzielnicy Kamień z zaznaczonym miejscem, gdzie może znajdować się maszt.

Oceń publikację: + 1 + 66 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~marcin442000 2019-10-22
    19:25:09

    Pierwszy raz czytam artykuł że ktoś cieszy się z budowy wieży przekaźnikowej a nie tylko protesty i protesty. XXI wiek wreszcie zawita do Kamienia. 60m wieża to powinno poprawić zasięg w promieniu kilku kilometrów.

  • ~arares1818 2019-10-22
    19:39:41

    82 33

    Od razu widać że proboszcz się zmienił, wcześniejszy dalej by blokował budowę

  • ~ 2019-10-23
    02:05:23

    25 61

    nie ma się czemu cieszyć czy promieniowanie jest szkodliwe ? ( w centrum Ostrawy spruj się połączyć z siecią ) . Stacje BTS zużywają 20 % Energi elektrycznej w Polsce . ba chmurki na niebie proporcjonalne zawdzięczamy pięknym wieżą nadawczo-przekaźnikowym .

  • ~ 2019-10-23
    03:10:07

    22 42

    Dokonałem jeszcze jednego odkrycia: przeliczyłem 20 % energii elektrycznej w Polsce na Waty " zimy w tym roku nie będzie ".

  • ~ 2019-10-23
    04:49:35

    20 28

    Może tak wprowadzić nowe pojęcie na portalu o nazwie "elektro-smog". Coraz bardziej dostrzegane zjawisko szczególnie w krajach technologicznie rozwiniętych. Naukowcy odradzająca smartfony w sypialni i wszelkie urządzenia pracujące przez Wi-Fi.

  • ~ 2019-10-23
    05:12:08

    46 15

    Czy tu kiedyś pojawi się informacja: zbudowano, ukończono, etc. Jak na razie, oprócz pieprzonych "kontra pasów" rowerowych, wszystko tu podawane jest w czasie przyszłym. Miasto KimIrSena?

  • ~Karolina# 2019-10-23
    07:34:01

    15 7

    Dobra wiadomość, niestety, np. Golejów też jest prawie bez zasięgu dla telefonów, GPS, internetu. Ciekawe, czy zasięgiem obejmie też tę dzielnicę?

  • ~Siara 1313 2019-10-23
    08:22:57

    17 41

    Ooooooooooooooooooooooooooooo NIE mieszkam na Jodłowej i się nie zgadzam będę protestował , promieniowanie elektromagnetyczne jest bardzo szkodliwe. I nawet mi nie doradzajcie żebym się przeprowadził , bo tego nie zrobię

  • ~Jan R. 2019-10-23
    08:23:09

    23 17

    adamczykhenryk, czy to twoje niezborne, z bykami pisanie należy tłumaczyć tym, że w nocy nie potrafisz spać i trudno ci zebrać myśli, czy rzucałeś kamieniami na "pedałówkę"?

  • ~Jan R. 2019-10-23
    08:32:22

    11 9

    Pani radna obawia się, że będą protesty jak zaczną budować wieżę. Być może, że będą. Trudność polega na tym, że człowiek przy pomocy swoich zmysłów nie jest w stanie określić promieniowania elektromagnetycznego, ale jest jednak jeszcze większy problem. W Polsce służby, które są powołane do kontroli tej kontroli nie przeprowadzają lub przeprowadzają ją nierzetelnie. Sam tego doświadczyłem. Będzie projekt, na którym zaznaczone zostaną obszary o podanej wartości natężenia promieniowania elektromagnetycznego. Oczywiście projektant założy, że nie będą przekroczone wartości normatywne np. w stosunku do zabudowy mieszkaniowej. Odrębną sprawą będzie kontrola promieniowania w fazie eksploatacji. Wtedy odpowiednie służby powinny sprawdzić, czy założenia projektowe nie zostały przekroczone. Amen

  • ~Lateks 2019-10-23
    09:29:43

    18 1

    Dziwne to wszystko, szkoda że Gelzok z ekipą nie informuje mieszkańców że w przypadku skrajnego zasięgu to telefony emitują maksymalną moc promieniowania. Gdzie antena znajduje się bezpośrednio przy głowie w przeciwieństwie do masztów na wysokości kilkudziesięciu metrów n.p.t.

