zamknij

Wiadomości

Będzie odcinkowy pomiar prędkości w Jankowicach/Świerklanach

2021-11-24, Autor: bf

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił listę kolejnych 39 odcinków dróg, które będą kontrolowane przez odcinkowe pomiary prędkości. Toczy się już postępowanie konkursowe na dostawę i montaż urządzeń. Pojawią się w 13 województwach, w tym na Śląsku, a co ważne – w naszym regionie. Pomiar ma być prowadzony m.in. w Jankowicach i Świerklanach.

Reklama

Jak dowiadujemy się w GITD, planuje się objąć kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości 39 lokalizacji, które zostały wytypowane na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Urządzenia wykorzystywane do pomiaru średniej prędkości pojazdów będą prowadziły kontrole na wszystkich kategoriach dróg, w tym na wybranych odcinkach autostrad A1A2 i A4.

Na liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg w 13 województwach.

Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości (opp) – 5 pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego, po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 opp na terenie województwa opolskiego – czytamy.

W przypadku braku możliwości instalacji urządzeń w miejscach, które wytypowano do objęcia kontrolą w pierwszej kolejności, CANARD wykorzysta lokalizacje z tzw. listy rezerwowej.

Ostateczna ocena możliwości montażu urządzeń zostanie przeprowadzona po wyborze wykonawcy i przeprowadzeniu przez niego ponownych analiz z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych warunków technicznych – dowiadujemy się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Wykonawca musi dostarczyć i zainstalować, po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i wykonaniu niezbędnych prac budowlanych, 39 systemów opp dostosowanych do specyfiki danego odcinka drogi. Funkcjonalności urządzeń muszą zapewnić m.in. możliwość rejestracji naruszeń na co najmniej trzech pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd. Systemy muszą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia. Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń.

Dlaczego piszemy akurat o nowych odcinkowych pomiarach prędkości. Na liście podstawowej inwestycji znalazła się bowiem gmina Świerklany. Odcinek ma objąć Jankowice (ul. Nową) do Świerklan (ul. Plebiscytowej). Poniżej mapka orientacyjna wskazująca na obszar objęty pomiarem prędkości:

Podobna instalacja ma powstać też w pobliskich Gliwicach na Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego (DK88):

Na liście rezerwowej znalazł się natomiast Pszów. Tam odcinkowy pomiar prędkości może powstać od ul. Pawła Skwary 6 do ul. Kusocińskiego 1 (po drodze wojewódzkiej 933).

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Maksymilian Popeć 2021-11-24
  09:54:31

  41 48

  I teraz kierowcy, zamiast jeździć nową, szeroką i bezpieczną drogą z pełną inrastukturą rowero-pieszo-oświetleniową, będą robili bokami/skrótami po bocznych drogach bez chodników z prędkością 90km/h tam gdzie obowiązuje 30km/h. Chory kraj.

 • ~silberpunkt 2021-11-24
  10:33:20

  42 15

  @Maksymilian Popeć
  A to drogą z odcinkowym pomiarem prędkości już się nie da jeździć?

 • ~burak 2021-11-24
  12:30:59

  7 16

  Ja pytam się jak to ma działać? Skoro na odcinku w Świerklanach jest na środku przejazd kolejowy, na którym raczej się zwalnia (tak jest to nowy przejazd, ale chyba nikt tam nie będzie zapier*eem -niczał 90km/h )
  W Gliwicach jak włączę się z 78 to też mi zmierzą odcinkową prędkość? haha Głupota :)

 • ~Maksymilian Popeć 2021-11-24
  12:56:16

  7 22

  @silberpunkt - nie wiem w jakim rzeczywistości żyjesz, ale w dobie powszechnego stosowania aplikacji nawigacyjnych, które wyznaczają najszybszą trasę, ruch z głównych ulic jest przekierowywany na boczne dróżki. BTW jeździłem 10lat temu na rowerze do pracy tym odcinkiem i nie było źle, aczkolwiek ruch był wówczas tam duża mniejszy. Teraz, gdy jest chodnik i mega droga rowerowa, trzeba się będzie tam wlec 50km/h, gdy dotychczas 70-ka nie stanowiła tam często żadnego zagrożenia.
  @burak - coż, jak ktoś nie wie jak działa odcinkowy pomiar prędkości, który funkcjonuje u nas od lat, to prawdopodobnie nie ma prawa jazdy i prawdopodobnie nie wie jak używać googla. Zwyczajnie przypomina mi to poziom 4-ro latka, bez urazy.

