zamknij

Wiadomości

Będą otwierać baseny i kąpieliska w Rybniku. Kiedy?

2020-06-04, Autor: bf

Kąpieliska takie jak Ruda, Pniowiec czy Kamień wkrótce "ożyją"? Na to wygląda. Decyzją polskiego rządu, od 6 czerwca – w ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki w związku z pandemią – istnieje możliwość uruchomienia basenów. Rybnicki MOSiR jest w trakcie przygotowywania do uruchomienia pływalni krytych, Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego Ruda oraz kąpielisk Pniowiec i Kamień.

Reklama

Niecki basenów zostały napełnione, zostały również pobrane próbki wody do badania. Jeżeli wszystkie procesy technologiczne przebiegną bez zakłóceń, a wyniki badań wody będą pozytywne, otwarcie rybnickich obiektów planowane jest na 20 czerwca.

Korzystanie z nich będzie się jednak wiązało z szeregiem obostrzeń. Można będzie się z nimi zapoznać na każdym z obiektów, a także na stronie mosir.rybnik.pl.

– Jeżeli chodzi o nasz największy ośrodek, czyli Rudę, nie ma jeszcze jednoznacznych wytycznych, na jakich zasadach będzie można korzystać z tego typu obiektów. Mam nadzieję, że już wkrótce pojawi się precyzyjne informacje w tym temacie– informuje Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u.

Pływalnie kryte

Podczas przerwy w użytkowaniu, woda z niecek została wypuszczona w celu oszczędności energii elektrycznej i gazu. W tym okresie pracownicy wykonywali prace przy konserwacji i malowaniu pomieszczeń oraz przeglądzie urządzeń technologicznych.

– Aby móc otworzyć basen potrzeba około 4 tygodni. W tym czasie musi się odbyć napełnienie niecki, uzdatnienie i podgrzanie wody, pobór wody i oczekiwanie na wyniki badań parametrów mikrobiologii i fizykochemii – tłumaczy Mirosław Woiński, kierownik obiektuYntka.

Podobnie sprawa wygląda na boguszowickim Akwarium. Obiekt przeszedł mały remont, m.in. odświeżone zostały pomieszczenia, naprawione wszystkie uszkodzenia, zmodernizowano także oświetlenie. Dodatkowo urządzenia do uzdatniania wody przeszły przegląd.

Kąpieliska Pniowiec i Kamień

– Jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia, musimy jeszcze przeprowadzić badanie wody, co wynika z odpowiednich rozporządzeń. Nastąpi to ok. 15 czerwca– mówi Piotr Androsz, zawiadujący oboma kąpieliskami.

Dodaje, że plaża oraz tereny wokół Pniowca zostały wysprzątane z zalegających liści oraz gałęzi, dowieziono piasek, sprzęt potrzebny do otwarcia czeka na rozłożenie, a niezbędna infrastruktura (kontenery) została zamówiona. Na kąpielisko Kamień" został przywieziony świeży piasek na plażę. Tereny zostały wysprzątane oraz zostały posadzone nowe rośliny.

ORS Ruda i pływalnia odkryta w dzielnicy Chwałowice

Najbardziej skomplikowane jest uruchomienie największego kąpieliska, czyli popularnej Rudy. Samo opróżnienie niecek z wody po okresie zimowym to 10 dni. Dwa tygodnie potrzebne są na mycie niecek, czyszczenie kanałów odpływu, dysz napływowych basenu sportowego, rekreacyjnego i brodzika.

Kolejne dni zajmują m.in. czyszczenie podziemnych zbiorników wyrównawczych, napełnianie niecek wodą ze studni głębinowej, płukanie 11 filtrów dla wszystkich niecek, uzdatnianie wody, przegląd i naprawy systemów elektronicznych sterowania pompami obiegowymi, uruchamianie systemu solarnego dogrzewania wody basenowej, systemu uzdatniania wody, wentylacji. Należy również dokonać przeglądu całej infrastruktury. Dodatkowo należy oczywiście wykonać badania wody, czas oczekiwania na wyniki to około 14 dni.

– Obecnie jesteśmy również na etapie pozyskiwania kadry ratowniczej (co najmniej 13 ratowników) oraz obsługi obu zjeżdżalni. Przygotowujemy także przetarg do wyboru i zatrudnienia firmy do sprzątania podczas sezonu letniego – informuje kierownik Rudy Mirosław Woiński.

