zamknij

Wiadomości

Będzie zakaz sprzedaży flotu i mułu. Jest projekt ustawy

2018-01-08, Autor: 

Ze sprzedaży zostaną wycofane muły, flotokoncentraty oraz inne paliwa o kiepskiej jakości. Przewiduje to przygotowany przez Ministerstwo Energii pakiet przepisów regulujących normy jakościowe paliw stałych do ogrzewania indywidualnego.

Reklama

Ministerstwo Energii poinformowało PAP, że pakiet regulacji, obejmujących m.in. normy jakościowe dla węgla do ogrzewania indywidualnego, wejdzie w życie w sześć miesięcy po przyjęciu odpowiedniej ustawy. Resort zakończył prace nad jej projektem w listopadzie 2017 r. (zakończono też wtedy konsultacje i uzgodnienia projektów rozporządzeń). Jednak musi go jeszcze przyjąć rada ministrów, a potem sejm i senat. To zaś oznacza, że na normy jakościowe dla węgla poczekamy jeszcze ponad pół roku.

Pakiet rozwiązań, przygotowanych przez resort w celu poprawy jakości powietrza w Polsce, składa się z projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz projektów trzech rozporządzeń ministra energii: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych.

Resort podkreślił, że zmiany będą dotyczyć paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW. Muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki oraz paliwo powstałe z dowolnego zmieszania paliw zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego.

Wprowadzone zostaną świadectwa jakości paliw, co ma umożliwić kupującemu uzyskanie rzetelnej i wyczerpującej informacji oraz usprawnić pracę organów kontrolujących obrót paliwami stałymi. Kontrole na składach oraz przejściach granicznych będą przeprowadzane przez Inspekcję Handlową lub Urząd Skarbowo-Celny wyrywkowo. Nie będą natomiast kontrolowani indywidualni nabywcy paliw stałych. Ustawa nie przewiduje kontrolowania paliwa w miejscu jego spalania.

W ocenie resortu energii zasadniczym efektem wejścia w życie nowelizacji ustawy będzie monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, zgodne ze stanem wiedzy technicznej oraz doświadczeń w ich stosowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych i innych substancji.

Kolejnym efektem będzie uporządkowanie rynku paliw stałych i umożliwienie konsumentom zakupu paliw stałych spełniających wymagania jakościowe dla paliw przeznaczonych do sektora komunalno-bytowego.

Czy popierasz zakaz sprzedaży mułu i flotu?

Oceń publikację: + 1 + 116 - 1 - 112

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
  • ~Roman Jan J-ki 2018-01-08
    08:25:03

    A węgiel jest tak czysty że muszę co dwa dni komin z piecem pucowac bo Tak zapycha....tego nie widzą....Ale walka z smogiem.Walcza ale żeby babci kieszenie a nie z środowiskiem...zaczęli nie z tej strony co mieli.....

  • ~peha 2018-01-08
    08:47:50

    61 18

    A ja myślałem że ten zakaz zaczął obowiązywać pod koniec zeszłego roku. No to ceny jeszcze wzrosną jak zaczną to wszystko badać.

  • ~ 2018-01-08
    09:01:50

    ten węgiel co sprzedają to gorzej dymi niż flot jak bym mułem palił

  • ~Takja 2018-01-08
    09:12:55

    Ustawa o kant du...y rozwalić. Kiedyś nie było smogu a i pyły zawieszone zostały w piecu, jak nastały piece z dmuchawami to cały pył jest wydmuchiwany przez komin na zewnątrz. Ktoś kto choć raz w swoim życiu rozpalił w piecu i w momencie rozpalenia usuwał popiół z pieca doskonale wie co się dzieje z tym najdrobniejszym pyłem który unosi się w powietrzu po zrzuceniu popiołu z łopatki - pyłek(kurz) jest zaciągane do pieca wraz z ciepłym powietrzem ,dalej nie trzeba mówić co się z tym dzieje. A teraz wentylator/dmuchawa jak zwała tak zawał , cały czas wydmuchuje te zanieczyszczenia do komina i na zewnątrz stąd te wszystkie pyły zawieszone. Można się z tym nie zgodzić ale każdy to wie o czym mowa przyzna mi racje. Co się poprawiło a może co zmienili w czasie produkcji węgla który jest z tej samej kopalni co 20 lat temu był kupowany i nim palono. Kiedyś w każdym mieszkaniu był "kachlok" i w kuchni piec na którym się gotowało jedzenie i SMOGU takiego nie było( te piece nie były wyposażone w sztuczny nadmuch). SMOG pojawił się jakiś czas temu za sprawą nowoczesnych wyposażonych w dmuchawy kotłów CO

  • ~grips 2018-01-08
    09:15:19

    56 6

    Węgiel zmieszany z mułem lub z flotem, takie coś zostało mi przywiezione na plac. W tym państwie nigdy nie będzie normalnie bez przekrętów.