 • ~THE Bill 2021-11-24
  13:09:04

  3 3

  @~silberpunkt można. Nie wiem czemu nikt tego głośno nie oznajmił, na niektórych skrzyżowaniach nadal widnieją znaki sugerujące, że trwa tam remont, ale da się już legalnie tamtędy przejechać. Powiem więcej, nie da się przejechać ulicą Plebiscytową (od Boguszowic) .

 • ~THE Bill 2021-11-24
  13:12:31

  5 6

  ~Maksymilian Popeć nie rozumiem dlaczego wyśmiewasz buraka - ma rację z tym przykładem z Gliwic. Lepiej byś mu wytłumaczył, że jest on raczej kierowany do osób, które jadą na dłuższym dystansie niż tylko A1 - 78. Bo fakt, że da się na tym odcinku w lesie jechać szybciej. Pewnie teraz dadzą tam 70km bo po co szybciej... Przeciez nikomu nie zalezy, zeby szybko jeździć. Kupujemy luksusowe samochody, zeby jeździć 30 :)

 • ~danielel 2021-11-24
  13:37:37

  5 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Fidzi 2021-11-24
  17:24:39

  9 5

  Byłabym za ograniczeniami i podwyższeniem mandatów, gdyby za tym poszła inwentaryzacja dróg i usunięcie nadmiernej ilości znaków i ograniczeń.
  Przykład: droga Sumina - Jejkowice. Droga prosta, nowa, z poboczem dla pieszych i rowerów, wśród pól i lasów ( kilka domów ) i .... "teren zabudowany" z ograniczeniem do 50km/h. Szok!
  Takich miejsc jest więcej. Są niczym innym, jak "skarbonką" budżetu państwa.
  Dla mnie większe zagrożenie sprawiają kierowcy wyprzedzający tuż przed nadjeżdżającym z naprzeciwka i ścinający zakręty pomimo braku widoczności !!!!
  Wiele razy uciekałam na krawężnik! Dwa razy rozwaliłam felgi.
  Zamiast ograniczeń, wysokich kar i itp., moim zdaniem, każda droga powinna być objęta monitoringiem i powinni być wyłapywani kierowcy, którzy faktycznie jeżdżą NIEBEZPIECZNIE, a nie Ci, którzy zachowując bezpieczeństwo (sami ba drodze) przekraczajá dozwoloną prędkość.

 • ~silberpunkt 2021-11-24
  17:34:57

  9 0

  @Maksymilian Popeć
  "w dobie powszechnego stosowania aplikacji nawigacyjnych, które wyznaczają najszybszą trasę, ruch z głównych ulic jest przekierowywany na boczne dróżki"
  Przesadzasz. Google Maps mają tendencje do zaniżania czasu przejazdu ale nie prowadzi to do takiego stopnia jak to opisujesz, czyli nawigowania bocznymi drogami, chyba że mamy korek.

 • ~burak 2021-11-25
  11:29:33

  2 0

  @Maksymilian Popeć - Wiem doskonale jak to działa, na DK78 za Wilczą jest taki pomiar od lat. tylko tam nie ma rozjazdów, czy przejazdu kolejowego ;) Mój teoretyczny przykład:
  Świerklany: Zaczynamy trasę, przejazd kolejowy zamknięty, czekamy 5 min, za przejazdem lecimy ile tylko fabryka dała.
  Gliwice: Wpadamy na drogę 88 z DK78 i lecimy 200km/h, bo pomiar jest tylko na pełnym danym odcinku DK 88 ;)
  Świerklany: Zawsze trochę się zwalnia przed przejazdem kolejowym, więc mogę jechać spokojnie 70 przez Jankowice, zwolnię na przejeździe do 30, ogólny pomiar wyjdzie 50 ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2740