zamknij

Wiadomości

Będzie strajk śląskich związkowców? Odwiedzą posłów PiS

Członkowie Solidarności odwiedzą w najbliższym czasie biura posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zamierzają wręczyć im postulaty. Jednocześnie zapowiadają – jeżeli rządzący nie zareagują na ich wystąpienie, NZSS Solidarność podejmie zdecydowane działania protestacyjne.

Reklama

4 lutego przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności będą odwiedzać biura posłów Prawa i Sprawiedliwości z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. To część ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez NSZZ Solidarność.

Delegacje związkowców będą przekazywać posłom petycję zawierającą postulaty „S” zarówno o charakterze ogólnokrajowym, jak również te, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego regionu oraz jakości życia jego mieszkańców, Chodzi m.in. o:

- zmniejszenie opodatkowania pracy;
- podniesienia kwoty wolnej od podatku;
- wzrostu wynagrodzeń w całej budżetówce;
- uchylenia wygaszania emerytur pomostowych;
- wprowadzenie emerytur stażowych. Solidarność postuluje, aby do przejścia na emeryturę uprawniał 35-letni staż pracy w przypadku kobiet i 40-letni staż w przypadku mężczyzn;
- pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych;
- zwolnienia składek związkowych z podatku dochodowego;
- kompleksowych rozwiązań dotyczących cen energii;
- realizacji Programu dla Śląska;
- wsparcie dla przemysłu motoryzacyjnego i przemysłu zbrojeniowego.

Akcja zaplanowana na 4 lutego to pokłosie decyzji konwentu przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ Solidarność z 11 stycznia dotyczącej powołania sztabu protestacyjno-strajkowego. Jednym z głównych zarzutów związku wobec rządzących jest coraz gorsza kondycja dialogu społecznego w Polsce, co przejawia się m.in. postępującą marginalizacją Rady Dialogu Społecznego. Przedstawiciele „S” wskazali również na nierówne traktowanie przez rząd postulatów płacowych poszczególnych grup zawodowych w sferze budżetowej.

Związkowcy informują, że brak odpowiedzi posłów rządzącej partii zmusi ich do zaostrzenia protestu.

Oceń publikację: + 1 + 82 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~sympatykrybnika 2019-02-02 10:12:41

  Czemu nie chodzi o:
  - poprawę stanu zdrowia polskiego społeczeństwa poprzez usprawnienie służby zdrowia,
  - działania ograniczające emisję zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych.

  61 31
 • ~Piotr Czaja 2019-02-02 10:27:56

  tylko budzetowka reszta to gorszy sort?

  72 23
 • ~Piotr Czaja 2019-02-02 10:29:54

  droga redakjo mam w dupie prace w Ostrawie a wy nachalnie to reklamujecie przykrywajac inne wiadomosci!

  64 18
 • ~zbyh62 2019-02-02 11:00:37

  Postulaty chwalebne, tylko czy budżet jest w stanie to udźwignąć, czy nie przejemy środków na inwestycje - to wzrost gospodarczy i jego utrzymanie na poziomie pozwalającym realizację postulatów jest istotny. Co do modelu emerytalnego - to pełna zgoda, nie osiągnięty wiek, a lata lata składkowe powinny być kryterium nabycia praw emerytalnych, wdrożenie konieczne już, bo inaczej zus zostanie wydrenowany. W modelu należy również określić wiek pomimo nie uzyskania lat składkowych po który również nabywać się będzie prawa do emerytury.

  46 3
 • ~Takja 2019-02-02 11:37:44

  Tylko wychodzić ,jak podaje redakcja jakość powietrza jest DOBRA. UWAGA dlaczego jest dobra???? - bo jest wiatr!!! i to co dmuchawy wydmuchają zekologicznych piecy/kotłów z komina jest rozwiane i nie wisi pył zawieszony w powietrzu. Tak panie Zdzisławie tak to własnie jest.

  33 14
 • ~Kwinto 2019-02-02 12:14:56

  Czytając postulaty widzę że nadal żyjecie na wyspie fantazji, ale przed wyborami pewnie Pis wam sypnie groszem. Co do przejścia na emeryturę 35-letni staż w przypadku kobiet i 40-letni w przypadku mężczyzn.. czemu tylko wy? a reszta społeczeństwa ma na was zapier.. do 70-tki? bo wam się należy?