  • ~Takja 2018-01-08
    09:20:35

    57 15

    I zapomniałem dodać ,że teraz mało kto gotuje jedzenie na piecu węglowym ,większość gaz, prąd - dla wygody i szybciej, "kachloki" też już można spotkać sporadycznie, a nawet pokusił bym się o stwierdzenie że bardzo sporadycznie.
    Węgiel który można kupić na składach w okolicy Rybnika nie zawsze pochodzi z polskich kopalń. Kto pozwala na przywożenie do Polski węgla z zagranicy i po co. U nas wykopać, sprzedać za 350/t i kasa zostanie w kraju, ludzi będą mieli pracę itd.

  • ~konsior 2018-01-08
    09:29:12

    Bardzo dobrze się dzieje!!! Jeszcze tylko podwyższyć cenę węgla dla indywidualnych odbiorców tak wysoko, żeby każdy kopciucha wymienił na piec gazowy. Popieram w 100%

  • ~ 2018-01-08
    09:30:28

    8 36

    لاتتن درر حتة طاح أخ دان بأن نال، خال تنم ىةةةةة

  • ~ 2018-01-08
    09:51:19

    49 13

    konsior bardzo słusznie- tylko dociągnij do dzielnic gaz ,reszte ja juz sobie zapłacę z jakąs tam dotacja UM

  • ~konsior 2018-01-08
    09:58:06

    16 66

    ~Escape no przecież, że z dotacją bo przecież wszystkim teraz wszystko się NALEŻY. A co tam dotacja- niech dają za darmo. Boże co za czasy co za ludzie!!! A ciągnąć gazociągu nie muszę- postaw sobie butle w ogrodzie.

  • ~MaciejK 2018-01-08
    10:04:32

    29 41

    Kolejny maly krok w dobrym kierunku. Ale tu trzeba pokolen,zeby mentalnosc kopciuchow wymarla,im nic nie pomoże

  • ~buchu 2018-01-08
    10:11:17

    66 16

    ~konsior ani Ty ani żaden urzędnik nie będzie dyktował mi co ma postawić w ogrodzie. To nie Ty czy urzędnik płacicie za mój teren podatki aby się czegokolwiek domagać. Jeżeli szeroko pojęta władza chce czystego powietrza to nie może opierać swych starań tylko na zakazach i nakazach. Musi dać możliwości np. przez obniżenie podatków dal tych co mają "czyste" źródła ogrzewania , rozbudowę sieci gaz i ciepłowniczej. Przykłady można mnożyć.

  • ~ 2018-01-08
    10:15:01

    13 25

    @ ~TakTakTak: to, że o smogu i kiepskiej jakości powietrza się nie mówiło nie jest jednoznaczne z tym, że problem nie istniał. Dawka pyłów z domowych kominów to efekt kopcenia węglem i drewnem a nie wszyscy wiedzieli (wiedzą) jak w kaflokach i tym podobnych (medialnie nazwane kopciuchami) palić.

  • ~waldus 2018-01-08
    10:16:28

    24 4

    a co Wy sie dziwicie. przeciez ci ludzie musza cos robic. Niewazne czy to ma sens czy nie. Bedzie nastepna ustawa I nastepna I tak dalej. A potem bohatersko oglosza pokonalismy smog ... tyle ze w domach wszyscy beda juz gaz mieli.

  • ~konsior 2018-01-08
    10:20:05

    20 60

    ~buchu nie będzie Ci dyktował urzędnik co masz robić. Cena węgla powinna być tak „zaporowa" żebyś sam przemyślał kwestię co ci się bardziej opłaca. Ja mam gdzieś co ty stawiasz w ogrodzie za który płacisz podatki. Z jakiej przyczyny masz mieć coś za darmo, lub ktoś ma ci coś dotować.?

  • ~ 2018-01-08
    10:43:20

    40 8

    @konsior- nie ma co z tobą gadać dziwny jakiś jesteś

    jak napisze ze gówno jest złe. to na wmówisz ze jest dobre.

