zamknij

Wiadomości

Będzie drożej w Rybniku! Więcej zapłacimy za parkingi i bilety

2020-09-30, Autor: bf

Od października drożeją niektóre opłaty związane z korzystaniem z parkingów miejskich. Magistrat w Rybniku informuje też, że więcej zapłacimy też za bilety komunikacji autobusowej na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego.

Reklama

Nowe ceny za parkingi w Rybniku

Nowy cennik opłat za postój na parkingach miejskich obowiązywać będzie od 1 października.

- Zmianie nie ulegnie opłata za pierwszą i każdą następną rozpoczętą godzinę postoju pojazdów (2,5 zł). Więcej trzeba będzie zapłacić za abonament miesięczny. Abonament typu SP (obowiązuje na wszystkich parkingach miejskich z zainstalowanym systemem parkingowym) będzie kosztował 200 zł na miesiąc (do tej pory 150 zł), cena abonamentu typu OP (obowiązuje na jednym określonym parkingu) wzrasta z 70 do 90 zł miesięcznie. Wyższe będą też opłaty za brak biletu lub paragonu (w tym brak aktualnego abonamentu) – w takim przypadku trzeba będzie zapłacić 50 zł (obecnie 30 zł) – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Jest też nowa opłata: za brak biletu na parkingu z zainstalowanym parkomatem będzie trzeba zapłacić 200 zł.

To nie wszystko. Od 1 października na wszystkich parkingach ogólnodostępnych ujednolicone zostają godziny, w których trzeba ponosić opłaty. Za postój samochodów zapłacić trzeba będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 18.00, a w soboty w godz. 7.00 – 14.00. Parkowanie jest bezpłatne przez pierwszych 15 minut postoju na wszystkich parkingach ogólnodostępnych z zainstalowanym systemem parkingowym oraz przez pierwszych 90 minut na parkingach przy ul.: Powstańców Śląskich, T. Kościuszki, J. Kotucza oraz Rudzkiej.

Ceny biletów też w górę

Cennik opłat za przejazdy w publicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez Zarząd Transportu Zbiorowego zmieni się 12 października. Podrożeją bilety kupowane u kierowcy lub poprzez urządzenia mobilne. Za bilet jednorazowy zapłacimy: 5 zł (normalny; obecnie 4 zł) i 2,5 zł (ulgowy; teraz 2 zł), za bilet czasowy – 24-godzinny – 12 zł (normalny; obecnie 8 zł) lub 6 zł (ulgowy; teraz 4 zł). Warto dodać, że funkcjonować będzie tylko jeden rodzaju bilet dobowy – niezależnie od strefy.

- Tak jak do tej pory korzystniejsze warunki przejazdu autobusem będą mieli użytkownicy e-karty. Przejazd dowolną linią powyżej 2 przystanków w strefie 0 kosztować będzie 2,4 zł za bilet normalny (obecnie 2 zł) i 1,2 zł za bilet ulgowy (obecnie 1 zł). W strefie 1 (0 + 1) to koszt odpowiednio: 3,6 zł i 1,8 zł (obecnie 3 zł i 1,5 zł). To wzrost o 20%. Przejazd następnym autobusem w ciągu 20 minut od zarejestrowania wyjścia w poprzednim pojeździe kosztować będzie 50 gr (teraz 10 gr). Na tym samym poziomie – 1 zł – pozostaje cena za przejazd nieprzekraczający 2 przystanków w strefie 0 – dodaje rzecznik UM w Rybniku.

Zmienia się też cennik biletów okresowych dla użytkowników e-karty imiennej oraz aplikacji mobilnej. Bilet okresowy 30-dniowy w strefie 0 kosztować będzie 84 lub 42 zł (obecnie 70 i 35 zł), a w strefie 1 (0 + 1) – 108 lub 54 zł (obecnie 90 i 45 zł). Średnio o 20% podrożeją też pozostałe normalne i ulgowe bilety okresowe – 14- i 7-dniowe.

