zamknij

Wiadomości

„Bapro wy!!!!!!lać”. Mieszkańcy protestowali przed tężnią

2019-06-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mocne słowa padły dzisiaj przed tężnią solankową na Paruszowcu. Zebrało się tam kilkadziesiąt osób, które nie zgadzają się na budowę nowej kopalni przez spółkę Bapro. Byliśmy na miejscu, co usłyszeliśmy?

Nie ma zgody mieszkańców na budowę kopalni „Paruszowiec” - to pierwszy i główny przekaz, który płynie z dzisiejszego protestu przed tężnią. Zebrało się kilkadziesiąt osób – obecni byli zarówno starsi rybniczanie, jak i młodzież i dzieci.

Reklama

Pojawiły się też hasła: „stop kopalni”, „stop budowy kopalni”, czy ostre, choć treściwe - „Bapro wy!!!!!!lać”.

- To była „bomba”. Temat kopalni „Paruszowiec” zaczął się w 2016 roku. Zablokowaliśmy to, myśleliśmy, że to koniec, a okazało się, że po cichu wszystko załatwiali. Nie po to się stawia domy i osiedla, by to wszystko zniszczyć. Mamy tu piękny staw i tężnie. Nam kopalnia niepotrzebna – słyszymy od mieszkańców.

Obecny był też m.in. Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Wojewódzkiego w Katowicach. - Wszyscy odchodzą od węgla, a my chcemy się do niego przyspawać. Kto ma z tym później żyć? Nasze wnuki. Już samo przygotowanie dokumentacji jest drogie, gdzieś jakiś sygnał pozytywny został wysłany w tej sprawie. Nie samy się wykorzystać – mówi.

Protestujący podkreślają, że spółka Bapro nie prowadziła konsultacji społecznych. - Przedstawiciel spółki powiedział, że to będzie „kopalnia ekologiczna”. Czegoś takiego nie ma. Potraktowano nas jak półgłówków. Mieszkamy na Śląsku, przeciętny człowiek wie, jakie są szkody pokopalnianeZarabiają na naszej ziemi nie patrząc na koszty, a są one ogromne – mówią.

Jeden z mieszkańców doszukuje się związku z decyzjami, które zapadają w Warszawie. - Jedne kopalnie się wygasza, przestaje się eksploatować, komu to jest potrzebne? Nam Ślązakom, czy Warszawiakom? Może skończmy z tymi odgórnymi decyzjami. Rybnik jest zasmogowany w Polsce, Czechy też nam posuwają smród. Dlaczego mamy się na to godzić? Okna nie mogę otworzyć, widzę, co się dzieje – dodaje.

Zobaczcie zresztą, co mówią sami mieszkańcy:

Z kolei były prezydent Rybnika Józef Makosz liczy na wsparcie ze strony obecnego włodarza miasta – Piotra Kuczery. Zaapelował do mediów, by również pomagały w sprawie:

Głos zabrali także młodzi mieszkańcy Rybnika, w tym rybnicki radny - Karol Szymura:

A Wy co sądzicie na ten temat?

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 102 - 1 - 57

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~majcin 2019-06-25 12:54:47

  To teraz powiedzcie to samo innym kopalniom i będzie tutaj na Śląsku pięknie, przerobić na muzea i tyle!!!

  99 82
 • ~waldus 2019-06-25 12:56:13

  Piekne hasla plynna ... i to przy dzieciach. Do tego dzieci jako "zywe tarcze". Historia juz to przerabiala. Czy nie mozna dzis prostestowac kulturalnoie tylko z jakims ekstermizmami na ustach?

 • ~Cuthbert_Collingwood 2019-06-25 13:08:01

  " Czechy też nam posuwają smród" - pardon, co? W Czechach jedynymi kopalniami są OKD na Ostrawsko-Karwińsku. Żeby było śmieszniej, to Czesi importują węgiel od nas. Druga ciekawa rzecz jest taka, że połowa wydobycia idzie na eksport. Wydobycie w Czechach systematycznie spada i do 2030 roku planuje się jego zakończenie. A w Polszy chcą budować elektrownie konwencjonalne i kolejne kopalnie. I raczej nieprędko się to zmieni, skoro dla polskiego rządu, węgiel to paliwo strategiczne.

  Chciałbym w Polsce takiego systemu eko dotacji, jak mają w Czechach. Zresztą, wzorem Wielkiej Brytanii, już dawno przeszedłbym na gaz albo prąd (z naciskiem na ten pierwszy i oczywiście tańszy prąd) a nie być przyspawanym do węgla.