  • ~przykopa 2018-01-08
    10:52:01

    30 7

    ,,Muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki oraz paliwo powstałe z dowolnego zmieszania paliw zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego "
    - czyli reasymując. Przy zakupie węgla ,, lepszego sortu" , będzie w nim ustawowa 15 % wkładka mułu. Oczywiście dodatek będzie w ,,promocyjnej " wyższej cenie . Tak w IV RP, misiewicze robią interesy

  • ~Lateks 2018-01-08
    11:01:27

    49 10

    Jak widzę co "specjaliści" wymyślają to szlag człowieka trafia.
    1) Niech mi chociaż jedna osoba pokaże że spalanie mułu czy flotu powoduje większą emisję niż spalanie węgla grubości orzech czy kostka
    2) Przez lata dopłacano do "nowoczesnych kotłów z nadmuchem" gdzie popiół zamiast do popielnika trafiał do komina
    3) Te normy jakości paliw eliminują groszek z węgla brunatnego. Dlaczego? Tego już nikt nie wie, jedno jest pewne pozostaje drogi węgiel kamienny, najczęściej koksujący
    4) Nikt nie widzi problemu że stare domy docieplono, wymieniono okna na plastikowe gdzie ciepła ubywa kilka razy mniej. A moce pieca pozostały takie same jak były wcześniej. To powoduje że w takim domu wędzi się węgiel zamiast spalać bo inaczej jest strasznie ciepło. Ale małego pieca do CO nie warto montować bo trzeba by częściej chodzić do pieca....
    5) To wszystko zmierza do pogorszenia rentowności kopalń i sprzedaży koncesji na złoża węgla zagranicznym spółkom które narobią szkód i znikną wyprowadzając zyski i podatki za granicę...

  • ~Arteks 2018-01-08
    11:05:30

    11 83

    No i wreszcie apele samorządowców i ludzi walczących o lepsze powietrze dotarły tam gdzie powinny. Tego czego nie udało się w pełni załatwić przez wojewódzką uchwałę - uda się osiągnąć przez ustawę dla całego kraju. Bardzo dobra wiadomość! Mój pomysł z przesiedlaniem samotnych i starszych ludzi do miejskich ekologicznych budynków które powinny powstać w najbliższym czasie w połączeniu z burzeniem starych chałup - jest nadal aktualny. Miasto zamiast rozdawać pieniądze bogatym powinno stworzyć programy dla biednych, tych z budynków komunalnych i budynków które nie nadają się do ocieplenia i dalszego utrzymania. @escape - niech gaz dociągnie ten kto będzie na tym potem zarabiał czyli PGNiG. Swoją drogą po ostatnich konsultacjach w dzielnicach północnych wątpię, że będzie chciało to zrobić bo zainteresowanie ludzi nie było jakieś bardzo duże. Poza tym gaz w wielu dzielnicach Rybnika jest np. w całym Śródmieściu, Północy, Smolnej, Maroku-Nowinach - a i tak korzystanie z niego w ogrzewaniu chyba nie jest zbyt powszechne. W przypadku nowszych budynków jest to bardzo dziwne, a w przypadku tych o niskim standardzie budowy już nie bo one po prostu nie nadają się bez przebudowy do ogrzewania gazem.

  • ~Lateks 2018-01-08
    11:19:23

    77 7

    Arteks wyburzanie starych budynków powinni rozpocząć od bloków na Wawelskiej, one po 40 latach użytkowania nadają się do rozbiórki.

  • ~ 2018-01-08
    11:22:51

    25 9

    @ Arteks - węglem da się palić bez dymienia i bezpyłowo. Nawet piszą o tym na stronie promującej dotacje na wymianę kotła w Czechach:

    http: / / lokalni - topeniste . msk . cz / node / 93

    Poszukaj sobie też, jak to się robi w USA: tam prawo określa, jak wyglądać ma dym, czym i jak palić a także kiedy nie wolno spalać paliw stałych. I tam walczą z tym tak od prawie 40 lat.

    Co do grzania gazem - wbrew pozorom, powieszenie pieca gazowego do ogrzewania wody i mieszkania, nie jest niczym trudnym. Lokal trzeba przystosować do takiego ogrzewania (ale jeżeli jest już piec gazowy w domu...). No i warunek konieczny - chata musi być ocieplona bo bez tego można się nie wypłacić za gaz...

  • ~Lateks 2018-01-08
    11:34:54

    49 7

    p.s. Kuczera chwalił się nowym inwestorem który chciał kupić koncesję na wydobycie złoża węgla pod Rybnikiem. Teraz domagał się norm dla węgla, przypadek? Wcale się nie zdziwię jak PO znów dojdzie do władzy i się okaże że złoża są sprzedane spółkom z niemieckim kapitałem.