  51 42
 • ~zbyh62 2019-02-02 12:54:58

  kwinto: rozumiem, że pomimo osiągnięcia 70 lat nie będziesz miał 40 lat składkowych - to co? nie odłożyłeś, a chcesz korzystać z pieniędzy tych co odkładali ? . Myślę, że w imieniu tych co solidnie płacą składki brak jest zgody na taki model. Powinna Ci zostać wyliczona emerytura wg sumy Twoich składek, po osiągnięciu określonego wieku, jeżeli kwota jest niższa od najniższej emerytury, wówczas dopłata do najniższej określanej emerytury .

  50 8
 • ~ 2019-02-02 15:51:10

  Niższe podatki i wyższe płace w budżetówce. Czy to się czasem nie wyklucza? Wiem, ze liderzy związkowi dostają pieniądze za nic, ale musza sobie uświadomić, że to inni pracują na nich i że nie ma nic za darmo.

  43 5
 • ~ 2019-02-02 23:48:56

  40lat składkowych brzmi ciekawie, ale mało kto by z tego skorzystał. Przyjmujemy, że zaczynamy pracę mając 20lat, teoretycznie pracując w ciągu cieszymy się emeryturą w wieku 60lat, ale warto nadmienic, że umowy śmieciowe w dalszym ciągu istnieją, młodzi wolą nie raz na czarno robić, bo żyją "teraz", a co ich obchodzi starość. Jakiś sens w tym jest. Prawo do emerytury pomostowej powinno wrócić, w dalszym ciągu są zakłady płacące warunki szkodliwe (kopalnia to nie tylko górnicy, ale i powierzchnia oraz przeróbka).

  9 6
 • ~Lahcim 2019-02-03 09:12:24

  Zostawimy obecny wiek emerytalny lub go jeszcze obniżymy a będziemy pracować do śmierci bo emerytura będzie tak śmieszna.

  7 13
 • ~Antyk 2019-02-03 09:17:55

  "Wodzowie"....muszą zaistnieć i tych uczciwych płacacych składki podżegają do protestów, a część tych działaczy na najwyższych szczeblach hierarchii związkowej raczej się dobrze "układają" z rządzacymi...a najlepszym(w zasadzie to najgorszym!!!) przykładem jest sama szpica ZNP....nienaruszalna od wielu lat, a w spokoju przeżyła już kilka rządów ciągle "walcząc" o to samo....

  16 0
 • ~sympatykrybnika 2019-02-03 10:27:10

  Rozwiązaniem jest emerytura obywatelska. System emerytalny, ale również zdrowotny, w tym rozwiązaniu jest finansowany z budżetu państwa, czyli przede wszystkim z podatków, a nie ze składek potrącanych co miesiąc z wynagrodzenia. Dzięki temu co miesiąc obywatele otrzymują pełne wynagrodzenia, mogą wydawać więcej, a co za tym idzie, zwiększają wzrost gospodarczy. To Robert Gwiazdowski.
  Dzisiaj inny Robert - Robert Biedroń powie nam o swojej wizji emerytur Polaków.

  2 13
 • ~smr 2019-02-03 13:55:35

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~1floyd 2019-02-03 17:49:38

  Jak ktoś przepracuje uczciwie 40 lat, to powinien mieć możliwość przejścia na emeryturę. Wystarczy proste liczenie. W wieku ok 25 lat zakończenie edukacji, plus 40 lat pracy, daje nam 65. Czyli prawie obecny wiek emerytalny. Jeśli komuś zdrowie pozwoli, będzie dalej pracował. Tak jak obecni emeryci górniczy. Dajcie ludziom wybór. Jeżeli stawia się za wzór kraje europy w których wiek się podnosi, nie ma sprawy. Wtedy też należy przyjąć ich wzorem, dziedziczenie składki emerytalnej. Kilka lat wstecz obniżono nam zasiłek pogrzebowy. Tłumacząc był jednym z wyższych w europie. Możliwe. Ale tam kwota składek jest dziedziczona przez współmałżonka. W Polsce ZUS ją przywłaszcza.

  10 0
 • ~mewa74 2019-02-04 16:32:00

  Wciąż pracują jeszcze roczniki, które w latach 70-tych chodziły np. do trzyletnich zawodówek. Tym ludziom staż pracy liczy się od rozpoczęcia szkoły, gdyby liczyło się 40 lat pracy, to niektórzy poszliby na emeryturę w wieku 55 lat (i słusznie). Zazwyczaj pracowali ciężko fizycznie i 40 lat, to naprawdę jest wystarczający okres dla każdego. Jak ktoś chce i daje radę dłużej, to proszę bardzo.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1330