  79 39
 • ~trzynasty 2019-06-25 13:17:58

  Przytoczę raz jeszcze, co pisałem kilka dni temu:

  Pełny zapis z posiedzenia Komisji Energetyki z dnia 02.04.2019

  http://orka.sejm.gov.pl/zapisy8.nsf/0/1AA58AE2654A66C2C12583E0004862A8/%24File/0415508.pdf

  Fragment dotyczący Rybnika:

  Poseł Sitarski:
  Ostatnie pytanie dotyczy także górnictwa – projektów nowych kopalń w kontekście choćby Elektrowni Rybnik, która została przejęta przez ten rząd. Jest tam pewna koncepcja, z którą nie zgadza się strona społeczna, a mianowicie, zmiana charakteru tej elektrowni z węglowej na elektrownię z blokiem gazowym. Czy podjęto w tej sprawie decyzję, czy są to tylko spekulacje? Dziękuję bardzo.

  Min. Tchórzewski:
  Jeżeli chodzi o Elektrownię Rybnik, to zgodnie z derogacją do Pakietu Zimowego, do końca tego roku mamy możliwość rozpoczęcia budowy następnej elektrowni węglowej. Jeżeli zaistnieje sytuacja, w której potencjalni inwestorzy w Rybniku dogadają się ze społecznością lokalną, która do tej pory była największą przeszkodą, to można skorzystać z dokumentacji i wcześniejszych uzgodnień w sprawie budowy elektrowni w Rybniku, przygotowanych przez EDF. Sprawy były już zaawansowane, ale zostały zahamowane w związku z tym, iż zahamowano działania związane z budową kopalni, która bardzo łatwo mogłaby wydobywać i dostarczać węgiel taśmociągiem do elektrowni. Wówczas, w następnych latach, nawet mimo cen emisyjnych, byłaby to tania energia. W takiej sytuacji można byłoby mówić nie o elektrowni gazowej, jak to zaczęto w pewnym momencie rozważać, ale o elektrowni węglowej. Oczekiwanie jest. Mówimy o potencjalnej kopalni bezpośrednio przy elektrowni. Mówimy o sytuacji, w której wydobywany tanią technologią węgiel byłby z kopalni dowożony taśmociągami. Mogę tylko powiedzieć, że taka możliwość jest rozważana przez energetykę i górnictwo. Czy do tego dojdzie? Trudno mi powiedzieć. W tej chwili te rzeczy są badane, dlatego się o tym mówi, szepcze itd. Jednak z tego, co wiem, na ewentualnym terenie nowej kopalni są bardzo duże opory społeczne. Tam już raz zaniechano prac. Wykonuje się dużo pracy społecznej, ale nie wiem jak to się skończy. Wiadomo, że gdyby chciało się cokolwiek robić wbrew lokalnej społeczności, to żyjemy w takich czasach, że takie rzeczy są nieskuteczne i trudne do przełamania. To tyle tytułem odpowiedzi na pytanie pana posła Sitarskiego o Elektrownię Rybnik. Wiąże się to także z ewentualną nową kopalnią, która jest już zaprojektowana. Tak mogę spuentować ten temat.

  Protest związku przeciwko powstaniu bloku gazowego w Rybniku:

  Śląsko-dąbrowska Solidarność sprzeciwia się planom Polskiej Grupy Energetycznej odnośnie budowy 700-megawatowego bloku gazowego w Elektrowni Rybnik. W ocenie związkowców byłoby to sprzeczne z rządowym Programem dla Śląska i interesem gospodarczym regionu.

  Całość artykułu tutaj.
  https://www.wnp.pl/energetyka/zwiazkowcy-nie-chca-bloku-gazowego-w-rybniku-sprzeczny-z-interesem-gospodarczym-regionu,342784_1_0_0.html

  Ciekawe, czyż nie? Jakie wnioski, szanowni forumowicze?

  43 8
 • ~Admirał Pieskov 2019-06-25 13:28:35

  "Stop budowy kopalni"? - a po jakiemu to?
  No ciekawe czy te protestujące dzieci wiedzą w ogóle co to jest kopalnia?

  77 56
 • ~kazo64 2019-06-25 13:55:28

  O OBŁUDZIE PO to nasze wnuki będą uczyć się w szkołach.

  Cytat z 26.07.2016.
  "Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu - realizacja przedsięwzięcia planowana jest w Strefie Przemysłowej w okolicy Elektrowni Rybnik, w rejonie ulic Podmiejskiej, Ekonomicznej oraz Golejowskiej
  Eksploatacja złoża węgla „Paruszowiec” prowadzona będzie w głównej mierze na terenach niezurbanizowanych, w minimalnym stopniu dotyczyć będzie obszarów zamieszkałych dzielnic Rybnik-Pónoc, Paruszowiec-Piaski i Wielopole – wyjaśnia."