Basen w Chwałowicach przed nadchodzącym sezonem przeszedł mały lifting. Odświeżono pomieszczenia, pomalowano ławki.

– Wykonaliśmy także wszystkie prace konserwatorskie, potrzebne do otwarcia obiektu. Czas zalania i uruchomienia stacji to ok. 30 dni – mówi Radosław Fros, zarządzający basenem.

Prawdopodobne otwarcie obiektu w Chwałowicach nastąpi pod koniec czerwca.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~bikerek 2020-06-04 14:05:29

  Kiedy szkoły w Rybniku otworzą boiska szkolne. Pozamykane bramy to bezsens, ile by tych dzieci przyszło pograć w piłkę, kosza.
  Po dwóch miesiącach siedzenia w domu, dzieci chciały by sobie pobiegać na boisku, ale w Rybniku w wielu szkołach to niemożliwe.

  39 12
 • ~Maksymilian Popeć 2020-06-04 14:17:13

  A po co otwierać boiska szkolne? Widziałeś na takim boisku choć jedną siatkę na koszu?

  9 31
 • ~bikerek 2020-06-04 14:26:09

  ~Maksymilian Popeć Obręcze i bramki są więc można grać. Najlepiej wszystko pozamykać i mieć wszystko w d... .
  Może we wrześniu jak będą zbierać na radę rodziców, trzeba będzie sobie przypomnieć o dostępności boisk w szkole.

  37 7
 • ~marcinsm 2020-06-04 14:26:56

  Ludzie opamiętajcie się z tymi basenami. A ty obywatelu zastanów się zanim pójdziesz na taki basen, może cię to sporo nerwów kosztować. Lepiej nie ryzykować kwarantanną. Na kwarantannie jest tak, że otrzymujesz informację, że masz pozostać w domu i obowiązuje cię kwarantanna i to na tyle czego się dowiadujesz. Z mediów wiesz , że kwarantanna trwa 14 dni. Czekasz , czekasz, w 10 dniu dowiadujesz się , że wszyscy domownicy są zdrowi, mają ujemny wynik. Na koniec kwarantanny, dzwonisz cale rano czy już jutro możesz iść do pracy czy nie. Po 3-4 h dzwonienia dowiadujesz się, że sanepid ma dla ciebie niespodziankę nie 14 dni tylko 21???

  44 10
 • ~Maksymilian Popeć 2020-06-04 14:30:02

  @bikerek - grałeś kiedyś w kosza bez siatki??? Ja olałem miasto i szkoły, sam kupiłem i zainstalowałem na najbliższym mi boisku.

  7 17
 • ~Fidzi 2020-06-04 14:40:36

  Nie przejmujcie się basenami i zagrożeniem koronawirusem.
  W końcu, jak brakuje wody do fontann, to jak ma jej starczyć na baseny :) :) :)
  Nie ma wody, nie ma ludzi, nie ma koronawirusa i gites :) :) :)

  41 7
 • ~Arteks 2020-06-04 18:58:38

  Aż się dziwię, że Ruda będzie otwarta. Myślałem, że skąpy Kuczera zakręci kurek tak samo jak fontannom.

  19 12
 • ~ 2020-06-04 19:48:52

  widać tu kalkulkację, na nie uruchomieniu można o wiele więcej stracić w oczach wyborców, niż na nieuruchomieniu fontanny,
  czysta kalkulacja polityczna wg sprawdzonych wzorców

  7 7
 • ~Kwinto 2020-06-04 21:18:28

  Arteks
  Pniowca nie da się ogrodzić, Kamień też praktycznie jest otwarty, więc włodarze i tak nie daliby rady tego ogarnąć. Wszyscy mają dość siedzenia w domu, na Pniowcu nawet w tygodniu wczesnym wieczorem ścieżki są pełne ludzi aż się zdziwiłem.
  Ogólnie wracamy do opcji że wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko myśleć i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Osobiście nie interesuje mnie co mówią w tv, używam własnego mózgu i nie zamierzam pędzić na basen czy do focus aby przeciskać się między ludźmi. Wirus był jest i jeszcze jakiś czas będzie, a głoszenie bzdur o wielkiej wygranej walce z pandemią.... daruję sobie komentarz.