Bilet okresowy szkolny 30-dniowy kosztować będzie 12 zł zamiast 10 zł (dla klas sportowych 20 zł). Za bilet dzieci w rodzinach wielodzietnych, w których jest 3 i więcej dzieci, trzeba będzie zapłacić 10 zł (obecnie 7 zł).

– Porównując ceny biletów wybranych operatorów publicznego transportu zbiorowego w regionie, można zauważyć, że opłaty w Rybniku należały do jednych z niższych. Po podwyżkach miasto w dalszym ciągu będzie miało konkurencyjną ofertę. Warto podkreślić, że ceny biletów nie ulegały zmianie przez dłuższy czas, a w 2017 roku zostały obniżone. Niestety, obecna sytuacja wymaga reakcji. Szacowane zwiększenie dochodów w związku z podwyżkami cen biletów to kwota około 2,2 mln zł rocznie. To bardzo istotne w kontekście wzrastających kosztów, jakie utrzymanie komunikacji miejskiej generuje, a także w związku ze spowodowanym epidemią koronawirusa spadkiem liczby pasażerów i zmniejszeniem wpływów z tego tytułu – tłumaczy Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku.

Miasto przypomina o korzystnym rozwiązaniu proponowanym przez ZTZ. Mowa o bilecie zrównoważonym, który pozwala na 200 przejazdów przez 180 dni i kosztuje 164 zł (normalny) lub 82 zł (ulgowy).

- Z myślą o wygodzie pasażerów, ZTZ od czwartku, 1 października, uruchamia też dodatkową linię 6A wspomagająca kursy linii nr 6. Mapa z przebiegiem trasy oraz wykaz kursów na stronie ZTZ – mówi Agnieszka Skupień.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 173

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~Gibon 2020-09-30 12:44:49

  Ja chodzę pieszo i jeżdżę rowerem i mam to w głębokim poważaniu :D

  84 44
 • ~tf2 2020-09-30 12:49:21

  Jeszcze tylko ścieki zrzucić do Rudy i będzie prawie jak w Warszawie. Jak takiego sobie wybraliście - to za płaćcie.

 • ~polk 2020-09-30 12:53:49

  Pani rzecznik jak zwykle nugle na uszy musi ponawiać, by pokazać jak to jest pięknie i "tanio" w tym mieście.
  Z Chwałowice na Paruszowiec zajechać graniczy z cudem w tygodniu a co dopiero w weekend.
  Zbiorkom leży i kwiczy a cena ciągle w górę.
  Jak mam zostawić auto i jechać autobusem jak autem wychodzi taniej i szybciej???
  To jest ten zrównoważony transport???

  239 6
 • ~Franz Kawka 2020-09-30 12:57:22

  To dopiero początek wielkiej inflacji. Żywność w 2020 ponad 7% tendencja wzrostowa. Jeżeli drukuje się miliardy pustych pieniędzy to będzie to trwało. Zresztą, niejaki Eryk Ł. osobnik związany z mafią z Torunia, członek Rady Polityki Pieniężnej nawet nie ukrywa, że robią wszystko żeby Euro było jak najdroższe a inflacja jak najwyższa,