  • ~ 2018-01-08
    12:11:57

    51 8

    Arteks, zastanów sie gdzie przesiedlisz tych ludzi z tych twoich ekologicznych bloków, jak to za niedługo zacznie pękać? Kopalnie w naszym regionie schodzą coraz niżej a więc zacznie i trzęś. W Ostrawie trochę potrzęsło a my też odczuliśmy. Po za tym te bloki były obliczone na określony czas użytkowania, w dodatku budowane były w takich czasach przez ekipy taka jak ta z serialu Alternatywy 4 , więc na twoim miejscu już bym się rozglądał za tą starą chałupą na przedmieściach :-)

  • ~buchu 2018-01-08
    12:13:16

    19 4

    ~konsior gdzie napisałem, że chcę coś za darmo? Sam niejednokrotnie pisałem, że dotacje to głupota. Tylko twoje myślenie aby wywindować cenę za węgiel jest absurdalne. To może by tak wywindować cenę aut tradycyjnych aby ludziom bardziej opłacało się zakup aut elektrycznych. Nie tędy droga. Jeszcze raz napiszę trzeba dawać możliwości bo to daje większe rezultaty.

  • ~Arteks 2018-01-08
    12:14:32

    7 63

    @lateks - bloki są stosunkowo łatwym obiektem do ocieplenia i zadbania elewacji - jeśli tylko ich właściciel oto zadba. W polskich miastach nie tylko nie burzy się bloków - ale ciągle buduje nowe. Bloki są też w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych i ich "wiejskich placów" - miastotwórcze i dobrze wpisują się w miejską przestrzeń. A tak przy okazji znasz jakiś przypadek z okolicy rozbiórki bloku lub jego rozpadnięcia tak jak tego? https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,katastrofa-budowlana-w-debiensku-zawalila-sie-sciana-domu,wia5-3266-34271.html
    Domów jednorodzinnych rozbiera się sporo i po wprowadzeniu zakazu palenia mułem - będzie jeszcze więcej rozbiórek. Tylko na Maroku znam kilku przypadków gdzie zniknęły domy z lat 60. jako nie nadające się do dalszej eksploatacji. A bloki po termomodernizacji wyglądają jak nowe.

  • ~arteksik 2018-01-08
    12:19:29

    12 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2018-01-08
    12:23:22

    6 54

    @goliat - czy znasz przypadki likwidacji bloków w ROW - czy to z powodu eksploatacji górniczej, czy z powodu budowy autostrady i innych dróg czy zakładów przemysłowych? Ja nie znam, a tylko w samym Rybniku wyburzono w zeszłym roku ok. 50 domów jednorodzinnych pod budowę nowej obwodnicy. Ilość domów pod A1 szła w setki. Nawet ktoś ze znajomych bardzo mi się chwalił jak to dzięki A1 pozbył się przedwojennej chałupy i wybudował nową... Bloki, kamienice czy gmachy się szanuje ze względu na solidność konstrukcji i ich wartość ekonomiczną. Zresztą wielkie wille prywatne też - ale w naszym regionie należą one do rzadkości. Takie przeciętne domki z przed wojny, Gomułki czy Gierka nie mają zbyt wielkiej wartości poza oczywiście sentymentem do jakiego każdy ma prawo. Zauważcie wreszcie, że cały problem smogu w Polsce to wyłącznie pochodna przestarzałych domów jednorodzinnych, familoków i kamienic komunalnych. Bloki nie stanowią problemu bo są ogrzewane przez ciepłownie z filtrami (więc sam węgiel wcale nie jest czymś złym do ogrzania - pod warunkiem, że jest on spalany w odpowiedni sposób i odpowiednich warunkach). W Warszawie jest ok. 5 węglowych ciepłowni - a smog pyłowy PM10 prawie nie występuje. Oczywiście w Warszawie dominują bloki w których mieszkają zarówno zwykli mieszkańcy jak także artyści, politycy, dyplomaci. Nikt jakoś tam na bloki nie narzeka. Także "słoiki" które zjeżdżają do Warszawy z całej Polski. ;)

  • ~ 2018-01-08
    12:36:01

    34 4

    Arteks, jak to było powiedziane w jednym kabarecie "cierpliwości"

