zamknij

Wiadomości

Będzie kaucja za butelki szklane i PET

2021-03-30, Autor: 

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce jest już niemal pewne. Choć rządowego projektu ustawy wciąż nie ma, to jednak zarys szykowanych przepisów został zaprezentowany podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego – podają wiadomoscihandlowe.pl. I przekazują założenia systemu kaucyjnego oraz tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Reklama

„Z zaprezentowanych założeń wynika, że planowane jest wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na terenie całej Polski. Kaucją mają zostać objęte szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. W systemie nie uwzględniono natomiast opakowań aluminiowych.” czytamy w portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Zwrot kaucji bez paragonu

Na jednym z zaprezentowanych podczas seminarium slajdów znalazło się wyjaśnienie systemu kaucyjnego.

„Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji”.

Podatek od opakowań 

Z prezentacji wynika również, że system tworzyć będą „wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym”. Firmy będą musiały uzyskać określony poziom selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. Jeśli poziomów nie uzyskają, wówczas będą musieli uiścić opłatę produktową. Zwana jest ona również podatkiem od opakowań.

System będzie się również wiązał z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wprowadzona zostanie rozszerzona odpowiedzialność przedsiębiorcy, tzw. ROP. Nakładać będzie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązek finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu.

UE chce zmusić producentów do ograniczenia plastiku

O systemie kaucyjnym i ROP pisaliśmy już w lutym. Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyjaśniał w rozmowie ze ŚląskimBiznesem.pl, że system kaucyjny ma zapobiegać przerzucaniu kosztów opakowań na klientów.

W czym rzecz? Otóż Unia Europejska postanowiła poprzez kraje członkowskie wprowadzić mechanizm zmuszający producentów do zmiany opakowań na przyjazne dla środowiska, biodegradowalne, lub takie, które daje się łatwo przetworzyć. Reguluje to dyrektywa z 2018 roku o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). UE pozostawiła krajom członkowskim pewną swobodę w opracowaniu przepisów. Wspólna ma być idea – aby producenci ponosili około 80 proc. kosztów segregacji, recyklingu i utylizacji odpadów.

W Polsce system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów ma obowiązywać od początku 2022 roku. Wysokość opłaty, jaką obciążeni będą producenci uzależniona będzie od stopnia przyjazności opakowania dla środowiska.

- Im bardziej przyjazne dla środowiska będzie to opakowanie, tym mniejsza opłata zostanie naliczona – mówi rzecznik MKiŚ.

Aleksander Brzózka dodał, że system kaucyjny może oznaczać np. wprowadzenie automatów do odbioru opakowań.

- Ale nie chcemy tu niczego producentom narzucać. To oni będą musieli opracować metodę ściągnięcia odpadu z obiegu – mówi rzecznik.

Popieracie wprowadzenie kaucji zwrotnej za butelki?

Oceń publikację: + 1 + 116 - 1 - 6

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,bedzie-kaucja-za-butelki-szklane-i-pet,wia5-1-4514-5.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~Fidzi 2021-03-30
    09:30:31

    68 8

    Wreszcie!
    Może wreszcie skończy się pakowanie mikroskopijnych towarów do opakowań wielkości telewizora (vide: leki, kosmetyki i wiele innych).

  • ~Dador 2021-03-30
    11:02:38

    34 58

    Czyli kupując butelkę Coli, będę opodatkowany 4 krotnie za jeden produkt. Podatek nr1 - VAT, nr2 - cukrowy, nr3 - kaucja, nr4 - śmieciowy. Dodatkowo będę musiał oddzielać frakcję butelek od innych segregowalnych odpadów, które co miesiąc zabiera gmina. Trzeba będzie spakować to w torby, odpalić samochód i podjechać do marketu celem odebrania kaucji. Automat będzie przepełniony, i wrócę ze śmieciami do domu. Super, po prostu super. Pozostanie do minimum ograniczyć zakupy słodkich napojów.

  • ~ 2021-03-30
    11:28:45

    56 10

    dador jak mniej tego zeżresz tylko na dobre ci wyjdzie

  • ~kosc88 2021-03-30
    11:33:12

    44 3

    Dobra wiadomość dla hasiosznupków.

  • ~romcost 2021-03-30
    12:13:28

    14 33

    ~Fidżi - czytaj że zrozumieniem, kaucja ma dotyczyć butelek szklanych i plastikowych, nie opakowań do opakowań z plastiku. To po prostu KOLEJNY PODATEK, który w tej formie nie ma nic wspólnego z ekologią, tym bardziej, że kaucja ma dotyczyć łatwych do przetworzenia butelek szklanych. To kolejny gniot z Wiejskiej wprowadzany pod hasłem ekolodii a mający dziurę budżetową zatkać kosztem konsumentów.

  • ~ 2021-03-30
    13:26:20

    29 14

    @romcost- kupisz- oddasz i nie dasz zatykać swoimi pieniędzmi tej dziury budżetowej :) a ja nie oddasz tylko wyrzucisz , to płać , nikt cię nie pożałuje .