  73 44
 • ~Arteks 2020-09-30 12:59:55

  No to z tego wynika, że Kuczera już zrezygnował z planu mobilności i preferencyjności taryfowej komunikacji miejskiej. Ceny biletów na autobusy ostro w górę. Za to nadal śmieszne są ceny za parkowanie. Ale mi to podwyżka z 70 na 90 zł dla tych którzy zagracają przez 1/3 doby centrum miasta, a potem przyczyniają się w godzinach szczytu do zakorkowania śródmiejskich ulic. Jedynym plusem jest wydłużenie pobierania opłat na parkingach (co już lata temu sugerowałem). Dlaczego parking na Powstańców jest nadal bezpłatny przez 90 minut? Czy jakaś linia autobusowa ZTZ też jest bezpłatna???!!!
  Panie Kosobudzki - ceny należały do tanich bo i dobrze bo czym można w wielu przypadkach przyciągnąć do autobusu jak nie cenami? Chyba nie waszymi beznadziejnymi rozkładami w których autobus w niedzielę nad zalew jeździ co 2-3 godziny... Teraz już nawet nie będzie można powiedzieć, że jaka jest nasza komunikacja miejska taka jest ale przynajmniej jest tania... Kuczera zrezygnował z rozsądnego działania na rzecz miasta, a ja zrezygnowałem z popierania jego bezsensownej i niespójnej pseudopolityki która nie trzyma się niczego. Czekam z niecierpliwością na zakończenie tej marnej kadencji i na to, aż władzę przejmie ktoś o zmyśle prezydenta, a nie wójta.

 • ~Arteks 2020-09-30 13:20:20

  @polk - ale co się dziwisz, władze miasta mają wyraźny priorytet dla aut i mimo jakichś zapewnień i deklaracji Kuczery, nic się tu nie zmienia. Sam zauważ - są parkingi gdzie można zaparkować za darmo, ceny za abonamenty (na czym miasto powinno kosić jak "za zboże" wzrastają zaledwie o 20%, a ceny niektórych biletów o 50% i nie ma podróżowania za darmo nawet na 1 przystanek. Ewidentnie miasto preferuje auta - mimo, że mówią co innego. Całe szczęście, że ja mam wszystko na miejscu i korzystam z ZTZ tylko jak gdzieś wyjeżdżam w drodze na dworzec. Niestety ostatnio musiałem z jednego wyjazdu wrócić taksówką bo nawet na takie duże Nowiny najbliższy autobus miałem za 30 minut... Pardon - dwa bo potem miały jechać dwa, jeden za drugim. Kiedyś można było zwalić takie coś na... nieudolnego Bergera ale od roku mamy nowego dyrektora. Zmian na plus ŻADNYCH. Ogólnie Kuczera jako główno dowodzący pokazuje, że się do tego zupełnie nie nadaje. On nie potrafi realizować nawet "swoich" postulatów i tego o czym mówi w mediach.

  68 42
 • ~Wi4n 2020-09-30 13:21:10

  Dziś informacja, że od jutra będzie drożej, bo i po co informować o tym wcześniej.
  Ktoś wie co w sytuacji już wykupionego abonamentu na parking na miesiąc październik? Jakaś dopłata, anulowanie opłaty i ponowne opłacenie wyższej kwoty za październik - czy może obowiązuje to dopiero dla abonamentów wykupowanych od października?

  73 2
 • ~piotruos 2020-09-30 13:23:45

  A ten wzrost cen parkingów i ZTZ to nie przypadkiem na obiecane 6% podwyżki dla nauczycieli :)

  82 11
 • ~bikerek 2020-09-30 13:34:11

  Może ktoś zapyta Pani rzecznik lub Pana prezydenta:
  "Czy miasto poniosło jakieś wydatki w związku z koncertem zorganizowanym na rybnickim rynku podczas finału kampanii kandydata Rafała Trzaskowskiego. Jeśli tak to jakie kwoty wydano"
  Jako mieszkaniec pracujący i płacący podatki w Rybniku mam prawo wiedzieć na co są wydawane w mieście pieniądze.
  Kolejne pytanie "dlaczego zlikwidowano lekcje pływania dla uczniów klas trzecich, decyzje podjęto jeszcze przed wybuchem pandemii - luty 2020"

 • ~bikerek 2020-09-30 13:35:05

  Kolejny pomysł europosła od Palikota
  "Poseł do PE Łukasz Kohut skierował pismo do Prezydenta Miasta Rybnika oraz Rady Miejskiej w Rybniku z propozycją zmiany nazwy placu Teatralnego w Rybniku na Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza"
  Co Kutz ma wspólnego z Rybnikiem?