  • ~Takja 2018-01-08
    13:18:28

    18 4

    ~pääkäyttäjä jest napisane "KACHLOK" a nie kaflok i co tu dalej z tobą dyskutować i tu UWAGA ważna informacja dla Ciebie w KACHLOKACH nie było( a w tych które działają do dzisiaj) dmuchaw i popiół opadał do popielnika. Właśnie tak to jest - w jakimś kościele dzwoni ale nie wiadomo w jakim , a jak już dzwoni to jeszcze komuś nie pasuje, bo przecież jego to nawet smog nie dotyczy u niego w bloku w mieszkaniu ciepło pochodzi z radiatora, konwektora a skąd się tam wewnątrz znalazło to już jest inny temat.
    Ciekawi mnie również to jakimi środkami lokomocji poruszają się anty smogowi, który z nich np. pali papierosy. To nikomu nie przeszkadza. Najlepiej czepiać się jak przysłowiowy rzep psiego ogona i w tym owczym pędzie bez własnego myślenia coś komentować.

  • ~ 2018-01-08
    13:26:07

    5 14

    @ TakTakTak - jak nie ma się o co przyczepić, to przywalisz się pisowni? Wg słownika, kachlok (czy tam kaflok...) to piec kaflowy - jeden pieron, jak kto go gdzie nazywa.

    Zatem skończ pieprzyć, pardon - truć farmazony. I nie masz racji, że w piecu bez dmuchawy nie da się syfić. Da się - wróć do szkoły, odrób lekcje, przeczytaj info z linku. Jak nie umiesz, ja chętnie Ci coś przetłumaczę.

    Ja wiem, że w niektórych szkołach nie ma takich rzeczy jak termodynamika a wiele "mundrości" tacy jak Ty wynoszą z obiegowych bzdur i pseudo praktyk.

  • ~Takja 2018-01-08
    13:33:49

    11 3

    pääkäyttäjä czy może administrator jak tam wolisz ,piszesz: " węglem da się palić bez dymienia..." pamiętaj ,nie ma ognia bez dymu i dymu bez ognia. Taka jest ta zależność najpierw dym potem ogień a żeby było ciekawiej po ty znowu dym. Rozpal sobie choćby zapałkę i poczekaj do jej spalenia.

  • ~olo-s 2018-01-08
    13:36:23

    47 7

    Arteks propomuje juz teraz przesiedlic Cie na bezludna wyspe, gdzie nikt Cie nie bedzie trul.

  • ~spirit-of-the-town 2018-01-08
    14:53:47

    16 5

    W krajach bardziej rozwiniętych (do których pewnie Polska dołączy za kilkadziesiąt lat) budując dom z góry wiadomo, jak typ ogrzewania należy zastosować - gaz, prąd, drewno, itp. Jest jasno wytłumaczone, nie ma z tym żadnych problemów. Nie trzeba przeprowadzać się do bloków. U nas (konkretnie Rybnik) ciepłociąg jest szczątkowy, z przyłączem gazu czasem duże problemy (mam za przykład sąsiada - ale to zbyt dużo aby się rozpisywać), ER podgrzewa od kilkudziesięciu lat zalew. Od tego roku palę węglem - nie widzę różnicy w ilości i jakości dymu z komina, poza tym iż co parę dni mam zawalony komin tłustą sadzą - taką jakość węgla zapewnia nam producent. Pozdrawiam

  • ~ 2018-01-08
    15:19:26

    29 6

    "~Arteks 2018-01-08 12:23:22
    @goliat - czy znasz przypadki likwidacji bloków w ROW - czy to z powodu eksploatacji górniczej, czy z powodu budowy autostrady i innych dróg czy zakładów przemysłowych"
    gdyby ktoś wpadł na pomysł puszczenia takiej drogi np przez Nowiny, co wiązałoby się z wyburzeniem "rezerwatu" czy chociażby kilku bloków na Wawelskiej, koszty takiej operacji byłyby wielokrotnie wyższe niż wyburzenie nawet kilkunastu domów, dlatego projektując lokalizacje takich inwestycji, bierze się pod uwagę ekonomię a nie "wybitną wartość" kilkudziesięcioletnich bloków,
    "Bloki nie stanowią problemu bo są ogrzewane przez ciepłownie z filtrami " tak szczególnie w Rybniku z ledwo zipiącej przestarzałej ciepłowni ze starymi, od lat nie modernizowanymi filtrami cyklonowymi, wyłapującymi tylko największe zanieczyszczenia do tego opalanej najgorszym paliwem i odpadami (ale nie ma co się dziwić, skoro od lat mówi się o jej likwidacji "już za rok" przez to właściciel nie będzie w nią inwestował) i porównanie jej z ciepłowniami w Warszawie jest co najmniej niepoważne, porównywać z nowoczesnymi rozwiązaniami można dopiero po podłączeniu sieci ciepłowniczej do elektrowni