  11 10
 • ~Arteks 2020-06-04 21:25:59

  @kwinto - ale przecież Pniowca też nie ogarniają. Każdy może tam swoim blachosmrodem stać gdzie mu się tylko podoba - nawet przy samej plaży. Nikt nie przestrzega znaków zakazu parkowania, a ekipa Kuczery tego nie ogarnia i nie potrafi zarabiać na parkowaniu. A zamiast autobusu kursującego w sezonie letnim co pół godziny jest jakaś namiastka komunikacji raz na dwie godziny.

  8 7
 • ~sylwunia8 2020-06-04 21:45:31

  Ludzie nic się nie bójcie bo jak sanepid będzie badał jakość wody tyle czasu ile trwa kwarantanna to w tym roku nikt nie skorzysta z basenu i zarażenie się Covid nikomu nie grozi

  15 5
 • ~Kwinto 2020-06-04 21:55:48

  Arteks ja się dziwię że ludzie mieszkający na Pniowskiej jeszcze nie zrobili zadymy w urzędzie albo nie zablokowali drogi. To co tam się wyprawia to jakaś masakra. W weekend nawet na rowerze ciężko przejechać. Przypuszczam że jak ktoś się wybrał z dziećmi na rower to pierwszy i ostatni raz.
  Miało być pięknie spokojnie i rekreacyjnie, a zrobił się syf. Uważam że zakaz parkowania byłby akurat atutem Pniowca a nie problemem.

  12 3
 • ~Arteks 2020-06-04 22:09:08

  @kwinto - wydaje mi się, że ludzie z okolicy interweniowali u radnych (kojarzę jakieś materiały medialne na ten temat) ale... nasze nieporajdy od dróg nie przewidzieli problemu z nadmiarem aut, a Straż Miejska nie ma zamiaru przywrócić tam porządku. Dla osób którym zależy na jakieś harmonii z przyrodą to obrzydliwy widok jak auta profanują takie ładne przyrodnicze miejsce i uniemożliwiają wymijanie. To samo parking przy tężni i przy dworcu Paruszowiec - bez żadnych bramek blokują w dni robocze pracownicy. Czyli miasto wybudowało parkingi aby nadal pracownicy jeździli do pracy autami i za darmo na nich parkowali. Ktoś z większego miasta mógłby ocenić działania Kuczery w ramach zrównoważonego transportu jako... parodię.

  7 4
 • ~ 2020-06-04 23:43:53

  Robimy zaklady, kiedy pierwsza kupa?

  12 7
 • ~greg24 2020-06-05 10:34:21

  Drogi prezydencie miasta Rybnika, skoro otwierane są place zabaw i boiska (znam już kilka otwartych i odwiedzanych), otwarte zostaną kąpieliska lub baseny, żądam otwarcia przedszkoli na w miarę normalnych warunkach! To co jest teraz w przedszkolach to istna paranoja. Rodzic podstawia dziecko pod drzwi, nie ma swoich grup i pań - kto przyjdzie na daną godzinę jest w danej grupie. Panie codziennie mogą być inne - rotacja jak w dyżurach wakacyjnych. Zabawek prawie nie ma (dywany, pluszaki, drewniane zostały ukryte)... Ja i wielu chętnych postanowiło zrezygnować z puszczenia do przedszkola swoich dzieci. Niestety odbywa się to kosztem pracy - osoby na śmieciówkach lub czasowych drżą o budżet domowy albo czy kończąca im się umowa (gdzie i tak siedzą w domu bo przestoje, opieka) nie zostanie im przedłużona. Prowadzący działalność ledwo zipią - nie mogą wstrzymać działalności bo stracą rabaty albo klientów - a każdy grosz się liczy by cokolwiek zarobić. Proszę o przywrócenie "normalności" do przedszkoli i klas 1-3. Tzn, swoje grupy, swoje panie. Dzieci bardzo to przeżywają i jakbyśmy posłali je do tego co jest obecnie to namiesza im w psychice. Nawet dzieci lubiące przedszkole będą płakać, złościć się i sprawiać trudności w przedszkolu i domu. Kto miał niedawno lub ma dziecko przedszkolne to wie o czym mówię! Tylko proszę o szybkie działanie i konkrety, a nie zastanawianie się i działanie pod publiczkę! W IV etapie rząd praktycznie odmroził wszystko, trudno, trzeba nauczyć się w "nowej normalności", ale trzeba żyć, a nie egzystować.

  6 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 473