 • ~pprywatne 2020-09-30 14:22:09

  Jak już pisałem wiele razy, najlepiej zamknąć całe centrum dla samochodów i przerobić parkingi na deptaki lub parklety dla meneli. To taki ukłon w stronę przedsiębiorców z centrum miasta.

  89 8
 • ~jolaw2 2020-09-30 14:27:08

  Pani rzecznik się napracowała zapomniała dodać Żory

  48 2
 • ~Arteks 2020-09-30 14:42:13

  @pprywatne - nie obawiaj się o byt przestarzałego motokultyzmu w Rybniku. Piece tu wyginą, a on przetrwa - choćby wszyscy stali tak jak wczoraj na nowo wybudowanym rondzie koło Mostu Zamysłowskiego gdzie korek był na kilkanaście minut stania... W Katowicach zapomną, że w ogóle po centrum kiedyś normalnie można było jeździć autami - a u nas normą będzie parkowanie na zakazach na deptakach. Kuczera ze swoimi podwładnymi z Pszowa czy Żor - o to zadbają. Bo on co innego mówi, a co innego robi - to cecha słabych przywódców. Gliwice też są motokultystyczne - ale tam na autach się zarabia. Całe Śródmieście to strefa płatnego parkowania, przyjedzie ktoś na imprezę do Areny - płatny parking. Miesięczny abonament to nie jest tak jak u nas po podwyżce 90 zł ale... 250 zł. I nie słyszę ze strony gliwiczan skarg na takie rozwiązania - a mam tam paru znajomych czy klientów.

  18 57
 • ~Franek7 2020-09-30 14:50:05

  Demokracja kosztuje... Jak powiedział ostatnio Sasin komentujący wywalenie w błoto 70 mln zł na te wyborów co to się nie odbyły....

  A tak na poważnie to niestety ale wszystko drożeje- koszty pracownicze, podatki itp wiec i wszelkie usługi czy utrzymanie infrastruktury tez drożeje...

  23 50
 • ~psyche09 2020-09-30 14:50:28

  ZTZ powinno promować korzystanie z biletów okresowych i w formie mobilnej i nie ruszać tych kwot.

  U kierowcy - niech będzie droższy - kupujący opóźniają kurs, a jest kasownik na kartę bankomatową.

  Najbardziej skorzystają pasożyty w ogóle nie płacący za przejazd... Im to obojętne ile kosztuje bilet...

  57 2
 • ~psyche09 2020-09-30 14:54:49

  I z jakiej racji bilet u kierowcy tylko o 1 zł, a miesięczny o 14... ;/ Ludzie dojeżdżający do pracy, kupujący ten bilet są waszym pewnym źródłem wpływu...

  49 4
 • ~Franek7 2020-09-30 14:56:51

  cdn...
  Dlatego parafrazując Jacka Sasina wam powiem, że socjalizm kosztuje...Nie jest prawdą, że za socjalizm zapłacą bogaci, banki czy właściciele centrów handlowych. Ostatecznie zawsze płacisz ty obywatelu bo jesteś na końcu łańcuszka w systemie pokarmowym państwa.

  34 25
 • ~Arteks 2020-09-30 15:16:10

  5 zł przy zakupie biletu u kierowcy to już jest coś naprawdę przesadzonego zważywszy, że jeśli osoba musi jeszcze dojechać do Rybnika innym środkiem transportu - musi płacić osobno. A jeśli mają jechać dwie osoby to płacą 10 zł. Nie ma w Rybniku ani jednej taryfy która promowałaby przejazdy grupowe/rodzinne. Ktoś kiedyś słusznie napisał, że jak ma jechać z rodziną z Zebrzydowic na film do centrum to taniej go wyjdzie taksówka niż ZTZ... Quo Vadis Prezydencie Kuczero? Można podsumować, że w ciągu 6 lat pana prezydentury z transportu publicznego udało się tylko dwie fajne rzeczy zrobić w Rybniku: SKM do Wodzisławia i obniżenie taryf ZTZ. Z obydwu się pan wycofuje czyli tak naprawdę dla transportu publicznego pana prezydentura to... stracony czas.

