zamknij

Wiadomości

Bapro: nie rezygnujemy z kopalni „Paruszowiec”

2020-05-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Spółka Bapro nie rezygnuje z inwestycji pod nazwą „kopalnia Paruszowiec”. Marek Budziński, prezes firmy w rozmowie z nami wyjaśnia, dlaczego zdecydował się zawnioskować do RDOŚ o zawieszenie postępowania.

Reklama

To już wiecie – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował dzisiaj o zawieszeniu postępowania ws. wydania opinii środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”.

Zaskoczony tą decyzją jest prezydent Piotr Kuczera oraz protestujący mieszkańcy miasta. W rozmowie z nami przestrzegali jednak, by zachować czujność. I jak się okazuje, mają sporo racji.

Marek Budziński w rozmowie z portalem Rybnik.com.pl zaznacza, że spółka Bapro wnioskowała do RDOŚ o zawieszenie wydania decyzji, a nie postępowania (chociaż RDOŚ inaczej to sformułował).

- Ma to związek z uchwałą rady miasta, która zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego pod teren, gdzie miałaby znajdować się kopalnia. Uważamy, że ten plan, ta zmiana uchwały miasta jest całkowicie niezgodna z obowiązującym planem – mówi nam prezes Bapro.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia Rada Miasta Rybnika przegłosowała zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów przy ul. Golejowskiej. W jej myśl - nie może tam powstać żaden zakład górniczy. Decyzję rady miasta musi jednak jeszcze zaakceptować wojewoda śląski – Jarosław Wieczorek.

Zdaniem naszego rozmówcy, jest duże prawdopodobieństwo, że wojewoda unieważni decyzję miasta.

- Jeżeli jednak tak się nie stanie, pozostaje jeszcze sąd administracyjny – dodaje Marek Budziński.

Mówiąc wprost: Bapro poprosiło o wstrzymanie wydania decyzji przez RDOŚ, dopóki nie jest jeszcze jasna sytuacja zmienionego planu zagospodarowania przestrzennego w Rybniku.

Spółka zdaje sobie sprawę z ryzyka. Jak przyznał w rozmowie z nami Marek Budziński, teren w pobliżu rybnickiej elektrowni to jedyne miejsce, gdzie mogłaby powstać kopalnia „Paruszowiec”.

- Innego miejsca na powstanie zakładu nie ma. Mamy Rybnik z południa, a z północy Cysterski Park Krajobrazowy. To jedyne miejsce, gdzie może powstać zakład – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 71 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Lateks 2020-05-22
  13:19:35

  9 15

  Buhahaha

 • ~entropia 2020-05-22
  14:06:23

  109 9

  no jakbym czytał Gomorrę, spółeczka z mikro kapitałem chce budować kopalnię za miliardy i uparte skurczybyki że hej, panie chcesz pan kopalnię to Silesia jest do wzięcia, za darmo, z pocałowaniem ręki ;)

 • ~Idaho 2020-05-22
  14:46:56

  51 6

  poczekajcie do 28 czerwca. Potem wiele może się zmienić....Niestety, nie po naszej myśli.

 • ~Anna Ryż 2020-05-22
  14:49:43

  95 14

  Panie Prezesie Budziński, nie kompromisuj się Pan (jak mówi Ferdynand i Paździoch). Dlaczego nie zatrudni się Pan w jakiejś firmie około górniczej i tam dorabia do Dyrektorskiej emerytury . Ale w firmie trzeba pracować a nie tylko pokazywać palcem. Na załatwiacza zleceń też nie bardzo się Pan nadaje, bo coraz młodsi rządzą branżą górniczą, których Pan nie zna. Żeby nie było, kompetencji Panu nie można odmówić. Więc niech Pan odpuści Rybnikowi i zaniecha realizacji planu spółki BAPRO!

 • ~rosthost1 2020-05-22
  16:56:00

  25 5

  Jeżeli RDOS zawiesił postępowanie to postępowanie. W wypowiedziach RDOS nie ma mowy o wstrzymaniu wydania decyzji. Miasto musi nalegać na RDOS o wydanie decyzji lub zawieszenie postępowania.

 • ~rosthost1 2020-05-22
  16:57:33

  54 2

  Za spółkami z mikrokapitalem są często chińskie duuuze pieniądze.

 • ~silesia-first 2020-05-22
  17:34:24

  52 7

  Problem z wydobyciem w terenie zurbanizowanym na G Slasku jest taki że polska od 70lat
  wydobywała wegiel na zawał, żeby było najtaniej, ta najbardziej prymitywna rabunkowa gospodarka
  złożami była praktykowana przez polskę na G Śląsku, teraz ludzie maja zle doświadczenia bo
  nie wszyscy pracuja na kopalni, a maja w zamian walace się domy i pekajace sciany i to dla ludzi jest realny problem i trzeba to tez zrozumiec, tymczasem wystarczyło by podnieść kulture wydobycia w pozostałych kopalniach byłej KWSA by dobierać się np. do pokladów cienkonośnych
  często o bardzo dobrych parametrach, ale wiadomo jak jest idzie się na łatwiznę a bez silnej autonomii Slaska Można Ślask oszwabić jak się chce i kiedy chce, a zamiast nowej kopalnii lepiej
  doinwestować w te istniejące tak byłoby lepiej. A już nie może być mowy na pewno na kopalnie w terenie Cysterskiego Parku Krajobrazowego nie dajmy sie znowu oszwabić. Tak dla nowoczesnego przemysłu górniczego, ale nie dla bycia tania, dojną kolonią zasobową dla reszty polski, kiedy nic z tego nie mamy.

 • ~harrykeogh 2020-05-22
  21:44:52

  38 4

  Panie Prezesie, z całym szacunkiem ale weźcie spadajcie na drzewo banany prostować z tą waszą kopalnią....

 • ~Abisall 2020-05-23
  08:13:51

  15 4

  Ja to widzę tak:
  - wydobycie węgla w tym momencie ma zły "piar" więc nie ma opcji na wywieranie nacisku przez przychylnych polityków( nie będa chcieli podpisać się pod decyzjami które są krytykowana od prawa do lewa)
  - czekamy na rozwój sytuacji w górnictwie, bo jeśli faktycznie dojdzie do zamykania kopalń lub/i sporej redukcji zatrudnienia, to ci górnicy co zostaną bez pracy i bez perspektyw na jej znalezienie w branży mogą stać się za 3lata nagle wielkimi orędownikami powstania nowej kopalni

 • ~Jan R. 2020-05-23
  22:01:58

  12 4

  Nihil novi sub sole. Oni o tym szczerze mówią od początku. Problem jest w tym, że wielu rybnickich wyborców uwierzyło w przedwyborcze gawędy Gawędy i na niego głosowało. A teraz obudzili się z ręką w nocniku. Hough

 • ~Leoncio Almeida 2020-05-25
  12:40:15

  6 2

  podobno jak już uruchomią tą kopalnię to w planach jest budowa fabryki parowozów na terenach byłej RYFAMY, a następnie sieci zakładów usługowych gdzie będzie można szybko i tanio zmienić podkowy w swoim rumaku

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zaszczepiliście/zaszczepicie swoje dzieci przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 349