zamknij

Wiadomości

Barszcz Sosnowskiego w centrum Rybnika. Interweniowała straż miejska

2017-07-06, Autor: bf

Tuż przy ul. Budowlanych w Rybniku rośnie barszcz Sosnowskiego. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ta roślina jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Straż miejska odnalazła właściciela terenu.

Reklama

Jak mówi nam Robert Gembalczyk ze Straży Miejskiej w Rybniku, pierwsze zgłoszenie dotyczące barszczu przy Budowlanych pojawiło się 20 czerwca. Sporo czasu zajęło „namierzenie” właściciela terenu. - Na miejsce udał się dzielnicowy wraz z pracownikiem Wydziału Ekologii Urzędu Miasta w Rybniku. Nie miał wątpliwości, że rośnie tam barszcz Sosnowskiego. Poinformowaliśmy właściciela, by do piątku (7 lipca) usunął niebezpieczną roślinę. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wobec tej osoby wyciągać konsekwencje – wyjaśnia strażnik.

Mundurowi sprawdzą w przyszłym tygodniu, czy właściciel usunął roślinę.

Gdzie należy się zgłaszać w podobnych przypadkach? Oprócz Straży Miejskiej w Rybniku, interwencję podejmują urzędnicy z Wydziału Ekologii UM Rybnika oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

Barszcz Sosnowskiego przybył z Kaukazu do Polski w latach 50. ubiegłego wieku. Miał służyć jako pasza dla bydła, lecz szybko okazało się, że jest przyczyną szeregu uciążliwości dla człowieka oraz przyrody. Jako roślina inwazyjna przyczyniała się bowiem do degradacji środowiska, a jej sok powodował bolesne zmiany skórne. Porzucenie uprawy barszczu okazało się bezskuteczne - gatunek ten jest trudny do zwalczenia. Dlatego też w latach 90. w krajach byłego Związku Radzieckiego roślinę zaczęto nazywać "zemstą Stalina", ze względu, że została ona sprowadzona z Kaukazu na krótki czas przed śmiercią dyktatora.

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny nie tylko przy kontakcie ze skórą, ale również podczas gorących dni. Wtedy to roślina uwalnia toksyny do powietrza.

Przypomnijmy, dwa lata temu z tym problemem musieli się zmierzyć mieszkańcy ul. Majątkowej w Bełku. Ta niebezpieczna roślina rozrosła się do niebotycznych rozmiarów wypełniając dokładnie pobocza drogi, doliny i tereny wokół pobliskiego stawu. >>„Zemsta Stalina” zagraża mieszkańcom Bełku<<

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~elmo 2017-07-06
  10:39:41

  132 7

  Skoro Straż pożarna jest wzywana do usuwania gniazd os to dlaczego nie interweniują w tym przypadku, skoro : "Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny nie tylko przy kontakcie ze skórą, ale również podczas gorących dni. Wtedy to roślina uwalnia toksyny do powietrza" ???

 • ~piotr_o5 2017-07-06
  11:17:55

  183 2

  Totalna głupota,jeżeli właściciel nie będzie miał odpowiedniego ubrania ochronnego tak samo ulegnie poparzeniu Usunięciem powinny zająć się odpowiednie służby

 • ~buchu 2017-07-06
  11:38:51

  134 5

  Dlaczego w Polsce tak jest, że urzędnicy umywają ręce bo żadna ustawa i przepis prawny nie upoważnia ich do działania. Tylko czy jakikolwiek przepis czy ustawa zabrania im takiego działania. Zamiast tak po porostu usunąć zagrożenie i się tym pochwalić, to woleli tracić czas na szukanie właściciela. A dlaczego? Bo teraz mają wymówkę kto to ma usunąć a w razie czego i kara będzie i premia za rzetelne wykonywanie obowiązków.

 • ~elmo 2017-07-06
  11:48:01

  97 2

  Buchu, ciekawy również jestem jakie było by tłumaczenie "SŁUŻB" gdyby w ciągu tych 18 dni ktoś się poparzył !