  • ~arteksik 2018-01-08
    15:47:10

    5 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Łukasz Cesarski 2018-01-08
    17:33:07

    1 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2018-01-08
    18:04:35

    3 43

    @ursus - dlaczego niby komercyjna ciepłownia miałaby być opalana odpadami? W jakim celu skoro mają bez ograniczeń dobrej jakości węgiel z "Chwałowic". Skąd mieliby brać te odpady? Żeby sobie
    zniszczyć kotły, kominy i filtry albo mieć do czynienia z inspektoratem ochrony środowiska? Natomiast niestety to co lądowało w piecach domów jednorodzinnych było śmieciowymi odpadami (niestety nadal w wielu przypadkach jest o czym świadczą interwencje i mandaty wlepiane przez SM). Najpierw zakazano przez odpowiednią ustawę palenia śmieciami, potem przez uchwałę województwa zakazano palenia mułem i innymi odpadami górniczymi, a teraz będzie to potwierdzone przez odpowiednie państwowe rozporządzenie zakazujące także handel tymi paskudztwami. Trzeba przyznać, że smród i smog wkurzyły wszystkich polityków - nie tylko samorządowców czy rozsądnych mieszkańców i działaczy ekologicznych. A gdyby w Europie zaczęto burzyć masowo budynki wielorodzinne - znikałyby miasta, za tym architektura, kultura, rozwój, styl miejskiego życia - czyli same straty bo to miasta i ich mieszkańcy przede wszystkimi generują PKB, rozwijają usługi czy handel. Chyba byśmy tego nie chcieli nie? No chyba, że ty byś chciał bo mieszkasz gdzieś prawie w lesie... Ja jako mieszczuch jestem za miastami w każdej dziedzinie życia bo miasta są przyszłością. Ożywienie i moda na życie w centrach wraca w całej Europie. A zakaz palenia mułem zmniejszy konkurencyjność tzw. "domków za miastem" które póki ogrzewane mułem i piecami z zawyżoną mocą były ciepłe i tanie. Teraz już tak nie będzie - szczególnie jeśli ktoś doliczy do tego koszty dojazdów, zmarnowany czas i utrudnienia np. dla dzieci które na wsiach nie mają nawet połowy tych atrakcji co w mieście.

  • ~Alojzy Konsek 2018-01-08
    18:33:14

    10 7

    Niestety ten pan nic dobrego nie jest w stanie wymyślić.
    1. Flotokoncentrat to najczystsze paliwo węglowe ( prof. K. Probierz).
    2. Alarmy smogowe walczą nie ze smogiem a z zapyleniem.
    3. Piece klasy V dalej emitują tlenki siarki i azotu, metale cięzkie do atmosfery.
    4. Technologie mogące zlikwidować smog są przez polityków blokowane od Rybnika po sejm.
    5. Technologie sorbentowe rozwijamy sami beż niczyjej łaski a ich nie chcą działacze anty smogowi od Rybnika po Warszawę!
    https://www.youtube.com/watch?v=H9ylr3895WM

  • ~Takja 2018-01-08
    18:37:26

    7 2

    pääkäyttäjä, Tak ad vocem pieprzenia,odrobienia lekcji i USA -to termodynamika to nie jest rzecz i tu odrób lekcje, dalej - w USA są stany które mają własne normy poszukaj i poczytaj to się dowiesz które i o co chodzi, a na koniec :
    " wiele "mundrości" tacy jak Ty wynoszą z obiegowych bzdur i pseudo praktyk", wobec tego musisz pamiętać o tym że mowa jest srebrem a milczenie złotem, pozdrawiam i wybacz Mi ( Ci napisałeś lepiej by było Tobie) ale nie przyjmę propozycji tłumaczenia nie chcę chodzić zimą w sandałach.Na tym kończę życzę Ci miłego wieczoru w czystym amerykańskim powietrzu przy ognisku bez dymu.