  "Miasto dostrzega szereg korzyści w planach budowy kompleksu energetycznego, widzi jednak także zagrożenia. Chodzi przede wszystkim o ewentualne deformacje powierzchni terenów, pod którymi będzie prowadzona eksploatacja. Po szeregu konsultacji najbardziej zagrożone tereny zostały wyłączone z planów, a dzięki nowoczesnej technologii wpływ działalności górniczej na pozostałych nie będzie duży. Przedsięwzięcie należy oceniać w skali całego miasta. Zgodnie z założeniami będzie ono realizowane ze szczególnym uwzględnieniem troski o środowisko i interesy lokalnej społeczności. Mówimy o największej inwestycji w Rybniku od czasów powstania Elektrowni Rybnik, o nowoczesnym zakładzie produkującym energię, który sam będzie konsumował produkowany przez siebie węgiel, stworzy miejsca pracy i wygeneruje wpływy do budżetu miasta – zaznacza
  Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta do spraw inwestycji i gospodarki przestrzennej"

  Proste pytanie; KTO Z IMIENIA I NAZWISKA byl w 2016r Prezydentem Miasta Rybnik i KTÓRA partia rządzila w Rybniku?

  58 56
 • ~absurdalny 2019-06-25 14:08:57

  Nie widzę na zdjęciach długowłosego fotografa pseudonim wiosna, który zarzekał się że będzie z przeciwnikami kopalni na dobre i złe. Po filmach widzimy co to za ludzie od których kipi agresją, i to jeszcze przy dzieciach. I za takimi właśnie stoi Wiosna.

  55 39
 • ~rybnikus 2019-06-25 14:41:30

  ZA 3 miesiące, przed wyborami, ta sama Platforma Obłudy, będzie kwiczeć, że PIS nic nie inwestuje.

  45 52
 • ~bikerek 2019-06-25 15:27:40

  ~absurdalny Długowłosy fotograf pseudonim wiosna już nie ma czasu na głupoty. Teraz się delektuje korytem na którym będzie co miesiąc kosił 60 tysięcy plus obstawianiem znajomkami stanowisk asystentów.

  61 10
 • ~Jan R. 2019-06-25 15:52:47

  Nie jestem zwolennikiem żadnej partii hołdującej niewybrednym gustom tych, którym wystarczy schabowy, kartofle, kapusta i piwo. Dzisiaj na słupie ogłoszeniowym przeczytałem w grażdance ogłoszenie "Rabota na szachtie" i dalej same zalety wynikające z tego tytułu. Widać jak polska młodzież garnie się do tego zawodu.

  18 6
 • ~ursus 2019-06-25 16:31:07

  ~Jan R.
  to akurat nie dziwi, bo o ile państwowe firmy górnicze oferują jeszcze jako takie warunki finansowe, to różne firmy górnicze, wykonujące często dla tych pierwszych najgorsze prace, już nie, dlatego często jest tam duża rotacja pracowników i stały nabór, a że nasi rodacy ostatnio znajdują pracę na podobnych warunkach finansowych, często w firmach funkcjonujących w strefach w sąsiednich miastach, braki kadrowe uzupełniane są przybyszami ze wschodu, ostatnio łakomym kąskiem są uchdźcy pracujący poprzednio w kopalniach Donbasu

  22 2
 • ~polk 2019-06-25 18:13:23

  Kazo64 trochę mylisz pojęcia.
  To, że ktoś zmienił zdanie wysłuchawszy mieszkańców nazywasz obłudą?
  Znasz taki cytat Konfucjusza "Tylko bardzo mądrzy i zdecydowani głupcy niczego w swym postępowaniu nie zmieniają"?
  Wtedy dostrzegali korzyści z inwestycji, dziś na szczęście dostrzegli też zagrożenia i z pomysłu się wycofali.
  Pytanie czy MŚ też dostrzeże zagrożenia i nie wyda koncesji na wydobycie, bo bez niej żadna kopalnia nie powstanie.

  18 15
 • ~waldus 2019-06-25 18:28:08

  Moze nalezy spytac innych mieszkancow? Moze wiekszosc chce kopalni? STOP dyktatowi mniejszosci! Chcemy demokracji!

  29 39
 • ~ursus 2019-06-25 18:33:52

  ~waldus
  chcemy kopalni pod Twoim domem !!
  wszyscy za ?

  39 12
 • ~orient 2019-06-25 18:42:12

  A może by tak zaprosić tu Green Peace. Oni zrobią taką akcję, że rządzący krajem szybko zapomną o tej kopalni.

  28 21
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-06-25 19:51:49

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 1
 • ~bikerek 2019-06-25 20:24:22

  Długowłosy fotograf ma teraz inne rzeczy na głowie, próbuje się przypodobać Rzecznikowi Praw Obywatelskich Bodnarowi pisząc "Jestem dumny z tego zdjęcia Panie Bodnar szacunek" (na zdjęciu pozuje z RPO)
  Pewnie popiera RPO Bodnara że niesłusznie założono mordercy 10-letniej Kristiny kajdanki zespolone. Ciekawe czy by też protestował gdyby takie kajdanki założono jakiemuś księdzu?