 • ~buchu 2017-07-06
  12:50:53

  62 6

  ~elmo na 100% , że to teren prywatny i oni nie mają narzędzi prawnych aby samemu usunąć zagrożenie i jedyne co mogą zrobić to zobligować właściciela do usunięcia w podanym terminie a jak się nie ustosunkuje to wyciągną wobec niego konsekwencje prawne czyt. kara finansowa.
  A na pytanie co gdyby nie udało się skontaktować z właścicielem to odpowiedź była by typu, że zrobią wszystko na co pozwala im prawo aby właściciela znaleźć.
  Tylko pytanie. Nie lepiej dla wizerunku urzędników i zdrowia obywateli załatwić sprawę od ręki?Jeden telefon do zieleni miejskiej, dwóch chłopa z kosą i po sprawie. Ale pewnie się nie da bo procedury i w ogóle teren prywatny. Myślę, że właściciel nie miał by nic przeciwko. I jak zawsze wyszło jedno wielkie g.

 • ~ 2017-07-06
  16:45:35

  54 4

  "(...)Poinformowaliśmy właściciela, by do piątku (7 lipca) usunął niebezpieczną roślinę. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wobec tej osoby wyciągać konsekwencje – wyjaśnia strażnik.
  Mundurowi sprawdzą w przyszłym tygodniu, czy właściciel usunął roślinę. (...)"
  "władza w służbie mieszkańcom" tak wygląda w praktyce pomoc mieszkańcom w takich sytuacjach, masz problem, to jedynie co potrafią, to pomóc ci mandatem i jak tu nie lubić straży miejskiej :)

 • ~izmena 2017-07-06
  17:16:52

  52 4

  "że ta roślina jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka" poinformowano właściciela he he . To tak jakby bombę znaleźć na ulicy i usłyszeć ze właściciel bomby został poinformowany i ma ja usunąć w ciągu siedmiu dni . A co będzie jak jakieś dziecko nieświadomie się poparzy ? Afera ? Tragedia ? Winny właściciel ? Ostatnio coraz więcej artykułów rozwala mi nadgarstki.

 • ~master4k 2017-07-06
  17:45:05

  58 3

  @ izmena

  Słuszna uwaga. Pachnie klimatem a la Monty Python.

  Taka oto sytuacja. Z zoo ucieka lew. Lwa powinien gonić:
  A) Właściciel zoo w terminie 7 dni od dnia ucieczki lwa
  B) Właściciel działki na której lew akurat rezyduje w terminie 7 dni od dnia zlokalizowania zwierzaka na jego posesji
  C) Właściwe służby w terminie 7 dni od uprawomocnienia się grzywny nałożonej na osoby z pkt. A lub B po upływie wyznaczonych im terminów

  Ta roślina potrafi być niebezpieczna w upalne dni, nawet na odległość. Nie muszę się w niej wytarzać, żeby mieć poważne problemy. Ktoś ze "służb" chyba do końca tego nie ogarnia. Jeżeli istnieje realny stan zagrożenia, to się go likwiduje, a chodzi po prośbie. A co by było gdyby tego właściciela nie znaleźli? Ten syf rósłby nadal nieniepokojony?

 • ~surgizak 2017-07-06
  20:18:26

  15 16

  Docenić jednak należy fakt, że straż miejska zabezpieczyła teren taśmą ostrzegawczą i ustawiła tablice ostrzegawcze. Pełen profesjonalizm!!! Nie biorą pieniędzy za nic.

 • ~buchu 2017-07-07
  08:04:50

  15 1

  @master4k rozwaliłeś system tym lwem. Dawno się tak nie uśmiałem

 • ~morfeus12 2017-07-07
  12:33:30

  9 1

  Sami fachowcy.... To nie barsz Sosnowskiego tylko barszcz Mantegazziego. Pozdrawiam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580