  • ~ 2018-01-08
    22:12:13

    6 2

    ~Arteks z prostej przyczyny, że dobry węgiel można sprzedać, a np odpady poflotacyjne nie, skoro palono nimi kilkadziesiąt lat, to i te ostatnie lata ciepłownia wytrzyma, tak , mieszkam prawie w lesie, niewiele dalej mam do rynku niż Ty "mieszczuch" z betonowej noclegowni, oddalonej od miasta, ale klimat zdecydowanie lepszy, "zakaz palenia mułem zmniejszy konkurencyjność tzw. domków za miastem" , jak na razie głównie ludzie uciekają z blokowisk poza miasto, stąd zainteresowanie budownictwem indywidualnym i różnej maści szeregowcami i apartamentowcami budowanymi właśnie poza centrum, że nie wspomnę o domkach budowanych w bliskości autostrady, z których dojazd samochodem do zdecydowanie bardziej atrakcyjnych miejsc pracy w aglomeracji śląskiej nie trwa dłużej niż wydostanie się z blokowiska Nowin i przejazd przez Rybnik

  • ~Arteks 2018-01-08
    23:16:13

    2 20

    @ursus - w Polsce jeszcze uciekają. Przeważnie ci którzy chcą powiększyć swoje lokum ale stać ich tylko na te najtańsze, a zarazem najgorsze lokalizacje. W bogatych krajach zachodnich - które są o dziesięciolecia bardziej rozwinięte od Polski jest trend odwrotny. Domki za miastem to tylko jako coś na weekend lub na urlop ale trendy jest mieszkanie w centrum i jego okolicy, używanie nóg, zbiorkomu czy rowerów. Do nas ten trend też dojdzie, a może już dochodzi bo ceny mieszkań w nowych budynkach jednorodzinnych są bardzo wysokie, a mimo to się sprzedają. W Polsce ludzie już też zaczynają mieć dość marnowania czasu na dojazdy, chcą mieć wszystko na miejscu. Wspomniałeś o bardziej atrakcyjnych miejscach pracy? Jeśli ktoś naprawdę dużo zarabia i ma super pracę gdzieś za "siedmioma górami" to sobie znajdzie lokum bliżej pracy. Auto jako dojazd do centrum, za parę lat to będzie dla wielu niemożliwe lub zbyt drogie. Nie wierzysz mi? Nie dalej jak wczoraj przeczytałem artykuł, że rząd szykuje na ten rok rewolucyjne zmiany w prawie. Wszystkie miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły: 1) zwiększyć opłaty parkingowe nawet do 9 zł za godzinę parkowania, także w weekendy (obecnie mogą to robić tylko w dni robocze) 2) tworzyć strefy zakazem wjazdu diesli 3) wprowadzać opłaty za wjazd aut do centrum miasta.

  • ~Arteks 2018-01-08
    23:21:32

    2 18

    Miało być: w budynkach wielorodzinnych, a nie jednorodzinnych gdzie cena metra kw. potafi przekraczać 4000 zł. Sorki. Dodam, że decyzje dotyczące zmiany ogrzewania mogą być impulsem do zmian urbanistycznych i rezygnacji z mody na suburbia która w Polsce panuje gdzieś od 20 lat. Moda na remontowanie starych domów też minie bo w wielu przypadkach będzie to nieopłacalne jeśli ktoś obliczy koszty remontu i co ważniejsze utrzymania - jeśli już nie będzie mułu i flotu w ofercie u "Janusza z przyczepką". Tym bardziej cieszą plany mieszkaniowe miasta które zakładają dużo inwestycji mieszkaniowych w centrum, a także profesjonalne remonty bloków przeprowadzane przez wspólnoty, spółdzielnie i ZGM. :)

  • ~ 2018-01-08
    23:38:29

    5 2

    " w bogatych krajach zachodnich " do tego jeszcze za siedmioma górami, właśnie bogatsi zamieniają mieszkania w blokach na domy, "W Polsce ludzie już też zaczynają mieć dość marnowania czasu na dojazdy, chcą mieć wszystko na miejscu. " jak mieszkając w blokowisku na Nowinach pracują w pobliskiej Biedronce, atrakcyjne miejsca pracy są głównie poza centrum (przynajmniej u nas), wiem że są pomysły z ograniczeniem ruchu ale nikt przy zdrowych zmysłach ich nie wprowadzi w takiej formie, bo (przynajmniej u nas) byłaby to śmierć miasta

  • ~arteksik 2018-01-09
    05:50:53

    12 2

    arteks może zamiast usuwać moje komentarze wyjaśnij (przynajmniej mnie) jak to ty chcesz: smog ma zniknąć od razu(może prawie od razu), ludzi z domów, które tobie nie pasują wywalić od razu? Ale gdzie tych ludzi przesiedlić, bo cały czas piszesz, że to się wybuduje, to się kiedyś tam poprawi, to ma się zaplanować do zrobienia.... więc jak to chcesz zrobić, bo to nie jest takie łatwe przesiedlić starszych ludzi, którzy spędzili w tych domach, czy mieszkaniach całe swoje życie i mają iść w nieznane??? Choć w przeszłości byli tacy, którym przychodziło to nadzwyczaj łatwo....