  71 6
 • ~norton 2020-09-30 15:18:43

  Doniczki, pomniki, bezsnsowne malowanie dróg na czerwono. Panu Kuczerze już podziękujmy.

  106 6
 • ~bikerek 2020-09-30 15:22:09

  Czy przyjeżdżający do Rybnika ma możliwość zakupu biletu jeśli kierowca nie sprzedaje i nie posiada e-karty?
  Czemu nie ma biletomatów np na dworcu PKP, na DKM, na Placu Wolności itp.

  77 5
 • ~Arteks 2020-09-30 15:32:41

  @bikerek - dystrybucja e-kart leży totalnie. Np. na dworcu kolejowym po likwidacji Kolportera nie można kupić e-karty. A przecież obok jest Relay, są kasy biletowe - czemu nikt z UM/ZTZ nie wpadnie na to aby rozszerzyć dystrybucje o takie punkty? Z drugiej stronyu po co ją rozwijać jak można przyjezdnych łoić biletami kupowanymi u kierowców które są 2x droższe od tych z e-karty. Niedawno miałem okazję korzystać z komunikacji w Katowicach (do lotniska). Po przyjeździe pociągiem - na dworcu przywitało mnie centrum obsługi pasażera ZTM gdzie można było kupić bilety w sposób tradycyjny. Poza tym przy stanowiskach odjazdowych były aż dwa automaty do kupna biletów. Rozkłady pięknie oznaczone, stanowiska autobusowe też. Europa! Widać jak bardzo krytykowany dawniej KZK GOP się zmienia na plus. U nas przy aprobacie najpierw Fudalego, a teraz Kuczery ZTZ i transport publiczny stoi w miejscu! Fudali miał przynajmniej wiele innych problemów i nie miał takiej świadomości. Kuczera nie ma żadnych wymówek - ma nawet doradcę w tej dziedzinie.

  46 6
 • ~Rybnicz@nka 2020-09-30 16:23:15

  Żory mają za darmo a w Rybniku drożeje. Korzystam z autobusów rzadko całe szczęście. Dzięki temu wiem ile kasy miesięcznie zaoszczędzam :) P. Kuczera wie Pan, że to już ostatnia kadencja? :)

  91 2
 • ~Arteks 2020-09-30 16:27:53

  @Rybnicz@nka - zgadzam się, że to powinna być ostatnia kadencja Kuczery. Też widzę, że funkcja go przerosła. Nie zgadzam się na porównanie z Żorami. Oni mają "pozostałości" po komunikacji bo tylko tak można nazwać rzadko snujące się po mieście malutkie busiki które przypominają dostawczaki. Wierz mi - jak u nas jest, tak jest - ale przynajmniej przyjedzie po ciebie normalny, miejski autobus w miejskich barwach, z odpowiednią przestrzenią w środku. :) Podwyżki za parkingi popieram - ale są one wciąż za niskie, podwyżej za bilety absolutnie nie popieram, a ceny są zbyt wysokie, szczególnie jak chciałaby jechać autobusem rodzina.

  18 44
 • ~wagon 2020-09-30 16:53:47

  Pewnie dotacje dostali z kuli pandemii a jak ściągniemy jeszcze od ludzi z nadwyżką będzie jak znalazł a co tam.

  28 5
 • ~Woziwoda 2020-09-30 17:25:07

  Tłumaczę ~ bikerkowi co Kutz ma wspólnego z Rybnikiem. Otóż organiczając sie tylko kilku patronów rybnickich ulic ze zbioru kultury i sztuki; ma więcej wspólnego z Rybnikiem niż: Nowowiejski, Zapolska, Karłowicz, Kasprowicz, Giedroyć, Chałubiński.