  • ~hub381 2021-03-30
    13:37:41

    19 16

    Ale nowość. Na zachodzie to działa od lat i wszystko jest O'K' tak ma być. Proszę już znalazł się instruktor Głupiszonów PiSowskich-zastosuj się w/g niego ! Oni to wymyślili....

  • ~romcost 2021-03-30
    13:43:14

    7 19

    ~Żak, ja kupię, posegreguję i oddam do utylizacji, za co już płacę, ciekawe, który sprzedawca będzie odbierał PETy i butelki i przekazywał je do przetworzenia, gdzie je będzie magazynował i kto pokryje koszty transportu.
    90 % ludzi nie będzie z butelkami biegało do punktów odbioru, nikt na to dziś nie ma czasu, a sklepy tym się nie będą chciały bawić.
    A wystarczyło wypromować ekologiczne opakowania i wspierać ich rozwój ioraz ewentualnie wesprzeć rozwój producentów ekologicznych opakowań, nie tylko butelek. Ekonomia sama by wtedy wyparła plastiki, wystarczy, że będą tańsze lub lepsze od plastikowych opakowań, ale wtedy nikt by na tym nie zarobił... Na chwilę obecną nikt nie chce odbierać i przetwarzać plaskików i tak ostatecznie trafiają na wysypiska lub ulegają samozapłonowi, kiedyś wywożone je po za UE ale i kraje które odbierały te śmieci za $$$ też już zmądrzały. Nie tendy droga...

  • ~romcost 2021-03-30
    13:49:56

    6 24

    ... Kaucja miała by sens, jak by butelki walały się po lasach i nie były segregowane, ale tak już nie jest, co jak co, ale plastyki chyba każdy segreguje, to koleny podatek, nic więcej.

  • ~ 2021-03-30
    13:51:59

    26 20

    @hub - ty głupiszonie POwski , sam przyznajesz , że w Niemczech to działa . Przez 8 lat waszych rządów kompletnie nic z ekologią nie robiliście a teraz wybrzydzasz na rząd ? Powinni zakazać butelki plastikowe robić i basta , kiedyś tego nie było i człowiek dawał sobie
    bez nich radę .

  • ~romcost 2021-03-30
    13:58:07

    12 17

    ~Żak, czy od wprowadzenia podatku cukrowego zacząłeś się zdrowiej odżywiać? Czy może tylko więcej płacisz za te same produkty? Przecież ten podatek też miał nam życie uratować i ochronić przed chorobami cywilizacyjnymi...

  • ~ 2021-03-30
    14:14:56

    22 11

    @rancost- to może nic nie róbmy i zdajmy się na rozsądek obywateli ...
    może w Japonii to zadziała , ale u nas nie . U nas tylko podziała nakaz i to zagrożony karą , albo stratą finansową . Polaków nie znasz ? Powiedz Frankowi albo arteksowi albo totalsowi hubowi, że ma nosić maseczkę . Jak nie ma stanu wyjątkowego , to nie założy , nawet gdyby rozsądek tak nakazywał i jeszcze będzie zachęcał wszystkich dookoła do tego samego.

  • ~romcost 2021-03-30
    14:20:44

    6 7

    ~Żak, właśnie róbmy i to jak najwięcej, ale w przemyślany i skuteczny sposób a nie tylko dojmy suwerena...

  • ~ 2021-03-30
    14:37:35

    17 11

    NIestety życie ekologiczne kosztuje i nie chodzi o pieniądze , ale o trochę więcej starań z naszej strony . A jak staranie , to i wysiłek . Większość z nas uważa , że to obowiązek państwa i miasta , a i my musimy coś od siebie dać . Jednak jak na razie iluś tam obywateli ma to głęboko w doopie np. widać to po ilości śmieci w lasach i na poboczach )

  • ~Mateusz Konsek 2021-03-30
    15:25:21

    31 1

    byłem kiedyś w Berlinie (ale to chyba w całych Niemczech działa podobnie) i fajnie ten system tam działa. Każda butelka (plastykowa, szklana) ma specjalny kod kreskowy, a w każdym markecie jest automat który skanuje kod, segreguje i później drukuje ci kod do wykorzystania w sklepie.
    a po komentarzach innych widze, że ludzie nie rozumieją co to jest kaucja....

  • ~StaszekU 2021-03-31
    11:14:27

    4 0

    W Niemczech taki system funkcjonuje od lat i nikt nie wyrzuca butelek bo to są pieniądze! Puste butelki wkłada się po prostu do torby i jadąc na zakupy zabiera się ze sobą. Przy wejściu do każdego sklepu typu Lidl, Penny itd. stoi automat do którego wrzuca się te butelki (z odpowiednim kodem kreskowym) i dostaję się wydruk, na podstawie którego przy kasie dostaniemy zwrot kaucji. Proste i skuteczne!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4843