  • ~jurempus 2018-01-09
    07:07:21

    9 1

    ~konsior znam takich chojraków jak ty którzy byli panami w mieście i dyktowali wszystkim co maja robic...przeprowadzili sie do mnie na wieś i teraz nawet z domu nie wychodzą bo ktos kiedyś powiedział że on ona z tym z nim tam babcia dopowiedziała i wolą się nie pokazywac na wsi bo sa przegrani...a jak ty byś poszedł do sklepu gdzie o 8 rano zbiera sie ekipa zwiadowcza 60+ i zaczął bys gadać że gaz podwyzki to raczej w tym sklepie byś juz nic nie kupił

  • ~ 2018-01-09
    07:39:06

    7 1

    Logika jak w sporze taxi vs uber.
    Dlaczego chcecie podnosić ceny węgla? A nie prościej obniżyć ceny gazu i oleju opałowego? Już teraz w wielu przypadkach różnica w koszcie opału gazem jest mniejsza niż o 500pln/rok niż węglem. Tym bardziej że ceny gazu ziemnego spadły w ostatnim roku.

    Co do butli LPG w ogrodzie. To jest tak samo jak konieczność posiadania boksu na węgiel. Poza tym można ją zakopać i nie przeszkadza w ogrodzie.

    Według mnie rozwiązaniem zanieczyszczenia jest obniżenie cen gazu i oleju opałowego oraz edukacja ludzi odnośnie palenia drewnem w kominku, którym także można palić brudno jak i czysto. A czy ono zgnije w lesie czy zostanie spalone to emisja CO2 będzie identyczna. A drewno ma tą zaletę że odciąża nam system podczas mrozów.

  • ~Arteks 2018-01-09
    11:22:25

    4 15

    @ursus - no właśnie przez to, że chcą mieć wszystko na miejscu, zaczną bardziej myśleć gdzie się osiedlać. Deweloperzy też ten problem prędzej czy później dostrzegą - jeśli jeszcze niektórzy nie dostrzegli. Oglądasz czasami stare filmy z lat 60.-80.? Często akcja toczyła się gdzieś w wielkich fabrykach i opuszczonych halach, nabrzeżach portowych itd. Dzisiaj już by się tam nie dało nakręcić filmu bo w tych miejscach stoją osiedla, całe nowe dzielnice lub tzw. lofty mieszkaniowe. Po prostu zauważono, że te tereny można świetnie wykorzystać i przysposobić ich funkcję do dzisiejszych potrzeb. Oczywiście mieszkaniówka tylko wielorodzinna z dużą ilością zieleni i wszelkimi udogodnieniami na miejscu. Jeśli nabijasz się z Biedronki to znaczy, że jesteś jakiś wczorajszy. Dzisiaj nowy pracownik Biedronki na dzień dobry dostanie 2650 zł, a po 3 latach pracy już 3000 zł. Czy to są złe warunki pracy np. dla kogoś kto dodatkowo nie ma kosztów dojazdu i mieszka obok? 10 lat temu można się było wyśmiewać z pracy w marketach, teraz już nie. Piszesz, że "nikt o zdrowych zmysłach tego nie wprowadzi bo byłaby to śmierć dla miasta". Nikt nie wprowadzi tych zasad od razu ale powoli będą wprowadzane. Wszyscy eksperci urbaniści uważają, że usługi, gastronomia i handel rozwijają się bardziej w strefach wyłączonych z ruchu niż odwrotnie. Polecam lekturę - chociażby Miasta szczęśliwe czy Walka o ulice, nasz Kuczera na pewno te książki czytał. :)

  • ~Mat Wys 2018-09-02
    21:48:59

    1 1

    Mowi sie że jest zakaz sprzedaży mułu,flotu..sasiedzi kupili miesiac temu z kwk Rydułtowy i beda mogli sobie go palic

  • ~wojpas 2019-01-22
    13:23:45

    0 0

    Już dawno powinno tego nie powinno być.
    Jak chcecie walczyć ze smogiem nie kupujcie:
    1. Mebli u Pani Nowrot w Ochojcu
    2. Nie róbcie przeglądów samochodów na Paruszowcu EDRO-TRANS
    3. Nie róbcie imprez w Białym Domu w Ochojcu.
    Tylko takie działania mogą odnieść skutek

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5306