  8 28
 • ~Fiodore 2020-09-30 17:56:52

  "Z komunikacji miejskiej korzysta mniej pasażerów? Zatem podnieśmy ceny!" - gratuluję żelaznej logiki w UM i ZTZ, jak nie ma popytu to oni podnoszą ceny, kto ich uczył podstaw ekonomii? Za Bergera był pieprznik, ale nikt nie wpadał na takie pomysły, a teraz widzę, że zarządzenie w mieście staje na głowie. Na ważne rzeczy kasy w budżecie brak, ale na pomniki, ławeczki i cokoły jest pod dostatkiem, nawet dla urzędników wystarczy - tylko Redakcja o wszystkim nie pisze.

  53 1
 • ~Fiodore 2020-09-30 18:03:36

  A i jeszcze to: "Po podwyżkach miasto w dalszym ciągu będzie miało konkurencyjną ofertę. " - Co to za tłumaczenie? Jaki inny przewoźnik istnieje w Rybniku, że ZTZ jest do niego konkurencyjne? Jeśli zatem chcę skorzystać z konkurencyjnej oferty to mam się stąd wyprowadzić? To miała na myśli pani rzecznik? UM zapomniał, że to oni pracują DLA mieszkańców/wyborców, a nie na odwrót? W takim razie trzeba im to tym przypomnieć.

  53 3
 • ~6Cas4ju 2020-09-30 18:08:18

  Panie Francu Kawko-Pana wpis jeśli "cenzor" go "puścil",to ja obiecuję że Pana zgłoszę do prokuratora.Pozdrawiam i milego dzionka.

  14 21
 • ~hromqwe 2020-09-30 20:41:41

  Dziękuje serdecznie Tym ,którzy oddali głos na Kuczerę .Prezydent na miarę urzędowania w mieście stołecznym .Ale Rybnik nie jest aż tak bogaty ,by być najdroższym miastem Polskim .Górników jeszcze pozbawcie pracy ,i Galerie i centra Handlowe możecie zamykać .Panie z biedronki ,czy lidla będą chodziły oglądać ,ale kupować ich nie stać

  31 3
 • ~hromqwe 2020-09-30 20:50:25

  Administratora pytam :Kiedy odblokuje mi konto przez Fb .Bo anonimowo to żadna uciecha dodawać komentarzy .Czy nadużycie zgłosić do prokuratury ??????

  12 5
 • ~1floyd 2020-09-30 21:39:06

  Takimi działaniami, miasto strzela sobie w stopę. W przypadku transportu zbiorowego cena biletu ma znaczenie. Są miasta w pobliżu których jest on darmowy. Podróż w cztery osoby do z Nowin, Chwałowic, Elektrowni, do centrum wyjdzie taniej samochodem. A w dobie pandemii, i bezpieczniej. Zyskają też taryfiarze, przy podobnym koszcie pasażerowie trafią do punktu docelowego, a nie na przystanek. A autobusy będą wozić powietrze.

  33 1
 • ~trefl48 2020-09-30 22:03:36

  Kuczera w myśl jakieś ustawy i tak nie może startować w następnych wyborach ..... więc już się nie wysila .

  27 2
 • ~MTWWD 2020-10-01 00:15:12

  Przy tym co nadciągo to ni ma rzodnego znaczenio.

  8 0
 • ~eliszka 2020-10-01 11:36:11

  To takie proste - drogi parking, drogie bilety - no i nareszcie ludzie przesiądą się na ROWERY!.... :-/

  6 1
 • ~Pawel Krys 2020-10-01 14:25:56

  do ~tf2 a co w PiS - Polsce staniało?
  (oprócz koni.)

  4 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 3041