  32 13
 • ~kazo64 2019-06-25 21:47:07

  polk-No weź mnie nie rozśmieszaj Twoją argumentacją.
  Jeśli na tym proteście by ją wypPOwiedzieli Panowie Kuczera,Student lub Pani Skupien ,to to wtedy być może bym uwierzyl w ich POmyłkę i PO POkucie udzielić im rozgrzeszenia,ale ta partia od zarania i POwstania ma JEDEN cel;ogłupiać,kłamać i oszukiwać(sorry jednak 3 cele).Oni to mają chyba PO DT że JEDYMIE wtedy NIE kłamie,gdy NIE otwiera ust.
  Poseł Napieralski nazwal kiedys tę partyjkę "Partią Oszustów"a ja głosujacych na Nich Publiką Obciachu.

  22 21
 • ~kazo64 2019-06-26 02:59:35

  Prezydencie Kuczera przyznaje jestem na kanikulach w oslawionym na caly świat mieście przyjaznym rowerzystom i z nowymi"ścieżkami"dla rowerow!

  No spróbowałem tych "ścieżek"i gdybym NIE był niesPOtykanie sPOkojny człowiek to albo bym nerwicy,zawału lub innego wylewu dostał!CO TO K,,,WA JEST?
  Jedziesz kilkaset metrow i ci...ul wiadukt na Chwałowice i jak go mam POkonać na kole?
  Ok.zawracam i jade do Bazyliki i kuź...a przed samą Bazyliką muszę jechać przez przystanek autobusowy POtrącając oczekujących na transPOrt.?
  Ja już dużo w życiu widziałem ale takiego DZIADOSTWA I BADZIEWIA jeszcze NIGDZIE i NIGDY!!!
  POdPOwiem Panu Koperowi i Panu Kuczerze że ja nie mam zamiaru jeździć dookoła ronda lub kilkaset metrow PO WYBLAĶŁYCH czerwonych pasach BEZ CELU, ale ja mam za zadanie przejechać z punktu A do punktu B!
  Boże jak chcecie Wy "geniusze"inżynierii ruchów prowadzić "ścieżki rowerowe wokół rond bym w kólko bez sensu jezdzil,dyć bym kręciołka dostał.GENIUSZE ja Wam POdPOwiem jak się to robi ,WYSTARCZY na ciągach komunikacyjnych (ulicach) POprowadzić JEDEN PAS (obojetnje jakiego koloru,ja widziałem przeważnie zielone,ale NIEWAŻNY kolor,WAŻNA LOGIKA i POmyślunek!) szer.0.5m(W TYM SAMYM CIĄGU CO AUTA) NA WSZYSTKICH JEZDNIACH!!!Że np.jadę ul.Gliwicką i tą samą trasą jak jadą auta dojadę do Chwałowic,lub jadąc z Wodzisławia TAK SAMO jak auta dojadę do Żor lub Gliwic!!!PO jaką cho..rę ja mam jechać przez PRZYSTANKI autobusowe,PARKI itd itp.Ten "geniusz"co to "dziadostwo" wymyśił POwinien być na Rynku w dybach zapiety przez min.pół roku,a każdy rowerzysta POwinien się PO nim choc raz przejechać!!!

  21 27
 • ~kazo64 2019-06-26 04:22:53

  Minusowicze DO ROBOTY,NIE spać,bo ŻYCIE Wam przez palce wycieka.

  14 31
 • ~hub381 2019-06-26 15:13:03

  Rozumię mieszkanców w obawie przed budową nowej kopalni.
  A gdzie były władze wojewódzkie(PiS-u) ? Wałęsali się po sąsiedzkich Świerklanach,szukajac-Bóg wie czego.
  Tak zachciało Wam się PiS-u,to go macie i w rzeczywistości a nie tomacie.A teraz dżyjcie ! Współczuję.

  11 8
 • ~arkussinus 2019-06-27 06:58:49

  Oto cytat z felietonu pana Masłowskiego :"Jak już jesteśmy przy inteligentach to do głowy wpadli mi górnicy. Lud, który ciężko pracuje. Na dół zjeżdża połowa załogi. A połowa z tej połowy robi w ścianie. Przywileje mają niemal wszyscy. Na przodek idzie się 2 godziny, 2 godziny robi, 2 godziny wraca i 2 godziny stoi pod natryskiem. I trzeba do nich dopłacać. I mamy im być wszyscy wdzięczni".....nawet nie wiem, czy coś dodawać??? Poczekam na Wasze komentarze...zawsze takie "trafione", "wyważone".....

  2 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy na Żorskiej powinna działać sygnalizacja?
Oddanych głosów: 596