  • ~Lateks 2019-10-23
    09:31:48

    16 3

    ~Karolina# Golejów bez zasięgu GPS? To niesamowite.

  • ~Król Janusz 2019-10-23
    10:26:56

    23 6

    Haha w Kamieniu? Zapomnijcie, to jest dzielnica z epoki kamienia łupanego, nie chcą drogi, a nadajnik się zgodzą postawić? haha

  • ~sympatykrybnika 2019-10-23
    11:09:12

    4 6

    Drogi Januszku, o pardon Drogi Jasiu nic na to promieniowanie elektromagnetyczne nie poradzisz.
    Jaka będzie twoja reakcja na budowę infrastruktury dla sieci komórkowej opartej na technologii mobilnej piątej generacji – 5G.
    Czy taka jak angielskiego radykalnego ruchu społecznego z początkowego okresu rewolucji przemysłowej (1811–1813), którego przedstawiciele składali się głównie z wolnych chałupników, rzemieślników i tkaczy?
    Luddyści, bo tak ich nazywamy protestowali przeciwko zmianom sposobu ich życia i nowej etyce pracy, które zostały spowodowane przez wynalezienie maszyn tkackich. Ich działalność sprowadzała się do niszczenia krosien. Współcześnie tzw. neoluddyzm przejawia się niechęcią wobec techniki i informatyzacji, wskazując też na uzależnienie pracowników wobec firm i międzynarodowych korporacji, przeciwstawia się POSTĘPOWI TECHNICZNEMU.
    Twoje obawy co do promieniowania elektromagnetycznego możesz rozwiać sięgając po Białą Księgę przygotowaną przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy dotyczącą standardu 5G pod tytułem „Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G”.

  • ~Terrorysta 2019-10-23
    11:12:14

    10 4

    to ja już nie wiem przez co umrę :/ przez smog czy promieniowanie ? zdecydujcie się

  • ~sympatykrybnika 2019-10-23
    11:40:58

    7 3

    ~Terrorysta w twoim przypadku umieranie przez smog czy promieniowanie jest bez sensu,
    gdyż Muzułmanie wierzą, że Allah nagradza życiem pośmiertnym w raju tych
    wiernych męczenników, którzy ponieśli śmierć w walce z „niewiernymi”,
    kobiety zmarłe podczas porodu (np. Mumtaz Mahal),
    ofiary pożaru,
    topielców,
    ofiary epidemii (np. dżumy).
    muzułmanów, którzy zginęli, broniąc swojej własności (określa się ichmianem „szahidów”).

  • ~Jan R. 2019-10-23
    17:00:27

    5 2

    Zaściankowy sympatykurybnika. Na jakiej podstawie twierdzisz, że będę protestował przeciw nadajnikowi? Z mojego tekstu w żadnym miejscu tp nie wynika. Nie mam żadnego powodu by walczyć z masztem i oczywiście myślę, że nadajnik powstanie i rybniczanie i mieszkańcy Kamienia na tym skorzystają. Białą księgę mam na kompie i ją czytałem. Zaś do technologii 5G przekonałem się przed przeczytaniem tego dokumentu. Gdybyś w podstawówce nauczył się czytać ze zrozumieniem to byś wiedział co napisałem. Gdybyś zaś nauczył się fizyki to mógłbyś to ludziom obrazowo wytłumaczyć. Ale po hejterze czegóż można się spodziewać?

  • ~ 2019-10-23
    19:17:28

    7 4

    W XiX z powodu przejeżdżającej lokomotywy krowy nie dawały mleka a XXI szkodzi promieniowanie radiowe.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5306